Капана.БГ

Капана.БГ

 

„Мюзикхолен театър Пловдив“ обявява прослушване за танцуващи и пеещи таланти на 26 април 2025г., събота. Желаещите да покажете своите умения и таланти и да станат част от екипа „Мюзикхолен театър Пловдив“, трябва да се явят на прослушването в залата на ул. "Михалаки Георгиев" 5А  в кв. Южен от 13:00 до 16:00 часа. Телефон за връзка: 0895 749 268 Николай Серафимов.

 

Препоръчително е желаещите да живеят в Пловдив или в близките населени места.

 

„Мюзикхолен театър Пловдив“ създаден през 1993г. В творческата биография на формацията са записани многобройни участия в собствени и чужди спектакли. Театърът е номиниран пет пъти за Награда „Пловдив“, която спечелва през 2006г. и 2022г. Носител е и на престижната “Награда ИКАР 2023” за спектакъла “Прераждане”. Ръководител, създател, хореограф и двигател на Мюзикхолен театър Пловдив е Николай Серафимов.

 

Малките танцьори, обучавани в школата на „Мюзикхолен театър“ са носители на престижни награди от танцови национални конкурси. В школата по съвременен танц се обучават деца от 4 до 20 годишни, има и група 25+, като се изучават различни стилове: Джаз, Шоуденс, Контемпорари, Хип хоп, народни танци и др.

Туристи от цял свят пяха "Санта Лучия" с пловдивчани в най-дългата пещера в Европа, на най-големия площад в света, с излаз към Адриатическо море

Пловдивският хор „Ангел Букорещлиев“ събра бурни аплодисменти от публиката в три държави. Хористите пяха в най-дългата пещера в Европа, на най-големия площад в света, с излаз към Адриатическо море, и триумфираха на "XIII-ти международен фестивал Истра 2025".

Сцената в град Пореч, Хърватия, се оказа тясна за голямата българска емоция, която Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ подари на публиката по време на XIII международен фестивал Истра 2025 г., събрал хорови и оркестрови състави от цяла Европа. Участници от Литва, Латвия, Австрия, Естония, Италия, Полша и Ирландия споделиха сцената, като публиката бе завладяна от представянето на Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев", от изпълнението на български обработен фолклор, с източноправославни песнопения и популярни песни от цял свят. Особено впечатление направи песента „Санта Лучия“...

Цялата информация може да прочетете в Под тепето

„Благотворителна изложба“ на творческо обединение „Collegium pro arte+“ ще бъде открита на 17 април 2025 г. от 18 часа в галерия „Old Money Gallery“, ул. „Оборище“ 10А. Средствата, събрани от експозицията, ще бъдат дарени на Националната гимназия по приложни изкуства „Тревненска школа“ – Трявна, чийто покрив изгоря при пожар на 4 април.

 

В благотворителната акция ще участват със свои произведения преподавателите-художници от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ – Пловдив. Те са учители по специални предмети в гимназията, но и доказани автори с богати и разнообразни творчески биографии.

 

Преподавателите – творци организират и участват в множество общи представителни изложби в различни галерии в Пловдив, страната и чужбина, обединени в художествената група „Collegium pro arte+“.

 

Една то целите на преподавателите, членове на художествената група, е да популяризират част от съвременното визуално изкуство сред пловдивската публика и да съдействат за неговото развитие сред талантливите ученици, които се обучават в гимназията.

 

Членовете на художествената група „Collegium pro arte+“ канят любителите на изкуството да подкрепят благотворителната кауза, вярвайки, че личният пример е най-силният инструмент за добрите дела. 

В 16-тото издание на фестивала от 24 до 27 април участват артисти от 8 държави

 

Гигантски марионетки и кукли, огнени спектакли, живи статуи, театромат, музикално и карнавално шествие са част от събитията в програмата на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест). 16-ото му издание ще събере артисти от 8 държави в Пловдив от 24 до 27 април 2025 г. За шеста поредна година фестивалът се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.

 

Фестивалът ще бъде открит с български куклен спектакъл, и още по-важно – с пловдивско участие. На 24 април от 16:00 ч. учениците от 10Б клас на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив с преподавател Даниел Русев ще изиграят спектакъла „Приключенията на котето Кевин“.

 

На 25 април, петък, идват и първите международни гости. Театър V.O.S.A. е създаден през 2007 г., за да представя по света уличното изкуство на чешките артисти чрез акробатика, музика на живо и жонглиране. От 19:00 ч. ще видим акробатичния спектакъл „C'est La... Wheel!“ за двама души и една любов, разказана върху гигантски цирков велосипед, висок 5 метра.

 

Втората фестивална вечер на 25 април ще завърши с огнения спектакъл „Lumierie“ на Opera Fiammae (Италия) от 20:30 ч. Компанията е създадена от Антонио Бонура, който от 20 години се занимава с театрални огнени спектакли. Участието на групата на 6Fest в Пловдив става възможно и с подкрепата на Италианския културен институт в София.

 

В третия фестивален ден 26 април 2025 г., събота, от Бургас ще гостува Театър „Трио“ – първата българска театрална компания, която въвежда „театър в кутия“ у нас. От 14:30 до 16:30 ч. ще видим две от представленията им от вида „театромат“ – „Домът ни – Гората“ и „Домът ни – Океанът“. Характерното за този вид спектакли е, че те са кратки театрални форми за един зрител, които се играят пред него с кукли, затворени в малка кутия.

 

ШестФест не може да мине без шествие. В 17:00 ч. на 26 април от Джумая ще тръгне музикално шествие с Bulgar Klezmer Band, което ще премине по главната улица „Княз Александър І“ и ще завърши на Виенския павилион в Цар Симеоновата градина, където групата ще направи концерт.  Bulgar Klezmer Band е първият у нас международен клезмер оркестър за улична музика, сватби и празници. Групата се състои от професионални музиканти от различни части на света, обединени от страстта да представят клезмер музиката, характерна за евреите ашкенази от Централна и Източна Европа.

 

За първи път в Пловдив ще гостува театър „Колибри“ (Румъния) с „Големите марионетки на Puppets Occupy Street“, които участват в парада на едноименния куклен фестивал в румънския град Крайова. На площад „Централен“ в Пловдив ще видим три от карнавалните им кукли с височина от 4 метра. Освен тях на площада ще дефилират и две от 6-метровите кукли „Риби“ на Театър V.O.S.A. (Чехия). Карнавалното шествие ще мине по целия площад от 19:00 до 20:00 ч.

 

Третата фестивална вечер на 26 април ще завърши с втория огнен спектакъл на Opera Fiammae (Италия) от 20:30 ч. „Etna“ ще ни пренесе във времената на древните легенди, магията и ритуалния танц, който връща човека в контакт със Земята, природата и нейните елементи.

 

Последният фестивален ден 27 април, неделя, ще започне с две събития на Театър „Метаморфози“ (София). В 11:00 ч. е цирковият спектакъл за деца „Пинокио“ по Карло Колоди. В следобедните часове предстои клоунадата „Червеният нос“ в три от пловдивските паркове – 13:30 - 14:00 ч. в парк „Белите брези“, 14:30 - 15:00 ч. в парк „Пловдив 2019“, 15:30 - 16:00 ч. на Гребната база (парк около Младежки център).

 

В тазгодишното издание 6Fest поставя акцент върху премиерните гостувания на три чуждестранни формации с богат международен опит, чиито артисти са живи статуи. В следобедните часове на 27 април ще видим 10 живи статуи от Çelik Çomak (Турция), Matrix Entertainment (Сърбия) и Galatea (Украйна).

 

Exp Art Lab (София) ще се включи в 6Fest с две събития. От 17:00 ч. е уъркшопът им по танцов театър и импровизация, подходящ за непрофесионалисти, възрастни и деца над 7 години. От 18:00 ч. по главната ул. „Княз Александър І“ ще премине карнавалното шествие „Танцова разходка“ на артистите от Exp Art Lab, в което могат да се включат както участниците от уъркшопа, така и други желаещи.

 

Последното фестивално събитие на 6Fest на 27 април ще бъде концертът на Vilma Talvitie (Финландия) от 20:30 ч. Соловите ѝ изпълнения са съчетание между вокали, бодиперкусии, ударни и танцови елементи. Музиката й смесва съвремието с угро-финските певчески традиции. Вилма има международни участия в повече от 30 държави в Европа, Азия и Южна Америка.

 

Входът за всички фестивални събития на 6Fest е свободен.

 

Основните фестивални локации ще бъдат площад „Централен“, ул. „Княз Александър І“, Виенски павилион в Цар Симеоновата градина, площад „Стефан Стамболов“.

 

Актуална програма по дни, часове и локации е публикувана в специалното Facebook събитие https://www.facebook.com/events/1643912436482651/, както и във фестивалния сайт

 

 https://6fest.art/6fest-plovdiv-2025/ .

 

 

ПРОГРАМА

 

24 април 2025 г., четвъртък

 

16:00 - 16:30, Виенски павилион, Цар Симеонова градина

 

Куклен спектакъл „Приключенията на котето Кевин“, 10Б клас, Национална гимназия за сценични и екранни изкуства - Пловдив

 

 

25 април 2025 г., петък

 

19:00 - 19:45, площад „Централен“

 

Акробатичен спектакъл „C'est La... Wheel!“, Театър „V.O.S.A.“ и „Sunriders“ (Чехия)

 

20:30 - 21:10, площад „Централен“ до пощата

 

Огнен спектакъл „Lumierie“ Opera Fiammae (Италия)

 

 

 

26 април 2025 г., събота

 

14:30 - 16:30, площад „Централен“

 

„Театромат“, „Трио театър” (България)

 

17:00 - 18:30, По маршрут Джумаята – ул. „Княз Александър І“ – Виенски павилион в Цар Симеонова градина

 

Музикално шествие и концерт на Bulgar Klezmer Band (България)

 

19:00 - 20:00, площад „Централен“, начална точка - Военен клуб

 

Карнавално шествие с участието на Големите марионетки на „Puppets Occupy Street“ - Театър „Колибри“ (Румъния), Куклите “Риба” на Театър „V.O.S.A.“ (Чехия)

 

20:30 - 20:55, площад „Централен“ до пощата

 

Огнен спектакъл „Etna“,  Opera Fiammae (Италия)

 

 

 27 април 2025 г., неделя

 

11:00 - 11:30, Виенски павилион, Цар Симеонова градина

 

Цирков спектакъл „Пинокио“, Театър „Метаморфози“ (България)

 

 

Клоунада „Червеният нос“ в парка

 

Театър „Метаморфози“ (България)

 

13:30 - 14:00 - парк „Белите брези“

 

14:30 - 15:00 - парк „Пловдив 2019“

 

15:30 - 16:00 - Гребна база, парк около Младежки център

 

Живи статуи

площад „Стефан Стамболов“

 

16:00 - 16:40 / 17:00 - 17:40 / 18:00 - 18:40 / 19:00 - 19:40

 

Çelik Çomak Performance Artists (Турция)

 

17:00 - 17:40 / 18:00 - 18:40 / 19:00 - 19:40

 

Matrix Entertainment (Сърбия)

 

 17:15 - 18:00 / 18:15 - 19:00 / 19:15 - 20:00

 

Театър на живите статуи "Galatea" (Украйна)

 

17:00 - 18:00

 

Виенски павилион, Цар Симеонова градина

 

Уъркшоп по импровизация, Exp Art Lab (България)

 

18:00 - 19:00

 

По маршрут Виенски павилион в Цар Симеонова градина – ул. „Княз Александър І“ – Джумая

 

Карнавално шествие „Танцова разходка“ , Exp Art Lab (България)

 

20:30 - 21:30

 

Виенски павилион, Цар Симеонова градина

 

Концерт на Vilma Talvitie (Финландия)

аболяване

Спектакълът "Колекционерката на Бонбони" ще се играе благотворително на 24 април от 19.30 часа в Under City, който се намира в Дом "Левски".

Калоян изостава в развитието си спрямо връстниците си. Трудно откликва на името си, не поддържа контакт с очи и има забавяне на двигателното развитие. След консултации с лекари му е поставена диагноза детски аутизъм с умствено изоставане, а в последствие е установено и вродено заболяване на мозъка, което продължава да влияе на развитието му.

За да има шанс за по-добър живот, е необходимо да се извършат допълнителни медицински изследвания, лумбална пункция за установяване на неврологичното изоставане в ходенето, както и лечение за овладяване на епилептичните пристъпи. Освен това се препоръчва трансплантация на стволови клетки, която може значително да подобри неговото състояние и качество за живот. След предварителна консултация с турска клиника става ясно, че са необходими 50 000 евро, сума непосилна за семейството.

Призоваваме всички хора с добри сърца да се включат в кампанията. Семейството на Калоян се нуждае от средства за провеждане на тези изследвания и назначаване на подходящо лечения в България или чужбина.

"Колекционерката на Бонбони" е вторият авторски проект на актрисата Мария Миради, която си партнира на сцената заедно с Добрияна Янкова и Атанас Кожухаров. Светлината и звукът са дело на Станимир Величков-Косата, в частта с мултимедията се включва фотографа Стойо Петков. Спектакълът е социално ориентиран. Засяга теми, свързани с човешкото щастие, човешките страхове, мечти, желания. Ние, като общество, често създаваме едни мехури, в които живеем, представяме една илюзия, за себе си и за околните...

Още за инициативата и как може да помогнете на Калоян вижте ТУК.

Изключително постижение на Милка Георгиева – IX кл., специалност "Пантомима" от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства  

Деветокласничка донесе в Пловдив златен медал от Межуденародното състезание Inter Dance Fest 2025, което се проведе в град Сараево, Босна и Херцеговина, в края на март. Милка Георгиева е на шестнадесет години от Пловдив и учи в Национална гимназия по сценични и екранни изкуства, от където съобщиха новината за изключителнито е постижения.

Състезателката на спортен клуб "Ера" е възпитаничка на арт шоколото в специалност "Пантомима".

Inter Dance Fest се провежда вече 18 години и е официално лицензирано събитие от календара на IDO. Надпреварата събира танцьори от всички възрасти и стилове от различни страни. Целта е да се даде шанс на млади и професионални танцьори да се представят, учат и да се наслаждават на танците в позитивна и приятелска среда.

Ето отзиви за представянето на нашето момиче:

"Младата надежда на българския спорт се занимава с модерно акробатични танци в СК ЕРА вече 12 години. Милка израства в спортния клуб не само като състезател, но като личност. Най силните черти от характера е изградила именно в залата. Характерът й се отличава с Упоритост, труд, дисциплина, а работата в колектив не й е чужда и се справя страхотно.

Милка Георгиева е носител на редицa престижни награди ,златни медали и гран при номинации. Става вице-шампион в Хърватска, и световeн шампион в Рим, Италия. Момичето печели множество награди в страната и чужбина, от олимпиади, фестивали и конкурси...

Всичко по темата може да прочетете ТУК. 

 

С премиера на спектакъла „Дон Жуан се завръща от война" започна програмата със събития „40 стъпки по пътя А`парт“, с която пловдивският Театър „А`парт“ чества 40 години от своето създаване. На 8 април 1985г. Сашо Петков, тогава млад актьор по разпределение в Драматичен театър – Пловдив, наскоро завършил Националната театрална академия в София създава театър „A`парт” като студентска „ъндърграунд” театрална формация, насочена към експерименти в областта на авангардния театър.

 

Сред гостите на премиерата бе и заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов. След края на представлението, той поздрави Сашо Петков - създател, режисьор, артистичен мениджър и директор на Театър „А`парт“ и младите актьори и им връчи поздравителен адрес, Почетен плакет и кошница цветя от името на кмета на Пловдив Костадин Димитров.

 

„Горд и щастлив съм, че винаги сте поддържали високо художествено и професионално ниво на спектаклите, които представяте на публиката и сте вдъхновяващ пример за младите хора. Благодаря за това, че с труда си популяризирахте Пловдив като град, синоним на творчески постижения, които създават нов театрален език. Благодаря, че създадохте тази благодатна творческа среда и обстановка, привлекателна за младите хора, влюбени в театралното изкуство. Показахте им, че театърът е споделено изкуство и привлича зрители от цял свят, независимо дали на шумния площад, тъмния величествен салон или в малката зала със задушевна обстановка. Театърът е вдъхновениe, което обединява и ни учи на любов“, пише в поздравителния адрес от Кмета Димитров.

 

Като на рожден ден, имаше и торта по повод 40-годишнината, с която екипът на Театър „А`парт“ даде начало на парти -коктейл „Честит рожден ден А`парт“.

 

Три години след основаването си, през 1988 г. Студентското театрално студио, след редица театрални експерименти, екзерсизи, работа над колективна импровизация, открива собствен художествен метод и стил, който нарича: ”Колективна дирижирана театрална импровизация”. По същото време Студентското театрално студио приема и сегашното си име „А`парт“. Това е театрален термин, означаващ „реплика в страни”, реплика, която актьорите отправят директно към зрителната зала . През март 1990 г. Театър „А парт” приключи със своя „Ъндър граунд”  период и се професионализира,  регистрирайки се юридически , като - Експериментален театър „А`парт“. Със същата регистрация в структурата „А парт” се създават: Театрална студия, Център за обучение по специалността „Актьорско майсторство за Драматичен театър” и Театрална лаборатория, експериментираща и развиваща метода „ Колективна дирижирана театрална импровизация”.

 

Към днешна дата, Театър „А`парт“ е организатор и домакин и на театрален фестивал, към театъра работи и детска театрална школа „Арлекин“.

 

В програмата до края на месеца публиката ще може види прожекция на филм, няколко театрални представления, уъркшопи и гостуващи спектакли от България и Македония.

 

 

Страница 1 от 2382

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…