
Капана.БГ
В Пловдив ще се връчи Националната награда за поезия „Иван Николов“
Шест поетични книги бяха селектирани в краткия списък с номинации за Националната литературна награда „Иван Николов” за 2023 г. Жури в състав Мирела Иванова, доц. д-р Гергина Кръстева и Иво Рафаилов съобщи номинациите, избрани сред 63 предложени книги от общо 24 издателства.
Краткият списък с номинирани включва (изброяването е по азбучен ред):
NagradaIvanNikolov2023.png
● Ани Илков, „До края на смъртта“, Издателство за поезия ДА, 2022
В тази книга Ани Илков отстранява няколко пласта свещеност от човешкото и го откроява под светлината на умираща звезда, като едно и също с нея. Поезията тук би донесла утеха, стига да ѝ се доверим и да проследим накъде сочи, дори тя да няма утехата за своя цел. Езикът е и познатият Ани-Илковски танцуващ език, но и оголващ се подобно къс материя, носеща се в безвъздушното – угаснала завинаги или тепърва запалваща метафизична искра, след която човекът ще е радикално различен…
● Виолета Кунева „Кучето на Персефона“, Издателство „Жанет 45“, 2023
В лирическата книга на Виолета Кунева и езикът, и тялото се опитват да се измъкнат от клетката, лабиринта, потопа на прииждащите сенки – със или без водач, тукашен или отвъден. В тази поезия тихо отеква далечна памет за полезна болезненост, която бди на границата между грижа и жестокост, успокоява раните от смъртоносните нападения на ежедневни зверове. И усърдно се грижи за страховете си, в опит да предпази другите от тях.
● Галина Николова, „Въображаеми градини“, Издателство за поезия ДА, 2022
Въпреки че стихотворенията на Галина Николова във „Въображаеми градини“ са провокирани от различни страхове и безпокойства, те не причиняват страхове и безпокойства. И затова „виновен“ е езикът – чист и деликатен, самонаблюдаващ се, улавящ промените, въобразяващ решенията, въобразяващ реалността, мястото на пишещия в нея, и така лекуващ. Не само пишещия, защото в поезията на Галина Николова в тази книга читателят е неизбежен двойник на автора.
● Златозар Петров „Отдалечаване на ангела“, Издателство „Жанет 45“, 2023
Гласът в тази поезия, точно като делфинът от стихотворението „Уличен телефон”, пее и играе над водата, докато с томителна неистовост всъщност се носи към дъното на океана. Мрачната, далечна страст на това писане е прорязана от белезите на тъпи и тъкмо затова – безпощадни остриета. В свят, натровен от всевъзможно дърдорене, никнат само глухи иронични флиртове с възможността езикът да създава образи. И стиховете прииждат – здрачни и апокрифни, в опит да измолят последна милост за положеното върху дланта на Господ сърце.
● Ина Иванова „Нещата, за които мълчим“, Издателство „Жанет 45“, 2022
В поетичната книга на Ина Иванова долавяме „дългия пулс на града“, тупти с подробностите на познати улици и сгради, които хвърлят странни сенки, с вървежа на прозрачни и меланхолни хора. Смайваме се от неназовимото изящество на естеството в цялото му многообразие: от невидимите земни кратери през мъхнатите клепачи на новородена сърна до прималелите от вятъра лимонови треви. Любовта в „Нещата, за които мълчим“ най-често присъства като овладяна болка или „птича сянка“, като чупливост и пораждаща сила едновременно. Книга, която намира имена на невидимото – в нас и около нас – и ги записва, за да се знаят и помнят.
● Катя Димитрова „Плач по всички жени преди мен“, Издателство „Жанет 45“, 2023
Катя Димитрова е затворила между страниците на книгата си колкото плач и болка, толкова и ирония, и усещане за ненатрапчива модерност. Долавя се различното мислене и световъзприемане на едно ново, различно поколение, което умее да превръща в поетично вместилище цялата многотия на делничното, да осмисля откривателски безмилостното ни време и да го преобразява в метафори. Много впечатляващ е парадоксът, че стихотворенията в „Плач по всички жени преди мен“ са хладни, несантиментални, а предизвикват искрена топлота и необяснима, чувствена обич. Лирическа книга, която звучи много автентично, чисто и цялостно.
Голямата награда ще бъде обявена на 15 декември (петък) от 18 ч. на официална церемония в галерия „Димитър Георгиев“, ул. Съборна 23, Старинен Пловдив.
Националната награда за поезия „Иван Николов“ се връчва за 27-и път тази година. Учредена е през 1994 г. от Издателство „Жанет 45“. Награденият получава плакет, изработен от художника Христо Гочев, и парична премия в размер на пет хиляди лева.
Честваме 100 години от рождението на Стойна Кръстанова
По повод честването на 100 години от рождението на Стойна Кръстанова – текстилец, майстор на народните художествени занаяти, Фондация „Стойна Кръстанова“ и Регионален етнографски музей – Пловдив канят на откриване на Ретроспективна изложба „Да тъчеш сънища“, което ще се състои на 12 декември 2023 г. от 12.30 ч. в Етнографския музей.
Изложбата се съпътства с албум, представящ житейския път и текстилните произведения на Стойна Кръстанова, за да припомним за силата на творческия дар, преклонението пред постиженията на предишните поколения и мисълта какво ще оставим след себе си.
Албумът „Да тъчеш сънища“ се издава от Фондация „Стойна Кръстанова“ с подкрепата на Община Пловдив по компонент 4 „Книги на пловдивски автори и важни за града издания“, Le Comité de Jumelage de Pernes-les-Fontaines, France и Françoise Cezanne, Danièle Malcuit, Ginette Bohu, Patrice Bohu, на които благодарим.
Очакваме ви на 12 декември 2023 г. от 12.30 ч. в Регионален етнографски музей – Пловдив, ул. „Д-р Стоян Чомаков“ № 2.
Среща със Здравка Евтимова в Литературен салон Spirt & Spirit
Писателката Здравка Евтимова пристига в Пловдив идния вторник – 12 декември. Срещата ѝ с четящите хора в града под тепетата е част от инициативата на Литературния фестивал „Пловдив чете“ 2023 г. и ИК „Жанет-45“ в рамките на Литературен салон Spirt & Spirit. Модератор ще бъде журналистът Владислав Севов, а гостуването на Евтимова е по повод новия сборник „Луничави разкази“.
Книгата съдържа 20 истории, писани през последните три години. Едни от тях ще Ви разсмеят, други ще Ви натъжат, доколкото смехът и тъгата са главни ингредиенти на този сборник, а защо ли не и на живота ни извън книгата.
Здравка Евтимова е родена през 1959 г. в Перник. Завършва английска филология във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ (1995). Специализира художествен превод в Сейнт Луис, САЩ. Превела е над 25 романа от английски, американски и канадски автори на български език, както и произведения на български писатели на английски език.
Автор е на романи и сборници с разкази.
Нейни текстове са публикувани в литературни списания и антологии в 27 страни по света, между които САЩ, Канада, Великобритани, Австралия, Сърбия, Словакия, Германия, Франция, Китай, Япония, Индия, Иран, Полша, Аржентина, Нова Зеландия, Република Южна Африка и др.
Носител е на множество литературни награди.
През 2020 г. става носител на голямата награда Христо Г. Данов за цялостен принос в националната книжовна култура.
Благотворителен концерт събира приятели на ППД „Ангел Букорещлиев“
Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ и приятели организират тази неделя „Благотворителен концерт – матине“ с кауза за набиране на средства за реставрация и реконструкция на близо 100-годишната сграда на дружеството, която се намира на едноименната улица в центъра на Пловдив.
Вълнуващото музикално празненство на 10-ти декември в Дом на културата „Борис Христов“ започва в 11.00 часа. Участват Хор „Ангел Букорещлиев“, виртуозният цигулар Маестро Мичо Димитров, Калоян Куманов – акордеон, Стилиян Дерменджиев – цигулка, Ралица Ботева – пиано, танцовото дуо Радостина Симеонова и Рослан Василев , джаз-пианистът Мирослав Турийски и хор „Детска китка“ с диригент Яна Делирадева .
Входът е с благотворителни покани, които можете да намерите на адрес: ул. „Ангел Букорещлиев“ 18А или на място в ДК „Борис Христов“, преди началото на събитието. (За контакт тел. 0899595634) Ще има поставена и кутия за дарения пред залата.
„Букет от доказани изпълнители и таланти, които ще бъдем на една сцена, напълно безвъзмездно в името на каузата на Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“.
Шапка ви свалям, колеги! Маестро Мичо Димитров, Мирослав Турийски, Калоян Куманов, Ралица Ботева, Стилиян Дерменджиев, Яна Делирадева с хор „Детска китка“, Радостина Симеонова и Рослан Василев от Танго Кон Елиас, а водещ на събитието ще бъде трубадурът на пловдивската култура Владислав Севов. Благодаря сърдечно на Община Пловдив, че ни подкрепя! Благодаря на всички наши приятели! Очакваме ви в неделя!“, коментира с вълнение диригентът на ППД „Ангел Букорещлиев“ Илиян Тиганев.
„Музиката освен, че ми е работата, тя е послание и кауза! Участвам с удоволствие, защото ние сме хората, които можем и трябва да помагаме! Благодаря на диригента на Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ за поканата! Каузата е: Най-старият певчески хор в България реставрира тяхната сграда, построена с пари на самите хористи преди 1 век. Очакваме ви!“, допълва удивителният акордеонист Калоян Куманов.
Може да подкрепите каузата за набиране на средства за реставрация и реконструкция на сградата на Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ и по банков път:
IBAN: BG15SOMB91301060015602
Общинска банка АД
Мюзикълът „Пътешествие във времето. Орисниците“ гостува в Пловдив
Уникалният семеен мюзикъл „Пътешествие във времето. Орисниците“ гостува в Пловдив на 08.01.’24г. от 19.00ч. в ДК „Борис Христов“.
Покани за вход можете да:
резервирате на тел. 0886 39 49 30
вземете от ресторант Амстердам, Капана
на входа на ДК „Борис Христов“ преди спектакъла
Уникалният благотворителен семеен мюзикъл „от деца за деца“ е на гастрол за да сбъдва мечти!
Мечтите на децата – да творят и да бъдат артисти, като разказват вълшебни истории. Mечтите на възрастните – да имат собствена рожба. Една уникална симбиоза, в която две организации – СНЦ „ДЮССИ Аллегра“ и Фондация “ Искам бебе“,, си подават ръка за да сбъдват мечти в концепцията „деца даряват за деца“. Една уникална детска студия, която е без аналог в България с авторските мюзикъли, които създава. Една детска трупа, която публиката посреща с усмивка и изпраща права, на крака. Ако желаете да станете свидетели на едно незабравимо духовно преживяване в магичния свят на Орисниците, заповядайте на 08.01.’24г. от 19.00ч. в ДК „Борис Христов“.
Събраните средства от благотворителния спектакъл ще бъдат използвани за реализиране на следващите авторски проекти на студията, а част от тях ще бъдат дарени на Фондация „Искам бебе“ в подкрепа на семейство с репродуктивни проблеми от гр. Пловдив.
Настъпи времето, в което децата учат нас – възрастните на добротворство и съпричастност.
Дойде времето, когато ние – възрастните трябва да дадем шанс на децата да изкажат мнението си силно и ясно, защото те са най-добрите посланици на доброто.
Спектакълът се реализира с любезната подкрепа на Община Стара Загора и Община Пловдив.
Подкрепете ни за сбъдване на общественозначими каузи „от деца за деца“!
Банкова сметка на СНЦ „ДЮССИ Аллегра“ :
BUINBGSF BGN BG51BUIN95611000652367
„ АЛИАНЦ БАНК БЪЛГАРИЯ“ АД
Захари Карабашлиев представя новата си книга на „Успешните“
Захари Карабашлиев ще представи в Пловдив новата си книга „Рана“ в рамките на „Успешните“. Събитието представя поредица срещи с известни хора от света на спорта, културата и обществения живот, които в непринуден разговор споделят с пловдивчани своята визия за успеха, за кариерата, творчеството и други теми. Захари Карабашлиев ще гостува в клуб “Fargo” тази вечер, 7 декември, от 18:30 часа. Това е последната за годината среща от поредицата „Успешните“.
Акцент в събитието ще бъде представянето на новата му книга „Рана“, която само преди броени дни спечели награда „Златен лъв“ в рамките на Международен панаир на книгата в НДК за най-добър издателски проект с най-голяма обществена значимост.
„Рана“ разказва за саможертвата – историята на бежанец от Одринска Тракия след Балканските войни и Елиза – генералска дъщеря, между които пламва любов в София. Книгата е номинирана от „Ozone.bg“ за „Книга на годината“ в категория „Сърцето на родната литература“, а самият Захари Карабашлиев в категория „Виртуозът в писането“.
Захари Карабашлиев е сред най-популярните български автори, а сред най-харесваните му романи са „Хавра“, „Опашката“ и „18% сиво“. Успешните се провежда с подкрепата на Община Пловдив.
Вижте кои са удостоените с годишните награди на Дружеството на пловдивските художници за 2023
Илиян Иванов е тазгодишният носител на „Наградата на Кмета“
Новоизбраният председател на Дружеството на пловдивските художници Лидия Симеонова откри Годишната изложба на своите колеги от най-голямото регионално артистично дружество у нас. В Зала “2019” на ул. “Гладстон” 32 са подредени близо 160 творби - живопис, графика и скулптура от 103-ма автори. Официални гости на събитието бяха кметът на Пловдив Костадин Димитров, заместник-председателят на Общинския съвет Добромира Костова, заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов. Петчленно жури определи тазгодишните носители на наградите на ДПХ, а кметът ги връчи лично на художниците. За живопис беше отличен Иван Чакъров, младата художничка Даниела Стоянова беше наградена в раздел графика, сред скулптурите приза спечели Димитър Чонов, а Ирина Гърдева получи наградата за млад автор. Специалната “Награда на Кмета на Пловдив”, която се връчва за 12-ти път, заслужи скулпторът Илиян Иванов.
“Възпитаван съм, че когато се срещам с изкуството, то трябва да пробуди у мен някакви чувства. Поздравявам ви, че всяка година организирате такова събитие, защото наред с вашето творчество, което наистина е невероятно, всеки от вас има нужда от стимул и този конкурс е такъв стимул” - каза в приветствените си думи кметът.
В тази зала, “сред толкова красота в цвят и форма, можеш да се почувстваш като на остров - остров на културата и духовността. Ако човек иска да избяга на тихо място, да преживее красиви моменти, нека да дойде тук” - призова Лидия Симеонова. Тя е изпълнена с оптимизъм, че Пловдив ще пребъде като град на художниците заради “младата генерация артисти, които много мощно и с амбиция заявяват своето присъствие в изкуството.”
Аплодисменти и благодарности за голямата борбеност и спечелени победи в полза на пловдивското дружество на художниците през последните 10 години получи досегашният му председател Снежана Фурнаджиева. А тя от своя страна пожела на артисти и почитатели “прекрасни Рождественски празници, много любов, много вяра и с Бога напред”.
Изложбата на ДПХ продължава до края на годината и ес вход свободен. Тя се финансира от община Пловдив.