
Капана.БГ
Пловдив посреща световният шоубизнес
Пловдив посреща световният шоубизнес. На 26, 27 и 28 май близо 200 делегати и музиканти от над 20 държави ще се включат в първото издание на Spike – българската музикална шоукейс конференция. Всеки участник във форума е доказан професионалист в музикалния бизнес.
Три дни в активна работа в Пловдив ще прекарат топ музикални мениджъри, артистични агенти, специалисти по авторски и дигитални права и маркетинг и една голяма красива и артистична група музиканти. Интересът към Пловдив и възможностите, които предлага като културна столица на България е много голям – това доказва списъка от хора, които пристигат за да споделят опита си, но и за да видят уникалните условия за музикален туризъм, които града предлага. Също така, представителите на глобалната музикална индустрия ще се запозная с българската музикална сцена, като акцента е върху младите артисти. През тези три дни в Пловдив ще бъдат и много представители на българската музикална индустрия.
Сред делегатите на Spike са:
- Санди Греъм – едно от най-важните имена в канадската музикална индустрия с почти четиридесетгодишен опит в бранша. Санди е и основател на Record World International Cashbox и Record World International - две от трите най-основополагащи списания за музикалната индустрия в САЩ, редом до Billboard.
- Питър Астед - основател на дигиталните дистрибутори Musicbase и Distrosong, музикалния издател Musichelp Publishing и консултантската компания Musichelp, от чиито услуги са се възползвали повече от 10 000 артисти. Питър е основател на най-големия шоукейс фестивал в Швеция Live at Heart, както и на новия фестивал Future Echoes.
- Мария Каперска – родена в Пловдив, днес генерален мениджър на Phoenix Music International.
- Роберт Сингърман – познат като ключова фигура в развитието на таланти и нови технологии в музикалния бизнес. Сингърман е представлявал изпълнители като R.E.M., James Brown, Suzanne Vega, 10 000 Maniacs и десетки други. Той работи като главен вицепрезидент на компанията LyricFind, където се занимава с международно музикално издателство, лицензиране и монетаризиране на текстове и техните преводи, на издатели и композитори от целия свят към над 120 платформи като Google Search, Amazon Music, YouTube Music, Deezer, Pandora, SoundHound, IHeartMusic. Робърт е бил директор на Европейския музикален офис към ЕС, на офисите за музикален експорт на Франция, САЩ и Северна Америка. Той е представлявал Бразилската музикална борса в Северна Америка и е създател на ЧАБ: Чили, Аржентина, Бразилия – музикално-търговска мисия – ежегодно от 2016 до 2020 г. Той е подпомагал музикалните търговски мисии между множество държави, работейки с организациите CIMA, A2IM, ABMI, AMAEI, Sounds Australia, Sounds from Spain, както и с организации, конференции и офиси за музикален експорт в Латинска Америка, САЩ, Канада, Китай, Сингапур, Източна Европа, и Корея.
- Мерле Дюринг - съосновател и изпълнителен директор на Black Harbour Entertainment – агенция, която предлага услуги не само в сферата на букинга с успехи по цял свят, но също така консултантски услуги по мениджмънт, мърчандайзинг и продажба и управление на билети. През годините е работила с групи от ранга на Sonata Arctica, Death Angel, Finntroll, Skámöld, Stam1na, Coroner, Pain of Salvation, Twilight Force и още много други.
- Анка Лупес - основател на Mastering the Music Business – първата професионална музикална конференция в Румъния. Изпълнителен Директор на INDIERO - асоциацията на румънските независими лейбъли и музикални издатели.
- Ана Линдхолм - Ей-енд-Ар (Артисти и Репертоар) и проджект мениджър към Шведския независим лейбъл Icons Creating Evil Art.
Работните панели на Spike ще се състоят в Дом на културата „Борис Христов“. Прочетете програмата на този линк.
https://spikeshowcase.com/bg/schedule/talks/
Най-важна част от Spike Bulgarian Music Showcase е музикалната програма! Тя ще тече от 26 до 28 май 2022 г. в три прекрасни музикална клуба в сърцето на Пловдив - Download, Безистен и Temple Bar. Spike ще завърши с концерт на Римски стадион. Всички музикални събития са с вход свободен!
Цялата музикална програма по места и часове можете да видите на тук
https://spikeshowcase.com/bg/schedule/performances/#
Сред имената на музикантите се открояват A.L.E.K.S. , IVA, JASMINE WHALE, TDK от България, прекрасната SUN от Франция, BONANDER от Испания, Giudi от Чехия, The Magnettes от Швеция, MDMAR от Палме де Майорка, SATCH от Великобритания - музикалната програма на конференцията е превъзходна, представяща артисти от цял свят, не ги пропускайте!
Всичко за артистите, които ще свирят на Spike можете да прочетете на този линк:
https://spikeshowcase.com/bg/artists/
Spike Bulgarian Music Showcase е форум, който комбинира изпълнения на живо от музиканти с дискусии, образователни програми и нетуъркинг с международни делегати от бранша. Тяхната експертиза покрива широк спектър от важни понятия за музикалната индустрия, включително букинг на артисти и менажиране, регистрация на авторски права и отчисления, лицензиране на музика, синхронизация и дигитални технологии.
Всичко за Spike Bulgarian Music Showcase - профила на участниците, музикална и културна програма, панелите за дискусии ще бъде публикувана в страницата
https://www.facebook.com/spikeshowcase
Танци от гетата на Рио де Жанейро взривяват Пловдив
На 22 и 23 май ONE DANCE WEEK представя танцовата компания на Сао Пауло със зрелищен спектакъл
В неделя и понеделник (22 и 23 май) в Пловдив ще бъде представена европейската премиера на спектакъла ТОВА Е ТАНЦ! на Balé da Cidade de São Paulo. Спектакълът е вдъхновен от родения във фавелите на Рио де Жанейро нов стил в музиката и танца - Passinho (пасиньо). За да пресъздаде истинския дух на Passinho, хореографът Henrique Rodovalho кани най-добрите танцьори на Рио де Жанейро в този стил - Celly I.D.D и Jonathan Neguebites. Българската публика ще се запознае и лично с тях, следващата година, когато те ще гостуват на ONE DANCE WEEK със свой собствен спектакъл, като част от ФОКУС БРАЗИЛИЯ.
В новия спектакъл на компанията на Balé da Cidade de São Paulo ще видим едни от най-добрите танцьори на Бразилия, които ще демонстрират пред публиката в Пловдив покоряващата, непринудена и красива същност на Passinho. Това е взривоопасен танц, роден колективно и свободно, който разказва истории и пренася публиката в ритъма и атмосферата на градския живот в Бразилия.
В събота (21.05) от 10:00ч. ONE DANCE WEEK кани и всички украински деца и техните български приятели на танцова работилница с бразилската компания Balé da Cidade de São Paulo в залата на школа Dance Station, Пловдив. Работилницата е с вход свободени е подходяща за деца от всички възрасти, които искат да се докоснат до магията на съвременния танц.
Билети за спектакъла в Дом на културата “Борис Христов” ще намерите онлайн от мрежата н ЕPAYGO и на касите на EasyPay в цялата страна.
Трейлър на ТОВА Е ТАНЦ! гледайте тук.
За Balé da Cidade de São Paulo:
Танцовата компания на Сао Пауло (BCSP) е създадена на 7 февруари 1968-а година под името Corpo de Baile Municipal (Общински балет на Сао Пауло). Първоначално трупата участва в оперните постановки в Общинския театър на града (Theatro Municipal) и изпълнява произведения от класическия репертоар. Първият й художествен ръководител е Джони Франклин. През 1974-а под ръководството на Антонио Карлос Кардосо балетът се превръща в компания за съвременен танц. Това решение определя идентичността на компанията, която днес има значимо присъствие на южноамериканската танцова сцена и продължава да оставя отпечатък чрез своите нововъведения в танцувалния език и изящните композиции с прецизно подбран състав, които изнася пред публиката. На 25 септември 1981 г. компанията е преименувана на Balé da Cidade de São Paulo.
Експериментирането е основна характеристика на траекторията на трупата през 80-те години на миналия век. Танцьорите са насърчавани да допринасят със собствени хореографски идеи, което води до създаването на изключително напредничави творби.
Международно признание и успех компанията получава с участието си в Биеналето на танца в Лион, Франция, през 1996-а. Оттогава насам европейските й турнета се радват на одобрението и на танцовата критика, и на публиката във всички големи театри, в които компанията гостува, затвърждавайки своето място на световната танцова сцена. От 2001-а насам BCSP разширява дейността си, като представя програми за обучение на публиката и паралелни културни проекти, главно образователни събития в град Сао Пауло, споделяйки артистичното си наследство с населението на града.
Дълголетието на BCSP се дължи на строгия професионализъм и техническите стандарти на състава и артистичния екип. Компанията успява да привлече водещи бразилски и международни хореографи за съвместна работа и създаването на нови произведения. Широкият спектър на техните постижения показва колко важен е приносът им към културата на Сао Пауло, към постоянното създаване на качествени художествени произведения за населението на града. Понастоящем артистичен директор на компанията е Каси Абранчез. Тя сътрудничи активно с Общинския театър на Сао Пауло, чиито генерален директор е Андреа Карузо Сатурнино.
ТОВА Е ТАНЦ! | Balé da Cidade de São Paulo
22 и 23 май - 19:30
Дом на културата “Борис Христов”
Представят филма „Отвъд рамката – Димитър Инджов“ в Пловдив
Документалният филм „Отвъд рамката – Димитър Инджов“, посветен на известния пловдивски колекционер, ще бъде представен в Пловдив. Премиерата ще се състои на 23 май, от 18.30 часа, в голямата зала на LUKY Дом на киното.
„Отвъд рамката – Димитър Инджов“ представя интересната нравствена философия на един от най-големите български колекционери. Освен това, Димитър Инджов разказва изключително любопитни и малко познати досега факти от творческата и житейска биография на големи имена в българското изобразително изкуство като Жул Паскин, Жорж Папазов, Петър Морозов, Гошка Дацов, Константин Гърнев,
В лентата, която е снимана в продължение на близо шест години, са включени паметни моменти от срещите на екипа с едни от най-значимите имена в българското изящно изкуство – Светлин Русев, Андрей Даниел, Чавдар Пашев, Георги Кононец, Радул Шишков, Петър Драмов и Георги Чапкънов. За жалост, през годините се разделихме с по-голямата част от творците, но публиката ще има удоволствието да чуе техните споделените творчески идеи и коментари за изкуството, колекционерството, удивително мъдрите им разсъждения за духовното ни бъдеще и завет към идните поколения.
Филмът е създаден от екип: сценарист – Ваня Трингова, режисьор – Стоян Радулов, оператор – Станимир Навущанов, продуценти Георги Крумов и Ваня Трингова.
Вход с покани.
57-мото издание на най-стария фестивал за камерна музика в Европа ще се проведе от 27 май до 18 юни в Пловдив
От 27 май до 18 юни 2022 г. Пловдив е домакин за 57-ми път на Международния фестивал на камерната музика. За първи път организатор на най-стария фестивал за камерна музика в Европа е Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив /АМТИИ/. Академията е връстник на фестивала – основана е през 1964 година. Традиционно, Международният фестивал на камерната музика се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града.
Изключително богатата програма от най-висока класа ще бъде представена сред живописната атмосфера на едни от най-емблематичните архитектурни паметници: Регионален етнографски музей – Пловдив, къща на Верен Стамболян в ОИ „Старинен Пловдив“, както и Koнцертна зала на АМТИИ.
С обединените усилия на Община Пловдив, ръководството на Академията в лицето на ректора и генерален мениджър на фестивала проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак, зам.-ректора проф. д-р Галина Лардева, помощник ректора Константин Мечев, арт-директора на фестивала проф. Евгений Шевкенов, Георги Малашинов - координатор на фестивала и доц. д-р Александър Гьошев, създател на впечатляващите рекламни материали, бе изработена нова организационна концепция. Тя е базирана на традициите и приемствеността в хилядолетната културна столица Пловдив, които знаково се преплитат с осъвременена визия, насочена към осигуряване на стабилното бъдеще на най-дългогодишния фестивален форум в Града под тепетата.
Програмата на Международен фестивал на камерната музика 2022 със сигурност ще задоволи и най-претенциозните любители на изтънчения жанр камерна музика. В афиша изпъкват имената на елитни музиканти от България, Австрия, Венецуела, Италия, Испания, Полша, Северна Македония, Украйна и Япония. Откриването на 27 май, традиционно в Етнографския музей, е с концерт, посветен на полската музика, с певците Анна Фабрелло и Кшищоф Бобжецки, заедно с пианистката Александра Мозгел-Мединска. Любителите на вокалното изкуство могат да се насладят и на песенния рецитал на дългогдишната солистка на Щатсопер Виена Зоряна Кушплер и пианистката Ерина Накасаку на 11 юни.
Духовите инструменти са ярко представени в програмата с дуото кларинет и пиано от Барселона - Пау Родригес Руис и Естер Леча, флейтовото дуо от Италия Лука Мани и Лиза Бини. Както и с екзотичния рецитал за английски рог и пиано на Мая Чанакевич и Ана Гацева, на който пловдивската публика ще чуе и световната премиера на творба, написана специално за фестивала от австралийския композитор Майкъл Бакрънчев.
Роденият във Венецуела виртуоз китарист Габриел Гийен Наваро ще концертира в къщата на Верен Стамболян на 4 юни. На 15 юни, в рамките на станалия традиционен концерт „Звездите на утрешния ден“, ще чуем две млади пловдивчанки, живеещите във Виена сестри цигуларки Ани и Христина Панови. Като носителки на редица международни награди фактически те вече са си изградили реноме на изгряващи звезди на европейския подиум. Цигулковата нишка в програмата отвежда към закриването на фестивала, където забележителната наша цигуларка Кремена Оксенкруг в партньорство с пианистката Мартина Табакова ще предложи на взискателната пловдивска публика стилна сонатна вечер на 18 юни.
Заслужават внимание и двата концерта, резервирани за музикалното бъдеще на Пловдив - на ученици от НУМТИ „Добрин Петков“ и студенти от АМТИИ, съответно на 1 и 7 юни. Техни гости тази година са студенти от Консерватория „Рихард Вагнер“, Виена, и Университета „Антон Брукнер“, Линц. В контекста на грижата за развитието и подкрепата на младите таланти за първи път в рамките на фестивала ще бъдат организирани майсторски класове по пеене, пиано и цигулка, чрез които се полага началото на едно обогатяване на програмата на фестивалните прояви в академична и образователна посока.
Книжката с подробната програма на 57-мото издание на Фестивала на камерната музика може да се разгледа ТУК.
Билетите за отделните концертни изяви са по 7 лева и ще се продават 1 час преди събитието на място във всяка сграда.
Фестивалът Electric Orpheus събира топ банди от Европа и България на открито в Пловдив
Наближава двудневният фестивал Electric Orpheus, който тази година ще се проведе в Тракия. На 27 май /от 18 часа/ и 28 май /от 16 часа/любителите на рокендрол, психиделика, уейв, електро, гръндж, пост-пънк, индъстриал и др. ще се забавляват с топ банди, които ще представят вдъхновяваща продукция - премиера на новите си албуми и издания за световни и български лейбъли. Организаторите от НПО „Общо бъдеще“ даряват печалбата от фестивала за хуманитарна помощ за Украйна.
New Candys (Венеция, Италия) покоряват нов връх в съвременния рокендрол, продуцирани от носителя на Грами Томазо Колива. Bazooka (Атина, Гърция) преминаха от американски към гръцки лейбъл и показват пътя на истински вдъхновения артист в съвремието ни. Yo No Se (Бристол, Англия) работят с продуцента на първия албум на Нирвана. Teatre (Каунас, Литва) ще допринесе доза индъстриал-техно-електро с прибалтийски привкус. Очакват ни незабравими емоции в разнообразна стилистика и със Strawberry Pills (Атина, Гърция), Nixxon (Копенхаген, Дания), Heptagram (България), Лютеница / LTNC ( България), Klen (Великобритания) и Snade (България).
Мястото на Electric Orpheus ще ви очарова. Комбинация от индустриална градска среда с просторна зелена площ, създаваща усещането за контрапункт - имате чувството, че не сте в града, но всъщност сте. Локацията за фестивала се намира в квартал Тракия в Пловдив, комуникативна е, има градски транспорт, велоалеи в близост, пространство за паркиране. Отдавна не сте ходили на такова място, а може би никога. Само сте чували, че някъде другаде по света се прави нещо подобно.
Адрес: улица Инженер Асен Йорданов 7, 4023 Южна индустриална зона, Пловдив. Карта
Повече за фестивала Electric Orpheus, следете на сайта му и се присъединете към събитието в социалните мрежи.
Двудневни билети на цена от 65 лева /еднодневен е 45 лева/ можете да намерите онлайн в мрежата на EPAYGO.bg, както и физически на касите на EasyPay в цялата страна. В деня и само на място: 60 лева еднодневен / 70 лева двудневен. Линк към билетите: https://epaygo.bg/2668557784
Electric Orpheus е проект на сдружение „Общо бъдеще“ и е част от програма „Наследство“ на „Пловдив - Европейска столица на културата“.
Събитията на НПО Общо бъдеще целят високо качество на културната среда и запознаване на публиката със световни и актуални постижения, като премахват границите между чужди, местни артисти и публика. Локациите са внимателно подбрани и хвърлят светлина към непопулярни, но подходящи места за култура с идея за децентрализация и промяна на обществените нагласи към по-добра среда на живот, както в града, така и извън него.
Премиера на световния мюзикъл „FAME” открива летния сезон на Операта
Световният мюзикъл „FAME” (Слава) оживява на лятната графити сцена на Опера Пловдив в двора на Техническия университет в града на 8, 9 и 10 юни от 20:45 часа. Заглавието става известно с филма на Алън Паркър от 1980 и заглавната песен, отличена с Оскар и Златен глобус, в изпълнение на диско звездата Айрин Кара. В България хитът добива допълнителна популярност с музикалнотo риалити „Star Academy” през 2005 година. Мюзикълът по сценарий на Хосе Фернандес, музика от Стив Маргош и текстове на песните на Жак Леви проследява трудния път към върховете на славата на група амбициозни и талантливи студенти в колеж по изкуствата в Ню Йорк. Техните борби, триумфи и бурни взаимоотношения са представени с искреност, а историята засяга и сложни въпроси като расови предразсъдъци и злоупотреба с наркотици, с които младите изпълнители се сблъскват в стремежа си към кариера в шоубизнеса.
„Мечтай и вярвай, че ще направиш велики неща“ е посланието на премиерната постановка с режисьор Петър Одаджиев, диригент Константин Добройков, художник Николина Костова – Богданова и хореограф Амедео Джунта. Красивата сграда на бившия Френски колеж в Пловдив на ул. „Цанко Дюстабанов“ ще бъде преобразена с мапинг от визуалния артист Петко Танчев. Във „FAME” участват солисти и оркестър на Опера Пловдив, а централните младежки роли са поверени чрез кастинг на млади изпълнители – познати лица от телевизионни формати, изгряващи звезди от цяла България и таланти от АМТИИ – Пловдив. Постановката се осъществява със съдействието на Софийска академия за музикален театър. Преводът на български е на Цветомира Цонева.
Премиерата на “FAME” е основен акцент в програмата Графити Opera Open за млада публика, но заглавието със запомняща се музика и атрактивни танци е насочено към почитатели на мюзикълите и на диско ерата от всички възрасти. Билети за “FAME” се продават на касата на Опера Пловдив и на каса OPERA OPEN, на касите на Ивентим, онлайн в eventim.bg и grabo.bg
Фестивалът 6Fest с два парада в Пловдив този уикенд
От 20 до 22 май в Пловдив предстои основната програма на Фестивал за улични изкуства 6Fest, в която ще има два парада - танцово-карнавален и исторически. Юбилейното десето издание е част от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата. 6Fest се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” и Фондация “Пловдив 2019”.
6Fest кани пловдивчани и гостите на града, маскирани и облечени в карнавални костюми, да се включат в танцово-карнавален парад на 21 май, събота. Парадът ще тръгне в 19:00 ч. от МБАЛ „Свети Мина“, при кръговото кръстовище на жп гарата и ще се движи в посока Главната. По ул. "Иван Вазов" ще бъде танцовата част от парада - ще има мобилно озвучаване, както подобава на стрийт парад. Автомобилното движение по улица “Иван Вазов” ще бъде временно спряно от 18:30 ч. до 19:30 ч. за преминаването на шествието.
Парадът ще бъде предвождан от Театър на огъня и сенките Fireter и техния 10-метров дракон, напътстван от артисти на кокили. Ще видим и танцьорите от хип-хоп класовете на 6Fest от същата сутрин. Групите от Пловдив The Center и Dance Homе ще изиграят собствени хореографии.
Парадът ще продължи от площад “Централен” по ул. “Княз Александър І” (Главната) до Джумая джамия. Това ще бъде цирково-карнавалната му част, защото към Fireter и техния дракон ще се присъединят и артисти на кокили, клоуни и мимове от Пътуващ театър “Скрин”.
Когато шествието стигне до Джумая, артистите на театър “Скрин” ще увлекат по пътя си и публиката, за да гледа техния цирков спектакъл. Мястото е ул. “Райко Даскалов” (Малката Главна), пред бившата сграда на БНБ, а ориентировъчният начален час - 20:00 ч.
Историческият парад от програмата на 6Fest предстои на 22 май, неделя. От Небет тепе до площад “Централен” ще видим древни римски воини, както е било в античен Филипопол. За първи път 6Fest включва в програмата си група за исторически възстановки - това е „Първи Италийски легион“ от Свищов. Групата е основана през 2005 г. и е първата подобна у нас. Групата пресъздава живота на римския легион в древната крепост Нове (днешен Свищов) в периода I-VI век. Участват в редица европейски фестивали - в Италия, Унгария, Полша, Румъния. Създават и фестивал на античното наследство у нас - „Орел на Дунава“, който се провежда в Нове край днешния Свищов.
„Първи Италийски легион“ ще започне античната си възстановка “Един ден в античния Филипопол” на Небет тепе в 17:00 ч. на 22 май. След 17:30 ч. ще тръгне техния парад по ул. “Съборна” и ул. “Княз Александър І” до площад “Централен”. От 18:30 до 20:00 ч. групата ще направи демонстрации и гладиаторски битки на площада и на Римски форум Север и Запад.
Програмата на 6Fest тези дни включва още събития - на 20 май, петък, от 19:00 ч. на площад “Централен” е цирково-музикалното представление “Ново кабаре” на Проект “Комбино” с участието на Дарио Табаков, Луиза Китар, Вероника Табакова, Филип Хараланов, Радослав Стойнов и Людмила Иванова - Играчка.
На 21 май преди танцово-карнавалния парад всеки желаещ може да се включи в откритите класове по хип-хоп и брейк на Emotion dance, Dance Home, Sleepwalking, The Center (Пловдив и Велико Търново). Класовете са от 11:00 до 17:00 ч. на Акведукта на парк “Бунарджика”.
На 22 май от 11:00 до 14:00 ч. може да участвате в сцена за съвременен танц и открит клас с хореографите Елена Здравкова (Танцово студио “Duende”) и Деница Гергиникова (Танцово студио “Пантарей”). Събитието ще бъде на Голямата поляна на Младежки хълм.
На клоунски пърформанс с международно участие кани 6Fest в следобедните неделни часове. От 14:00 до 16:00 ч. на 22 май ще видим Матю Швайсгут от Франция и неговата група “Granula and co”.
Всички събития от фестивала са с вход свободен.