
Капана.БГ
Обявиха номинираните за Награда „Пловдив“ тази година
Ясни са имената на номинираните в различните категории на Награда „Пловдив“- най-високото градско отличие в областта на културата. То се връчва от 1969 година в навечерието на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. С Награда „Пловдив“ се удостояват творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за произведение, събитие или факт с реален принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирано през предходната година.
Отличията са в 10 категории. Предложенията се разглеждат от специализирани комисии, като на своето първо заседание, те определят до 3 номинации във всяка категория. Ден преди официалната церемония, на второто си заседание журито определя носителите за годината.
Съгласно Статута на Награда „Пловдив“, предложения за Награда „Пловдив” за дарители и спомоществователи в областта на изкуството и културата се правят от ресорния заместник-кмет. Кметът на града връчва и една Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения в областта на културата.
Кои сред номинираните ще бъдат удостоени с награда, ще стане ясно на тържествената церемония на 23 май в Драматичен театър - Пловдив. За втори път след церемонията, която традиционно се излъчва директно по БНТ-2, ще се проведе „Бал на творците“. Входът е само с покани. Церемонията за удостояване с Награди „Пловдив“ е събитие на община Пловдив, което се реализира в сътрудничество с Драматичен театър „Н.О. Масалитинов“ Пловдив, Държавна опера - Пловдив, Държавен куклен театър – Пловдив, ансамбъл „Тракия“ и Екип на БНТ 2.
Вижте номинираните за Награда „Пловдив“ тази година!
Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“
Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“
Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“
Станислава Станоева - За поетичната книга „Хляб, любов и други ангели“, издателство „Жанет 45“
Раздел „Художествен превод“
Йордан Костурков - За художествения превод от английски език на романа „Старият антикварен магазин“ от Чарлс Дикенс, издателство „Милениум“
Стефан Русинов - За художествения превод от китайски език на книгата „Китай в десет думи“ от Ю Хуа , издателство „Жанет 45“
Анета Тошева - За художествения превод от френски език на романа „Мадам Бовари“ от Гюстав Флобер, издателска къща „Хермес“
Раздел „Журналистика “
Мария Луцова, журналист в сайтовете TrafficNews и Plovdiv Time - За поредицата „Театралната афера“ - мащабно журналистическо разследване, разкриващо схема за злоупотреби в Министерство на културата и няколко български театъра
Веселина Пеева - За поредица от интервюта и репортажи, отразяващи културните фестивали и форуми в Пловдив през 2024 г.
Раздел „Музика и танцово изкуство “
Мирослава Кацарова - За 10-то юбилейно издание на фестивала „Plovdiv Jazz Fest - Празник на джаза“
АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив - За тържествения юбилеен концерт-спектакъл „Традиция и съвременност в сърцето на Пловдив“, посветен на 60 годишнината от основаването на Академията
Вики Алмазиду - За първото издание на Националния музикален конкурс „Милчо Левиев“
Раздел „Театър“
Фондация „Ред ноус”- За авторския спектакъл на театър „Хенд“ „Шекспир x 5”
Актьорския екип на спектакъла „Елизабет или кралицата девственица“ на Драматичен театър Пловдив - За актьорската игра в спектакъла „Елизабет или кралицата девственица“ от Кристиан Симеон
Спектакъла „Без кръв“ на Драматичен театър – Пловдив - За постиженията на актьорския състав от България и Северна Македония в спектакъла „Без кръв“
Раздел „Изобразително изкуство“
Кураторите д-р Светлана Куюмджиева и д-р Пламен Петров - За изложбата „Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 –2024” в изложбена зала „Капана“ на Градска художествена галерия
Цвятко Сиромашки- За юбилейната ретроспективна изложба „Литийно“ - Цвятко Сиромашки на 70, представена в изложбена зала „2019“ на Градска художествена галерия
Михаела Иванова -За юбилейната изложба „Моите планини“, посветена на 35 годишната творческа дейност на художничката, представена в Залите за временни експозиции на Градска художествена галерия
Раздел „Съвременни мултижанрови и аудио-визуални изкуства, фотография“
Златка Далчева, Антон Марчев, Петър Гичев, Пепа Кошишка - За документалния филм „Без музика няма живот“, посветен на големия диригент и артист Крикор Четинян, по повод 80 години от рождението му
Минко Михайлов - За фотографската изложба „Куба на фокус“, представена в Дом на културата „Борис Христов“
Сдружение „Изкуство днес“ - За реализацията на 30-тото издание на „Седмица на съвременното изкуство 2024“ с тема „За по-добър свят“ с куратори: Живка Валявичарска и Емил Миразчиев.
Раздел „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта““
Фолклорен ансамбъл „Тракия“- За юбилейния концерт „50 години емоция“ вАнтичен театър и изложбата на площад „Римски стадион“ по повод 50 - годишнината от основаването на Фолклорен ансамбъл „Тракия“
Драматичен театър „Н.О.Масалитинов“-Пловдив - За откриване на VR зона в Музея на театъра към Драматичен театър „Н.О.Масалитинов“- Пловдив
Творчески екип: архитект Галина Пировска; реставратора Никола Стоянов и археолозите Мая Мартинова и Биляна Груева –Здравчева - За реализацията на проект „Античен комплекс „Източна порта” на Филипопол - анастилоза, консервация, реставрация и експониране“
Раздел „Произведение на изкуството, предназначено за деца“
Анастасия Антонова - За 25-тата годишнина на телевизионното предаване „Ася в страната на талантите” в Пловдивска телевизия "Тракия", както и извън телевизионното студио – в зали и на различни сцени из града.
Държавен куклен театър – Пловдив - За постановката „Кентървилският призрак“
Борис Стоилов - За илюстрациите на книгата „Приказки за Хитър Петър“ от Сава Попов на издателска къща „Хермес“
Раздел „Архитектура и естетизация на градската среда“
Творчески екип: архитект Галина Пировска; реставратора Никола Стоянов и археолозите
Мая Мартинова и Биляна Груева –Здравчева - За реализацията на проект „Античен комплекс „Източна порта” на Филипопол - анастилоза, консервация, реставрация и експониране“
След феноменалния успех на „Огънят на Анадола“ – нова турска танцова сензация идва в България
Турнето на трупата ще премине през София, Пловдив, Варна, Шумен и Велико Търново
На 4 ноември Арена София ще бъде домакин на зрелищен спектакъл, който не просто се гледа – той се преживява. Турнето на трупата в България ще премине през Пловдив, Варна, Велико Търново и Шумен.
„ТАНЦЪТ НА ЕПОХИТЕ“ е епична танцова приказка за митични предци, смели воини и вечната борба между светлината и мрака. Тя предлага пътуване през турската култура и фолклор, обхващащи повече от 4000 години история.
Под режисурата на Серхат Турак, спектакълът оживява след 6 години задълбочено проучване на историята на танца в Турция, мост между Азия и Европа, регион с древна култура, която датира от легендарната Троянска война. Прецизната подготовка на продукцията отнема 18 месеца, през които Турак прослушва над 400 артисти от Турция, като в крайна сметка избира 140 от тях, с които да разкаже тази културна история. Танцовата трупа, която репетира с режисьора е най-голямата по численост в Турция.
На 4 ноември в България пристигат част от танцьорите/ 40 души/, които ще споделят с публиката традициите и фолклора на своята страна, както и ще покажат красотата на своята култура и гордостта от произхода на своя народ. В репертоара на трупата са включени 30 танцови сцени.
Впечатляващи визуални ефекти и мултимедийни прожекции съпровождат хореографията, създавайки силно емоционално въздействие и подсилвайки усещането за пътуване във времето и пространството.
Фолклорът и съвременността се преплитат на сцената, за да изградят културен мост между народи, времена и ценности – всичко разказано с универсалния език на танца.
От богатството на традициите и автентичните костюми, до музикалната експлозия и модерната хореография – всяка сцена е празник за сетивата.
Не пропускайте възможността да се насладите на магията на танцовото изкуство чрез спектакъла "Танцът на епохите".
Спектакли:
4.11. – София / Арена 8888
5.11. – Велико Търново / ДКС Васил Левски
6.11. – Шумен / Арена Шумен
7.11. – Варна / ДКС Варна
8.11. – Пловдив / зала С.И.Л.А.
Билети:
https://bit.ly/3G94ouj
* EpayGo и касите на EasyPay
* Eventim / Grabo
ВАЖНО: Първите 150 билета за всеки град са на промоционална цена с промо код: EPIC20
Фотокредит: Vienna Trend Events
Организатор: Vienna Trend Events : http://www.vienna-trend-events.com/
"Средиземноморски ритми": Музикален мост между култури
През март и април Пловдив и околността станаха домакини на интересен културен обмен с проекта "Средиземноморски ритми", който събра двама необичайни музиканти: българския кларинетист Таньо Павлов и италианския изпълнител на арабски уд Антонио Ферара. Проектът има за цел да изследва и представи богатите музикални традиции на Средиземноморието, създавайки уникален диалог между балканските и... арабските мелодии.
Антонио Ферара, музикант от Сицилия с богат опит в изучаването на арабска, фламенко и индийска музика, се срещна с Таньо Павлов, кларинетист от село Гранит, посветен на екоземеделието, балканския фолклор и член на етногрупа "Кеминджиджи".
"Средиземноморски ритми" цели да разкрие общите корени и преплитания между арабската и балканската фолклорна музика чрез изследване на маками, ритми и инструменти, съвместно аранжиране на песни и създаване на нови композиции. Той също ще популяризира музикалното наследство на двата региона чрез клипове и концерти.
По време на престоя си в Пловдив и Гранит, Антонио Ферара се потопи в българската култура, посещавайки галерии, исторически забележителности, участвайки във великденски традиции и опитвайки местна кухня. Той проведе и музикални обучения с местни артисти и участва в съвместни творчески изяви.
Кулминацията на проекта ще бъде на 26-ти април, 17:30 ч. с концерт в буферния център за бежанци "Втори дом" в Пловдив. Таньо Павлов и Антонио Ферара и Георги Едрев ще представят красотата на балканската и арабската фолклорна музика и взаимното им преплитане, доказвайки, че музиката е универсален език на разбирателството и връзката между културите.
„ПОЛЕТ НАИВ към нови светове” каца в галерия “Дружество на пловдивските художници”
„ПОЛЕТ НАИВ към нови светове”
Уважаеми приятели и почитатели, любезно ви уведомяваме, че „Полет Наив” каца на 28.04. в 18.00ч. в галерия “Дружество на пловдивските художници” на бул.”Цар Борис III Обединител” 153, Пловдив. Капитан на полета е Асоциация Арт Наив България. Нашият любезен екипаж ви пожелава приятно пътуване. Тук няма да затягаме коланите, нито ще следваме инструкции за оцеляване, защото в полета на изкуството правила няма. А защо полет? Защото гънките на живота, погледнати отгоре, изглеждат като цветни щрихи. Отпуснете се и се насладете на чудните светове, в които ще попаднете.Затова са се погрижили 24-ма прекрасни художници наивисти:
Анита Ненчева, Биляна Пойнарова, Боряна Енчева, Васил Василев-Зуека, Венцислав Диков, Галя Ромова, Георги Георгиев, Елисавета Ангелова, Емануела Байракова, Звезделина Тодорова, Изабел Немечек, Илиана Игнатиева-Елоа, Лиляна Дворянова, Малина Нисторова, Мариела Димитрова-Мара, Милена Атанасова, Невена Ненова, Петя Константинова, Росен Рашев-Рошпака, Севда Потурлян, Светлозар Стоянов-Свесто, Стела Стефанова, Юли Шумарев, Яна Илиева.
Те са различни, те са цветни. Те са тук, в реалността, но дори в нея успяват да открият доброто и да го претворят в изкуство. Създават светове, изпълнени с доброта и вдъхновение, защото вярват в тях. Всеки символ в картините носи послание. Нека заедно общуваме в един по-добър свят.
Пътешествието ни завършва на 19.05.!
Заповядайте!
За наивистичното изкуство:
Наивистичното и интуитивно изкуство е жив, действен феномен в глобалната художествена култура днес. Наричат го още „изкуство на святото сърце“, „изкуство на инстинкта“, „изкуството на вечния празник“, необработено“, „модерен неопримитивизъм“, „свободно от канони“. Тези определения подчертават неговата емоционалност и спонтанност. В редиците на съвременните наивисти има както творци с академично образования, така и самоуки и нешлифовани. Без да се влияят от традициите на изкуството, тези художници разчитат на личния си опит и рисуват картини, отразяващи спомените, желанията и мечтите си. Темите, които те избират, често са свързани с тяхното детство, мястото в което са родени, средата в която са израснали, ежедневните рутинни и празнични поводи, но също така обхващат политически, исторически и социални проблеми и фантастични утопични светове. По този начин наивните художници се отличават с оригинална и неповторима стилистична независимост.
За Асоциацията:
Асоциация Арт Наив България е създадена от художници, които рисуват в стил Наив. Целта на Асоциацията е да разпространява и насърчава този стил чрез събития, изложби и художествени форуми.
НБ "Иван Вазов" представя книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“
Във фоайе Изкуствотека на НБ „Иван Вазов“ на 30 април, от 18 часа, ще се състои представяне на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ – най-новият изследователски труд на доц. д-р Видин Сукарев.
За автора:
Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г. Завършва специалност „История“ във Великотърновския университет през 2000 г. От 2003 г. работи в Регионален исторически музей – Пловдив. Занимава се с проучвания върху историята на българската култура, културно-историческото наследство, местната история, видни исторически личности, българската народопсихология в миналото и настоящето, културния туризъм. Преподавател в Аграрен университет – Пловдив и ПУ „Паисий Хилендарски“. Автор е на над 60 научни публикации, сред които четири монографии; на стотици популярни статии в електронни медии; десетки музейни изложби. Член на Центъра за стопанско-исторически изследвания. Председател на Фондация „Жълто и Черно“, чиято основна цел е изследване, популяризиране и представяне на историята на ПФК „Ботев“ – Пловдив.
За книгата:
„Архивът на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив. Археография, музеология проблеми“ е научен труд, издаден през настоящата година. Рецензенти на изследването са чл. кор. проф. дин Иван Русев, проф. д-р Петко Ст. Петков и доц. д-р Християн Атанасов.
Райчо Николов, известен също като Капитан Райчо, Майор Райчо и Дядо Райчо е роден и израснал в село Райковци, сега Великотърновско. Животът му е низ от различни премеждия, които го правят герой на три държави в три войни, руски офицер и дворянин, един от създателите на Българското опълчение и българската армия, деец на Съединението, в деня на чието провъзгласяване е убит. От 1879 г. живее в Пловдив и се превръща в един от най-колоритните му жители. В документите се среща огромен набор от информация за гражданската и военна история, за живота на Райчо Николов в днешните България, Русия, Полша, Украйна, Молдова, Сърбия, Румъния, за локалната история, за много личности на Българското възраждане.
„Ромео и Жулиета на лед“ с премиера на Античния театър
Това е първият по рода си спектакъл, който съчетава класическа драматургия, театрална режисура и фигурно пързаляне на най-високо ниво
Едно от най-амбициозните и въздействащи ледени шоута, създавани досега на Балканите – „Ромео и Жулиета на лед“, ще има своята премиера в България на 10 май 2025 г. от 21.00 часа в сърцето на Пловдив – Античния театър.
Пловдивчани и гости на града ще имат възможност да видят едно изключително събитие, което ще създаде исторически прецедент – за първи път Античния театър в Пловдив ще бъде преобразен в ледена сцена за спектакъл от световна класа. Това е първият по рода си спектакъл, който съчетава класическа драматургия, театрална режисура и фигурно пързаляне на най-високо ниво.
В „Ромео и Жулиета на лед“ участват едни от най-изявените български и чуждестранни състезатели, сред които Александра Фейгин – финалистка на Олимпийските игри и настояща участничка в следващата зимна олимпиада, националните шампиони на България, гост-артисти от Италия, Швеция, Испания и Великобритания, акробати на лед и циркови изпълнители.
Режисьор на спектакъла е Ина Лутай, хореограф и треньор на националния отбор на България по фигурно пързаляне.
Зашеметяващото ледено шоу е допълнено от изцяло ръчно изработени костюми с над 30 000 кристала Swarovski, изключителна музикална селекция и визуална среда. Въздействащата визия и впечатляващи декори ще преобразят сцената, пренасяйки ни в шекспировата Верона, но този път върху лед.
Билети се продават в цялата мрежа на Eventim.bg, на касите – Билетен център пред община Пловдив, каса МаскАрт в ДК „Борис Христов“, в Туристическия информационен център на пл. Римски стадион и касата на Античен театър, както и онлайн.
Хорова формация „Евмолпея“ с празничен концерт „Великденска светлина през Светлата седмица“
Светлата седмица след Възкресение Христово е време на надежда, просветление и тържество на доброто. Именно тогава – на 24 април 2025 г. - Светли четвъртък от 19:00 часа в първо построената Католическата църква в България след 1989 г. „Свети Дух“ в ж.р. „Тракия“ – пловдивчани и гости на града ще имат възможността да се потопят в духовна красота чрез концерта „Великденска светлина през Светлата седмица“ на Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив. Тя е християнска църква построена преди 30 години като архитектурата и украсата й са в модерен стил.
Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета „Спорт и младежки дейности“ на Пловдив, г-н Николай Бухалов, и е част от културния календар на града.
От своето създаване през 2006 г. до днес, хор „Евмолпея“ се утвърди като едно от най-ярките вокални формации в Пловдив. Ръководен от творчески екип начело с диригента д-р Алия Хансе, пианист Йорданка Иванова и артмениджър Ганка Янкова, хорът излъчва зрелост и финес, далеч над възрастта на неговите изпълнителки. Усилената художественотворческа дейност възпитава евмолпеите не само в любов към музиката, но и в дисциплина, отговорност и артистична култура, които оставят дълбоки следи в живота им. Зад гласовете на „Евмолпея“ стои дългогодишна последователна работа, вдъхновяващи участия у нас и в чужбина, признания от национални и международни форуми, както и аплодисменти, които не се измерват само в постижения, а и в сълзи на възторг, усмивки и споделени мигове.
Тази година концертът се организира със съдействието на Дирекция „Социална политика“ – Община Пловдив и Народно читалище „Младост 1983“ – Пловдив. С особена грижа е подбран репертоар, който да докосне и сърцето, и ума – да напомни, че изкуството не просто отразява живота, но може и да го преобразява. В програмата на концерта ще прозвучат както духовни песни, така и фолклорни и патриотични творби – своеобразен музикален поклон пред обновлението и чистотата, които Великден носи със себе си. Особено вълнение носи първото изпълнение пред пловдивска публика на Католическа меса от хърватски композитори, с която само преди няколко месеца хорът покори сърцата на местните жители на Джаково и Осийек, Хърватия. Музиката ще звучи като молитва – тиха и въздействаща, но и като тържество – тържество на живота, на доброто, на светлината. Специални гости в програмата ще бъдат талантливите младежи от Младежки хор „Стефка Благоева“ при ЦПЛР ОДК - Пловдив, ръководени от Борислава Благоева и Зарина Гетоева. Взаимодействието между двата състава обещава многопластово и въздействащо преживяване. С изпълнението на „Тебе поем“ от Добри Христов хоровете ще отдадат почит пред паметта и делото на големия композитор по повод 150 години от рождението му.
Програмата включва произведения, с които хор „Евмолпея“ ще се представи в предстоящото ХХХIV международно участие за Деня на българската просвета и култура. По покана на посолството ни в Р Румъния съвместно със Съюза на банатските българи и лично неговия лидер и депутат в румънския парламент г-н Георги Наков за 280 годишния юбилей на най - старото българско училище в света намиращо се в Стар Бешенов, носещо името на двамата равноапостоли „Св. св. Кирил и Методий“ и 200 години от издаването на „Рибния буквар“ от д-р Петър Берон – пръв светски будител, просветител и български общественик. Събитието е включено в списъка на бележити годишнини по линия на ЮНЕСКО.
Концертът „Великденска светлина през Светлата седмица“ е покана към всеки, който има нужда да се откъсне от ежедневието, да се потопи в звуков свят, където гласовете разказват за възкресение и сила, в която душата намира дом.
Входът е свободен, а музиката – безценна.