
Капана.БГ
Издателство „7 ЛЪЧА“ и Регионален Етнографски музей канят на представяне на книгата „РЕЦИТАЛ КРАЙ КАМЕННАТА МАСА“
Издателство „7 ЛЪЧА“ и Регионален Етнографски музей, гр. Пловдив, канят почитателите на поетическото перо на 10.04.2025 г., четвъртък, от 18.30 ч. на представяне на книгата „РЕЦИТАЛ КРАЙ КАМЕННАТА МАСА“ от Любомир Левчев, Владимир Левчев и Боян Левчев и с Рецитал-концерт с участието на актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев.
Книгата е лиричен триптих, който съдържа поетични творби на творци от три поколения от една фамилия - Любомир, Владимир и Боян Левчеви. Разделена е на 3 цикъла - Любов, Свят и Бог, теми към които и тримата имат подчертан интерес и имат стихове. Книгата е илюстрирана и с портретите на тримата автори, рисувани от съпругата на Любомир Левчев – художничката Дора Бонева.
На Рецитала-концерт Руси Чанев ще чете поезията на Любомир Левчев, Валентин Ганев ще чете поезията на Владимир Левчев, а Боян Левчев сам ще пее свои текстове за песни (в самата книга има и QR кодове към част от рецитала и музиката).
След спектакъла гостите могат да получат автограф от Владимир Левчев и Боян Левчев и са поканени на чаша вино!
Събитието е посветено на 90 годишнината от рождението на Любомир Левчев.
One Dance Festival обявява втора дата за спектакъла "BORDA"
Българската публика ще гледа най-новата творба на Лиа Родригес в копродукция с One Dance Festival на 7 и 8 юни в Пловдив
Втора дата за най-новия спектакъл “BORDA” на Лиа Родригес, хореографа - пионер на съвременния танц в Бразилия, добавя One Dance Festival в Пловдив. Българската публика ще може да гледа “BORDA”, копродукция на фестивала, на 8 юни от 18:00 часа в Дом на културата “Борис Христов” - Пловдив. Така Лиа Родригес ще представи своето смело и новаторско танцово изкуство в две поредни вечери в заключителния уикенд на издание №17 на фестивала - на 7 и 8 юни. Нейната компания ще представи спектакъла в България веднага след световната му премиера в края на май в Белгия.
Лиа Родригес, чиято 35-годишна кариера заслужено й носи признанието на пионер на бразилския съвременен танц, посвещава най-новия си спектакъл "Borda" на преодоляването на границите - географски, политически, социални, личностни. Видими или невидими, границите все пак са човешко творение, затова могат да бъдат срутени и променени. В спектакъла участват 9 танцьори от фавелата Маре в Рио де Жанейро, които преобразуват ничията територия на контролно-пропускателните пунктове и предразсъдъците в междинна станция, където противоположности се допират.
“Стените, които искаме да разрушим, са очевидни. Виждате, че в днешно време много стени се изграждат отново. За “BORDA” първо намерих заглавието и започнах да работя с него. То може да има не две, а три или четири значения. Границата е най-очевидното от тях. Тя може да е стена, която защитава или разделя. Тя може да е и ново начало. Също така, значението на бродерия - идва със страст и общ набор от действия. Голямото предизвикателство е да разберем другия. Да застанем до него, без да настояваме да бъде като нас”, каза Родригес в първото си интервю за българската публика.
Лиа Родригес беше част от финалната селекция за първото издание на най-престижната награда за съвременен танц - The Rose International Dance Prize на авторитетния
британски театър Sadler's Wells. Нейният номиниран спектакъл "ENCANTADO" вече трета година обикаля световните сцени и печели критиката със своя различен и директен танцов език. Победителят е Христос Пападопулос от Гърция, а най-новият му спектакъл - “Моята свирепа невежа стъпка”, отново копродукция на фестивала, ще гледаме за 30 май.
Билетите са вече в продажба на касите на EasyPay в цялата страна и онлайн от epaygo.bg.
17-ото издание на международния фестивал за танц и пърформанс Оne Dance Festival ще се проведе в Пловдив от май и юни 2025. Почитателите на съвременния танц, които са студенти, могат да се възползват от специалната отстъпка в рамките на април. Информация как да заявите своя уникален код ще намерите на onedance-festival.com.
BORDA
Граничните бразди отделят родното от чуждото, нас от тях, познатото от непознатото, аз от теб - и докато го правят, насила или неусетно, те се изместват, движат, танцуват дори. BORDA е спектакъл за надскачане на бариерите, които видимо и невидимо се протягат и простират наоколо. Всички онези стени от бодлива тел, бетон и жив плет, но също убеждения, възгледи, отлики.
На португалски език думата "borda" произлиза от глагола "bordar" - бродирам, тоест украсявам, усъвършенствам. Действие към подобрение. Другото й значение е граница - праг, предел, периферия, ръб, рубеж. Съществително, което разделя. Нарицателно за йерархия. Символ на противопоставяне между гостоприемство и враждебност, свобода и господство - теми, с които Лиа Родригес последователно работи през цялата си кариера, свързвайки танца с активизма.
Лиа Родригес
“В нейните ръце танцът е проява на активизъм. Повече от 40 години Лиа Родригес използва движението, за да преодолява бариери, да прави изкуството достъпно за всички и да се бори - лирично и убедително - за повече приобщаване и разнообразие." - France24
Родена през 1956 г. в Сао Пауло, Бразилия, Лиа Родригес учи класически балет и история в Университета на Сао Пауло (USP), където през 70-те години участва в създаването на
движението за съвременен танц в града. През 1980 г. се присъединява към трупата на Маги Марен във Франция за две години.
Десет години по-късно, вече завърнала се в родината, в Рио де Жанейро, тя основава танцовата компания Lia Rodrigues Companhia de Danças, която предлага целогодишна програма от изследвания, артистична работа по създаване на спектакли, танцови класове и репетиции. През 1992 г. Лиа Родригес създава фестивала "Панорама" в Рио, като го ръководи в продължение на 14 години.
От 2004 г. насам нейната компания подпомага образователни и творчески дейности във фавелата Маре в Рио де Жанейро, съвместно с неправителствени организации. Така през 2009 г. е открит Център за изкуства в Маре, а от 2011 г. там функционира безплатното училище за танци.
Съчетавайки танц и активизъм по теми като расизма, неравенството и бедността, Родригес доказва синергията между изкуството и социалните процеси. Тя работи с танцьори от фавелата, както и с изпълнители от различен произход и с различна физика. На кръстопътя между пърформанса, пластичните изкуства и танца, нейната работа премества тялото извън зоната му на комфорт.
Сред творбите ѝ са: Ce dont nous sommes faits (2000), Formas Breves (2002) Incarnat (2005), Chantiers poétiques (2008), Pororoca (2009), Piracema (2011), Pindorama (2013), Para que o Céu nao Caia (2016), Fúria (2018) и Encantado (2021). Именно Encantado, който постига международен успех, носи на създателката си номинация за най-престижната награда в света на съвременния танц - The Rose International Dance Prize на авторитетния британски театър Sadler's Wells, Лондон.
Лиа Родригес е носител на почетното отличие "Рицар на Ордена за изкуство и литература", присъждан от Министерството на културата на Франция за изключителни заслуги в областта на културата. Тя печели наградите "Принц Клаус" в Нидерландия (2014) г. и "Prix Chorégraphie de la SACD" във Франция (2016). Германското списания Tanz я обявява за най-добър хореограф на 2019-а, а година по-късно получава наградата Prix de la Critique Danse за "танцова личност".
One Dance Festival 2025 се организира от Фондация ЕДНО за култура и изкуства и е част от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата 2019 / Plovdiv 2019 ECOC. Фестивалът се реализира с подкрепата на Министерство на културата на Република България, Национален фонд „Култура“, Община Пловдив и Фондация Лъчезар Цоцорков.
Отбелязваме 160 години от рождението на Анри Тулуз Лотрек с изложба „В чест на Лотрек”
„Алианс Франсез“ кани пловдивчани на една специална изложба от творби на Лили Кючукова на 10 април 2025г., четвъртък. Тя е наречена в „В чест на Лотрек” и е вдъхновена от големия френски художник пост-импресионист Анри Тулуз Лотрек, по повод 160 години от рождението му.
Откриването на изложбата е от 18.00 ч. в хотел Ландмарк, Гребна база Пловдив.
Анри дьо Тулуз-Лотрек е известен френски художник от втората половина на XIX век, представител на пост импресионизма. Роден е в замъка Боск в град Алби, южна Франция. Родителите му са потомци на стари аристократични фамилии, съдбата му е била предначертана да продължи в лукс и развлечения, но животът му поднася друго. Красивото, надарено с талант момче, в резултат на счупване на двата кратка на 14 години, остава недъгаво за цял живот. След нещастието той започва сериозно да се занимава с изкуство. Сюжети на творбите му стават кабаретата, техните постоянни посетители и артистите. От произведенията му може да се усети истинската атмосфера на Париж от това време, пресъздадена от художника с насмешлив, понякога дори и саркастичен тон.
Творческото наследство на Тулуз-Лотрек включва около 600 картини, около 330 литографии, 31 плаката, 9 гравюри „суха игла“, 3 монотипии, хиляди рисунки и скици. От неговото творчество се вдъхновяват модернистите, обявен е за класик, особено в жанра на плаката, а цените на произведенията му продължават да растат.
„Алианс Франсез поддържа дългогодишно сътрудничество с талантливата художничка Лили Кючукова, която е и френски гражданин. Изложбата ще включва живопис, акварел и рисунки и ще бъде в диапазона от миниатюрите до по-големия формат. Не пропускайте поканата да се насладите на това приятно събитие“, сподели директорът на Алианс Франсез - Теофана Брадинска-Ангелова.
Лили Кючукова е специализирана в областта на фигуралната живопис и акварела. Нейното творчество е напълно посветено на изтънченото и деликатно изобразяване на жената, на нейната душевност и преживявания. Нейните творби са били изложени в над 30 самостоятелни изложби както в България, така и в чужбина, основно във Франция. Творби на Лили Кючукова се намират в колекциите на ГХГ София, ГХГ Пловдив, както и в частни колекции в страната и зад граница – във Франция, Холандия, Америка, Италия, Германия, Швейцария, Австралия, Австрия и Люксембург.
От 1998 до 2013 год. тя експонира във Франция, Холандия, Швейцария заедно със своя съпруг – известния френски художник-сценограф Ален Роа, автор на многобройни декори и костюми в театрите във Франция, а също и в чужбина.
„Заедно с това вече тече усилена подготовка и за предстоящата Френска седмица (в края на месец юни) и 22-рото издание на международния Фестивал за френски шансони „Златен ключ”- Пловдив 2025. Той е под лабела „Празник на Музиката” - едно събитие лансирано от Франция, в което музиканти, любители и професионалисти пеят и свирят свободно за собствено удоволствие и за удоволствието на публиката. Изключително завладяващо и зареждащо събитие, което се случва по цял свят, където има Френски алианси и културни центрове. Очакват ни много и приятни изненади. Както е практиката по цял свят, свързана с този тип фестивали, така и тук TV5Monde и Община Пловдив са неизменен партньор при провеждането му, с което спомага за популяризирането и добрата реклама на град Пловдив и страната по света“, коментира още Теофана Брадинска-Ангелова.
Входът за изложбата „В чест на Лотрек” е свободен!
Празничен концерт в Епископската базилика на Филипопол
От Ню Йорк, Лондон и Париж до родния Пловдив – пианистът Николай Маринов с участие в концерт в Епископската базилика на Филипопол
Публиката в Пловдив ще има удоволствието да се наслади на изпълнението на талантливия пианист Николай Маринов. Младият изпълнител участва в празничния концерт, посветен на Международния ден за опазване на паметниците на културата и 4-та годишнина на Епископската базилика на Филипопол на 17 април от 19:00 ч. в Базиликата, организиран от Общински институт „Старинен Пловдив“. В концерта участва и Академичният народен хор под ръководството на проф. Костадин Бураджиев. Хорът ще представи песни от новия си студиен албум „Фолклорни тайнства“.
Маринов ще изпълни Йохан Себастиан Бах/Феручо Бузони – Шакона из Партита No. 2 за цигулка в ре минор и Испанска рапсодия, S. 254 от Ференц Лист.
В момента Николай Маринов е възпитаник на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ от класа на проф. Борислава Танева. „Той е сред най-перспективните имена от поколението на около 20-годишните пианисти“, споделя за ученика си проф. Танева.
Впечатляващата му професионална биография включва редица престижни отличия.
Николай Маринов започва да учи пиано на 6-годишна възраст, като до момента е лауреат на множество национални и международни конкурси, сред които Първа награда на Международен конкурс Flame в Париж, Франция; Първа награда на Международния клавирен конкурс „Николай Рубинщайн“ в Париж, Франция; Първа награда на Международния клавирен конкурс „Моцарт“ в Рим, Италия; Носител на втора награда от XI Международен конкурс „Александър Скрябин“ в Париж, Франция; Първа награда на Международния клавирен конкурс „Симон Делбер – Феврие“ в Ница, Кот д’Азур, Франция; Първа награда на Международен конкурс за млади пианисти „Димитър Ненов“ – България; Първа награда на Международния клавирен конкурс Citta di Spoleto в Сполето, Италия; Първа награда на Международния клавирен конкурс „Ян Сибелиус“ – Финландия; Първа награда на клавирен конкурс Cantus Firmus в София, България; Първа награда и специална награда György Ligeti на Международния конкурс за пиано „Лист – Барток“ в София, България; Първа награда и Специална награда Young Star на Международен музикален конкурс Grand Prize Virtuoso – Лондон, Два пъти носител на първа награда и награда на журито на Международния конкурс American Protégé – Ню Йорк, САЩ и много други. Участвал в концерти в Карнеги хол – Ню Йорк, Роял Албърт Хол – Лондон, Opéra de Bastille – Париж.
Първият му клавирен рецитал е на осемгодишна възраст в Турция, последван от множество рецитали в София, Пловдив, Брюксел, Париж, Женева и др.
Николай Маринов е солист на много симфонични оркестри, сред които Софийска филхармония, Пловдивска филхармония, Оркестъра на Старозагорската опера, Сливенска филхармония, Врачанска филхармония, Round Rock Symphony Orchestra – Тексас, Филхармонията на Барласина – Италия и други.
Участвал е в множество майсторски класове, сред които при Дмиртий Башкиров, Итамар Голан, Джулиян Мартин, Борис Слутски, Даниел Ривера, Александър Кобрин и много други.
Николай е трикратен лауреат на Наградата от Министерството на културата за високи творчески постижения.
Входът за празничния концерт с участието на Николай Маринов (пиано) и Академичен народен хор с диригент проф. Костадин Бураджиев на 17 април в Епископската базилика на Филипопол е свободен с предварителна регистрация тук: https://bit.ly/4209Hni
Цялата програма на ОИ „Старинен Пловдив“ за Международния ден за опазване паметниците на културата и годишнината на Епископската базилика на Филипопол вижте тук: https://bit.ly/4c6gaSk
РЕМ-Пловдив кани на Великденска работилница за писани яйца
За поредна година Регионален етнографски музей – Пловдив ви кани да се включите във Великденска работилница за писани яйца! Елате на 12 и 13 април (Лазаровден и Цветница) от 10:00 до 16:00 ч., за да се потопите в магията на един от най-красивите великденски обичаи.
Специалният гост – майстор Светла Ракшиева – ще ви разкрие тайните на писаните яйца. Ще научите за тяхната символика, традиции и техники на изписване, не само у нас, но и по света. А най-хубавото е, че ще можете сами да създадете своето уникално яйце.
Къде? Регионален етнографски музей – Пловдив
Кога? 12 и 13 април
Час? 10:00 – 16:00
Такса за участие: 8.00 лв.
Важно: Участниците да носят варено яйце.
Записване: Предварително записване на тел. 032/625 654
Осемнадесетото издание на „Арт позитив“ започва утре с изложбата „Прозрачно“ в галерия „Капана“
Осемнадесетото издание на проекта „Арт позитив“ на Сдружение „Изкуство днес“ започва утре с мащабна изложба със заглавие „Прозрачно“. Откриването на 8.04.2025г. е от 18 до 20 часа, мястото - Галерия „Капана“ към Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Райко Даскалов“ 29.
Използваната дума за заглавие на проекта „ПРОЗРАЧНО“ е многозначна. Тя е код и отправна точка за смисъла и съдържанието на идеята за предстоящата експозиция.
Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване. Тя може да бъде разглеждана буквално – като физическо качество на материалите, и метафорично – като символ на откритост, истина или уязвимост.
Прозрачното разкрива, но и прикрива. То създава пространство за игра между видимото и скритото, за преход между реалното и въображаемото. Художниците интерпретират темата чрез разнообразни техники – от слоеве на боя в живописта, до ефектите на светлина в инсталациите, от обекти, които пречупват светлината, до видеа, които анализират същността на разкриването и скриването.
Участници: Антония Костова, Ваня Вълкова, Велина Христова, Джошуа Франсис, Ева Петкова, Евелина Нова, Елена Франсис, Емил Миразчиев, Ива Вачева, Иван Иванов, Иван Карев, Иван Кочевски, Любомир Кръстев, Мартина Вачева, Мейли Арсландаг, Миа Новакова, Надя Генова, Натали Петрова, Наташа Кюпова, Осман Юсеинов, Севдалина Кочевска, Соня Митова /cAlma/, Явор Костадинов, Яна Костова
„Арт позитив“ е проект на Сдружение „Изкуство днес“, член на международната мрежа от немски културни общества в чужбина на Гьоте-институт. Проектът се осъществява с подкрепата на Община Пловдив, като част от Културния календар на града за 2025 година, и с подкрепата на Гьоте-институт България. Медийни партньори: BNT2, БНР, въпреки.com, Katra FM, Под Тепето, Капана.
Изложбата може да бъде видяна в Галерия „Капана“ към ГХГ-Пловдив Пловдив от 8 април до 8 май 2025г.
Билетите за фестивала „Франкофоли“ в Пловдив вече са в официална продажба
Гребната база в Пловдив ще се превърне в гореща музикална сцена на 20 и 21 юни за началото на лятото, когато фестивалът „Франкофоли“ отново ще събере артисти от международната и българската сцена.
Билетите вече са в официална продажба и налични на промоционални цени – от 80 лева за еднодневен и 130 лева за двудневен пропуск. За по-голямо удобство на всички фенове, те могат да бъдат закупени чрез мрежата на Eventim, Kupibileti.bg, EpayGo и на касите на EasyPay в цялата страна. Всяка покупка на билет носи и добро – 2 лева от стойността му ще бъдат дарени на Фондация „Слънчеви деца“, която подкрепя деца със специални потребности.
Първата вечер на фестивала ще предложи изпълнения на международната поп сензация от Румъния, покорила световните класации с хита „Mr. Saxobeat“. Със своята експлозивна енергия и модерен стил, Александра Стан обещава истински парти вихър на сцената на „Франкофоли“. Очаквайте скоро обявяването на останалите артисти, които ще се присъединят към програмата в петъчната вечер.
Вижте какво още предстои на podtepeto.com