Капана.БГ
Пожарникари изненадоха децата в Кукления театър
В неделната утрин пожарникарите Красен Властанов, Георги Дончев и Иван Димитров посрещнаха най-нетърпеливите зрители – деца и родители. Срещата на малчуганите с огнеборците е инициатива на Пловдивската пожарна и Държавен Куклен театър-Пловдив.
Макар да бързаха, за да получат своите така чакани подаръци от Дядо Коледа, децата не пропуснаха да дарят с топла прегръдка нашите сърцати огнеборци.
Връчиха наградите на фестивала „Златен ритон“
На тържествена церемония снощи в Lucky Дом на киното се състоя официалното закриване и награждаване на победителите в 28-ия Фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“. Фестивалът има състезателен характер за документални, научно-популярни и анимационни филми, включително и международни копродукции, в които има българско творческо участие на позиция, за която се връчва някоя от официалните награди на журито. Организатор на Фестивала “Златен Ритон” е ИА “Национален филмов център” и Община Пловдив, в сътрудничество с Министерството на културата и други професионални организации и институции.
В продължение на седмица (13-19 декември), в Пловдив се състезаваха 59 документални и анимационни филма, а в извън конкурсната надпревара бяха показани още 25 филмови проекта. Това издание отбеляза рекорден брой участници – 84. Състезателната програма се оценяваше от петчленно жури, състоящо се от Председател и четирима членове: Радослав Бимбалов, Галина Лардева, Гергана Дончева, Николай Стефанов и Димитър Петров.
За първи път на 28-ия Фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“ беше връчена специална награда. Това се случи по време на откриването на 13 декември и неин носител стана Адела Пеева – за изключителния ù принос към българското документално кино и по повод 35 години от демократичните промени в България.
Водещ на церемонията по официалното закриване и награждаване бе Петър Тодоров – директор на ИА „Национален филмов център“ и директор на Фестивала.
Награда “Златен ритон” за най-добър документален филм спечели ЖЕЛАНИЕТО НА ГЕРИ, България, Финландия, режисьор: Тонислав Христов, продуцент: Андреа Станоева и Каарле Ахо / Соул Фууд. Носител на Наградата “Златен ритон” за най-добър анимационен филм стана БЯЛО РАМО ЗА ЧЕРЕН МЪЖ, режисьор: Анри Кулев, продуцент: Светла Ганева / Канцелария филм.
Заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов връчи две награди от името на Община Пловдив, съорганизатор на фестивала.
„През настоящата година, изданието отново показа множество интересни и стойностни филми, които бяха оценени по достойнство и приети с огромен интерес от вярната публика на събитието. Това показва и колко балансиран е културния календар на Пловдив. Благодаря на Национален филмов център и партньорите. Община Пловдив винаги е подкрепяла и ще подкрепя артистичните проекти, носещи дух, смисъл и устойчиво вписали се в културната памет на България“, отбеляза в приветственото си думи Пламен Панов.
Наградата на община Пловдив за документален филм спечели ДЕЦАТА НА ДУНАВ, режисьор: Ема Константинова, продуцент: Весела Смилец / БНТ. Носител на Наградата на Община Пловдив за анимационен филм стана ЧОВЕК И ПТИЦА, режисьор: Андрей Цветков, продуцент: Андрей Цветков / Андро филм.
Вижте пълния списък с наградите на 28-то издание на фестивала „Златен ритон“ на podtepeto.com
Мирослава Кацарова представя нова концертна програма
Десет години след концертната програма CINEMA , Мирослава Кацарова реши да се завърне към идеята да реализира нова такава, отново само с филмова музика, наречена чисто и просто BACK TO THE CINEMA. Идеята за съноподобната преходност на живота и красивото като основна естетическа категория е заложена и в новата концертна програма, която е изградена с още повече внимание към детайла, защото залага на нова, различна и по-фина звучност, дефинирана основно от присъствието на струнен квартет. Към тази ефирна и поетична музикална тъкан са прибавени нови песни като например “The way we were” от едноименния американски филм с Барбара Страйсънд и Робърт Редфорд или класиката на Хенри Манчини “Moon River” от “Закуска в Тифани” (1961 г.) по романа на Труман Капоти. А някои пиеси от старата програма са преработени в новата музикална посока като непременно ще прозвучи любовната тема от Ново кино Парадизо, написана от Мориконе с текст на български език, създаден специално за Мира Кацарова от българския поет и драматург Елин Рахнев. Ще бъдат изпълнени песни на френски език като сред тях ще е и емблематичната Un homme et une femme от едноименния филм по музика на Франсис Ле..
Аранжиментите са направени отново от дългогодишния сценичен партньор на Мира Кацарова - пианиста Мирослав Турийски, който е и неизменна част от триото, което включва още Младен Димитров - барабани и Александър Леков - бас. Струнен квартет ПЪРФЕКТ е в състав: Ивелина Христова - цигулка, Диляна Давидова - цигулка, Мария Венкова - виола и Антоанина Юрганджиева - виолончело.
Премиерите на новата концертна програма на Мирослава Кацарова ще бъдат на 26 декември в Бибоп Кафе Пловдив от 21 часа, билети на място, предварителни резервации на телефона на Бибоп кафе.
На 28 декември от 20.30 часа в In The Moon в София, предварителна продажба на билети в сайта на In The Mood.
Концертите се реализират с подкрепата на Министерство на културата.
ЗА CINEMA
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо Йоцов, Николай Карагеоргиев) бяха Криле на желанието на Вим Вендерс; Бразилия на Тери Гилиъм; Един мъж и една жена на Клод Льолуш; Ново кино Парадизо на Джузепе Торнаторе и други. Тази концертна програма прерасна в студиен албум, реализиран през 2016 година, който до днес се радва на голям успех и внимание от публиката. За да бъде създадена обложка за диска бе направена специална фото сесия от една от гранд дамите на българската фотография - Диляна Флорентин. Освен текстовете на песните, в които се превърнаха някои инструментални теми от филми, в обложката бяха публикувани тези запомнящи се и отличителни кинематографични фотоси,
Матео Бочели идва през юни на Античния театър в Пловдив
Матео Бочели, който вече се превърна в световна звезда, си спомня Коледата със семейството си: „Когато си дете, мислите ти са тясно свързани с традициите и подаръците. В същото време баща ми често отсъстваше по работа и това, което ме правеше най-щастлив, беше идеята на този ден да бъдем цялото семейство заедно у дома”.
А коледните песни винаги обединяват семейство Бочели. „Традиционно в нашата къща музикалният фон е албумът на баща ми My Christmas (2009), обяснява Матео, който обича да пее заедно с по-малката си сестра Вирджиния и баща си.
През 2022г. те издават първия си семеен албум Family Christmas. „Предлагаме нашия малък и искрен подарък на всеки, който иска да се наслади на Коледата с музиката на фамилия Бочели”. Албумът включва много любими коледни песни като Happy Christmas (War is Over), Over The Rainbow, Feliz Navidad, Away in a Manager, чисто новия сингъл The Greatest Gift и много други.
„Коледа е любимият ми празник”
По това време на годината Матео обича да си спомня детството си. Преди години музикантът публикува в социалните мрежи своя снимка като малко момче и глобус с трогателното обяснение „Този глобус ми беше подарен от баща ми за Коледа 2006г. Беше подарък, чието значение много ценя. Можех да го „следя” по време на всичките му пътувания, седейки в стаята си, и това винаги ме държеше близо до него. Коледа е любимият ми празник заради религиозния му смисъл и като възможност за всички нас да бъдем със семействата си и да отпразнуваме заедно този вълшебен ден”.
Матео, както и цялото му семейство, има специална връзка с религията. „Ние сме много религиозно семейство”, обяснява той. „Винаги казваме: „Успехът се състои от два елемента. Единият, всеки може да го постигне, е техниката. Другият е талант и само Бог може да ви го даде”.
Andrea Bocelli, Matteo Bocelli, Virginia Bocelli - Happy Xmas (War Is Over)
YouTube: https://www.youtube.com/watch?
Коледа в семейство Бочели
Матео Бочели разказва как отбелязва празника: „Коледа винаги е имала чисто религиозна стойност в моя дом. Първата мисъл на този ден е Светата литургия, след която денят протича като нормална семейна Коледа: вечеряме заедно и разопаковаме подаръците“. Нещо повече, в дома на семейството всички членове се грижат за украсата: от елхата до някои от стаите - всичко е облечено в празнични дрехи”.
За Матео Коледа е специален повод да бъде с баща си, който в друго време на година често осъствал от дома. Но самият Андреа Бочели му придава по-дълбоко значение: „Този ден отбелязва раждането на Спасителя. И не само – в допълнение към спасяването на човечеството, е донесъл философия, която, ако бъде приложена на практика, ще позволи да настъпи земният рай".
След турнето в Северна и Южна Америка Матео Бочели подготвя ново, по-мащабно европейско турне, в което включва ексклузивна дата за България - на 11.06.2025 г., на любимата за всички звезди локация - Античен театър – Пловдив. Билети се продават в мрежата на Ивентим.
WEBSITE: https://www.matteobocelli.it/
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/
X/ TWITTER:
https://x.com/bocelli_matteo?
FACEBOOK: https://www.facebook.com/
YOUTUBE: https://www.youtube.com/c/
Представиха книгата „ПЛОВДИВ и ПРИЛЕП през ВЪЗРАЖДАНЕТО“ в РЕМ-Пловдив
На 18 декември 2024 г в зала „Съединение“ на РИМ бе представена книгата „ПЛОВДИВ и ПРИЛЕП през ВЪЗРАЖДАНЕТО“.
В нея са поместени първите две части „Пловдив“ и „Прилеп“ от обширните спомени на Никола Ганчев Еничерев, отпечатани през 1906 г. Автобиографичното в тях е преплетено с наблюденията на Еничерев за хората и нравите в двата града. Показани са делата на редица възрожденски дейци в Пловдив и Прилеп от втората половина на XIX век. Жив език, отлични портретни характеристики и проникновен анализ на нравите – това е отличителното в спомените му.
Никола Еничерев е реформатор и вдъхновител на новото в живота на прилепчани. Той е в основата на борбата за църковна и духовна независимост на българите в Прилепско: превръща българското училище в града от основно в класно – всъщност това е и първото средно училище в Македония; отхвърля се върховенството на цариградската патриаршия; за пръв път се почитат светите братя Кирил и Методий; слага се началото на общинското самоуправление; учредява се читалище.
Спомените на Никола Еничерев са подтикнали големия български писател Димитър Талев да започне да пише романа си „Железният светилник“. „През 1935 година се зачетох – споделя той, в книгата на Еничерев за родния ми град Прилеп... Тя беше един от главните ми източници. Оттогава идеята за моя роман за Македония не ме напусна“. Какво по-голямо признание за стореното и описаното от Никола Еничерев!
Девически хор „Евмолпея“ с Коледен концерт в Голямата базилика
Девически хор „Евмолпея“, с диригент Алия Хансе, ще изнесе концерт под надслов „Коледен блясък“ на сцената на Епископската базилика на Филипопол тази вечер от 18,30 часа. Събитието е част от Коледно-новогодишната програма на Община Пловдив в рамките на дванайстото издание на празниците „Светлина и надежда в Стария град“, организиран от Общински институт „Старинен Пловдив“.
В концерта ще участват още Младежки хор „Стефка Благоева“ с диригент Борислава Благоева, ученици от НУМТИ „Добрин Петков“ и Владимир Ников – бас.
В програмата са включени произведения от различни стилове и епохи. Хор „Евмолпея“ приключи един изключително успешен творчески сезон, в който имаше повечве от 35 концертни изяви в страната и чужбина.
клавирен съпровод: Йорданка Иванова
Входът е свободен до заемане на местата!
Програмата в последния ден на Златния Ритон
Последният ден от тазгодишния “Златен Ритон” ще даде възможност на публиката на фестивала да се включи в две дискусии – една за документално и една за анимационно кино.
Димитър Петров, член на тазгодишното жури и на Асоциацията на Българските Анимационни Продуценти (АБАП), ще модерира разговор на тема: „Как да направим българската анимация отново силна и разпознаваема?“. Събитието започва в 11,30 часа в Регионален исторически музей в Пловдив.
Час по-късно пак там започва дискусията в документалната секция на тема „Тенденции и процеси в новото документално кино“. Тя ще разкрие повече подробности относно възможностите за участие във фестивали и семинари, журиране, финансиране и кино разпространение чрез онлайн платформи като MAX. Участници в този панел ще бъдат Ралица Големанова, един от създателите на независимата продуцентска къща “Смарти пентс шуутър”, Мартичка Божилова от продуцентска компания “AGITPROP”, Яна Алексиева, Симеон Цанков и други.
От 19 часа ще започнат прожекциите на наградените филми в тазгодишното издание на фестивала в кино Лъки.