
Капана.БГ
РЕМ-Пловдив кани на Великденска работилница за писани яйца
За поредна година Регионален етнографски музей – Пловдив ви кани да се включите във Великденска работилница за писани яйца! Елате на 12 и 13 април (Лазаровден и Цветница) от 10:00 до 16:00 ч., за да се потопите в магията на един от най-красивите великденски обичаи.
Специалният гост – майстор Светла Ракшиева – ще ви разкрие тайните на писаните яйца. Ще научите за тяхната символика, традиции и техники на изписване, не само у нас, но и по света. А най-хубавото е, че ще можете сами да създадете своето уникално яйце.
Къде? Регионален етнографски музей – Пловдив
Кога? 12 и 13 април
Час? 10:00 – 16:00
Такса за участие: 8.00 лв.
Важно: Участниците да носят варено яйце.
Записване: Предварително записване на тел. 032/625 654
Осемнадесетото издание на „Арт позитив“ започва утре с изложбата „Прозрачно“ в галерия „Капана“
Осемнадесетото издание на проекта „Арт позитив“ на Сдружение „Изкуство днес“ започва утре с мащабна изложба със заглавие „Прозрачно“. Откриването на 8.04.2025г. е от 18 до 20 часа, мястото - Галерия „Капана“ към Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Райко Даскалов“ 29.
Използваната дума за заглавие на проекта „ПРОЗРАЧНО“ е многозначна. Тя е код и отправна точка за смисъла и съдържанието на идеята за предстоящата експозиция.
Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване. Тя може да бъде разглеждана буквално – като физическо качество на материалите, и метафорично – като символ на откритост, истина или уязвимост.
Прозрачното разкрива, но и прикрива. То създава пространство за игра между видимото и скритото, за преход между реалното и въображаемото. Художниците интерпретират темата чрез разнообразни техники – от слоеве на боя в живописта, до ефектите на светлина в инсталациите, от обекти, които пречупват светлината, до видеа, които анализират същността на разкриването и скриването.
Участници: Антония Костова, Ваня Вълкова, Велина Христова, Джошуа Франсис, Ева Петкова, Евелина Нова, Елена Франсис, Емил Миразчиев, Ива Вачева, Иван Иванов, Иван Карев, Иван Кочевски, Любомир Кръстев, Мартина Вачева, Мейли Арсландаг, Миа Новакова, Надя Генова, Натали Петрова, Наташа Кюпова, Осман Юсеинов, Севдалина Кочевска, Соня Митова /cAlma/, Явор Костадинов, Яна Костова
„Арт позитив“ е проект на Сдружение „Изкуство днес“, член на международната мрежа от немски културни общества в чужбина на Гьоте-институт. Проектът се осъществява с подкрепата на Община Пловдив, като част от Културния календар на града за 2025 година, и с подкрепата на Гьоте-институт България. Медийни партньори: BNT2, БНР, въпреки.com, Katra FM, Под Тепето, Капана.
Изложбата може да бъде видяна в Галерия „Капана“ към ГХГ-Пловдив Пловдив от 8 април до 8 май 2025г.
Билетите за фестивала „Франкофоли“ в Пловдив вече са в официална продажба
Гребната база в Пловдив ще се превърне в гореща музикална сцена на 20 и 21 юни за началото на лятото, когато фестивалът „Франкофоли“ отново ще събере артисти от международната и българската сцена.
Билетите вече са в официална продажба и налични на промоционални цени – от 80 лева за еднодневен и 130 лева за двудневен пропуск. За по-голямо удобство на всички фенове, те могат да бъдат закупени чрез мрежата на Eventim, Kupibileti.bg, EpayGo и на касите на EasyPay в цялата страна. Всяка покупка на билет носи и добро – 2 лева от стойността му ще бъдат дарени на Фондация „Слънчеви деца“, която подкрепя деца със специални потребности.
Първата вечер на фестивала ще предложи изпълнения на международната поп сензация от Румъния, покорила световните класации с хита „Mr. Saxobeat“. Със своята експлозивна енергия и модерен стил, Александра Стан обещава истински парти вихър на сцената на „Франкофоли“. Очаквайте скоро обявяването на останалите артисти, които ще се присъединят към програмата в петъчната вечер.
Вижте какво още предстои на podtepeto.com
ДПХ представя изложбата „ЗАПАЗЕНА МА®КА“
Изложбата „ЗАПАЗЕНА МА®КА“ ще може д абъде видяна от 10 април 2025 г. в Галерия „ДПХ“, бул. „Цар Борис III Обединител“ 153. На 24 април (четвъртък), от 17:00 ч. са организирани кураторски тур и лекция от доц. Ненко Атанасов, преподавател в катедра „Плакат и визуална комуникация“, НХА. А на 25 април (петък), 10:00 ч. – уъркшоп с водещ Георги Георгиев – Аршата, докторант в катедра „Плакат и визуална комуникация“, НХА.
„ЗАПАЗЕНА МА®КА“
„Запазена марка“ (1960 – 1990) представлява колекция от подбрани запазени знаци, емблеми и фирмени надписи, търговски и производствени марки, създадени от началото на 60-те до края на 90-те години на миналия век основно за района на Хасково и Димитровград. Това е времето на общия възход на българската приложна графика след 1960 година в епохата на аналоговото графично творчество. Авторите са знакови имена на българската приложна графика, реализирали художествена продукция за местните индустрия и институции, по различни поводи, за целите на културни и много други събития. Без претенция за изчерпателност, сбирката представя фокус на един съзидателен за българския графичен дизайн период от недалечното минало. Експозицията поставя акцент върху високите естетически критерии, върху самите автори и не на последно място върху техните постижения в областта на запазената марка – флагмана на всяка идентичност.
Проектът, в първата му част, беше осъществен по случай юбилея на ХГ „П. Чурчулиев“ Димитровград през 2022 г., съвместно с катедра „Плакат и визуална комуникация“ към Национална художествена академия – София (НХА).
Концепцията на проекта „ЗАПАЗЕНА МА®КА“ (1960 – 1990) има категорично историографско значение като събирателен летопис, полезен за съвременното поколение графични дизайнери, визуални артисти и любители на приложната графика, защото изследването дава поглед за класическите тенденции и проследява процесите, свързани с организирания промишлен дизайн в България. Проектът цели да пресъздаде един реален художествен разказ за заслугите на логото и графичното представяне на фирма, дейност или културния сегмент за развитието на визуалната комуникация.
Популяризирането на дейностите ще се осъществи чрез представителна изложба, оформяне на хартиена и дигитална дипляна.
Гостуването на експозицията в Пловдив ще бъде съпроводено от лекция-уъркшоп на преподавателят от НХА и куратор в проекта – доц. д-р Ненко Атанасов и неговия докторант Георги Георгиев – Аршата, родом от Пловдив
Проектът се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е част от Календара на културните събития за 2025 г.
Куратори: НЕНКО АТАНАСОВ • ЕМИЛИЯ СТОЕВА
Творчески сътрудници: ас.д-р ИВАЙЛО ТОДОРОВ –преподавател в катедра „Плакат и визуална комуникация“ НХА • ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ – АРШАТА • ТОМА ГЪЛОВ • МАРТИН СЕЙЧЕВ – докторанти в катедра „Плакат и визуална комуникация“, НХА ЛЮБОСЛАВ БОЯНОВ –алумни на специалност „Плакат и визуална комуникация“, НХА
Организатори:
ХГ „Петко Чурчулиев“ – Димитровград, Дружество на Пловдивските художници, Община Пловдив
Партньори:
Катедра „Плакат и визуална комуникация“ – НХА, Музейна сбирка – НХА, Архив „Стефан Кънчев“ www.stefankanchev.com, Logo Room Stefan Kanchev www.logo-room.com, Личен архив Цветан Илиев, Регионална библиотека „Христо Смирненски“ – Хасково, Регионален исторически музей – Хасково, Градска библиотека „Пеньо Пенев“ – Димитровград
(материалите са предоставени от ХГ „Петко Чурчулиев“, Димитровград)
Среща с журналистката Галя Щърбева в НБ "Иван Вазов'
Среща разговор с журналистката от Нова телевизия Галя Щърбева ще се състои на 9 април – сряда, от 18:00 часа в НБ „Иван Вазов“. Ще бъдат представени двете части на книгата ѝ „Да хванеш гората“.
Галя Щърбева е дългогодишен журналист. Тя е едно от лицата на Нова телевизия, където доказва, че журналистиката е не само нейна професия, но и мисия. Участва в много проекти, в които изразява своята позиция по актуални теми и въпроси от ежедневието. Един от тези проекти е „Да хванеш гората“, който стартира като документална телевизионна поредица, а впоследствие се реализира и под формата на книга. Първата ѝ част излиза през 2023 година, а втората година след това. Всяка част от книгата съдържа по 30 вдъхновяващи истории за хора, които са напуснали големия град, престижна и добре платена работа, за да намерят своя нов дом сред природата и близо до земята. Героите са фермери – земеделци, животновъди, екостроители, които разказват пред Галя Щърбева своите лични истории и споделят през какви трудности за минали, за да постигнат целите и мечтите си.
Срещата ще се състои във фоайе Изкуствотека.
Вход свободен.
Тридневни събития в Градската градина преди Великден
Поредица от концерти, работилници, музика и танци на открито ще радват пловдивчани и гостите на града в празничните дни преди Великден от 11 до 13 април в Градската градина на ул. „Христо Г. Данов“.
В рамките на трите дни организаторите от кметството на район „Централен“ са предвидили забавления за всички възрасти, също и базар с тематични ръчно изработени материали. За напитките ще се грижат от бар „СандъкЪ“ и подвижната атракция бар Пожарната – от създателите на Maina Town.
Събитията започват от петък, 11 април от 16 часа с представлението за деца „Чук и пук“ на Държавен куклен театър Пловдив. Веднага след него от 17 часа на сцената се качват младите таланти от детските градини в района, ОДК и училищната рок банда на СУ „Паисий Хилендарски“. От 20,00 часа посетителите ще се насладят и на концерт на любимата пловдивчанка Едит Унджиян и Георги Зайков, а час преди това, от 19.00 часа, ще могат да чуят изпълненията на Asha and I’Ko
В петъчния ден партньорите от Природонаучния музей ще работят с удължено работно време до 18.30 часа.
Съботната програма започва в 10 часа с музикални настроения от училищата и читалищата в района. Децата ще представят традиционни песни и танци за Лазаровден, а от СУ „Св. Климент Охридски“ ще поздравят публиката с японска народна песен, посветена на сакурата.
От 11 часа Детската школа към ансамбъл „Тракия“ ще поднесе концерт с песни и танци от календара на българите. Денят продължава с латино ритми от 13 часа, благодарение на общността на бачата школите в града и Just Dance Bachata Plovdiv.
Вижте още на podtepeto.com
Яна Букова в Литературен салон Spirt & Spirit
Литературен фестивал Пловдив чете 2025, литературен салон Spirt & Spirit, издателство Жанет 45 и клуб Петното на Роршах Ви канят на среща разговор с Яна Букова на 8 април, 19:00 ч.
Клуб Петното на Роршах
Модератор: Владислав Севов
Поетическите книги на Яна Букова са събитие сами по себе си, но „Черно хайку“ идва с особена тежест. Писана в бурните следпандемични времена, в сянката на войни и променени представи за сигурност, тази стихосбирка поставя въпроси за крехкостта на реалността, за илюзиите, които изграждаме, и за времето, което непрестанно ни подлага на изпитание.
В своя характерен стил, Букова преплита метафоричното с документалното, трагичното с ежедневното, за да създаде поезия, която не просто се чете, а се преживява. В „Черно хайку“ откриваме едновременно красотата на умственото оголване и отпечатъка на паметта върху тялото.
Книгата има тройна премиера – на български (Жанет 45, Пловдив), на гръцки (Икарос, Атина) и на английски (като част от сборното издание „Notes of the Phantom Woman“, Ugly Duckling Presse, NY, в превод на Джон О’Кейн и Екатерина Петрова).
Очакваме ви на 8 април в 19:00 ч., за да поговорим за силата на поезията и за света, който ни заобикаля – такъв, какъвто Яна Букова го вижда и осмисля чрез думите си.
––––––––––
Входът е свободен, а повече информация за събитието може да откриете тук: https://fb.me/e/7ztz9hcvf/.
––––––––––
В програмата на Литературен салон Spirt&Spirit през април очаквайте:
PROGRAMA_IG_1200х1200_2025.jpg
Събитието е част от Календара на културните събития на Община Пловдив и програмата на Литературен фестивал Пловдив чете 2025.