
Капана.БГ
Филм за румънския тенисист „Насти“ и „Всичко, което виждаме в светлина“ в следващите дни на София филм фест в Пловдив
Филм за легендарния румънски тенисист с прякор Насти и носителят на голямата награда на престижния фестивал в Кан „Всичко, което виждаме в светлина“ предстоят в следващите два дни на София филм фест в Пловдив.
В днешния четвъртък можем да гледаме документалния „Насти“ – историята на румънския тенисист Илие Настасе. Във филма ще видим интервюта с Борис Бекер, Джон Макенроу, Бьорн Борг, Рафаел Надал и други известни спортисти, които разказват за Насти – противоречив и влиятелен тенисист, нарушил старомодния етикет на спорта през 70-те години на миналия век и превърнал се в истинска рок звезда. Ще се пренесем в превратната за него 1972 година, когато печели US Open, и стига финалите на Уимбълъдън и Купа Дейвис. Прожекцията е тази вечер от 18:30 часа.
В петък вечер ще може да се насладим на носителя на голямата награда в Кан – международната копродукция с индийско участие „Всичко, което виждаме в светлина“. Разказ за три жени, примесен с градския шум на Мумбай и анонимни свидетелства на местни жители, разказани на различни езици, преплетени в един изключително деликатен портрет на градския живот – медицинска сестра, която копнее за съпруга си, заминал в Германия, млада индийка, в афера с мюсюлмански любовник и чистачка, която след дълга битка е решила да се върне в родното си село. Прожекцията е на 4 април от 18:30 часа.
Цялата програма на фестивала може да се открие на kinolucky.com, откъдето могат да се закупят и билети за филмите. Те се продават и на касите на LUCKY Дом на киното, които работят всеки делничен ден от 16 до 21 часа и в почивните дни от 10:30 до 21 часа. Цената е 12 лева, с намаление за учащи и пенсионери 10 лева, а карта за 5 прожекции е на цена 55 лева.
Матео Бочели идва на Античния театър в Пловдив
Има имена в музиката, които носят тежестта на легендата – имена, които разпалват емоции още с първите акорди. Такова е фамилията Бочели. Но днес светът не само слуша, а се влюбва в Матео Бочели – младият талант, който не просто върви по стъпките на баща си, великия Андреа Бочели, а създава своя собствена, неповторима музикална вселена. Той е вече звезда със свое лице и утвърдена публика, както в Европа, така и в Америка, която го посреща в първото му световно турне, започнало в началото на тази година.
Младият Бочели идва за първи път в България по покана на BG Sound Stage, като част от световното си турне „Summer Nigths” – на 11 юни, на Античния театър в Пловдив.
Роден през 1997 година, Матео буквално израства сред музиката – неговият дом е изпълнен с арии, симфонии и аплодисментите на милиони. Но съдбата му не е просто наследство – тя е страст, работа и стремеж към съвършенство. Още от 6-годишен започва да свири на пиано, а на 18 постъпва в консерваторията „Луиджи Бокерини“ в Лука, Тоскана, където усъвършенства своя глас и техника. Първото му изпълнение на живо е на 18-годишна възраст и то не къде да е – а в Колизеума в Рим в концерт на знаменития си баща.
Гласът на новата италианска романтика
Музикалният стил на Матео е магично съчетание на класика и модерност. Той притежава топъл, дълбок и емоционален тембър, който напомня за златната епоха на италианската музика, но с поп звучене, което докосва и новото поколение.
Първият му голям пробив идва през 2018 година, когато заедно с баща си записва „Fall On Me“ – емоционална балада, включена в албума „Sì“ на Андреа Бочели. Песента покорява милиони сърца, включително и на зрителите на филма „Лешникотрошачката и четирите кралства” на Disney, където е включена в саундтрака на филма. Тази песен не е обикновен дебют за Матео – тя е музикално послание за любовта между баща и син, за предаването на емоцията и таланта от едно поколение на друго. С „Fall On Me“ баща и син откриват и Лятната Универсиада в Неапол през 2019г. на стадиона „San Paolo”.
Следващите няколко години Матео посвещава на изграждането на своята кариера. Започва да работи върху авторска музика, като в същото време печели почитатели по целия свят с интерпретации на класически италиански песни и модерни балади. На сцената Матео очарова публиката не само с музикалния си талант, но и с младежкото си излъчване и естествена харизма.
От Италия към световните сцени
През 2023 година той издава своя първи самостоятелен албум „Matteo“ – проект, който напълно разкрива неговата артистична същност. В него се усеща духът на Италия – страст, елегантност и мелодии, които разтърсват душата.
Албумът включва както италиански, така и английски песни, доказвайки, че музиката на Матео няма граници. Песните „For You“, „Tu Luz Quedó“ и „Un Attimo di Te“ са израз на неговата изключителна способност да докосва сърцата на слушателите, независимо от езика. За дебютния си проект Матео работи с някои от най-големите имена в музикалната индустрия, включително Ed&Matthew Sheeran, PARISI, Jesse Shatkin (работил с Miley Cyrus, Sia, Kelly Clarkson) и Stuart Crichton.
Но Матео не спира дотук. През 2024 г. той започва грандиозно световно турне, което го отвежда до някои от най-престижните концертни зали в Европа, САЩ и Латинска Америка. Почитателите му го сравняват с велики имена като Джош Гробан и Майкъл Бубле, но неговата сила е в автентичността – той не се опитва да бъде никого другиго, освен себе си. Матео успешно гради своя собствена идентичност в музикалния свят, като същевременно отдава почит към богатото музикално наследство на своето семейство.
Не пропускайте да бъдете част от тази музикалната магия – Summer Night с Матео Бочели – на 11 юни 2025, Античен театър, Пловдив! Един концерт на Матео не е просто вечер с музика – това е среща с емоцията, с изкуството, с Италия. Билетите са в продажба в системата на Ивентим.
Художникът Атанас Маринчешки с юбилейна изложба „60…“ в галерия Signa
Една дълго чакана изложба е отново факт. Любимият на пловдивчани художник Атанас Маринчешки отново украси галерията с реалистичните си платна. Този път изложбата е юбилейна за автора.
Роден е през 1965 г. в село Костиево, Пловдивско. Работи в областта на маслената живопис. От 1984 г. до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в престижни галерии в страната. Негови творби са притежание на колекционери от България, Германия, Франция, Италия, Белгия, Холандия, Израел, Гърция, Турция и др.
В галерията това е четвъртата му самостоятелна изложба. Живее и работи в родното си село. Рисува от дете.
След години работа в полицейските служби се отдава изцяло на живописта. Сам изгражда свой стил и почерк на изобразяване. Минава през различни творчески етапи – от романтизъм към сюрреализъм, за да достигне сегашното си ниво на хиперреалист. Рисува бавно, по стария класически начин на изграждане на творбата с наслояване, изчакване да изсъхне и отново нанасяне на следваща мазка, а тя е фина, гладка и прецизно нюансирана. Детайлите са изпипани до съвършенство. Така работи по няколко картини едновременно.
Характерно за творбите му е наличието на впечатляваща светлина, дори и в привечерните залезни гледки. На един от пленерите още в началото установява, че контактът с природата, във всичките й сезони и разновидности, е много ценен и важен за твореца. Красивите планински, полски или морски панорами на България, Гърция, Италия и др. завладяват съзнанието му и предизвикват желанието да ги претвори в изкуство. Впечатлява го дълбоко и старата българска архитектура със специфичното й вписване в околната среда – майсторство в строителния гений на българина. Емоцията от гледките дълго го владее и затова картините му носят очарованието на естественото, но докоснато от омаята на магичното. Живописта му е обект на лично тайнство, в което зрителят се чувства потопен в дълбините на силния човешки дух.
Съприкосновението с неговото творчество неминуемо носи естетическа наслада, но и размисъл, проникновение, естествено достигане до заложеното послание и единение с вътрешния свят на художника.
Изложбата включва 23 маслени платна, рамкирани прецизно.
Най-древната сцена приема фестивална на Античните театри
Античен театър „Огнян Радев“ организира първия по рода си тридневен фестивал с представления от България, Италия и Гърция на древната сцена на Античния театър
Едно от основните и автентични предназначения на Античния театър в Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театрални представления, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от театъра е бил разрушен. Освен за театрални представления се е използвал за гладиаторски и ловни игри и е събирал около 6 000 зрители. Реставрацията на Античния театър в Пловдив е призната за едно от най-добрите постижения на българската консервационна школа. Днес театърът е център в силуета на южната част на Трихълмието, една от емблемите на Пловдив и функционираща сцена за класическа драма, танци и музика.
Връщането на традицията там да се играят антични представления е по инициатива на Античен театър „Огнян Радев“, който организира първия по рода си фестивал с представления от България, Италия и Гърция.
Първи международен фестивал за професионални и младежки антични театри EX MACHINA, посветен на античните театри и култура, ще се проведе между 3 и 5 април 2025г. в Пловдив. Освен българското участие, програмата на първото издание включва представления от Гърция и Италия – държавите, изградили античната култура и формирали устоите на европейската цивилизация.
На 3 и 4 април от 14 до 18 часа, Античният театър в Пловдив се превръща в сцена на млади таланти, а вечерните представления са запазени са професионалистите. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев с режисьор Ани Васева – „Метаморфози“ по Овидий (3 април, 19 ч.), гостуващото от Атина представление „Анамнезис“ (4 април, 18 ч.) и „Орфей и Евридика“(4 април, 19:30ч.) по антични и български текстове.
Мисията на фестивала е да насърчава младежките антични театри, поради което във фестивалната селекция влизат и редица спектакли, изиграни от младежи от България, Гърция и Италия.
Фестивалът EX MACHINA ще завърши на 5 април в Епископската базилика на Филипопол, където ще се проведат серия кратки презентации и кръгла маса със специални участници, обединени около въпросите за връзките между древността и модерността.
Заключителната част ще започне със споделяне на опит и знание от страна на експерти, които ще очертаят общото между античността и археологията, медиите, виното, музиката, операта и киното.
Кръглата маса с участието на Самуел Финци, Явор Гърдев, Георги Тенев, Ани Васева, доц. Николай Гочев, Александър Секулов и други ще разгледа въпроса за ролята на машините от Античността до днес и може ли да има чудо от машината или всичко, което идва от машината, е измама.
Пълната програма на фестивала EX MACHINA е тук.
Всички събития са с вход свободен.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и в партньорство с община Пловдив, ОИ „Старинен Пловдив“, Международната мрежа за антични театри Аменанос Ностос, посолствата на Италия и Гърция в България, частни и неправителствени организации и с медийното партньорство на Nova News.
Откриват най-новата изложба на Маестро Мичо Димитров
Срещаме се с чувствителния и необятен вътрешен свят на Мичо Димитров в най-новата му изложба „Видения на духа“ от 5 април в Арт Галерия Пловдивски Културен Институт.
Изящни и въздействащи, платната носят вдъхновението на автора и желанието му да сподели прозрения през преживяно и осъзнато. Тази изложба е едно приканване за среща с духа през едно лично и дълбоко пътуване, в което е видимо онова, което чувстваме.
Големият български цигулар Мичо Димитров е роден в Пловдив. Учи рисуване още в ранна детска възраст при Иван Поповски. След дълго прекъсване отново започва да рисува през март 2012 г. До момента има над 1200 творби, реализирал е над 20 самостоятелни изложби. Участвал е в колективни изложби в България, Холандия и Франция.
Мичо Димитров Големият български цигулар Мичо Димитров е роден в Пловдив. Започва да учи цигулка при Тодор Кацаров, а по-късно при Татяна Кръстева. На 12-годишна възраст е първият му солов рецитал в зала „Култура” в Пловдив и е солист на Пловдивска филхармония под диригентството на Иван Ангелов.
В 1974 г. завършва Музикалното училище в Пловдив. През 1980 г. Мичо Димитров е специализант на проф. Ифра Нийман в Академията „Гулдхол Скуул” в Лондон. Завършва специализацията си с най-високото отличие „CONCERT RECITEL DIPLOMA”.
По време на тригодишния си престой в Англия Мичо Димитров е хоноруван преподавател по цигулка и камерна музика в Ричмънд Колидж и активно концертира в Оксфорд, Кеймбридж, Ричмънд, Лондон. След завръщането си в България става концертмайстор на Пловдивска филхармония и хоноруван, а впоследствие щатен преподавател в АМТИИ – Пловдив.
Отличия и награди:
1967 г. – на 10-годишна възраст печели Първа и Извънредна награда за най-добър чуждестранен изпълнител на Международния конкурс „Ярослав Коциян“, Усти над Орлице, Чехословакия
1978 г. – Финалист и носител на Почетен диплом на VI Международен конкурс „Чайковски“, Москва, СССР
1979 г. – Специална награда на Първия международен конкурс „Крайслер“, Виена, Австрия
1982 г. – Награда на фондация „Майра Хес“ (Myra Hess Trust Prize), Лондон, Великобритания
1982 г. – Мемориална награда „Алфред Гибсън“ (Alfred Gibson Memorial Prize), Лондон, Великобритания
1985 г. – „Младежка лира“ като концертмайстор на Пловдивската филхармония
2012 г. – „Златна значка“ за заслуги към Международния музикален фестивал „Варненско Лято“
2013 г. – „Музикант на годината“ в предаването „Алегро виваче“ на Българското национално радио
2019 г. – „Златна лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци
В България е солист на всички големи оркестри, участва на международните фестивали „Варненско лято”, фестивала на камерната музика в Пловдив, „Европейски месец на културата” – Пловдив 1999 г.
“Видения на Духа” е творчество, което обещава да отключи въображението и да остави следа в съзнанието ви!
Очакваме Ви да споделим красотата на изкуството!
Изложбата ще бъде открита на 05 април в 18:00 ч.
Куратор на изложбата – Илиян Колев
ДПХ представя своята пролетна изложба „Цветове“ в зала „2019“
Дружеството на пловдивските художници кани всички ценители на изкуството на своята традиционна пролетна изложба „ЦВЕТОВЕ“.
Откриването е на 3 април, четвъртък, от 18.00 ч. в Изложбена зала „2019“, ул. „Гладстон“ 32.
В мащабната изява, както всяка година, взимат участие десетки членове на ДПХ. Богатата и разнообразна експозиция съдържа над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя пълноценна и мащабна картина на изкуството в Пловдив в сегашния момент.
Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.
Входът е свободен.
Изложбата ще продължи до 6 май 2025 г.
Автор на плаката: Александър Гьошев
“Младежко сдружение-България” гостува в Пловдив
“Младежко сдружение-България” организира поредица от културни събития у нас и в чужбина, с които камерният ансамбъл “Колегиум ОСАННА” отбелязва 25 години от създаването си.
На 1 април от 19.00 часа в зала “Съединение” на Регионален исторически музей - Пловдив, публиката ще има възможност да чуе квартет от ансамбъла, който ще представи малко позната старинна и съвременна музика, която предизвиква дълбоки преживявания, изпълва душата със светлина и вдъхновение. Концертът е част от проект “Гостува “Колегиум ОСАННА”, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” по програма “Разпространение” 2024.
Турнето на ансамбъла продължава с концерт на 3 април от 17.30 часа в Регионален исторически музей “Искра” в Казанлък и на 7 април от 18.00 часа в Културен център “Жул Паскин” (възстановената Синагога) във Видин.
В програмата са включени авторски произведения и обработки от Георги Попов - църковни песнопения на 9 езика, вокално-инструментални творби, създадени по старобългарски аноним, картини на Димитрина Дойчинова и стихове на Иван Вазов, с които се отбелязват 175 години от рождението му.
По традиция концертите на Колегиума са много непосредствени и сърдечни, а след изпълненията публиката има възможност да разговаря с композитора и другите изпълнители.
През годините ансамбълът включва от 40 изпълнители до квартети и квинтети, сред които и чуждестранни музиканти. Колегиумът представя своето изкуство в много европейски културни центрове като Париж, Виена, Москва, Будапеща и много други, но най-дълготрайно работи в Италия и Ватикана. Контактите с чуждестранни колеги дават повод на композитора Георги Попов да пише музика на 9 старинни и съвременни европейски езици.
Юбилейните събития продължават през цялата година, а около 14 октомври, когато се е провела първата репетиция, ще бъде организиран тържествен концерт в София.