
Капана.БГ
За първи път в новата история на България - концерт "32-те сонати за пиано" на Лудвиг ван Бетовен
За първи път в новата история на България АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ по инициатива на виртуозния изпълнител проф. Иван Дончев ще срещне публиката с един от най-значителните цикли от произведения в историята на музиката – 32-те сонати за пиано, които Лудвиг ван Бетовен композирa между 1795 г. и 1822 г.
Известният пианист и диригент Ханс фон Бюлов ги нарича „Новият завет на музиката“. Въпреки че първоначално не са били предназначени за цялостно изпълнение, клавирните сонати на Бетовен трябва да се разглеждат като първа поредица от големи пиеси за пиано, подходящи за изпълнение в концертна зала. Със своето разнообразно развитие и многопластов емоционален заряд, те създават истински „мост между света на салона и концертната зала“.
За да осъществи този своеобразен величествен и емоционален мост в Пловдив идва проф. Иван Дончев, който, освен в АМТИИ, преподава и в Държавната Консерватория в гр. Вибо Валентия - Италия.
Заповядайте на 3 май от 19 ч. в концертната зала на Академията (ул. Тодор Самодумов 2), където ще се състои първият от трите, планирани за 2025 г. концерти. Подредбата на изпълненията се стреми максимално да спазва хронологичния ред на произведенията, като всеки концерт носи своето тематично заглавие.
Кратки презентации, под формата на лектории, водени също от Иван Дончев, ще предшестват музикалните изпълнения, създавайки по този начин едно цялостно музикално пътешествие и въвеждайки публиката в творческата работилница на музикалния гений. На 3 май ще чуем „Дебют и наследство“, а през есента и зимата на 2025 г., очаквайте: „Между минало и настояще“ и „Откриването на музикалната драма”.
В момента в Европа има не повече петима пианисти, които изпълняват редовно 32-те сонати на Бетовен на живо и без партитура, знаейки наизуст обем е от близо 700 стр. и един от тях е Иван Дончев. За АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ е чест да домакинства и да представи пред публиката единствения българин, който поддържа в репертоара си 32-те сонати на Бетовен.
Събитието е с вход свободен и се осъществява с подкрепата на Отдел Култура на община Пловдив по утвърден проект по Компонент 3 – „Гражданска активност“.
Хор „Евмолпея“ подари на публиката в храм „Свети Дух“ вълнуващо преживяване на възвишеност и единение
Под надслов „Великденска светлина през Светлата седмица“, на 24 април 2025 г. в католическия храм „Свети Дух“ в Ж.Р. „Тракия“ се състоя концертът на Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР ОДК – Пловдив. Съставът, под диригентството на д-р Алия Хансе, клавирен съпровод Йорданка Иванова и артмениджър Ганка Янкова, поднесе едно цялостно духовно преживяване – изтънчено, сдържано и докосващо.
Събитието бе открито с прочувствените думи, които отец Димитър отправи към аудиторията, след които музиката се превърна в молитва, а Светлата седмица засия със своето дълбоко послание – за тишина, благоговение и светлина.
Програмата бе фокусирана изцяло върху сакралната музика – звучаха произведения, носещи съзерцание и възвисяване. Акцент в концерта беше Католическата меса от хърватски композитори, която бе посветена на паметта на папа Франциск.
Концертът бе организиран със съдействието на Дирекция „Социална политика“ на Община Пловдив и Народно читалище „Младост 1983“, а патрон на събитието беше Николай Бухалов, заместник-кмет „Спорт и младежки дейности“, който отправи сърдечен поздрав към хористките и техните ръководители.
Като специални гости в програмата се включиха Младежкият хор „Стефка Благоева“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив с ръководител и диригент Борислава Благоева и пианист Зарина Гетоева. Двата хора заедно почетоха и паметта на един от най-видните имена в българската музикална култура – Добри Христов, с изпълнението на „Тебе поем“ в навечерието на 150- годишнината от рождението му.
В края на концерта прозвучаха две български песни за родината и за Пловдив, вплетени с деликатност в общото звуково платно, обогатени от чистите и топли гласове на най-новите евмолпеи в състава, които за пръв път се докоснаха до истинската магия на хоровото изкуство.
Поздрав към талантливите хористи отправи и Елена Апостолова, секретар на НЧ „Младост“ с думите: „Когато имаш диригент-магьосница и пред нея има тези ангели, можем само да се поклоним. Бъдете здрави и мисля, че в храма на отец Димитър винаги сте добре дошли, при нас също!“
„Музиката в тази вечер не търсеше външен блясък – тя дишаше навътре, в сърцето. Аплодисментите, цветята и споделената тишина след последния акорд – всичко това бе доказателство, че в храма се случи нещо повече от концерт: едно преживяване на съпричастност и надежда“, коментира диригентът д-р Алия Хансе.
Да пожелаем на момичетата, със същата съпричастност и надежда да се представят в предстоящото ХХХIV-то международно турне за Деня на българската просвета и култура.
Гостуването е по покана на посолството ни в Румъния, съвместно със Съюза на банатските българи и лично неговия лидер и депутат в румънския парламент Георги Наков. Поводът е 280- годишния юбилей на първото българско училище в света, намиращо се в Стар Бешенов, носещо името на двамата равноапостоли „Св. Св. Кирил и Методий“ и 200 години от издаването на „Рибния буквар“ от д-р Петър Берон – първи светски будител, просветител и български общественик.
Събитието е включено в списъка на бележити годишнини по линия на ЮНЕСКО, а в деня на концерта, хор „Евмолпея“ получи и официално патронажа на световната организация за образование и култура на ЮНЕСКО.
Писателят Костадин Костадинов в Литературен салон Spirt & Spirit
Литературен фестивал Пловдив чете 2025, литературен салон Spirt & Spirit, издателство Хермес и клуб Петното на Роршах Ви канят на среща разговор с Костадин Костадинов на 29 април, вторник, от 19:00 ч. в клуб Петното на Роршах.
Модератор: Александър Секулов
Заповядайте на среща с писателя Костадин Костадинов, който ще представи новия си роман „Последният войнишки император“ – мащабна и завладяваща история, вдъхновена от реални събития и митологии около важни за българите теми.
––
Войнишки императори – това наименование е измислено от историците и се отнася за над 40 владетели, управлявали Римската империя в периода 235–285 година. Повечето от тях били храбри военачалници, издигнати на престола от войниците си. Всички тези императори властвали съвсем кратко, а сечените от тях монети били твърде малко и в наши дни са много редки, затова нумизматите ги ценят високо. Златните римски монети се наричат ауреуси – точно такива колекционира Васил Странджев – главният герой в романа „Последният войнишки император“. Сред иманярите той е прочут с прякора Императора, а колекцията му, събирана в продължение на много години, е една от най-ценните в света. Всяка от монетите в нея има интересна история, свързана с всевъзможни превратности. Докато издирва древните ауреуси, Васил Странджев трябва да прояви необикновени умения, за да премине гордо през смутния двайсети век – като ятак на партизаните, като десантчик в Съветската армия, но и като политически затворник в трудововъзпитателното общежитие в Богданов дол.
Добре че съдбата е благосклонна към храбрите.
––-
„Идеята да опиша някои от най-интересните иманярски истории у нас отдавна се е загнездила в главата ми. Още по времето на соца сестра ми Вергиния Костадинова, която е кинорежисьор, направи голям документален филм за иманярството в България. Тогава се запознах с консултантите на продукцията й, които работеха в службите, преследващи иманярската мафия. От тях, след разговори на чаша с развързваща езика течност, научих прелюбопитни неща. Когато ми дойде мерак да ги пренеса върху белия лист, те вече бяха узрели и ферментирали. Така преди десетина години написах един текст със същото заглавие и след като му сложих точката, го оставих да отлежи. Чак миналото лято го доизмислих и надградих, за да заприлича най-после (надявам се) на завършен и плътен роман.“, казва за новия си роман авторът.
Драматичен театър-Пловдив със 7 номинации за "Аскеер" 2025
Драматичен театър – Пловдив с гордост съобщава, че е с цели седем номинации за наградите „Аскеер“ 2025.
В категория „Поддържаща женска роля“ номинация получава Ивана Крумова за ролята на Ейми Робсарт в спектакъла „Елизабет или кралицата девственица“ от Кристиан Симеон.
В категория „Сценография“ с номинации са отличени Валентин Светозарев за спектакъла „Без кръв“, драматизация на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико, както и Ванина Цандева за работата си по „Елизабет или кралицата девственица“.
В категория „Костюмография“ са номинирани Раде Василев и Елена Вангеловска за „Без кръв“.
В категория „Театрална музика“ с номинация са отличени Явор Карагитлиев и Сашко Костов за "Без кръв".
За изключителната си работа по „Без кръв“ Диана Добрева получава номинация в категория „Режисура“, а самият спектакъл е номиниран и в категорията за „Най-добро представление“.
Церемонията по връчването на наградите „Аскеер“ ще се състои на 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост – в Театър „Българска армия“, когато за 34-ти пореден път Фондация „Академия Аскеер“ ще отличи най-добрите постижения в българския театър. Наградите „Аскеер“ са единствени по рода си в България, като се връчват „от артисти – за артисти“, а изборът на номинираните и наградените е резултат от професионалното мнение на водещи театрални творци.
За участие в селекцията за „Аскеер 2025“ бяха разглеждани спектакли, осъществили премиера в периода от 1 април 2024 г. до 31 март 2025 г.
Драмата в Пловдив кани на театрално изложение
Театрално изложение ще се проведе от 27 до 29 юни 2025 г. в град Пловдив, съобщиха от ръководството на Драматичен театър "Николай О. Масалитинов". Събитието има за цел да даде възможност на млади театрални творци да представят свои проекти пред ръководствата на професионалните театри в България.
Изложението ще се проведе в три последователни дни:
– Първият ден ще бъде посветен на свободно избираеми проекти, базирани на текст по избор на участниците.
– Вторият ден ще включва представяния на проекти, разработени по една от предварително зададени пиеси.
– Третият ден ще събере ръководствата на театрите на среща, посветена на актуални въпроси в театралния мениджмънт.
Пълната информация за кандидатстване може да намерите ТУК.
Крайният срок за кандидатстване е 31 май 2025 г.
Аня Пенчева и куп „Любовници в излишък“ на пловдивска сцена
Вечер, изпълнена с пикантен хумор, абсурдни ситуации и британски чар очаква пловдивчани на 15 май 2025г., когато в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив в 19.00 часа ще гостува премиерно спектакълът „Любовници в излишък“ от Робин Хоудън.
Бляскавата комедия идва със звезден актьорски състав и море от недоразумения, объркани самоличности и… прекалено много любовници. Участват актьорите: Аня Пенчева, Веселин Плачков, Виктория Колева, Георги Ангелов, Иван Жунтовски и Михаил Лудин.
Написана в началото на 90-те години на ХХ век, пиесата се поставя за първи път в България на сцената на Плевенския театър. Това е типична ситуационна комедия, изпълнена с бляскав хумор, жизненост и множество пикантни перипетии около две традиционни английски семейства и техните възможни или невъзможни любовници. Действието се развива в рамките на час в дома на иначе привидното благочестиво семейство, в което изненадващо попадат мним водопроводчик, френски художник, бивш ръгбист и екзотичен дизайнер. Предстоят изненади! Пиесата е подходяща за възраст 14 +.
Британският автор Робин Хоудън започва стремителната си кариера на драматург още в средата на 80-те години на миналия век. До днес неговите комедии са превеждани на над 20 езика и са успешно поставяни по целия свят.
Режисьор на спектакъла е Анастас Попдимитров, сценографията е дело на Мария Диманова, костюмография – Елена Иванова, сценична пластика- Татяна Соколова, превод – Виктория Колева.
Билети се продават на касата на „МаскАрт“ в Дом на културата „Борис Христов“, в цялата мрежа на Eventim.bg, онлайн и в Grabo.bg. Информация и резервации на телефон 0895/619181
Иво Димчев с концерт в Пловдив Ивент Център
Иво Димчев идва в Пловдив с концерт, който ще се проведе в Пловдив Ивен Център.
Събитието ще бъде на 26 април от 21 часа. Билети може да закупите:
ticket.bg:https://bit.ly/3XP4VaC
Eventim: https://bit.ly/4kLMDku
Grabo.bg:https://bit.ly/3FuVKWT
Иво Димчев е български артист и автор на песни, който безмилостно размива жанровите граници.
От 2023 г. той е артист-резидент в La MaMa Theatre в Ню Йорк. Автор и режисьор на повече от 40 сценични продукции, представяни на престижни арт фестивали по целия свят. От няколко години неговото присъствие става доста осезаемо и на международната музикална сцена. През последната година Иво Димчев е и в програмата на едни от най-престижните музикални фестивали в света Glastonbury (Англия), Les Musicales (Франция), SXSW (САЩ), Eurosonic (Нидерландия), Pohoda (Словакия), Fusion (Германия) и много други.