
Капана.БГ
Plovdivlit обявява конкурс за стихосбирка #ДО 40
Пловдивският многоезичен литературен сайт Plovdivlit обявява конкурс за стихосбирка #ДО 40. Миналата година конкурса спечелиха младите поетеси Жени Щерева и Анна Велкова. Компетентно жури тогава оцени представените 12 ръкописа от 12 автори и отличи двама, вместо един автор, както е обявено в регламента на конкурса. Стихосбирките „Небесно гнездо“ - от Щерева, и „Между тук и там“ – от Велкова, са публикувани в електронен вариант в многоезичния литературен сайт www.plovdivlit.com .
Припомняме, че авторите не се задължават да предоставят правата си за книжно издание.
Авторите, желаещи да се включат в конкурса през настоящата 2025 г. трябва да живеят в Пловдив, да са на възраст до 40 години, а броят на представените от тях стихотворения да не надхвърля 40.
Срокът за представяне на творбите е до 24 май 2025 г.
Компетентно жури ще оцени представените ръкописи и ще отличи един автор, чиято стихосбирка ще бъде публикувана в електронен вариант в многоезичния литературен сайт www.plovdivlit.com. Авторът няма да е длъжен да предоставя правата си за книжно издание. Предлаганите ръкописи трябва да са във формат Word, 12 пункта, с посочено име и адрес за кореспонденция. Ръкописите изпращайте на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.. Предимство е, ако стиховете бъдат композирани, а стихосбирката озаглавена.
За девет години от своя старт многоезичният сайт www.plovdivlit.com се превърна в най-голямата литературна платформа в града под тепетата. В най-престижния сайт за литература досега са публикувани 2404 произведения от 242 автори.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.
Фотографът Минко Михайлов представя „Япония – Където миналото среща бъдещето“
Популярният пловдивски фотограф Минко Михайлов повежда публиката на следващото си забележително пътешествие, този път до Страната на изгряващото слънце. Фотографската изложба „Япония – Където миналото среща бъдещето“ на Минко Михайлов ще бъде открита в Дом на културата „Борис Христов“, Пловдив на 8 април 2025 в 18:30 ч.
„С голямо вълнение ви каня на моята фотографска изложба „Япония – Където миналото среща бъдещето“! През 2024 година имах възможността да пътувам из Япония – страна, която винаги ме е привличала със своето уникално съчетание на традиция и модерност. Посетих емблематични места като Токио, Осака, Киото, Нара, където запечатах духа на древни храмове, оживени улици, футуристична архитектура и спокойствието на природата. Японците са изключителни – те почитат традициите си, но същевременно живеят в едно от най-модерните общества в света. Във всекидневието си те съчетават уважение, дисциплина и хармония – ценности, които се усещат навсякъде, от малките улички на Киото до светлините на Шибуя. Срещнах хора, които с жест или усмивка оставиха траен отпечатък в съзнанието ми, и се опитах да уловя тези моменти в кадрите си. Тази изложба е моят начин да ви пренеса в света на Япония – да ви покажа онези малки детайли, които правят тази страна толкова магнетична, да ви разкажа историите зад кадрите и да ви споделя емоциите, които изпитах, докато бродех по тези удивителни места. Заповядайте на 8 април от 18:30 ч. – ще се радвам да ви видя, да си поговорим за пътешествия, фотография и красотата на Япония. Ще се радвам да бъдете част от това пътуване!“, разказа талантливият фотограф.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив по Компонент 3 „Гражданска активност“ и е част от Културния календар на града за 2025 година. Входът е свободен!
Минко Михайлов е роден през 1972 г. в Пловдив. Биолог е по образование. Той е професионален фотограф, един от създателите на фотографската школа PHOTOSCHOOL.BG и сред главните лектори в нея. Фотографията за него е ключ към нови светове и познанства. Обича да пътешества и да разкрива красотата на света. Независимо дали снима хора или природа, Минко Михайлов се опитва да улови мига, онзи миг, който никога повече няма да се повтори. Фотографията за него е всичко онова, което се събира в една дума – СТРАСТ.
Носител е на редица престижни международни награди и отличия:
•Златен медал от Националния годишен преглед на фотографското изкуство в България 2013, организиран от Фотографска академия „Янка Кюркчиева”;
•Златен медал от Международния фотосалон „Дивото 2015“ в категория „Диви животни“;
•Златен медал в категория „Пейзаж“ от Международен Фотографски Салон „Photo Contest Bulgaria“ 2018;
•Златен медал в категория „Черно-бяла фотография“ и златен медал в категория „Фотожурнализъм“ от Международен Фотографски Салон „PhotoArt PRAGUE“ 2020, Чехия;
•Най-добър автор на Международен Фотографски Салон Грузия 2020 и златен медал в категория „Фотожурнализъм“;
•Златен медал в категория „Природа“ от II Международен Фотографски Салон за Артистична Фотография „Village“ 2020, Сърбия;
•Най-добър автор на VII Международен фото салон ПЛОВДИВ 2020 и сребърен медал в категория „Цветна фотография“;
•Златен медал в категория „Фотожурнализъм“ от Фото салон F2 на Фотографско общество на Аржентина;
•Златен медал в категория „Хора“, бронзов медал в категория „Пейзаж“ от Международен Фотографски Салон LUNA 2020, Черна Гора;
•Най-добър автор на Международен Фотографски Салон „Photo Contest Bulgaria“ 2020, България – златен медал в категория „Цветна фотография“, златен медал в категория „Лице и тяло“;
•Златен медал в категория „Начин на живот“ от 7-ма международна изложба „Pannonia Reflections“ 2020, Словения;
•Първо място и Травъл фотограф на годината на Malta International Photo Award 2020/21
•Златен и сребърен медал от първия международен фотографски салон на Университета в Кадис 2021, Испания;
•Златен медал от 3-тото Международно фотографско изложение “PORTUGAL 2021”, Португалия;
•Златен медал от 56-ия Международния фотографски салон „La Peña Fotográfica Rosarina“, Аржентина;
•Най-добър автор и два златни медала на Международния Фотографски Салон „Monte International Photo Circuit“, Черна Гора;
•Златен медал в категория черно-бяла фотография от Международен Фотографски Салон „Moldova Photo Salon 2022“, Молдова;
•Златен медал в категория „Травъл“ от 10-тия Международен Фотографски Салон „ILLA DE MENORCA – RESERVA DE LA BIOSFERA 2022“, Испания;
•Два златни медала и един сребърен от Международния Фотографски Конкурс „Taiwan Photo Circuit 2022“, Тайван;
•Победител в „Sony World Photography Awards 2022“;
•Златен медал в категория „Пътешествия“ от Международния Фотографски Салон „MAASAI MARA 2023 “, Кения;
•Златен медал в категория „Природа“ от Международния Фотографски Салон „Capodimonte“ 2023, Черна гора;
•Златен медал в категория „Портрет“ и златен медал в категория „Пътешествия“ от Международния Фотографски Салон „SUNFLOWER 2023“, Чехия;
•Победител в националния конкурса на National Geographic в категория „Пейзаж“ 2023;
•Златен медал от Фотографския Салон в Аржентина към Аржентинска федерация на фотографията, 2024.
Филм за румънския тенисист „Насти“ и „Всичко, което виждаме в светлина“ в следващите дни на София филм фест в Пловдив
Филм за легендарния румънски тенисист с прякор Насти и носителят на голямата награда на престижния фестивал в Кан „Всичко, което виждаме в светлина“ предстоят в следващите два дни на София филм фест в Пловдив.
В днешния четвъртък можем да гледаме документалния „Насти“ – историята на румънския тенисист Илие Настасе. Във филма ще видим интервюта с Борис Бекер, Джон Макенроу, Бьорн Борг, Рафаел Надал и други известни спортисти, които разказват за Насти – противоречив и влиятелен тенисист, нарушил старомодния етикет на спорта през 70-те години на миналия век и превърнал се в истинска рок звезда. Ще се пренесем в превратната за него 1972 година, когато печели US Open, и стига финалите на Уимбълъдън и Купа Дейвис. Прожекцията е тази вечер от 18:30 часа.
В петък вечер ще може да се насладим на носителя на голямата награда в Кан – международната копродукция с индийско участие „Всичко, което виждаме в светлина“. Разказ за три жени, примесен с градския шум на Мумбай и анонимни свидетелства на местни жители, разказани на различни езици, преплетени в един изключително деликатен портрет на градския живот – медицинска сестра, която копнее за съпруга си, заминал в Германия, млада индийка, в афера с мюсюлмански любовник и чистачка, която след дълга битка е решила да се върне в родното си село. Прожекцията е на 4 април от 18:30 часа.
Цялата програма на фестивала може да се открие на kinolucky.com, откъдето могат да се закупят и билети за филмите. Те се продават и на касите на LUCKY Дом на киното, които работят всеки делничен ден от 16 до 21 часа и в почивните дни от 10:30 до 21 часа. Цената е 12 лева, с намаление за учащи и пенсионери 10 лева, а карта за 5 прожекции е на цена 55 лева.
Матео Бочели идва на Античния театър в Пловдив
Има имена в музиката, които носят тежестта на легендата – имена, които разпалват емоции още с първите акорди. Такова е фамилията Бочели. Но днес светът не само слуша, а се влюбва в Матео Бочели – младият талант, който не просто върви по стъпките на баща си, великия Андреа Бочели, а създава своя собствена, неповторима музикална вселена. Той е вече звезда със свое лице и утвърдена публика, както в Европа, така и в Америка, която го посреща в първото му световно турне, започнало в началото на тази година.
Младият Бочели идва за първи път в България по покана на BG Sound Stage, като част от световното си турне „Summer Nigths” – на 11 юни, на Античния театър в Пловдив.
Роден през 1997 година, Матео буквално израства сред музиката – неговият дом е изпълнен с арии, симфонии и аплодисментите на милиони. Но съдбата му не е просто наследство – тя е страст, работа и стремеж към съвършенство. Още от 6-годишен започва да свири на пиано, а на 18 постъпва в консерваторията „Луиджи Бокерини“ в Лука, Тоскана, където усъвършенства своя глас и техника. Първото му изпълнение на живо е на 18-годишна възраст и то не къде да е – а в Колизеума в Рим в концерт на знаменития си баща.
Гласът на новата италианска романтика
Музикалният стил на Матео е магично съчетание на класика и модерност. Той притежава топъл, дълбок и емоционален тембър, който напомня за златната епоха на италианската музика, но с поп звучене, което докосва и новото поколение.
Първият му голям пробив идва през 2018 година, когато заедно с баща си записва „Fall On Me“ – емоционална балада, включена в албума „Sì“ на Андреа Бочели. Песента покорява милиони сърца, включително и на зрителите на филма „Лешникотрошачката и четирите кралства” на Disney, където е включена в саундтрака на филма. Тази песен не е обикновен дебют за Матео – тя е музикално послание за любовта между баща и син, за предаването на емоцията и таланта от едно поколение на друго. С „Fall On Me“ баща и син откриват и Лятната Универсиада в Неапол през 2019г. на стадиона „San Paolo”.
Следващите няколко години Матео посвещава на изграждането на своята кариера. Започва да работи върху авторска музика, като в същото време печели почитатели по целия свят с интерпретации на класически италиански песни и модерни балади. На сцената Матео очарова публиката не само с музикалния си талант, но и с младежкото си излъчване и естествена харизма.
От Италия към световните сцени
През 2023 година той издава своя първи самостоятелен албум „Matteo“ – проект, който напълно разкрива неговата артистична същност. В него се усеща духът на Италия – страст, елегантност и мелодии, които разтърсват душата.
Албумът включва както италиански, така и английски песни, доказвайки, че музиката на Матео няма граници. Песните „For You“, „Tu Luz Quedó“ и „Un Attimo di Te“ са израз на неговата изключителна способност да докосва сърцата на слушателите, независимо от езика. За дебютния си проект Матео работи с някои от най-големите имена в музикалната индустрия, включително Ed&Matthew Sheeran, PARISI, Jesse Shatkin (работил с Miley Cyrus, Sia, Kelly Clarkson) и Stuart Crichton.
Но Матео не спира дотук. През 2024 г. той започва грандиозно световно турне, което го отвежда до някои от най-престижните концертни зали в Европа, САЩ и Латинска Америка. Почитателите му го сравняват с велики имена като Джош Гробан и Майкъл Бубле, но неговата сила е в автентичността – той не се опитва да бъде никого другиго, освен себе си. Матео успешно гради своя собствена идентичност в музикалния свят, като същевременно отдава почит към богатото музикално наследство на своето семейство.
Не пропускайте да бъдете част от тази музикалната магия – Summer Night с Матео Бочели – на 11 юни 2025, Античен театър, Пловдив! Един концерт на Матео не е просто вечер с музика – това е среща с емоцията, с изкуството, с Италия. Билетите са в продажба в системата на Ивентим.
Художникът Атанас Маринчешки с юбилейна изложба „60…“ в галерия Signa
Една дълго чакана изложба е отново факт. Любимият на пловдивчани художник Атанас Маринчешки отново украси галерията с реалистичните си платна. Този път изложбата е юбилейна за автора.
Роден е през 1965 г. в село Костиево, Пловдивско. Работи в областта на маслената живопис. От 1984 г. до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в престижни галерии в страната. Негови творби са притежание на колекционери от България, Германия, Франция, Италия, Белгия, Холандия, Израел, Гърция, Турция и др.
В галерията това е четвъртата му самостоятелна изложба. Живее и работи в родното си село. Рисува от дете.
След години работа в полицейските служби се отдава изцяло на живописта. Сам изгражда свой стил и почерк на изобразяване. Минава през различни творчески етапи – от романтизъм към сюрреализъм, за да достигне сегашното си ниво на хиперреалист. Рисува бавно, по стария класически начин на изграждане на творбата с наслояване, изчакване да изсъхне и отново нанасяне на следваща мазка, а тя е фина, гладка и прецизно нюансирана. Детайлите са изпипани до съвършенство. Така работи по няколко картини едновременно.
Характерно за творбите му е наличието на впечатляваща светлина, дори и в привечерните залезни гледки. На един от пленерите още в началото установява, че контактът с природата, във всичките й сезони и разновидности, е много ценен и важен за твореца. Красивите планински, полски или морски панорами на България, Гърция, Италия и др. завладяват съзнанието му и предизвикват желанието да ги претвори в изкуство. Впечатлява го дълбоко и старата българска архитектура със специфичното й вписване в околната среда – майсторство в строителния гений на българина. Емоцията от гледките дълго го владее и затова картините му носят очарованието на естественото, но докоснато от омаята на магичното. Живописта му е обект на лично тайнство, в което зрителят се чувства потопен в дълбините на силния човешки дух.
Съприкосновението с неговото творчество неминуемо носи естетическа наслада, но и размисъл, проникновение, естествено достигане до заложеното послание и единение с вътрешния свят на художника.
Изложбата включва 23 маслени платна, рамкирани прецизно.
Най-древната сцена приема фестивална на Античните театри
Античен театър „Огнян Радев“ организира първия по рода си тридневен фестивал с представления от България, Италия и Гърция на древната сцена на Античния театър
Едно от основните и автентични предназначения на Античния театър в Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театрални представления, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от театъра е бил разрушен. Освен за театрални представления се е използвал за гладиаторски и ловни игри и е събирал около 6 000 зрители. Реставрацията на Античния театър в Пловдив е призната за едно от най-добрите постижения на българската консервационна школа. Днес театърът е център в силуета на южната част на Трихълмието, една от емблемите на Пловдив и функционираща сцена за класическа драма, танци и музика.
Връщането на традицията там да се играят антични представления е по инициатива на Античен театър „Огнян Радев“, който организира първия по рода си фестивал с представления от България, Италия и Гърция.
Първи международен фестивал за професионални и младежки антични театри EX MACHINA, посветен на античните театри и култура, ще се проведе между 3 и 5 април 2025г. в Пловдив. Освен българското участие, програмата на първото издание включва представления от Гърция и Италия – държавите, изградили античната култура и формирали устоите на европейската цивилизация.
На 3 и 4 април от 14 до 18 часа, Античният театър в Пловдив се превръща в сцена на млади таланти, а вечерните представления са запазени са професионалистите. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев с режисьор Ани Васева – „Метаморфози“ по Овидий (3 април, 19 ч.), гостуващото от Атина представление „Анамнезис“ (4 април, 18 ч.) и „Орфей и Евридика“(4 април, 19:30ч.) по антични и български текстове.
Мисията на фестивала е да насърчава младежките антични театри, поради което във фестивалната селекция влизат и редица спектакли, изиграни от младежи от България, Гърция и Италия.
Фестивалът EX MACHINA ще завърши на 5 април в Епископската базилика на Филипопол, където ще се проведат серия кратки презентации и кръгла маса със специални участници, обединени около въпросите за връзките между древността и модерността.
Заключителната част ще започне със споделяне на опит и знание от страна на експерти, които ще очертаят общото между античността и археологията, медиите, виното, музиката, операта и киното.
Кръглата маса с участието на Самуел Финци, Явор Гърдев, Георги Тенев, Ани Васева, доц. Николай Гочев, Александър Секулов и други ще разгледа въпроса за ролята на машините от Античността до днес и може ли да има чудо от машината или всичко, което идва от машината, е измама.
Пълната програма на фестивала EX MACHINA е тук.
Всички събития са с вход свободен.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и в партньорство с община Пловдив, ОИ „Старинен Пловдив“, Международната мрежа за антични театри Аменанос Ностос, посолствата на Италия и Гърция в България, частни и неправителствени организации и с медийното партньорство на Nova News.
Откриват най-новата изложба на Маестро Мичо Димитров
Срещаме се с чувствителния и необятен вътрешен свят на Мичо Димитров в най-новата му изложба „Видения на духа“ от 5 април в Арт Галерия Пловдивски Културен Институт.
Изящни и въздействащи, платната носят вдъхновението на автора и желанието му да сподели прозрения през преживяно и осъзнато. Тази изложба е едно приканване за среща с духа през едно лично и дълбоко пътуване, в което е видимо онова, което чувстваме.
Големият български цигулар Мичо Димитров е роден в Пловдив. Учи рисуване още в ранна детска възраст при Иван Поповски. След дълго прекъсване отново започва да рисува през март 2012 г. До момента има над 1200 творби, реализирал е над 20 самостоятелни изложби. Участвал е в колективни изложби в България, Холандия и Франция.
Мичо Димитров Големият български цигулар Мичо Димитров е роден в Пловдив. Започва да учи цигулка при Тодор Кацаров, а по-късно при Татяна Кръстева. На 12-годишна възраст е първият му солов рецитал в зала „Култура” в Пловдив и е солист на Пловдивска филхармония под диригентството на Иван Ангелов.
В 1974 г. завършва Музикалното училище в Пловдив. През 1980 г. Мичо Димитров е специализант на проф. Ифра Нийман в Академията „Гулдхол Скуул” в Лондон. Завършва специализацията си с най-високото отличие „CONCERT RECITEL DIPLOMA”.
По време на тригодишния си престой в Англия Мичо Димитров е хоноруван преподавател по цигулка и камерна музика в Ричмънд Колидж и активно концертира в Оксфорд, Кеймбридж, Ричмънд, Лондон. След завръщането си в България става концертмайстор на Пловдивска филхармония и хоноруван, а впоследствие щатен преподавател в АМТИИ – Пловдив.
Отличия и награди:
1967 г. – на 10-годишна възраст печели Първа и Извънредна награда за най-добър чуждестранен изпълнител на Международния конкурс „Ярослав Коциян“, Усти над Орлице, Чехословакия
1978 г. – Финалист и носител на Почетен диплом на VI Международен конкурс „Чайковски“, Москва, СССР
1979 г. – Специална награда на Първия международен конкурс „Крайслер“, Виена, Австрия
1982 г. – Награда на фондация „Майра Хес“ (Myra Hess Trust Prize), Лондон, Великобритания
1982 г. – Мемориална награда „Алфред Гибсън“ (Alfred Gibson Memorial Prize), Лондон, Великобритания
1985 г. – „Младежка лира“ като концертмайстор на Пловдивската филхармония
2012 г. – „Златна значка“ за заслуги към Международния музикален фестивал „Варненско Лято“
2013 г. – „Музикант на годината“ в предаването „Алегро виваче“ на Българското национално радио
2019 г. – „Златна лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци
В България е солист на всички големи оркестри, участва на международните фестивали „Варненско лято”, фестивала на камерната музика в Пловдив, „Европейски месец на културата” – Пловдив 1999 г.
“Видения на Духа” е творчество, което обещава да отключи въображението и да остави следа в съзнанието ви!
Очакваме Ви да споделим красотата на изкуството!
Изложбата ще бъде открита на 05 април в 18:00 ч.
Куратор на изложбата – Илиян Колев