Капана.БГ

Капана.БГ

На 8 юли в галерия "Капана" към Градска художествена галерия - Пловдив се откри III Международен младежки фестивал на акварела.

 

Председателят на фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS) Селма Тодорова връчва награди за отличените в две възрастови категории - от 12 до 18 и от 19 до 35 години . Сред призьорите има талантливи млади художници от Пловдив.

 

Фестивалът продължава с уъркшоп и творчески срещи. Програмата можете да видите във фейсбук страницата на IWS Bulgaria. Изложбата с най-добрите творби на млади акварелисти от цял ​​свят продължава до 26 юли.

Форумът се организира от фондация „Международно акварелно общество – България“ , която тази година навършва 10 години от създаването си.

 

 

 

Регионалният природонаучен музей – Пловдив кани всички любители на природата и изкуството на специална творческа – АРТ работилница „Разкази за Антарктида и картина от скандинавски мъх с чаша вино“, която ще се проведе на 24 юли 2025 г. (четвъртък) от 19:00 ч. в залите на музея.

Събитието ще започне с вдъхновяваща тематична беседа за Антарктида, представена от Стефан Кюркчиев – участник в 33-тата българска научна експедиция до Ледения континент. Участниците ще имат възможност да се запознаят отблизо с атмосферата, природата и предизвикателствата на най-южния континент.

След беседата ще последва творческа работилница, в рамките на която всеки участник ще създаде своя собствена картина от цветен скандинавски мъх и природни материали. Всичко това ще се случи в артистична обстановка, придружена от чаша вино.

Продължителността е 2 часа, възрастово ограничение - 18+, таксата за участие е 60 лв. Цената включва всички необходими материали, участието в беседата и чаша вино.

Записване и допълнителна информация: 0894 390 861. Местата са ограничени – необходимо е предварително записване!

Осигурени материали от организаторите: рамка за снимка (формат A4), скандинавски лишей в различни цветове, естествена кожа, природни декоративни елементи.

На 24 юли 2025 г. от 19:00 ч. в залите на музея имате възможност да сътворите своя шедьовър и да чуете интересни разкази за Антарктида от първо лице!

 

 

 

В природата мъхът е навсякъде. Неговата изключителна адаптивност е свойството, което го прави подходящ за различни интериорни решения и украса. Използва се декоративният скандинавски мъх, който не се нуждае от директна слънчева светлина и сам си набавя влагата, която му е нужна.

Скандинавският мъх се монтира директно върху съответната плоскост от порест или капилярно проводим материал от рода на дървото, корка, шперплат и други. Така растението се захваща здраво и съхранява свежия си вид като си набавя нужната му влага от въздуха в помещението. Декоративният мъх може да съществува в напълно тъмна среда, няма нужда от дневна светлина, за да се развива. Затова може да се поставя в помещения, които не се осветяват - коридор, фоайе, чакалня.

Безспорно най-популярни за украса са декоративните картини от скандинавски мъх в рамка с различни цветове и разнообразни фигури.  Едно от най-ценните свойства на мъха е, че балансира влажността на въздуха в помещението, отдавайки или абсорбирайки влагата. По този начин работи за подобряване средата на живот, ограничаване появата на плесени и разпространението на опасни микроорганизми, Мъховата растителност блокира звуците с висока честота, а картините с мъх намаляват шумовете с ниска честота. Така създадената благоприятно среда има положително влияние върху здравето.

Община Пловдив кани млади поети за участие в Националния поетичен конкурс „Добромир Тонев“    

           

Община Пловдив отправя покана към млади поети от цялата страна за участие в Националния поетичен конкурс „Добромир Тонев“. Конкурсът е за издадена поетична книга на автори на възраст до 35 години , като темата е свободна.   Конкурсът има състезателен характер.

Условия за участие :

-        Всеки участник може да представи само по една поетична книга, издадена преди датата на обявяване на конкурса.

-        За всяка календарна година, изданията се приемат в срок от 15 юли до 15 август (включително) като за валидна се счита датата на пощенското клеймо или товарителницата.

-         Книгите се изпращат на адрес: гр. Пловдив 4000, пл. „Стефан Стамболов“ №1, Община Пловдив - „За Национален поетичен конкурс „Добромир Тонев“.

-         В копието се поставя по един екземпляр от изданието, при възможност - текст на книгата на електронен носител и информация за съответния участник (три имена, ЕГН, адрес за кореспонденция, имейл и телефон за връзка, кратка биография).

Предоставените за участие поетични книги не се връщат.

Постъпилите предложения се оценяват от тричленна експертна комисия , съставляваща се от председателя и двама членове. Всеки член от състава на комисията има право на един глас.

Комисията присъжда следните награди:

-         Голяма награда на Община Пловдив – грамота и парична награда, в размер на 2000 лв.;

-         Две поощрителни награди на Община Пловдив, всяка от които включваща грамота и парична награда в размер на по 500 лв.;

-         Поощрителни награди на съорганизаторите .

Организатор на поетичния конкурс „Добромир Тонев“ е Община Пловдив и партньори. Медиен партньор на конкурса „Добромир Тонев“ е БНР Радио Пловдив.

Обявяването на победителите и награждаването се извършва на официална церемония, която се провежда в навечерието или в деня на рождението на поета Добромир Тонев – 15 октомври.

 

       Статут на   Национален поетичен конкурс „Добромир Тонев“: https://culture.plovdiv.bg/

Вокална група „Бамбини“ при ЦПЛР - Общински детски комплекс - Пловдив с ръководител и музикален педагог Снежана Донева се завърна от участие в Международния фестивал на музикалното и танцово изкуство “Acqua Azzurra” Лаго ди Гарда, Верона – Италия.

Фестивалът е член на  културната организация - Европейска асоциация на фолклорните фестивали  - ЕАФФ и се отличава със своя неконкурсен характер, като основната му цел е културен обмен и създаване на приятелства между артистите от различни държави. Вместо състезание, фестивалът се фокусира върху запознаването с историята и обичаите на различните култури и предоставя възможност за изява на всички участници - деца и възрастни пред широка публика. Освен за развитие и популяризиране на музикалното и танцовото изкуство, събитието дава възможност за сътрудничество между ръководителите на съставите с цел обмяна на опит и знания.

Първият  фестивален ден премина изключително емоционално за децата на „Бамбини“. Те изпяха пред жителите и гостите на италианския град Малчезине свои авторски песни в съпровод на Димитър Донев – корепетитор на състава. С изключителна прецизност формацията представи пред публиката красотата на българския песенен фолклор с изпълнение на песните „Петруно, пиле шарено“, „Ерген деда“ и „Море пиле“, а песните „Това е България“ и  „Детето в нас“ подчертаха авторския почерк на вокалната група. 

Щастливи сме, че взехме участие във фестивала “Acqua Azzurra”! Прекрасно е, че няма надпревара, а само приятелство и удоволствие от представянето на всички участници. А най – хубавото бе, когато видяхме и усетихме, че песните ни се харесват и аплодират силно от публиката“, споделят талантливите „Бамбини“.

В Гала концерта, с кратка програма се представиха всички участници във фестивала, като тази година те бяха от четири държави - България, Италия, Полша и Германия.  

В извън фестивалната програма „Бамбини“ успяха да заснемат кадри за реализирането на видеоклип към песента „Шарена гайда“, която е включена в първия им самостоятелен авторски албум „Слънце над България“.  Кадрите са снимани на едни от най - хубавите места в Италия, които талантливите „Бамбини“  успяха да посетят. 

Пътуването на ВГ „Бамбини“ се осъществи с финансовата подкрепа на Община Пловдив по Компонент 2 „Мобилност“ и е част от Календара на културните събития на града за 2025 г.

Вокалната формация не спира с изявите си до тук. След броени дни те ще бъдат част от проекта „Където музиката среща ТеатъРа“. Концертът на младите таланти се осъществява с подкрепата на община Пловдив и ще се реализира в лятната градина на ресторант „ТеатъРа“ в двора на Драматичен театър - Пловдив.

В началото на месец септември, „Бамбини“ ще бъдат част от проекта "Музикални приключения: Класика през детските очи". Това е иновативен класически концерт, предназначен да запознае децата с класическата музика, като ги направи част от преживяванията на музикантите и преки участници. Мястото ще бъде зала „България“, София.

Галерия „Капана“ ще е домакин на III Международен младежки фестивал на акварела

 

На 8 юли от 18 часа в галеря „Капана“ към Градската галерия се открива третото издание на Международния младежки фестивал на акварела, организиран от фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS). Тази година проявата съвпада и с 10-та годишнина от учредяването на фондацията.

Фестивалът, който съчетава творчество, образование и културен обмен между поколения и нации, включва 20-дневна изложба, както и богата съпътстваща програма. Градската художествена галерия отново отваря врати за почитателите на акварелното изкуство с изключително му разнообразие от стилове, сюжети и техники, представени от млади художници от България и още 13 държави.

Сред младите български артисти до 35-годишна възраст участват студенти от Националната художествена академия в София, възпитаници на специализирани училища по изкуства в Пловдив и други градове в страната, както и ученици от частни арт школи, ръководени от утвърдени художници и педагози.

Публиката ще има възможност да види и оригинални творби на изтъкнати акварелисти от международното жури, както и на поканени изявени автори над 35 години от различни държави.

В конкурсната програма участват млади таланти от: България, Австралия, Нидерландия, Мексико, Албания, Индия, Русия, Украйна, Сингапур, Перу, Иран, Испания, Сърбия и Китай. Те са разпределени в две възрастови групи: 12–18 години и 19–35 години.

Изложбата показва осезаемо развитие на младите акварелисти от България, Индия, Мексико и Перу спрямо предходните издания, с открояващи се съвременни търсения и експерименти. Особено впечатление правят творбите в жанра композиция, където се наблюдава изключително богато и зряло художествено мислене.

 

ПРОГРАМА НА ФЕСТИВАЛА

 

• 8 юли, 18:00 ч. – Тържествено откриване на Международния младежки фестивал на акварела в Галерия „Капана“, Пловдив.

• 9 юли, 10:00 – 15:00 ч. – Ден на демонстрациите в Конферентната зала на 2-ри етаж, Галерия „Капана“. Утвърдени майстори като Игор Юрченко, Амит Капур и Игли Арапи ще представят своето майсторство пред публика. Предвижда се и лекция за акварела от Краси Тодоров.

• 9 и 10 юли – следобедни часове: Извън времето за демонстрации и специални събития, участниците ще могат да рисуват в пленер из града, вдъхновени от атмосферата и архитектурата на Пловдив.

• 10 юли, 10:00 – 12:00 ч. – Колективна демонстрация в дворното пространство на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“: 20 до 25 художници ще създадат съвместен 20-метров акварел върху ролка хартия „Арш“, като всеки ще допринесе със своя част в общата творба в реално време.

Изложбата може да се види до 27 юли.

 

Летният кинофестивал на Пловдив „Филмови нощи във Филипополис“ продължава с вълнуващо заглавие за пътешественици из Азия и новия касов хит „F1: Филмът“ с Брат Пит.

 

 

В понеделник вечер можем да гледаме първото заглавие от поредицата филми, свързани с пътешествия и приключения. “Намасте по Хималайски“ ни среща с Ана и Михаел, които кръстосват Азия от Монголия, през Китай до Тибет и Хималаите. Те се срещат и разделят по пътя, като трябва да се съберат в Непал. Там ги изненадва пандемията, която променя всичко – плановете им, както и отношението на местните към тях. Прожекцията е тази вечер, 7 юли, от 21:15 часа.

 

 

Във вторник ще може да гледаме новият зареден с адреналин F1: Филмът“. На големия екран ще видим Брат Пит и Хавиер Бардем. Филмът от режисьора на "Топ Гън: Маверик" Джоузеф Косински е заснет по време на реални Гран При състезания. Героят на Пит е застаряващ, но талантлив състезател, който се завръща след дълги години отсъствие в трудна борба със съвременната конкуренция. Прожекцията е във вторник, 8 юли от 21:15 часа.

 

Филмови нощи във Филипополис се осъществяват с подкрепата на Община Пловдив и са част от Календара на културните събития за 2025 г. Билетите са на цена 10 лева, с намаление за учащи и пенсионери – 9 лева. Световните филмови класики и фестивалът BANFF са с цена 13 лева, и намаление от 11 лева. Билетите могат да се закупят от касите на LUCKY Дом на киното в работното време от 16 до 21 часа в работни дни и от 10:30 до 21 часа в почивните дни, както и на входа пред лятно кино „Орфей“ всеки ден след 19:30 часа до 21:15.

 

 

На 10 юли 2025 г. от 19:00 ч. в Куклен театър – Пловдив ще се състои открит показ на резултатите от десетдневната творческа лаборатория „Роботика“ – иновативен експеримент, който изследва границите между сценичното изкуство, технологиите и театралната образност. Входът за събитието е свободен.

Проектът се е дело на режисьорите Ева Кьосовска и Веселин Бойдев, носители на Награда „Пловдив“ 2024 в категория „Съвременни мултижанрови изкуства“. В лабораторията се включват актьори, програмисти, визуални артисти и техници, които създават сценични етюди с участието на LEGO роботи, сензори и микроконтролери, превърнати в пълнокръвни герои с характер, емоция и сюжет.

На сцената зрителите ще видят етюди, в които технологиите не просто „подкрепят“ действието, а се превръщат в активни участници в него – задвижвани от програма, но оживели чрез въображението и изразните средства на кукления театър.

Всичко по темата четете в Под тепето

Страница 1 от 2416

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…