Капана.БГ

Капана.БГ

В неделната утрин пожарникарите Красен Властанов, Георги Дончев и Иван Димитров посрещнаха най-нетърпеливите зрители – деца и родители. Срещата на малчуганите с огнеборците е инициатива на Пловдивската пожарна и Държавен Куклен театър-Пловдив.

 

Макар да бързаха, за да получат своите така чакани подаръци от Дядо Коледа, децата не пропуснаха да дарят с топла прегръдка нашите сърцати огнеборци.

На тържествена церемония снощи в Lucky Дом на киното се състоя официалното закриване и награждаване на победителите в 28-ия Фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“. Фестивалът има състезателен характер за документални, научно-популярни и анимационни филми, включително и международни копродукции, в които има българско творческо участие на позиция, за която се връчва някоя от официалните награди на журито. Организатор на Фестивала “Златен Ритон” е ИА “Национален филмов център” и Община Пловдив, в сътрудничество с Министерството на културата и други професионални организации и институции.

 

В продължение на седмица (13-19 декември), в Пловдив се състезаваха 59 документални и анимационни филма, а в извън конкурсната надпревара бяха показани още 25 филмови проекта. Това издание отбеляза рекорден брой участници – 84. Състезателната програма се оценяваше от петчленно жури, състоящо се от Председател и четирима членове: Радослав Бимбалов, Галина Лардева, Гергана Дончева, Николай Стефанов и Димитър Петров.

 

За първи път на 28-ия Фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“ беше връчена специална награда. Това се случи по време на откриването на 13 декември и неин носител стана Адела Пеева  – за изключителния ù принос към българското документално кино  и по повод 35 години от демократичните промени в България.

 

Водещ на церемонията по официалното закриване и награждаване бе Петър Тодоров – директор на ИА „Национален филмов център“ и директор на Фестивала.

 

Награда “Златен ритон” за най-добър документален филм спечели ЖЕЛАНИЕТО НА ГЕРИ, България, Финландия, режисьор: Тонислав Христов, продуцент: Андреа Станоева и Каарле Ахо / Соул Фууд. Носител на Наградата “Златен ритон” за най-добър анимационен филм стана БЯЛО РАМО ЗА ЧЕРЕН МЪЖ, режисьор: Анри Кулев, продуцент: Светла Ганева / Канцелария филм.

 

Заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов връчи две награди от името на Община Пловдив, съорганизатор на фестивала.

 

„През настоящата година, изданието отново показа множество интересни и стойностни филми, които бяха оценени по достойнство и приети с огромен интерес от вярната публика на събитието. Това показва и колко балансиран е културния календар на Пловдив. Благодаря на Национален филмов център и партньорите. Община Пловдив винаги е подкрепяла и ще подкрепя артистичните проекти, носещи дух, смисъл и устойчиво вписали се в културната памет на България“, отбеляза в приветственото си думи Пламен Панов.

 

Наградата на община Пловдив за документален филм спечели ДЕЦАТА НА ДУНАВ, режисьор: Ема Константинова, продуцент: Весела Смилец / БНТ. Носител на Наградата на Община Пловдив за анимационен филм стана ЧОВЕК И ПТИЦА, режисьор: Андрей Цветков, продуцент: Андрей Цветков / Андро филм.

 

Вижте пълния списък с наградите на 28-то издание на фестивала „Златен ритон“ на podtepeto.com

 

 

Десет години след концертната програма CINEMA , Мирослава Кацарова реши да се завърне към идеята да реализира нова такава, отново само с филмова музика, наречена чисто и просто BACK TO THE CINEMA. Идеята за съноподобната преходност на живота и красивото като основна естетическа категория е заложена и в новата концертна програма, която е изградена с още повече внимание към детайла, защото залага на нова, различна и по-фина звучност, дефинирана основно от присъствието на струнен квартет. Към тази ефирна и поетична музикална тъкан са прибавени нови песни като например “The way we were” от едноименния американски филм с Барбара Страйсънд и Робърт Редфорд или класиката на Хенри Манчини “Moon River” от “Закуска в Тифани” (1961 г.) по романа на Труман Капоти. А някои пиеси от старата програма са преработени в новата музикална посока като непременно ще прозвучи любовната тема от Ново кино Парадизо, написана от Мориконе с текст на български език, създаден специално за Мира Кацарова от българския поет и драматург Елин Рахнев. Ще бъдат изпълнени песни на френски език като сред тях ще е и емблематичната Un homme et une femme от едноименния филм по музика на Франсис Ле..

 

 

Аранжиментите са направени отново от дългогодишния сценичен партньор на Мира Кацарова - пианиста Мирослав Турийски, който е и неизменна част от триото, което включва още Младен Димитров - барабани и Александър Леков - бас. Струнен квартет ПЪРФЕКТ е в състав: Ивелина Христова - цигулка, Диляна Давидова - цигулка, Мария Венкова - виола и Антоанина Юрганджиева - виолончело.

 

Премиерите на новата концертна програма на Мирослава Кацарова ще бъдат на 26 декември в Бибоп Кафе Пловдив от 21 часа, билети на място, предварителни резервации на телефона на Бибоп кафе.

 

На 28 декември от 20.30 часа в In The Moon в София, предварителна продажба на билети в сайта на In The Mood.

 

Концертите се реализират с подкрепата на Министерство на културата.

 

ЗА CINEMA

 

Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо Йоцов, Николай Карагеоргиев) бяха Криле на желанието на Вим Вендерс; Бразилия на Тери Гилиъм; Един мъж и една жена на Клод Льолуш; Ново кино Парадизо на Джузепе Торнаторе и други. Тази концертна програма прерасна в студиен албум, реализиран през 2016 година, който до днес се радва на голям успех и внимание от публиката. За да бъде създадена обложка за диска бе направена специална фото сесия от една от гранд дамите на българската фотография - Диляна Флорентин. Освен текстовете на песните, в които се превърнаха някои инструментални теми от филми, в обложката бяха публикувани тези запомнящи се и отличителни кинематографични фотоси,

 

Матео Бочели, който вече се превърна в световна звезда, си спомня Коледата със семейството си: „Когато си дете, мислите ти са тясно свързани с традициите и подаръците. В същото време баща ми често отсъстваше по работа и това, което ме правеше най-щастлив, беше идеята на този ден да бъдем цялото семейство заедно у дома”.

 

А коледните песни винаги обединяват семейство Бочели. „Традиционно в нашата къща музикалният фон е албумът на баща ми My Christmas (2009), обяснява Матео, който обича да пее заедно с по-малката си сестра Вирджиния и баща си.

 

През 2022г. те издават първия си семеен албум Family Christmas. „Предлагаме нашия малък и искрен подарък на всеки, който иска да се наслади на Коледата с музиката на фамилия Бочели”. Албумът включва много любими коледни песни като Happy Christmas (War is Over), Over The RainbowFeliz NavidadAway in a Manager, чисто новия сингъл The Greatest Gift и много други.

 

„Коледа е любимият ми празник”

По това време на годината Матео обича да си спомня детството си. Преди години музикантът публикува в социалните мрежи своя снимка като малко момче и глобус с трогателното обяснение „Този глобус ми беше подарен от баща ми за Коледа 2006г. Беше подарък, чието значение много ценя. Можех да го „следя” по време на всичките му пътувания, седейки в стаята си, и това винаги ме държеше близо до него. Коледа е любимият ми празник заради религиозния му смисъл и като възможност за всички нас да бъдем със семействата си и да отпразнуваме заедно този вълшебен ден”.

 

Матео, както и цялото му семейство, има специална връзка с религията. „Ние сме много религиозно семейство”, обяснява той. „Винаги казваме: „Успехът се състои от два елемента. Единият, всеки може да го постигне, е техниката. Другият е талант и само Бог може да ви го даде”.

 

Andrea Bocelli, Matteo Bocelli, Virginia Bocelli - Happy Xmas (War Is Over)

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=RqpMV861LOQ

 

Коледа в семейство Бочели 
 
Матео Бочели разказва как отбелязва празника: „Коледа винаги е имала чисто религиозна стойност в моя дом. Първата мисъл на този ден е Светата литургия, след която денят протича като нормална семейна Коледа: вечеряме заедно и разопаковаме подаръците“. Нещо повече, в дома на семейството всички членове се грижат за украсата: от елхата до някои от стаите -  всичко е облечено в празнични дрехи”. 
 
За Матео Коледа е специален повод да бъде с баща си, който в друго време на година често осъствал от дома. Но самият Андреа Бочели му придава по-дълбоко значение: „Този ден отбелязва раждането на Спасителя. И не само – в допълнение към спасяването на човечеството, е донесъл философия, която, ако бъде приложена на практика, ще позволи да настъпи земният рай".

 

След турнето в Северна и Южна Америка Матео Бочели подготвя ново, по-мащабно европейско турне, в което включва ексклузивна дата за България - на 11.06.2025 г., на любимата за всички звезди локация - Античен театър – Пловдив. Билети се продават в мрежата на Ивентим.

 

WEBSITE: https://www.matteobocelli.it/
INSTAGRAM: 
https://www.instagram.com/matteobocelli/?hl=en
X/ TWITTER:

https://x.com/bocelli_matteo?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor
FACEBOOK: 
https://www.facebook.com/matteobocelliofficial/?locale=en_GB
YOUTUBE: 
https://www.youtube.com/c/MatteoBocelli

На 18 декември 2024 г в зала „Съединение“ на РИМ бе представена книгата „ПЛОВДИВ и ПРИЛЕП през ВЪЗРАЖДАНЕТО“.

 

В нея са поместени първите две части „Пловдив“ и „Прилеп“ от обширните спомени на Никола Ганчев Еничерев, отпечатани през 1906 г.  Автобиографичното в тях е преплетено с наблюденията на Еничерев за хората и нравите в двата града. Показани са делата на редица възрожденски дейци в Пловдив и Прилеп от втората половина на XIX век. Жив език, отлични портретни характеристики и проникновен анализ на нравите – това е отличителното в спомените му. 

 

Никола Еничерев е реформатор и вдъхновител на новото в живота на прилепчани. Той е в основата на борбата за църковна и духовна независимост на българите в Прилепско: превръща  българското училище в града от основно в класно – всъщност това е  и първото средно училище в Македония; отхвърля се върховенството на цариградската патриаршия; за пръв път се почитат светите братя Кирил и Методий; слага се началото на общинското самоуправление; учредява се читалище.

 

Спомените на Никола Еничерев са подтикнали големия български писател Димитър Талев да започне да пише романа си „Железният светилник“. „През 1935 година се зачетох – споделя той,   в книгата на Еничерев за родния ми град Прилеп... Тя беше един от главните ми източници. Оттогава идеята за моя роман за Македония не ме напусна“. Какво по-голямо признание за стореното и описаното от Никола Еничерев!

Девически хор „Евмолпея“, с диригент Алия Хансе, ще изнесе концерт под надслов „Коледен блясък“ на сцената на Епископската базилика на Филипопол тази вечер от 18,30 часа. Събитието е част от Коледно-новогодишната програма на Община Пловдив в рамките на дванайстото издание на празниците „Светлина и надежда в Стария град“, организиран от Общински институт „Старинен Пловдив“. 

В концерта ще участват още  Младежки хор „Стефка Благоева“ с диригент Борислава Благоева, ученици от НУМТИ „Добрин Петков“ и Владимир Ников – бас. 

В програмата са включени произведения от различни стилове и епохи. Хор „Евмолпея“ приключи един изключително успешен творчески сезон, в който имаше повечве от 35 концертни изяви в страната и чужбина. 

клавирен съпровод: Йорданка Иванова

Входът е свободен до заемане на местата!

Последният ден от тазгодишния “Златен Ритон” ще даде възможност на публиката на фестивала да се включи в две дискусии – една за документално и една за анимационно кино.

 

Димитър Петров, член на тазгодишното жури и на Асоциацията на Българските Анимационни Продуценти (АБАП), ще модерира разговор на тема: „Как да направим българската анимация отново силна и разпознаваема?“. Събитието започва в 11,30 часа в Регионален исторически музей в Пловдив.

 

Час по-късно пак там започва дискусията в документалната секция на тема „Тенденции и процеси в новото документално кино“. Тя ще разкрие повече подробности относно възможностите за участие във фестивали и семинари, журиране, финансиране и кино разпространение чрез онлайн платформи като MAX. Участници в този панел ще бъдат Ралица Големанова, един от създателите на независимата продуцентска къща “Смарти пентс шуутър”, Мартичка Божилова от продуцентска компания “AGITPROP”, Яна Алексиева, Симеон Цанков и други.

 

От 19 часа ще започнат прожекциите на наградените филми в тазгодишното издание на фестивала в кино Лъки.

Страница 1 от 2349

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…