Print this page

На 3 декември 2025 г. (вторник) от 18:00 ч. в Културен център „Радио Пловдив“, ул. „Дондуков-Корсаков“ 2, ще бъде открита самостоятелната изложба „Визуална идентичност на ефира“ на гл. ас. д-р Петко Якимов. Експозицията ще бъде достъпна за посетители в периода 3–13 декември 2025 г.

 

Изложбата се реализира с любезното съдействие и подкрепа на БНР Радио Пловдив и Дружеството на пловдивските художници, в сътрудничество с Нов български университет – София.

 

„Визуална идентичност на ефира“ представя дългогодишната работа на гл. ас. д-р Петко Якимов в Креативния отдел на Българската национална телевизия, където той работи като художник-аниматор (моушън дизайнер). В експозицията са включени принтове на статични кадри от телевизионни „шапки“ – визуални идентичности на различни предавания. Художествените решения са пряко свързани с концепцията на съответните формати и отразяват личния авторски прочит към темите и сюжетите им.

 

През годините авторът е реализирал цялостни графични опаковки за BBT, БНТ 2, BNT World и други телевизионни канали. Сред предаванията и блоковете, чиято визуална идентичност е създадена от него, са „Денят започва с култура“, „История.БГ“, както и множество други формати. В изложбата са представени и нови визуални решения, включително заставки за поредицата „Визуален академичен архив“ на Нов български университет.

 

Настоящата експозиция предлага селекция от творчески реализации и няма за цел да представи всички произведения на автора. При изграждането на отделните концептуални решения са използвани разнообразни художествени и технологични подходи, включително техники от VFX и CGI. Характерен за метода на работа в моушън дизайна е многослойният подход, при който художествените и анимационните принципи се преплитат с драматургични правила за изграждане на визуален разказ. Това позволява прилагането на визуални метафори и сложни narrative структури.

 

Гл. ас. д-р Петко Якимов е роден в Пловдив. В момента е щатен преподавател в Нов български университет, Департамент „Изкуства и дизайн“. Професионалните му интереси включват визуална комуникация, информационни потоци, уеб дизайн, режисура, моушън дизайн и визуални ефекти в киното. Като режисьор е автор на късометражни и пълнометражни филми. От дълги години работи в областта на VFX и концептуалния дизайн на телевизионен брандинг.

 

Завършил е филмова и телевизионна режисура в Нов български университет, сценография в Националната художествена академия – София, както и Национална гимназия по сценични и екранни изкуства   – Пловдив. Настоящата изложба представя негови телевизионни реализации, повлияни както от театъра и киното, така и от изобразителното изкуство, през които преминава неговият професионален и художествен път.

 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…