Капана.БГ

Капана.БГ

На 8 май 2025 г. от 15,30 часа в Заседателната зала на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ ще се състои тържествената церемония по удостояването на грузинския писател и поет Гурам Одишария с титлата „доктор хонорис кауза“ на вестник „Пловдивски университет“.

 

След тържествената част ще бъде представен и неговия роман „Котаракът на президента“, преведен на повече от 20 езика. Вече има и българско издание – то е със знака на Пловдивското университетско издателство, а преводът е на Ивана Колева – лектор в Сухумския държавен университет. За книгата ще говори литературоведът проф. д.ф.н. Жоржета Чолакова.

 

Събитието е част от програмата на Международния фестивал на поезията „Орфей“, в който участват 12 поети от 9 държави. МФП „Орфей“ се открива същия ден, 8 май, от 18 часа в Малката раннохристиянска базилика на Пловдив. Проектът Международен фестивал на поезията „Орфей“ – Пловдив е творчески продукт на фондация „Пловдив ЛИК“. Той се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.

 

От 1998 г. датира традицията един писател (предимно възпитаници на ПУ) да се избира за „доктор хонорис кауза“ на в. „Пловдивски университет“. Той произнася и академично слово, посветено на литературата. Досега с това почетно звание са удостоени Христо Карастоянов, Иван Вълев, Гриша Трифонов, Валери Станков, Красимир Йорданов, Антон Баев, Александър Секулов, Емил Милев, Петър Краевски, Румен Денев, Веселин Стоянов, Георги Янев, Иван Митев, Екатерина Костова. Има и двама чуждестранни членове на тази престижна колегия – канадската поетеса Клодин Бертран и грузинският поет Роберт Месхи. Към тях вече се присъединява и Гурам Одишария, който е новоизбраният доктор хонорис кауза на вестника.

 

Гурам Одишария е грузински поет, писател, драматург, общественик, носител на повече от десет национални и международни награди, министър на културата и опазването на паметниците на Грузия в периода 2012-2014 г., конфликтолог, участник в над 80 грузинско-абхазки, грузинско-осетински, кавказки и международни конференции. През 2008 г. от Федерацията за всеобщ мир в Сеул получава статут на посланик на мира.

 

Роден е през 1951 г. в Сухуми – столица на Абхазката АССР, която тогава е в границите на Грузинската съветска социалистическа република и на Съветския съюз. Завършва Историко-филологическия факултет на Сухумския педагогически институт „Максим Горки“. Работил е като журналист в различни печатни медии в Грузия, главен редактор на абхазкото  литературно списание „Рица“. Автор е на около 30 книги с поезия и проза, пиеси, филмови и телевизионни сценарии. Стихосбирки: „Псалми за теб“, „Неочаквани молитви“, „Правенето на дъжд“, „Ключът за морето“, „Седем рисунки за едно дете“, „Мир на този дом“. Стихотворенията на Гурам Одишария са свързани с екзотиката на неговия роден град, сюрреалистичните морски пейзажи и приморската флора. Критиците често го определят като „морски поет“.

 

Сред най-известните му романи са: „Котаракът на президента“, „Океанът Черно море“, „Завръщане в Сухуми“, „Бомба с очила“. Основната тема в прозата на Гурам Одишария са особеностите на постсъветския период в Грузия и Кавказ; войната и мира, любовта и омразата в края на 20-и и началото на 21-ви век (примерът с Грузия); историите за спасение от смъртта и състраданието един към друг на хора, намиращи се в противоположни лагери в трудни и екстремни ситуации; носталгията по живота преди войната и надеждите на хората, станали бежанци в резултат на въоръжения конфликт; Черно море като главен герой в прозаичните произведения на писателя и феноменът на мултикултурно пресичане на обществата; търсенето на визии, които отварят пътя към нови хоризонти и допринасят за процеса на възстановяване и развитие на отношенията между държавите, които в резултат на войната се озоваха на различни страни.

 

Удостоен е с Държавната награда на Грузия, наградата „Иля Чавчавадзе“ за литература, наградата на Грузинското театрално дружество (за пиесата „Далечно, далечно море“), със златен медал на името на Антон Павлович Чехов за принос в съвременната литература, медал на името на Александър Довженко (Украйна, 2019 г.). Произведенията на Гурам Одишария са преведени на повече от 25 езика. Романът „Котаракът на президента“ е първата му книга, преведена на български език. Преди 3 месеца тя имаше премиера в Харвардския университет, където в едно книжно тяло са събрани романът на Гурам Одишария и на абхазкия писател Даур Начкебия – „Брегът на нощта“. Преди броени дни на Фестивала на книгата в Париж Гурам Одишария представи френското издание на „Проходът на бежанците“. След края на войната в Абхазия през 1992 – 1993 г. Гурам Одишария живее в грузинската столица – Тбилиси.

На 5 юни 2025г. мюзикълът „Книгата на мечтите“ оживява на Античния театър в Пловдив. След изключителния успех в Зала 1 на НДК, една от най-вълнуващите авторски продукции в България ще бъде представена в адаптирана версия, специално създадена за тази уникална сцена и ще предложи по-интимно и завладяващо преживяване за публиката в Пловдив. Естествената акустика и близост между сцената и зрителите ще подсили емоционалната дълбочина на спектакъла, който ще придобие нов образ – с още по-дълбока връзка между актьори, музика и зрители, за да може историята да оживее в най-чиста форма.

 

Магията на мюзикъла се пренася в сърцето на най-древния жив град в Европа на 5 юни 2025г., началото е в 20.30 часа. Билети се продават в мрежите на ticketstation.bg и eventim.bg.

 

 „Книгата на мечтите“ разказва историята на младия Пат – сираче, мечтаещо да стане велик цирков артист. Действието се развива в Европа в началото на ХХ век, като пътят на Пат е изпълнен с препятствия, колоритни персонажи, вярно приятелство и голяма любов. Оригиналната музика, създадена от Петя Данкова, Адриан Гугов и Александър Васев, заедно със зашеметяващата хореография и сценографията на Елица Георгиева, превръщат мюзикъла в истинско зрелище.

 

Спектакълът е дело на колаборацията между West Hyler и талантливия български творчески екип, включващ сценаристите и продуценти Ана Дончева и Ралица Мерджанова, които работят заедно с драматурга Александър Чобанов. Хореографията е поверена на Ралица Мерджанова и Реми Тоин, а за костюмите се грижи Сърджан Кръстевски.

 

Режисьорът на мюзикъла, West Hyler, постави специална новата версия на спектакъла, която е съобразена с автентичния дух на Античния театър. Близостта на сцената и естествената му акустика ще създадат усещане за интимност, което ще позволи на публиката да се потопи още по-дълбоко в историята. Всеки жест, всяка нота и всяко движение са подсилени допълнително с още детайли и емоция, превръщайки спектакъла в едно неповторимо преживяване.

 

Най-малките зрители ще се потопят в пъстрите декори и динамичното действие, докато възрастните ще открият в сюжета ценни послания за любовта, приятелството и преодоляването на трудностите.

 

Билетите за деца от 5 до 18 годишна възраст са на цени от 44 лв., а за възрастни – от  44 до 120 лв. и се продават в мрежите на ticketstation.bg и eventim.bg.

Напрежение, хумор, неочаквани обрати, романтична нишка и изненадващ финал очакват публиката в ДК „Борис Христов“ на 12 юни

 

„Психокриманале" от известния американски драматург, сценарист и режисьор, автор на много театрални пиеси и киносценарии - Сам Бобрик, ще  гостува в Дом на културата „Борис Христов“ на 12 юни от 20.00 часа.

 

Сам Бобрик е написал над 30 театрални пиеси, които продължават да се играят години наред при нестихващ зрителски интерес по целия свят. Той е и успешен сценарист на популярни телевизионни сериали като „Омагьосване”, „Семейство Флинстоун”, „Умирай умно”, „Шоуто на Анди Грифит” и др. Тема на една от последните му пиеси „Психокриманале", постановка на Драматичен театър "Адриана Будевска"- Бургас, е американското кино.

 

В главните роли ще видим Асен Блатечки и Малин Кръстев. Участват още Милена Маркова, Стефан Иванов и Асен Лозанов, както и младата и талантлива Катерина Борисова. Постановката е дело на Борислав Чакринов, така че забавлението е гарантирано.

 

В сюжета един писател се опитва да напише криминален роман, който да избяга от клишетата и да е по-добър от "Малтийският сокол" на Дашиъл Хамет, но в края на краищата не успява. Как се развиват криминалетата с мистериозни убийства? Писател в творчески застой със стартиращ гадателски бизнес. История на жена, убедена, че съпругът ѝ планира да я убие, за да може той да наследи парите от застраховката и да избяга с любовницата си. Любовницата обаче е преследвана от влюбен в нея гангстер. Мистерията се заплита, когато започват убийствата. Появява се опитен детектив, за да разкрие кой е убиецът. Следват изненадващи обрати в комедийната мистерия за убийства, докато писателят се опитва да напише историята.

 

Героите забъркват неустоима криминална интрига с напрежение, хумор, неочаквани обрати, романтична нишка и, разбира се, изненадващ финал. С престижната литературна награда „Едгар Алан По" в жанра мистерия, този шедьовър на съспенса поддържа напрежението и вниманието на публиката до спускането на завесата, а блестящият актьорски състав гарантира вечер, изпълнена с много забавление.

 

Билети се продават на каса МаскАрт  в ДК „Борис Христов“, в цялата мрежа на Ивентим и в Грабо.

На любителите на театъра предстои едно вълнуващо пътешествие из дълбините на човешката душа със забавната музикална комедия „Брак по спешност“ на 12 юни, в 20.00 часа в лятно кино „Орфей“ в Пловдив. Спектакълът на Драматичен театър – Търговище, ще ни провокира да се замислим за истинските ценности и за това какво наистина има значение в живота ни.

 

„Брак по спешност“ е повече от просто една комедия. Това е покана за размисъл върху съвременния свят и ценностите, които изповядваме. А какво точно крие това „спешно“ бракосъчетание и какви комични ситуации ще се разгърнат на сцената? Не пропускайте възможността да откриете отговора и да прекарате една вечер, изпълнена със смях и размисъл.

 

С остроумна сатира и иронични диалози, авторката и режисьор Надя Асенова ще ни кара да се смеем, докато разглеждаме актуални теми за съвременния човек.

 

„Исках да създам един спектакъл, който не само ще забавлява публиката, но и ще я провокира да мисли“, споделя тя. 

 

„Вярвам, че театърът има силата да променя хората и да ги кара да виждат света по нов начин“.

 

Главната роля в спектакъла е поверена на талантливата актриса Мая Бежанска. Според режисьора ролята е написана специално за нея.

 

„Мая се вписа чудесно в творческия екип, с нея се работи лесно, тя е креативна и публиката ще се забавлява много с нейния персонаж. Аз лично, много се радвам на това сътрудничество,“ споделя Надя Асенова.

 

В спектакъла участват и обичаните от публиката актьори – Камен Иванов, Атанас Махнев, Божидар Попчев, Димитър Мартинов, Давид Крумов и Румен Ангелов.

 

„Брак по спешност“ е не само комедия, но и музикално пътешествие, благодарение на таланта на младата композиторка Лия Иванова. Нейната музика придава на постановката дълбочина и емоционалност, превръщайки я в незабравимо преживяване. Сценографията на Тодор Райков пък създава илюзорна реалност, в която зрителите се потапят изцяло. Хореографията и видеото, дело на Камен Иванов, допълват перфектно цялостната концепция на спектакъла.

 

Билети се продават на каса МаскАрт  в ДК „Борис Христов“, в цялата мрежа на Ивентим и в Грабо.

Даниела Белчева е вокалист и автор на песни, чието сътрудничество с трима ярки и утвърдени музиканти като Милен Кукошаров (пиано), Михаил Иванов (бас) и Димитър Семов (барабани) превръща идеите ѝ в музика с автентично и съвременно звучене, съчетавайки поп, джаз, фолк и още жанрови посоки.

 

Началото на тази успешна колаборация е поставено с първия самостоятелен концертен проект на Даниела през 2021 година, след което музиката на Даниела Белчева Квартет започва да звучи регулярно от значими фестивални сцени в България и да се радва на растяща публика.

 

Четиримата артисти са намерили верен път един към друг и умело комбинират музикалните си представи и възприятия в песенни творби с отворени импровизационни пасажи. През 2024 година екипът работи по третия студиен албум на Даниела – NAÏVE, който включва девет оригинални композиции.

 

„Исках да призная идеята за наивността като абсолютна лична необходимост. Живеем в свят, който я отрича, а на мен ми се струва, че тя дава много по-свободен поглед към това, което ни заобикаля“ – споделя Даниела творческия замисъл на албума по радио Jazz FM.

 

Албумът е представен на ММФ Варненско лято, София Джаз Дейс и Jazzy Colors Festival в Париж по покана на Български културен институт във френската столица.

 

На 7 май квартетът пристига в Пловдив за първия си концерт с музиката от NAÏVE и е в очакване на живата среща с емоционалната и пъстра публика на древния град. Събитието е в Първо студио на Радио Пловдив, началото е в 19.00часа.

 

Даниела Белчева Квартет е в състав: Даниела Белчева – вокали, Милен Кукошаров – пиано, Михаил Иванов – бас и Димитър Семов – барабани.

 

Билети се продават в цялата мрежа на Ивентим и на място преди концерта.

 

Камерна сцена Пловдив се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година. 

За първи път в новата история на България АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ по инициатива на виртуозния изпълнител проф. Иван Дончев ще срещне публиката с един от най-значителните цикли от произведения в историята на музиката – 32-те сонати за пиано, които Лудвиг ван Бетовен композирa между 1795 г. и 1822 г. 

Известният пианист и диригент Ханс фон Бюлов ги нарича „Новият завет на музиката“. Въпреки че първоначално не са били предназначени за цялостно изпълнение, клавирните сонати на Бетовен трябва да се разглеждат като първа поредица от големи пиеси за пиано, подходящи за изпълнение в концертна зала. Със своето разнообразно развитие и многопластов емоционален заряд, те създават истински „мост между света на салона и концертната зала“. 

За да осъществи този своеобразен величествен и емоционален мост в Пловдив идва проф. Иван Дончев, който, освен в АМТИИ, преподава и в Държавната Консерватория в гр. Вибо Валентия - Италия. 

Заповядайте на 3 май от 19 ч. в концертната зала на Академията (ул. Тодор Самодумов 2), където ще се състои първият от трите, планирани за 2025 г. концерти. Подредбата на изпълненията се стреми максимално да спазва хронологичния ред на произведенията, като всеки концерт носи своето тематично заглавие. 

Кратки презентации, под формата на лектории, водени също от Иван Дончев, ще предшестват музикалните изпълнения, създавайки по този начин едно цялостно музикално пътешествие и въвеждайки публиката в творческата работилница на музикалния гений. На 3 май ще чуем „Дебют и наследство“, а през есента и зимата на 2025 г., очаквайте: „Между минало и настояще“ и „Откриването на музикалната драма”.

В момента в Европа има не повече петима пианисти, които изпълняват редовно 32-те сонати на Бетовен на живо и без партитура, знаейки наизуст обем е от близо 700 стр. и един от тях е Иван Дончев. За АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ е чест да домакинства и да представи пред публиката единствения българин, който поддържа в репертоара си 32-те сонати на Бетовен.

Събитието е с вход свободен и се осъществява с подкрепата на Отдел Култура на община Пловдив по утвърден проект по Компонент 3 – „Гражданска активност“.

 

 

Под надслов „Великденска светлина през Светлата седмица“, на 24 април 2025 г. в католическия храм „Свети Дух“ в Ж.Р. „Тракия“ се състоя концертът на Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР ОДК – Пловдив. Съставът, под диригентството на д-р Алия Хансе, клавирен съпровод Йорданка Иванова и артмениджър Ганка Янкова, поднесе едно цялостно духовно преживяване – изтънчено, сдържано и докосващо.

 

Събитието бе открито с прочувствените думи, които отец Димитър отправи към аудиторията, след които музиката се превърна в молитва, а Светлата седмица засия със своето дълбоко послание – за тишина, благоговение и светлина.

 

Програмата бе фокусирана изцяло върху сакралната музика – звучаха произведения, носещи съзерцание и възвисяване. Акцент в концерта беше Католическата меса от хърватски композитори, която бе посветена на паметта на папа Франциск.

 

Концертът бе организиран със съдействието на Дирекция „Социална политика“  на Община Пловдив и Народно читалище „Младост 1983“, а патрон на събитието беше Николай Бухалов, заместник-кмет „Спорт и младежки дейности“, който отправи сърдечен поздрав към хористките и техните ръководители.

 

Като специални гости в програмата се включиха Младежкият хор „Стефка Благоева“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив с ръководител и диригент Борислава Благоева и пианист Зарина Гетоева. Двата хора заедно почетоха и паметта на един от най-видните имена в българската музикална култура – Добри Христов, с изпълнението на „Тебе поем“ в навечерието на 150- годишнината от рождението му.

 

В края на концерта прозвучаха две български песни за родината и за Пловдив, вплетени с деликатност в общото звуково платно, обогатени от чистите и топли гласове на най-новите евмолпеи в състава, които за пръв път се докоснаха до истинската магия на хоровото изкуство.

 

Поздрав към талантливите хористи отправи и Елена Апостолова, секретар на НЧ „Младост“ с думите: „Когато имаш диригент-магьосница и пред нея има тези ангели, можем само да се поклоним. Бъдете здрави и мисля, че в храма на отец Димитър винаги сте добре дошли, при нас също!“

 

„Музиката в тази вечер не търсеше външен блясък – тя дишаше навътре, в сърцето. Аплодисментите, цветята и споделената тишина след последния акорд – всичко това бе доказателство, че в храма се случи нещо повече от концерт: едно преживяване на съпричастност и надежда“, коментира диригентът д-р Алия Хансе.

 

Да пожелаем на момичетата, със същата съпричастност и надежда да се представят в предстоящото ХХХIV-то международно турне за Деня на българската просвета и култура.

 

Гостуването е по покана на посолството ни в Румъния, съвместно със Съюза на банатските българи и лично неговия лидер и депутат в румънския парламент Георги Наков. Поводът е 280- годишния юбилей на първото българско училище в света, намиращо се в Стар Бешенов, носещо името на двамата равноапостоли „Св. Св. Кирил и Методий“ и 200 години от издаването на „Рибния буквар“ от д-р Петър Берон – първи светски будител, просветител и български общественик.

 

Събитието е включено в списъка на бележити годишнини по линия на ЮНЕСКО, а в деня на концерта, хор „Евмолпея“ получи и официално патронажа на световната организация за образование и култура на ЮНЕСКО.

Страница 1 от 2387

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…