Капана.БГ

Капана.БГ

Пловдив ще инвестира допълнителни 2 милиона лева в културно съдържание, благодарение на Плана за възстановяване и устойчивост. Зелена светлина за сериозната финансова инжекция в сферата на изкуствата даде единодушно днес местния парламент. Съветниците приемат предложението на градската управа за кандидатстване за осигуряване на 2 лева с проект към Национален фонд „Култура” за схема за безвъзмездна помощ „Ново поколение местни политики за култура за големи общини” по Националния план за възстановяване и устойчивост. 

Средствата ще бъдат разпределени по принципа на отворените покани по специално изготвена от администрацията програма, по която с проекти да се кандидатстват за реализиране на нови културни събития или доразвиване на вече утвърдени събития и фестивали. 

Подробности по темата четете в Под тепето .

„Влакът на Йоан пристига на пети коловоз“ , както се пее в една от песните, и заминава право за Пловдив, където на 16 август от 21 ч. мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ ще бъде представен на сцената на Античния театър. Продукцията се разпространява на интереса на публиката в София вече втори сезон, а сега за първи път ще се играе на открито. 

Още по-голяма значимост на събитието придава фактът, че Античният театър е построен само 10-ина години след смъртта на главния герой в мюзикъла – Апостол Йоан, последният оцелял от учениците на Христос.

Създател, режисьор, сценарист и автор на музиката е Антон Радославов . А сюжетът вплита художествената измислица с библейския разказ, за ​​да създаде нещо невиждано на българската сцена. 

С всички подробности може да се запознаете ТУК .

Община Пловдив спира приема заради изчерпване на средствата

Община Пловдив прекратява приема на нови предложения по Компонент 3 „Гражданска активност“ от Програма „Култура“ за 2025 г. Причината е изчерпването на предвидения бюджет от 139 375 лева, който вече е разпределен между 30 одобрени проекта.

Според отдел „Култура, археология и културно наследство“, тази година се отчита висока активност от страна на културните оператори, които са подали разнообразни проектни предложения, насочени към гражданското участие, образованието в изкуствата, социалното включване и съхраняване на традициите.

Компонент 3 има за цел да насърчава инициативи на местни творчески формации, включително любителски и непрофесионални артисти. Финансираните проекти се реализират в различни жанрове на изкуството, в отделните райони на града и често са насочени към деца, малцинствени групи и хора в неравностойно положение.

Пълен списък на подкрепените проекти и средствата за тях вижте в Под тепето.

На 19.07 от 11:00 часа Регионалният природонаучен музей – Пловдив организира детски работилници за пещерни рисунки под надслов „Ела в света на старокаменната ера!“. Знаете ли, че първобитните хора са рисували с въглен, различни цветове глина и камък, стрит на прах?

Екипът на Музея и ръководителят на работилницата Наташа Кюпова призовават всички деца на възраст от 7 до 14 години да се поставят на мястото на пещерен човек и да се научат да рисуват могъщи животни – мамути, мастодонти, бикове и бизони, носорози и пещерни мечки с въглен и червена глина!

Участниците ще се потопят в магията на първобитното изкуство по време на арт работилницата и ще имат възможност да наблюдават истински фосилни находки на някои от обектите за рисуване в зала „Палеонтология“.

Дата:

На 19.07 (събота) от 11:00 часа.

Продължителност: 1 час и 30 минути.

Такса за участие: 30 лв. с включени материали.

Само с предварително записване на тел. +359 87 6025278

За ръководителя:

Наташа Кюпова е художник и педагог, магистър по графика от НХА - София. Обича да се впуска в творчески приключения върху платната си. Забърквала се е в много изложби по света и у нас. Работила е с групи деца в ателието си, както и в различни училища в Пловдив.

На 8 юли в галерия "Капана" към Градска художествена галерия - Пловдив се откри III Международен младежки фестивал на акварела.

 

Председателят на фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS) Селма Тодорова връчва награди за отличените в две възрастови категории - от 12 до 18 и от 19 до 35 години . Сред призьорите има талантливи млади художници от Пловдив.

 

Фестивалът продължава с уъркшоп и творчески срещи. Програмата можете да видите във фейсбук страницата на IWS Bulgaria. Изложбата с най-добрите творби на млади акварелисти от цял ​​свят продължава до 26 юли.

Форумът се организира от фондация „Международно акварелно общество – България“ , която тази година навършва 10 години от създаването си.

 

 

 

Регионалният природонаучен музей – Пловдив кани всички любители на природата и изкуството на специална творческа – АРТ работилница „Разкази за Антарктида и картина от скандинавски мъх с чаша вино“, която ще се проведе на 24 юли 2025 г. (четвъртък) от 19:00 ч. в залите на музея.

Събитието ще започне с вдъхновяваща тематична беседа за Антарктида, представена от Стефан Кюркчиев – участник в 33-тата българска научна експедиция до Ледения континент. Участниците ще имат възможност да се запознаят отблизо с атмосферата, природата и предизвикателствата на най-южния континент.

След беседата ще последва творческа работилница, в рамките на която всеки участник ще създаде своя собствена картина от цветен скандинавски мъх и природни материали. Всичко това ще се случи в артистична обстановка, придружена от чаша вино.

Продължителността е 2 часа, възрастово ограничение - 18+, таксата за участие е 60 лв. Цената включва всички необходими материали, участието в беседата и чаша вино.

Записване и допълнителна информация: 0894 390 861. Местата са ограничени – необходимо е предварително записване!

Осигурени материали от организаторите: рамка за снимка (формат A4), скандинавски лишей в различни цветове, естествена кожа, природни декоративни елементи.

На 24 юли 2025 г. от 19:00 ч. в залите на музея имате възможност да сътворите своя шедьовър и да чуете интересни разкази за Антарктида от първо лице!

 

 

 

В природата мъхът е навсякъде. Неговата изключителна адаптивност е свойството, което го прави подходящ за различни интериорни решения и украса. Използва се декоративният скандинавски мъх, който не се нуждае от директна слънчева светлина и сам си набавя влагата, която му е нужна.

Скандинавският мъх се монтира директно върху съответната плоскост от порест или капилярно проводим материал от рода на дървото, корка, шперплат и други. Така растението се захваща здраво и съхранява свежия си вид като си набавя нужната му влага от въздуха в помещението. Декоративният мъх може да съществува в напълно тъмна среда, няма нужда от дневна светлина, за да се развива. Затова може да се поставя в помещения, които не се осветяват - коридор, фоайе, чакалня.

Безспорно най-популярни за украса са декоративните картини от скандинавски мъх в рамка с различни цветове и разнообразни фигури.  Едно от най-ценните свойства на мъха е, че балансира влажността на въздуха в помещението, отдавайки или абсорбирайки влагата. По този начин работи за подобряване средата на живот, ограничаване появата на плесени и разпространението на опасни микроорганизми, Мъховата растителност блокира звуците с висока честота, а картините с мъх намаляват шумовете с ниска честота. Така създадената благоприятно среда има положително влияние върху здравето.

Община Пловдив кани млади поети за участие в Националния поетичен конкурс „Добромир Тонев“    

           

Община Пловдив отправя покана към млади поети от цялата страна за участие в Националния поетичен конкурс „Добромир Тонев“. Конкурсът е за издадена поетична книга на автори на възраст до 35 години , като темата е свободна.   Конкурсът има състезателен характер.

Условия за участие :

-        Всеки участник може да представи само по една поетична книга, издадена преди датата на обявяване на конкурса.

-        За всяка календарна година, изданията се приемат в срок от 15 юли до 15 август (включително) като за валидна се счита датата на пощенското клеймо или товарителницата.

-         Книгите се изпращат на адрес: гр. Пловдив 4000, пл. „Стефан Стамболов“ №1, Община Пловдив - „За Национален поетичен конкурс „Добромир Тонев“.

-         В копието се поставя по един екземпляр от изданието, при възможност - текст на книгата на електронен носител и информация за съответния участник (три имена, ЕГН, адрес за кореспонденция, имейл и телефон за връзка, кратка биография).

Предоставените за участие поетични книги не се връщат.

Постъпилите предложения се оценяват от тричленна експертна комисия , съставляваща се от председателя и двама членове. Всеки член от състава на комисията има право на един глас.

Комисията присъжда следните награди:

-         Голяма награда на Община Пловдив – грамота и парична награда, в размер на 2000 лв.;

-         Две поощрителни награди на Община Пловдив, всяка от които включваща грамота и парична награда в размер на по 500 лв.;

-         Поощрителни награди на съорганизаторите .

Организатор на поетичния конкурс „Добромир Тонев“ е Община Пловдив и партньори. Медиен партньор на конкурса „Добромир Тонев“ е БНР Радио Пловдив.

Обявяването на победителите и награждаването се извършва на официална церемония, която се провежда в навечерието или в деня на рождението на поета Добромир Тонев – 15 октомври.

 

       Статут на   Национален поетичен конкурс „Добромир Тонев“: https://culture.plovdiv.bg/

Страница 1 от 2416

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…