Капана.БГ

Капана.БГ

 

Ясни са имената на номинираните в различните категории на Награда „Пловдив“- най-високото градско отличие в областта на културата. То се връчва от 1969 година в навечерието на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. С Награда „Пловдив“ се удостояват творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за произведение, събитие или факт с реален принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирано през предходната година. 

 

Отличията са в 10 категории. Предложенията се разглеждат от специализирани комисии, като на своето първо заседание, те определят до 3 номинации във всяка категория. Ден преди официалната церемония, на второто си заседание журито определя носителите за годината.

 

Съгласно Статута на Награда „Пловдив“, предложения за Награда „Пловдив” за дарители и спомоществователи в областта на изкуството и културата се правят от ресорния заместник-кмет. Кметът на града връчва и една Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения в областта на културата. 

 

Кои сред номинираните ще бъдат удостоени с награда, ще стане ясно на тържествената церемония на 23 май в Драматичен театър - Пловдив. За втори път след церемонията, която традиционно се излъчва директно по БНТ-2, ще се проведе „Бал на творците“. Входът е само с покани. Церемонията за удостояване с Награди „Пловдив“ е събитие на община Пловдив, което се реализира в сътрудничество с Драматичен театър „Н.О. Масалитинов“ Пловдив, Държавна опера - Пловдив, Държавен куклен театър – Пловдив, ансамбъл „Тракия“ и Екип на БНТ 2.

 

Вижте номинираните за Награда „Пловдив“ тази година!

 

Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“

 

Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“

 

Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“

 

Станислава Станоева - За поетичната книга „Хляб, любов и други ангели“, издателство „Жанет 45“

 

Раздел „Художествен превод“

 

Йордан Костурков - За художествения превод от английски език на романа „Старият антикварен магазин“ от Чарлс Дикенс, издателство „Милениум“

 

Стефан Русинов - За художествения превод от китайски език на книгата „Китай в десет думи“ от Ю Хуа , издателство „Жанет 45“

 

Анета Тошева - За художествения превод от френски език на романа „Мадам Бовари“ от Гюстав Флобер, издателска къща „Хермес“

 

Раздел „Журналистика “

 

Мария Луцова, журналист в сайтовете TrafficNews и Plovdiv Time - За поредицата „Театралната афера“ - мащабно журналистическо разследване, разкриващо схема за злоупотреби в Министерство на културата и няколко български театъра

 

Веселина Пеева - За поредица от интервюта и репортажи, отразяващи културните фестивали и форуми в Пловдив през 2024 г.

 

Раздел „Музика и танцово изкуство “

 

Мирослава Кацарова - За 10-то юбилейно издание на фестивала „Plovdiv Jazz Fest - Празник на джаза“

 

АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив - За тържествения юбилеен концерт-спектакъл „Традиция и съвременност в сърцето на Пловдив“, посветен на 60 годишнината от основаването на Академията

 

Вики Алмазиду - За първото издание на Националния музикален конкурс „Милчо Левиев“

 

Раздел „Театър“

 

Фондация „Ред ноус”- За авторския спектакъл на театър „Хенд“  „Шекспир x 5”

 

Актьорския екип на спектакъла „Елизабет или кралицата девственица“ на Драматичен театър Пловдив  - За актьорската игра в спектакъла „Елизабет или кралицата девственица“ от Кристиан Симеон

 

Спектакъла „Без кръв“ на  Драматичен театър – Пловдив - За постиженията на актьорския състав от България и Северна Македония в спектакъла „Без кръв“

 

Раздел „Изобразително изкуство“

 

Кураторите д-р Светлана Куюмджиева и  д-р Пламен  Петров - За изложбата „Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 –2024” в изложбена зала „Капана“ на Градска художествена галерия

 

Цвятко Сиромашки- За юбилейната ретроспективна изложба „Литийно“ - Цвятко Сиромашки на 70, представена в изложбена зала „2019“ на Градска художествена галерия

 

Михаела Иванова -За юбилейната изложба „Моите планини“, посветена на 35 годишната творческа дейност на художничката, представена в Залите за временни експозиции на Градска художествена галерия

 

Раздел „Съвременни мултижанрови и  аудио-визуални изкуства, фотография“

 

Златка Далчева, Антон Марчев, Петър Гичев, Пепа Кошишка - За документалния филм „Без музика няма живот“, посветен на големия диригент и артист Крикор Четинян, по повод 80 години от рождението му

 

Минко Михайлов - За фотографската изложба „Куба на фокус“, представена в Дом на културата „Борис Христов“

 

Сдружение „Изкуство днес“ - За реализацията на 30-тото издание на „Седмица на съвременното изкуство 2024“ с тема „За по-добър свят“ с куратори: Живка Валявичарска и Емил Миразчиев.

 

Раздел „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта““

 

Фолклорен ансамбъл „Тракия“- За юбилейния концерт „50 години емоция“ вАнтичен театър и изложбата  на площад „Римски стадион“ по повод 50 - годишнината от основаването на Фолклорен ансамбъл „Тракия“

 

Драматичен театър „Н.О.Масалитинов“-Пловдив - За откриване на VR зона в  Музея на театъра към Драматичен театър „Н.О.Масалитинов“- Пловдив

 

Творчески екип: архитект Галина Пировска; реставратора Никола Стоянов и археолозите Мая Мартинова и  Биляна Груева –Здравчева - За реализацията на проект „Античен комплекс „Източна порта” на Филипопол - анастилоза, консервация, реставрация и експониране“

 

Раздел  „Произведение на изкуството, предназначено за деца“

 

Анастасия Антонова - За 25-тата годишнина  на телевизионното предаване „Ася в страната на талантите” в Пловдивска телевизия "Тракия", както и извън телевизионното студио – в зали и на различни сцени из града.

 

Държавен куклен театър – Пловдив - За постановката „Кентървилският призрак“

 

Борис Стоилов - За илюстрациите на книгата „Приказки за Хитър Петър“ от Сава Попов на издателска къща „Хермес“

 

Раздел „Архитектура и естетизация на градската среда“

 

Творчески екип: архитект Галина Пировска; реставратора Никола Стоянов и археолозите

 

Мая Мартинова и  Биляна Груева –Здравчева - За реализацията на проект „Античен комплекс „Източна порта” на Филипопол - анастилоза, консервация, реставрация и експониране“

 

 

Турнето на трупата ще премине през София, Пловдив, Варна, Шумен и Велико Търново

 

На 4 ноември Арена София ще бъде домакин на зрелищен спектакъл, който не просто се гледа – той се преживява. Турнето на трупата в България ще премине през Пловдив, Варна, Велико Търново и Шумен.

 

„ТАНЦЪТ НА ЕПОХИТЕ“ е епична танцова приказка за митични предци, смели воини и вечната борба между светлината и мрака. Тя предлага пътуване през турската култура и фолклор, обхващащи повече от 4000 години история.

 

 

Под режисурата на Серхат Турак, спектакълът оживява след 6 години задълбочено проучване на историята на танца в Турция, мост между Азия и Европа, регион с древна култура, която датира от легендарната Троянска война. Прецизната подготовка на продукцията отнема 18 месеца, през които Турак прослушва над 400 артисти от Турция, като в крайна сметка избира 140 от тях, с които да разкаже тази културна история.  Танцовата трупа, която репетира с режисьора е най-голямата по численост в Турция.

 

На 4 ноември в България пристигат част от танцьорите/ 40 души/, които ще споделят с публиката традициите и фолклора на своята страна, както и ще покажат красотата на своята култура и гордостта от произхода на своя народ. В репертоара на трупата са включени 30 танцови сцени.

 

Впечатляващи визуални ефекти и мултимедийни прожекции съпровождат хореографията, създавайки силно емоционално въздействие и подсилвайки усещането за пътуване във времето и пространството.

 

Фолклорът и съвременността се преплитат на сцената, за да изградят културен мост между народи, времена и ценности – всичко разказано с универсалния език на танца.

 

От богатството на традициите и автентичните костюми, до музикалната експлозия и модерната хореография – всяка сцена е празник за сетивата.

 

Не пропускайте възможността да се насладите на магията на танцовото изкуство чрез спектакъла "Танцът на епохите".

 

Спектакли:

4.11. – София / Арена 8888

5.11. – Велико Търново / ДКС Васил Левски

6.11. – Шумен / Арена Шумен

7.11. – Варна / ДКС Варна

8.11. – Пловдив / зала С.И.Л.А.

 

Билети:

 

https://bit.ly/3G94ouj

 

* EpayGo и касите на EasyPay

* Eventim / Grabo

 

 

ВАЖНО: Първите 150 билета за всеки град са на промоционална цена с промо код: EPIC20

 

Фотокредит:  Vienna Trend Events

 

Организатор: Vienna Trend Events : http://www.vienna-trend-events.com/

През март и април Пловдив и околността станаха домакини на интересен културен обмен с проекта "Средиземноморски ритми", който събра двама необичайни музиканти: българския кларинетист Таньо Павлов и италианския изпълнител на арабски уд Антонио Ферара. Проектът има за цел да изследва и представи богатите музикални традиции на Средиземноморието, създавайки уникален диалог между балканските и... арабските мелодии.

 

Антонио Ферара, музикант от Сицилия с богат опит в изучаването на арабска, фламенко и индийска музика, се срещна с Таньо Павлов, кларинетист от село Гранит, посветен на екоземеделието, балканския фолклор и член на етногрупа "Кеминджиджи".

 

"Средиземноморски ритми" цели да разкрие общите корени и преплитания между арабската и балканската фолклорна музика чрез изследване на маками, ритми и инструменти, съвместно аранжиране на песни и създаване на нови композиции. Той също ще  популяризира музикалното наследство на двата региона чрез клипове и концерти.

 

По време на престоя си в Пловдив и Гранит, Антонио Ферара се потопи в българската култура, посещавайки галерии, исторически забележителности, участвайки във великденски традиции и опитвайки местна кухня. Той проведе и музикални обучения с местни артисти и участва в съвместни творчески изяви.

 

Кулминацията на проекта ще бъде на 26-ти април, 17:30 ч. с концерт в буферния център за бежанци "Втори дом" в Пловдив. Таньо Павлов и Антонио Ферара и Георги Едрев ще представят красотата на балканската и арабската фолклорна музика и взаимното им преплитане, доказвайки, че музиката е универсален език на разбирателството и връзката между културите.

 

 „ПОЛЕТ НАИВ към нови светове”

Уважаеми приятели и почитатели, любезно ви уведомяваме, че „Полет Наив” каца на 28.04. в 18.00ч. в галерия “Дружество на пловдивските художници” на бул.”Цар Борис III Обединител” 153, Пловдив. Капитан на полета е Асоциация Арт Наив България. Нашият любезен екипаж ви пожелава приятно пътуване. Тук няма да затягаме коланите, нито ще следваме инструкции за оцеляване, защото в полета на изкуството правила няма. А защо полет? Защото гънките на живота, погледнати отгоре, изглеждат като цветни щрихи. Отпуснете се и се насладете на чудните светове, в които ще попаднете.Затова са се погрижили 24-ма прекрасни художници наивисти: 

Анита Ненчева, Биляна Пойнарова, Боряна Енчева, Васил Василев-Зуека, Венцислав Диков, Галя Ромова, Георги Георгиев, Елисавета Ангелова, Емануела Байракова, Звезделина Тодорова, Изабел Немечек, Илиана Игнатиева-Елоа, Лиляна Дворянова, Малина Нисторова, Мариела Димитрова-Мара, Милена Атанасова, Невена Ненова, Петя Константинова, Росен Рашев-Рошпака, Севда Потурлян, Светлозар Стоянов-Свесто, Стела Стефанова, Юли Шумарев, Яна Илиева.

Те са различни, те са цветни. Те са тук, в реалността, но дори в нея успяват да открият доброто и да го претворят в изкуство. Създават светове, изпълнени с доброта и вдъхновение, защото вярват в тях. Всеки символ в картините носи послание. Нека заедно общуваме в един по-добър свят.

Пътешествието ни завършва на 19.05.!

Заповядайте!

 

За наивистичното изкуство:

Наивистичното и интуитивно изкуство е жив, действен феномен в глобалната художествена култура днес. Наричат го още „изкуство на святото сърце“, „изкуство на инстинкта“, „изкуството на вечния празник“, необработено“, „модерен неопримитивизъм“, „свободно от канони“. Тези определения подчертават неговата емоционалност и спонтанност. В редиците на съвременните наивисти има както творци с академично образования, така и самоуки и нешлифовани. Без да се влияят от традициите на изкуството, тези художници разчитат на личния си опит и рисуват картини, отразяващи спомените, желанията и мечтите си. Темите, които те избират, често са свързани с тяхното детство, мястото в което са родени, средата в която са израснали, ежедневните рутинни и празнични поводи, но също така обхващат политически, исторически и социални проблеми и фантастични утопични светове. По този начин наивните художници се отличават с оригинална и неповторима стилистична независимост.

 

За Асоциацията:

Асоциация Арт Наив България е създадена от художници, които рисуват в стил Наив. Целта на Асоциацията е да разпространява и насърчава този стил чрез събития, изложби и художествени форуми.

 

 

 

Във фоайе Изкуствотека на НБ „Иван Вазов“ на 30 април, от 18 часа, ще се състои представяне на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ – най-новият изследователски труд на доц. д-р Видин Сукарев. 

 

За автора: 

Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г.  Завършва специалност „История“ във Великотърновския университет през 2000 г. От 2003 г. работи в Регионален исторически музей – Пловдив. Занимава се с проучвания върху историята на българската култура, културно-историческото наследство, местната история, видни исторически личности, българската народопсихология в миналото и настоящето, културния туризъм. Преподавател в Аграрен университет – Пловдив и ПУ „Паисий Хилендарски“. Автор е на над 60 научни публикации, сред които четири монографии; на стотици популярни статии в електронни медии; десетки музейни изложби. Член на Центъра за стопанско-исторически изследвания. Председател на Фондация „Жълто и Черно“, чиято основна цел е изследване, популяризиране и представяне на историята на ПФК „Ботев“ – Пловдив. 

За книгата:

„Архивът на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив. Археография, музеология проблеми“ е научен труд, издаден през настоящата година. Рецензенти на изследването са чл. кор. проф. дин Иван Русев, проф. д-р Петко Ст. Петков и доц. д-р Християн Атанасов. 

Райчо Николов, известен също като Капитан Райчо, Майор Райчо и Дядо Райчо е роден и израснал в село Райковци, сега Великотърновско. Животът му е низ от различни премеждия, които го правят герой на три държави в три войни, руски офицер и дворянин, един от създателите на Българското опълчение и българската армия, деец на Съединението, в деня на чието провъзгласяване е убит. От 1879 г. живее в Пловдив и се превръща в един от най-колоритните му жители. В документите се среща огромен набор от информация за гражданската и военна история, за живота на Райчо Николов в днешните България, Русия, Полша, Украйна, Молдова, Сърбия, Румъния, за локалната история, за много личности на Българското възраждане.

 

Това е първият по рода си спектакъл, който съчетава класическа драматургия, театрална режисура и фигурно пързаляне на най-високо ниво

 

Едно от най-амбициозните и въздействащи ледени шоута, създавани досега на Балканите – „Ромео и Жулиета на лед“, ще има своята премиера в България на 10 май 2025 г. от 21.00 часа в сърцето на Пловдив – Античния театър.

 

Пловдивчани и гости на града ще имат възможност да видят едно изключително събитие, което ще създаде исторически прецедент – за първи път Античния театър в Пловдив ще бъде преобразен в ледена сцена за спектакъл от световна класа. Това е първият по рода си спектакъл, който съчетава класическа драматургия, театрална режисура и фигурно пързаляне на най-високо ниво.

 

В „Ромео и Жулиета на лед“ участват едни от най-изявените български и чуждестранни състезатели, сред които Александра Фейгин – финалистка на Олимпийските игри и настояща участничка в следващата зимна олимпиада, националните шампиони на България, гост-артисти от Италия, Швеция, Испания и Великобритания, акробати на лед и циркови изпълнители.

 

Режисьор на спектакъла е Ина Лутай, хореограф и треньор на националния отбор на България по фигурно пързаляне.

 

Зашеметяващото ледено шоу е допълнено от изцяло ръчно изработени костюми с над 30 000 кристала Swarovski, изключителна музикална селекция и визуална среда. Въздействащата визия и впечатляващи декори ще преобразят сцената, пренасяйки ни в шекспировата Верона, но този път върху лед.

 

Билети се продават в цялата мрежа на Eventim.bg, на касите – Билетен център пред община Пловдив, каса МаскАрт в ДК „Борис Христов“, в Туристическия информационен център на пл. Римски стадион и касата на Античен театър, както и онлайн. 

Светлата седмица след Възкресение Христово е време на надежда, просветление и тържество на доброто. Именно тогава – на 24 април 2025 г. - Светли четвъртък от 19:00 часа в първо построената Католическата църква в България след 1989 г. „Свети Дух“ в ж.р. „Тракия“ – пловдивчани и гости на града ще имат възможността да се потопят в духовна красота чрез концерта „Великденска светлина през Светлата седмица“ на Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив. Тя е християнска църква построена преди 30 години като архитектурата и украсата й са в модерен стил.

 

Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета „Спорт и младежки дейности“ на Пловдив, г-н Николай Бухалов, и е част от културния календар на града.

 

От своето създаване през 2006 г. до днес, хор „Евмолпея“ се утвърди като едно от най-ярките вокални формации в Пловдив. Ръководен от творчески екип начело с диригента д-р Алия Хансе, пианист Йорданка Иванова и артмениджър Ганка Янкова,  хорът излъчва зрелост и финес, далеч над възрастта на неговите изпълнителки. Усилената художественотворческа дейност възпитава евмолпеите не само в любов към музиката, но и в дисциплина, отговорност и артистична култура, които оставят дълбоки следи в живота им. Зад гласовете на „Евмолпея“ стои дългогодишна последователна работа, вдъхновяващи участия у нас и в чужбина, признания от национални и международни форуми, както и аплодисменти, които не се измерват само в постижения, а и в сълзи на възторг, усмивки и споделени мигове.

 

Тази година концертът се организира със съдействието на Дирекция „Социална политика“ – Община Пловдив и Народно читалище „Младост 1983“ – Пловдив. С особена грижа е подбран репертоар, който да докосне и сърцето, и ума – да напомни, че изкуството не просто отразява живота, но може и да го преобразява. В програмата на концерта ще прозвучат както духовни песни, така и фолклорни и патриотични творби – своеобразен музикален поклон пред обновлението и чистотата, които Великден носи със себе си.  Особено вълнение носи първото изпълнение пред пловдивска публика на Католическа меса от хърватски композитори, с която само преди няколко месеца хорът покори сърцата на местните жители на Джаково и Осийек, Хърватия. Музиката ще звучи като молитва – тиха и въздействаща, но и като тържество – тържество на живота, на доброто, на светлината.  Специални гости в програмата ще бъдат талантливите младежи от Младежки хор „Стефка Благоева“ при ЦПЛР ОДК - Пловдив, ръководени от Борислава Благоева и Зарина Гетоева. Взаимодействието между двата състава обещава многопластово и въздействащо преживяване. С изпълнението на „Тебе поем“ от Добри Христов хоровете ще отдадат почит пред паметта и делото на големия композитор по повод 150 години от рождението му.

 

Програмата включва произведения, с които хор „Евмолпея“ ще се представи в предстоящото ХХХIV международно участие за Деня на българската просвета и култура. По покана на посолството ни в Р Румъния съвместно със Съюза на банатските българи  и лично неговия лидер и депутат в румънския парламент г-н Георги Наков за 280 годишния юбилей на най - старото българско училище в света намиращо се в Стар Бешенов, носещо името на двамата равноапостоли „Св. св. Кирил и Методий“ и 200 години от издаването на „Рибния буквар“ от д-р Петър Берон – пръв светски будител, просветител и български общественик. Събитието е включено в списъка на бележити годишнини по линия на ЮНЕСКО.

 

Концертът „Великденска светлина през Светлата седмица“ е покана към всеки, който има нужда да се откъсне от ежедневието, да се потопи в звуков свят, където гласовете разказват за възкресение и сила, в която душата намира дом.

 

Входът е свободен, а музиката – безценна.

Страница 1 от 2385

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…