Капана.БГ

Капана.БГ

Събитието е по инициатива и се осъществява под патронажа на Президента на Република България Румен Радев

Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН) ще представи на 29 април 2025 г. от 18:00 ч. в зала „Съединение“ на Регионален исторически музей – Пловдив „възкръсналия“ ръкопис на Петър Богдан – „За древността на бащината земя и за българските дела“.

 

С любезното съдействие на държавните власти в Република Италия, на ръководството на Галерии Естенси и на община Модена, на 10.05.2024 г., българската държава, в лицето на Националният археологически институт с музей към Българската академия на науките получи като дарение сертифицирана репродукция на ръкописа на Петър Богдан.

 

Представянето на ръкописа се съпътства от две постерни изложби.

 

1. „За древността на бащината земя и за българските дела“, посветена на историята на ръкописа на Петър Богдан, организирана и направена от Националният археологически институт с музей. Автор на изложбата и преводач на ръкописа е доц. д-р Цветан Василев към катедра „Класическа филология“ на Софийския университет.

 

2. „Католиците в България XVII -XX в.“ представяприноса на католическата общност за запазването на духа на свободолюбие и национално самосъзнание в българските земи и за възстановяването на българската държавност. Автори са доц. д-р Радослав Спасов и д-р Бояна Минчева от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

 

Петър Богдан е първият български католически архиепископ. Ръкописът му е първият исторически трактат, посветен на България, написан по време на нашето Предвъзраждане. Разглежда християнското минало и настояще по българските земи с поглед към бъдещето – един от най-ценните български писмени паметници.

 

Дълго време в научните среди се смята, че трактатът е загубен във времето и до нас не е достигнал негов екземпляр. През 70-те години на миналия век проф. Божидар Димитров открива единични страници от негов редактиран препис в библиотеката на Ватикана. Единственият, известен до момента екземпляр, е издирен от проф. д-р Лилия Илиева през 2017 г. Той е част от богатата колекция на маркиз Кампори, завещана на Библиотека Естенси Университария (Biblioteca Estense Universitaria) в гр. Модена, където се съхранява от 1887 г. до днес.

 

След сензационното откритие, ръкописът е издаден факсимилно в рамките на научния проект „Гутенберговата революция и българите“ през 2020 г., от университетското издателство на Югозападния университет „Неофит Рилски“. с предговор от проф. Лилия Илиева. Също през 2020 г. след тригодишно изследване, излиза от печат и критично издание на латинския текст на трактата на Петър Богдан, с превод и коментар, придружено с отделно изследване, посветено на палеографията, текстологията и езика на трактата, осъществено от д-р Цветан Василев. Двутомното издание е публикувано от университетското издателство „Св. Климент Охридски“.

 

Очакваме ви на 29 април, за да се докоснете до тази уникална част от нашето културно-историческо наследство!

Театър „Хенд“ кани пловдивчани на едно специално събитие по повод 15-тата си годишнина. На 17 май 2025г., събота, от 19.00ч. на голямата сцена в Дом на културата “Борис Христов” ще се играе култовото представление „Шекспир x 5”. Сценарият и режисурата са дело на Ивомир Игнатов-Кени. Участват двете „туптящи сърца“ на „Хенд“ – Ивомир Игнатов- Кени и Здравка Христозова.

 

„Шекспир x 5”е най-новото бижу в репертоара на култовия пловдивски Театър „Хенд“. Дни след премиерата, новата постановка обра овациите на публика и жури на петото издание на „Фестивал на авторския театър – ФАТ 2024″, който се проведе в София в края на годината. Любимият клоун на Пловдив Ивомир Игнатов – Кени и актрисата Здравка Христозова бяха удостоени с две престижни отличия: за “Забележително актьорско майсторство” и за “Синергия в процеса на реализация и на сцена”. Председателят на професионалното жури Ованес Торосян, актьор и режисьор и съ- основател на фестивала, бе силно провокиран от уникалния стил на постановката и на свой ред поднесе голямата изненада на фестивала –  специално създадена за театър “Хенд” – „Награда на журито“.

 

“Шекспир x 5” е нещо, което се вижда рядко и никъде другаде,  освен в театър “Хенд”. Пълно със заряд, находчиви хрумки, уникален хумор и изненади, представлението наистина оставя публиката без дъх. Определяно като абсурдна комедия, която се възприема еднакво добре както в театрална зала, така и на улицата, това представление дава заявка за завръщане на клоуна Кени към откритите обществени пространства. Този път в  компания.

 

Самите актьори определят спектакъла така: “Нещо като улично представление, нещо като абсурдна комедия, изобщо като нищо на света…“Шекспир x 5” е деликатно бижу, което не можем да опишем. Носим го с финес и го споделяме със специални хора. Някои го определят като спектакъл – събитие. Други остават без думи. Пълен с уникален хумор, неочакван, изненадващ, разтърсващ. Клоунски бунт, създаден с размах и чувство за свобода, което заразява. Споделете празника ни и бъдете наш смисъл!“

 

Проектът е реализиран с подкрепата на НФ “Култура”, програма “Създаване” 2023. Автор на визията е Георги Панчев.

 

Билети се продават в Театър „Хенд“, в Grabo, в цялата мрежа на Eventim, на каси – Билетен център пред община Пловдив, в ДК „Борис Христов“, в Туристически информационен център на Римския стадион и онлайн. За информация и резервации: 0896990247

Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят хълм Бунарджика в Пловдив на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града.

 

Очаква се голяма група от хора да участват в доброволческата акция. Организаторите ще осигурят всички необходими материали за почистването. Доброволците ще получат ръкавици и чували за смет.

 

Организаторите от Lost in Hill планират да мотивират доброволците на инициативата и са измислили приятна изненада за тези, които вземат участие.

 

В дебрите на хълма ще бъдат скрити безплатни билета за фестивала, както и голямата награда за участниците в почистването – ваучер за DJ курса на E-Booking DJ School.

 

Записването за участие в почистването ще става на място в деня на инициативата. След събитието  Lost in Hill ще се проведе отново почистване от фирма, за да се запази свежестта на парка.Всички желаещи да допринесат за по-чиста градска среда са добре дошли да се включат в инициативата.

 

За фестивала:

Създаден през 2023 г., фестивалът Lost in Hills се утвърди като едно от най-вдъхновяващите събития в културния живот на Пловдив. Разположен сред величествената природа на хълм Бунарджика, фестивалът предлага уникално съчетание от електронна музика, визуално изкуство и природна хармония. С внимателно подбрана програма от международни хедлайнери и водещи български артисти, Lost in Hills е пространство за откритие, креативност и автентична емоционална връзка.

 

Събитието се осъществява с подкрепата на община Пловдив, като част от Културен календар на града за 2025 година и превръща Пловдив в сцена на звука, духа и съвременното изкуство.

 

Билети за събитието може да закупите на https://bilet.bg/bg/events/6084

Във връзка с отбелязването на 22 април – Световния ден на Земята, Община Пловдив организира редица инициативи, насочени към опазването на околната среда и повишаването на екологичната култура сред жителите.

 

Всяка година Денят на Земята има специфична тема, която подчертава актуален екологичен въпрос. Тази година тя е „Възстановяване на природата“. Целта е да се насочи вниманието към възстановяването на деградираните екосистеми, опазването на биоразнообразието и възстановяването на местообитанията. Тази тема е особено важна, тъй като загубата на биоразнообразие и деградацията на екосистемите са сред най-големите заплахи за бъдещето на планетата.

 

Ето и инициативите, които Община Пловдив организира:

– Обучителни открити уроци – в края на април и началото на май, съвместно с „Ойл Рециклинг“ ЕООД, ще се проведат открити уроци в няколко пловдивски училища на тема „Как да се грижим за опазване на околната среда. Кои са правилните действия с опасни отпадъци от отработени масла“;

 

– Кампания „Дай нов живот на стария си таблет или телефон“ – в партньорство с „Елтехресурс“ АД ще се събира и рециклира стара техника. Кампанията ще се проведе в училищата, като подробните правила ще бъдат предоставени на всички учебни заведения. Същите са публикувани и на официалната интернет страница на общината https://www.plovdiv.bg/item/ecology/latest-eco-news/;

 

– Конкурс „Алуминиевата надпревара“ – в училищата намиращи се в районите „Източен“, „Западен“, „Южен“ и „Северен“ ще се проведе състезание за събиране и рециклиране на алуминиеви отпадъци, организирано съвместно с „Булекопак“ АД. Всички училища в тези райони ще получат подробни правила за участие в кампанията. Правилата са достъпни и на интернет адрес www.bulecopack.com и www.plovdiv.bg

 

Община Пловдив призовава всички училища да се включат активно в инициативите и да дадат своя принос към опазването на околната среда. Нека заедно покажем, че с малки стъпки можем да постигнем големи резултати.

На Светли понеделник гражданите и гостите на Пловдив имат възможност да се насладят на два безплатни празнични концерта.

 

Църквата празнува втория ден на Великден – Светли понеделник

 

Великденски концерт от програмата на Община Пловдив започва в 12:00 ч. на сцената на площад „Стефан Стамболов“. В него ще участват вокалните и танцови школи към Центъра за подкрепа на личностното развитие на Обединен детски комплекс Пловдив – танцов състав „Иглика“, формация за автентичен фолклор „Куклици“ и вокална група „Бамбини“.

 

„Класика за Великден“ радва пловдивчани на 21 април от 15 часа в Дондуковата градина на улица „Христо Г. Данов“. В него ще се включи Академичният народен хор на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“. Под диригентството на д-р Гурбанов артистите ще поднесат поздрав с програма от църковнославянски песнопения, посветени на големия християнски празник. Песните ще бъдат от предстоящия нов албум на хора. Събитието е организирано от  Фондация за развитие на артистични таланти в партньорство с район „Централен“.

 

Посетителите ще видят отново атрактивните изпълнения на перкусионния ансамбъл „Престо“ към НУМТИ „Добрин Петков“.  Под ударните звуци ще прозвучи „Полетът на бръмбъра“ от Римски-Корсаков, ръченицата на Панчо Владигеров, също и на пиеси от Бах, Рахманинов, Арам Хачатурян, Петко Стайнов. Очаквайте и талантливото дуо Аглея Кънева и Александър Вичев. 

 

 

Новият документален филм, който разказва за българската експедиция до Еверест от 1984 година „Жестокият път“ предстои да бъде показан в Пловдив, а за първата прожекция в LUCKY Дом на киното пристигат и трима от участниците в нея за среща с публиката. Експедицията е едно от събитията, обединило българския народ, както никое друго от времето на социализма. Прожекцията на филма е на 23 април, сряда, от 18:30 часа.

Специални гости на прожекцията ще бъдат трима от четиримата алпинисти, изкачили Еверест тогава – Иван Вълчев, Методи Савов и Николай Петков. В допълнение Николай Петков ще представи накратко и книгата си – „Западният гребен на Еверест“.

 

През 1984 година, в чест на 40 годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Чомолунгма, известен като Еверест. 18 алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като „Жестокият път“. Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков са първите, дръзнали да направят опит, равносилен на лудост, атакувайки Еверест по интегралния /изцяло по ръба/ маршрут на Западния гребен, неизминат от никого дотогава и от никого след това.

 

Изключителното усилие е съпътствано от героични дела и взаимна помощ, но и от фатални грешки и кризи в отношенията между алпинистите, които остават скрити повече от четири десетилетия. До днес. Непубликувани досега записи от радиовръзките и откровените разкази на главните участници в събитията ще разкрият всички тайни на този велик български момент.

В Апелативна, Окръжна и Районна прокуратура – Пловдив се проведе Ден на отворените врати, в който участваха гимназисти от три училища в града – Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“, Национална търговска гимназия и Езикова гимназия „Пловдив“. Инициативата се проведе по повод 16 април - Ден на Конституцията, юриста и съдебния служител и премина под мотото „Открито за съдебната власт“.  Учениците бяха приветствани от заместник-апелативните прокурори Румен Попов и Йорданка Тилова, Николай Божилов, прокурор в Апелативна прокуратура – Пловдив, заместник-окръжните прокурори Галина Андреева-Минчева и Галин Гавраилов, районният прокурор Петър Петров, както и от съдебните служители Румяна Христова и Пламена Димова. 

В Деня на отворените врати ученици от 11 и 12 клас от НХГ „Цанко Лавренов“  откриха изложба със свои творби на тема „Родопски настроения“, която е благотворителна. Събраните средства ще бъдат предоставени в подкрепа на Националната гимназия по приложни изкуства  "Тревненска школа" в гр. Трявна, чиято сграда пострада при пожар през месец април. В експозицията младите художници са представили живописни творби в различни стилове и техники. Те са нарисувани по време на учебната им практика. Гост на откриването беше Светлозар Чавдаров, директор ана НХГ „Цанко Лавренов“. 

По време на инициативата ученици от 11 клас от паралелка „Съдебна администрация“ в Националната търговска гимназия се срещнаха с Румяна Христова, завеждащ отдел „Архив“ в Апелативна прокуратура – Пловдив и Пламена Димова, съдебен администратор в Районна прокуратура – Пловдив. Те им разказаха за професията на съдебния служител, а след това ги запознаха с работата на колегите им в деловодствата.

Ученици от 11 клас от ЕГ „Пловдив“ разговаряха с магистратите за професията на прокурора, обсъдиха конкретни казуси и проявиха интерес към съдебния процес. 

По традиция инициативата „Ден на отворените врати“ се провежда всяка година в прокуратурата в гр. Пловдив в Деня на Конституцията, юриста и съдебния служител.

Страница 1 от 2384

КОНТАКТИ: redactor@kapana.bg; reklama@kapana.bg


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…