Капана.БГ
Самостоятелна изложба графика на Тодор Василев в Пловдив
Художникът Тодор Василев представя самостоятелна изложба графики "Началото", която се открива тази вечер в Първо студио на Радио Пловдив. Експозицията съдържа 20 творби - графика и рисунка.
Работите на Тодор Василев неизменно носят отпечатък от неговата чувствителност като творец, независимо дали са направени чрез средствата на фотоколажа, рисунката, генерираното изображение, фотографията.
По характер той е експериментатор с нови форми и средства на изразяване, с непрестанен стремеж към промяна и обогатяване на пластичния език. Класическата школовка му дава стабилна база за експериментиране и развитие в областта; с дигитални средства оформя характерен, професионален авторски почерк на творбите.
Работите му имат сюреалистичен характер, в духа на продължение на дългогодишна традиция в областта на сюреалистичното третиране на човешкия образ и природните обекти, със силно отношение към детайла.
Всичко по темата може да прочетете в Под тепето.
Веселка Кунчева е следващият гост във формата "Успешните"
На 21 ноември Club Fargo отново ще посрещне пловдивчани и гости на града за една вълнуваща среща! Изтъкнатият български режисьор Веселка Кунчева застава пред микрофона в четвъртата среща от формата „УСПЕШНИТЕ“.
Тя е режисьор на редица спектакли, като „Нос“ по Гогол, „Аз, Сизиф“, „Последният човек“ по Оруел и „Дама Пика“. Работи активно и в международни проекти, изследвайки границите между традиционния и съвременния куклен театър. През 2014 г. основава „Пъпетс Лаб“ заедно със сценографа Мариета Голомехова, с която разработва иновативни спектакли. Творчеството ѝ е отличено с множество награди, включително „ИКАР“ и „Аскеер“ за куклен и драматичен театър.
Срещата ще се състои на 21 ноември от 19:00ч. в Club Fargo.
Форматът „УСПЕШНИТЕ“ предоставя възможност на своите гости да се докоснат в близка среща до любими образи от музикалната сцена, киното, литературата, културата и спорта, всеки специалист в своята област. В първите две издания през 2022 г. и 2023 г., гости в поредицата бяха писателят и журналист Иво Иванов (два пъти), великият майстор по бойни изкуства сенсей Тадаши Ямашита – участвал в множество холивудски филми, режисьорите Диана Добрева и Явор Гърдев, аниматорът Тео Ушев, Иван Бърнев, Керана, Стефан Вълдобрев, Васил Върбанов, Радо Бимбалов, Алекс Алексиев и Яна Титова, Стефан Командарев и Ели Скорчева, както и Захари Карабашлиев.
В първите три срещи за тази година гости на формата бяха фронтменът на група Остава - Свилен Ноев, джаз дамата на България - Мирослава Кацарова и знаменитият български актьор - Малин Кръстев! Можете да откриете всички видеа от предходните издания - тук.
От How2Plovdiv и Club Fargo отново поемат по пътя към дефиницията на думата „Успех“. Предстоят още 2 вълнуващи срещи до края на 2024 г. Можете да следите страниците на How2Plovdiv и Club Fargo, където ще бъдат оповестявани всички предстоящи срещи.
Разговорите ще бъдат споделени в официалните YouTube, Facebook, Instagram и TikTok канали на How2Plovdiv и Club Fargo. Хората, които нямат възможност да посетят на място биха могли да гледат разговорите и да се докоснат до гостите виртуално.
СРЕЩИТЕ СА С ВХОД СВОБОДЕН.
Проектът се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е част от Календара на културните събития.
#Успешните #How2Plovdiv #ClubFargo
Стефан Христоф идва от Квебек за солов концерт в Радио Пловдив
Стефан Христоф от Монреал се завръща за поредна четвърта поредна година в България с рецитал за пиано в концертното Първо студио на Радио Пловдив в събота вечер, 16 ноември, от 20:30ч. Това ще е първият му концерт под тепетата въобще.
Стефан Христоф е ембиънт-композитор с български и македонски корени, инструмнеталист (пиано и електрическа китара), социален активист, радиоводещ (един от най-силните гласове на „Радио Алхара“), изследовател, но и практик, aнгажиран с правата на човека (в Палестина, в западните дистопични общества, навсякъде по света, където те са системно нарушавани), член на екипа на международната платформа „Синема Политика“ и на борда на Центъра за работници имигранти в Монреал (IWC).
Нощ на театрите в Драматичен театър Пловдив
Драматичен театър Пловдив ви кани да станете част от Нощта на театрите – вечер, изпълнена с изкуство, история и вълнуващи изживявания. За първи път Пловдив е в центъра на събитието, което ще стартира с Live Cam предаване на 15 ноември. Ще обсъдим ролята на културната дипломация и взаимодействието между местната власт, бизнеса и културните институции, с конкретни примери от България, доказващи, че синергията между тях е не само възможна, но и вдъхновяваща.
Започваме в 18:00 часа с изложба, която ще ви пренесе в миналото – с емблематичните театрални плакати на Ганчо Ганев, дългогодишен плакатист на нашия театър. Всяко неговo произведениe разказва за духа на онези моменти, които са оставили отпечатък на нашата сцена. Изложбата в голямото фоайе е не просто пътуване във времето, а възможност да се докоснете до част от историята на Драматичен театър Пловдив.
В 19:00 часа ще открием новата VR зала в Музея на театъра – първата от този вид в България. Посетителите ще могат да се пренесат виртуално в първия професионален театър в България. С помощта на VR магията ще видите как е изглеждал тази историческа институция отвътре, ще научите за основателите и актьорите, които са поставили основите на българския театър (думи на самият Иван Вазов), и ще се потопите в атмосферата на онези паметни дни. Това е уникално пътешествие, което обещава да остави силен отпечатък у всеки, който се докосне до него.
А в 21:00 часа, вдъхновени от историята, ще можем да се насладим на премиерния спектакъл „Без кръв“. Постановката на режисьорката Диана Добрева и драматурга Александър Секулов носи силно послание за човечеството. Сцената ще оживее с енергията и таланта на актьорите, а историята ще докосне най-дълбоките ви емоции – това е спектакъл, който не се забравя.
За да бъде вечерта още по-специална, ресторантът на театъра ще предлага театрални коктейли, създадени специално за Драматичен театър Пловдив, вдъхновени от наши знакови постановки. От 18:00 часа до края на вечерта ще можете да опитате тези уникални коктейли с 20% отстъпка. Всеки коктейл носи името на една от любимите пиеси на нашата публика и ви приканва да се потопите в духа на театъра не само с очи и сърце, но и с всички други сетива.
Тази година Нощта на театрите е не само в София, но и в столицата на културата- Пловдив, като нашият град ще бъде домакин на събитията още на 15 ноември от 14:00 до 16:00 часа. Не пропускайте възможността да станете част от тази вечер, посветена на изкуството и вдъхновението. Заповядайте на 16 ноември и прекарайте Нощта на театрите с нас – ние ви обещаваме, че ще бъде незабравимо!
Доброволци четат на най-малките в Детски отдел на НБ "Иван Вазов"
Детският отдел на Народна библиотека "Иван Вазов" - Пловдив се включва в инициативата "Ден на четенето - България". В сградата на Детски отдел на ул. "Авксентий Велешки" 17 днес - 15 ноември, от 11:30 часа доброволци от литературния фестивал "Пловдив чете" ще четат с най-малките любители на книгите.
Входът за събитието е свободен. То се организира съвместно с Фондация "Четене" и със съдействието на Детски книги / Detskiknigi.com, в рамките на инициатива “Академия за работа с доброволци”, която Голям брат, Голяма сестра - България / Big Brothers Big Sisters of Bulgaria изпълнява в рамките на проект „Права и ценности“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).
Излиза първата история на нашата драма, която едва сега става достояние на читателската публика
На 15 ноември излиза от печат „Българската драматургия“ от проф. д-р Франк Волман - първата история на нашата драма, която едва сега става достояние на читателската публика в превод на български език. Предговорът, научната редакция и коментарният апарат са дело на Людмила Малинова-Димитрова и Людмил Димитров.
„Българската драматургия“ (преводач: Жоржета Чолакова, художник: Иво Рафаилов, 232 стр., цена: 30 лв.) обхваща основните периоди от развитието на сценичния дискурс у нас, започвайки с школските диалози и завършвайки с двайсетте години на ХХ век. Ценна е не само систематизацията на произведенията, но и оценката, обективирана от научния външен поглед на чешкия професор.
Едно от сериозните достойнства на книгата на Волман е, че той прави преглед не само на първостепенните по важност произведения, но и на маргиналните, тоест оглежда продукцията в нейния цялостен процес и по този начин заглавието „Българската драматургия“ получава допълнителна плътност и обоснованост. Открива и нещо съществено, което не назовава директно: негодувайки с пълно основание около различни слаби опити, Волман всъщност подсказва, че българската драматургия така и не успява да изработи или да привлече и наложи категорични високи образци, към които да се придържа – всеки автор ползва матрицата на онова, до което се е добрал, в голямата си част съмнително. Изобилства от случайни пиеси, повечето преработки на популярни сюжети, за чиито първоизточници нашите ентусиасти дори не подозират. Например „Силата на кръвта“ (1910) на Иван Кирилов е наречена „зудермановски коктейл от суров натурализъм и пресилено проблематизиране“. Но пък една българска пиеса изследователят квалифицира като шедьовър – „Далила“ на Владимир Мусаков (1915). И все пак, ако се фиксираме в заимстването и преноса, няма да открием нито една напълно оригинална пиеса в световната драматургия. Това, че в „Иванко“ отзвучават „Макбет“, „Крал Лир“ и „Борис Годунов“, не ни пречи да я възприемаме като своя, давайки си ясна сметка за интертекстуалните импликации в нея. Още повече че по време на театралния „обков“ на южнославянските нации след освободителните борби – нещо, което професорът много добре изяснява в текста си – личи стремеж към уеднаквяване на темите, мотивите, жанровете, репертоара.
Проф. д-р Франк Волман (1888–1969) е чешки литературен историк, славист, писател, поет и драматург, член на Пражкия лингвистичен кръжок. В Прага и Берлин следва етнография и сравнително литературознание. Основател на специалността Театрология в Академията за музикални и сценични изкуства в Бърно. За около десет години той проучва, написва и издава специални трудове за драмата на южните славяни: „Сърбохърватската драматургия“ (1924), следвана от „Словенската драматургия“ (1925), „Българската драматургия“ (1928) и накрая – от „Драматургията на славянския Юг“ (1930), като само в нея включва 838 заглавия от 310 драматурзи (българските са петдесет и трима, представени със 134 творби). Така той прави пълен цикъл от студии, проследяващи развитието и спецификата на съответните драматургии, разделяйки ги не по националности, а по езици.
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Създаване“, 2023.
Малин Кръстев е гост във формата „Успешните“ в Пловдив
Знаменитият български актьор, драматург, режисьор, преподавател и телевизионен водещ Малин Кръстев застава под светлините на прожекторите в третата среща от формата „Успешните“, днес от 19:00ч. в Club Fargo. Водещ на събитието е обичаният пловдивски журналист Владислав Севов, който ще ни преведе през историите за вдъхновенията, трудностите и успехите на Малинко.
С дългогодишна история на малкия и големия екран, както и на театралната сцена, Малин Кръстев е един от най-влиятелните артисти в България. Участва във филмови заглавия като „Дъвка за балончета“, „Възвишение“, „Мисия Лондон“, „Операция Шменти Капели“ и редица други. Вдъхва живот и на разнообразни образи от малкия екран в сериалите „Клиника на третия етаж“, „Под Прикритие“, „7 часа разлика“ и др., както и води емблематичното предаване „Господари на ефира“. А през 2016г. неговата пиеса „Семеен албум“ е удостоена с престижната награда „Икар“.
Форматът „Успешните“ предоставя възможност на своите гости да се докоснат в близка среща до любими образи от музикалната сцена, киното, литературата, културата и спорта, всеки специалист в своята област. В първите две издания през 2022 г. и 2023 г., гости в поредицата бяха писателят и журналист Иво Иванов (два пъти), великият майстор по бойни изкуства сенсей Тадаши Ямашита – участвал в множество холивудски филми, режисьорите Диана Добрева и Явор Гърдев, аниматорът Тео Ушев, Иван Бърнев, Керана, Стефан Вълдобрев, Васил Върбанов, Радо Бимбалов, Алекс Алексиев и Яна Титова, Стефан Командарев и Ели Скорчева, както и Захари Карабашлиев.
В първите две срещи за тази година гости на формата бяха фронтменът на група Остава - Свилен Ноев и джаз дамата на България - Мирослава Кацарова! Можете да откриете всички видеа от предходните издания - тук.