
Капана.БГ
Емил Миразчиев прегради Малката главна с прозрачно фолио
ратко снощи. С акцията си на пешеходната „Райко Даскалов” той провокира минувачите вместо да подминават изкуството да предпочетат да влязат в галерия Капана, където се откри 18-то издание на проекта на Сдръжение „Изкуство днес” АРТ ПОЗИТИВ. Двадесет и четирима добре познати визуални артисти дадоха старта на културния форум, който ще върви освен в изложбеното пространство на Малката главна, така и на открито.

До 8 май в галерия „Капана“ към Градска художествена галерия – Пловдив могат да се видят концептуалните произведения на творците - живопис, фотография, инсталации, обекти, видео, инспирирани от тазгодишната тема „Прозрачно“.

Проявата беше открита от заместник-кметът на Пловдив по култура, археология и туризъм Пламен Панов.

Защо „Прозрачно“, според организаторите: „…Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване. Тя може да бъде разглеждана буквално – като физическо качество на материалите, и метафорично – като символ на откритост, истина или уязвимост. Прозрачното разкрива, но и прикрива. То създава пространство за игра между видимото и скритото, за преход между реалното и въображаемото. Художниците интерпретират темата чрез разнообразни техники – от слоеве на боя в живописта, до ефектите на светлина в инсталациите, от обекти, които пречупват светлината, до видеа, които анализират същността на разкриването и скриването.“

Визуалният артист и основен вдъхновител на проекта Емил Миразчиев представи на публиката останалите си колеги:

Антония Костова („Душите ни.....“, фотография); Ваня Вълкова („Ново архитектурно тяло“, инсталация); Велина Христова („Прозрачно-огледално“, инсталация); Джошуа Франсис („Изпълни дълга си“; „Отразявай или съжалявай“, см. техника); Евелина Петкова („След видимото”, пространствен обект); Евелина Нова („...Чудесно! И сега леко отвори устата и си докосни устните с показалеца“, фотограф Антон Камърл); Елена Франсис („Прозрачност 1“, см. техника, платно); Eмил Миразчиев („Отклони потока“, акция, видео; „Всеки оставя следа“, движещ се обект); Ива Вачева („Викни Ехо“, акрил, платно); Иван Иванов („Автопортрет“, дигитален печат върху плексиглас); Иван Карев („Автопортрет“, метал, стъкло, полимери); Иван Кочевски (SEE THROUGH, пространствен обект); Любомир Кръстев (SUBLIME, видеоинсталация, звук: Трифон Ташев); Мартина Вачева („Предай мандата - дисциплина по щафетно бягане“ и „Задкулисна дружба - колективна игра“ - серия „Олимпиада по местни и световни дисциплини“, глазирана керамика); Мейли Арсландаг, Турция („Парад на маските“, инсталация); Миа Новакова („Жълта стая“, фотография; „Потоп“, фотография; „Вече няма шум“, фотография върху плат); Надя Генова („Една прозрачна страница от книга“, inkjetprint върху плака; „По следите на…“, см. техника; „Степени на прозрачността“, см. техника; „Много добре“, см. техника); Натали Петрова („Ангелски пух“, м. бои, платно); Наташа Кюпова („Познато, непознато, непознаваемо“, обект); Осман Юсеинов („Изповед-Илюзия“, нсталация); Севдалина Кочевска („НИЩО“, инсталация в градска среда; „100 W“, обект; „Под вода“, видео); Соня Митова /cAlma /(„Вълшебната шапка“, видеоинсталация); Явор Костадинов („Прозрачни следи“, прозрачни акрилни панели, синтетични бои, текстил); Яна Костова („Чиста истинa“).
Входът за изложбата е свободен.
Проектът се осъществява с подкрепата на: Община Пловдив и Гьоте-институт България
Медийни партньори: BNT2, БНР, въпреки.com, Katra FM, Под Тепето, Капана.
Кастинг за мегаспектакъл в Опера Пловдив
Държавна опера - Пловдив обявява кастинг за статисти (миманс) за международната продукция на OPERA OPEN 2025. Търсят се мъже от 18 до 35 години в добра физическа форма. Необходими са добри умения за концентрация, медитация, актьорският опит е плюс, но не е задължителен.
Избраните кандидати ще участват в постановка „Орфей и Евридика“ на световноизвестния режисьор Стефано Пода на сцената на Античния театър.
Репетициите за представлението са на 11, 12 и 13 юни, както и от 21 до 27 юли. Спектаклите ще се състоят на 25 и 26 юли на Античния театър, с резервна дата – 27 юли.
Желаещите да се явят на кастинга трябва да изпратят свое кратко представяне, снимка в цял ръст и телефон за обратна връзка в срок до 31 май 2025 г. на: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..
Предварително одобрените кандидати ще бъдат поканени на кастинг на 11 юни 2025 г.
Издателство „7 ЛЪЧА“ и Регионален Етнографски музей канят на представяне на книгата „РЕЦИТАЛ КРАЙ КАМЕННАТА МАСА“
Издателство „7 ЛЪЧА“ и Регионален Етнографски музей, гр. Пловдив, канят почитателите на поетическото перо на 10.04.2025 г., четвъртък, от 18.30 ч. на представяне на книгата „РЕЦИТАЛ КРАЙ КАМЕННАТА МАСА“ от Любомир Левчев, Владимир Левчев и Боян Левчев и с Рецитал-концерт с участието на актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев.
Книгата е лиричен триптих, който съдържа поетични творби на творци от три поколения от една фамилия - Любомир, Владимир и Боян Левчеви. Разделена е на 3 цикъла - Любов, Свят и Бог, теми към които и тримата имат подчертан интерес и имат стихове. Книгата е илюстрирана и с портретите на тримата автори, рисувани от съпругата на Любомир Левчев – художничката Дора Бонева.
На Рецитала-концерт Руси Чанев ще чете поезията на Любомир Левчев, Валентин Ганев ще чете поезията на Владимир Левчев, а Боян Левчев сам ще пее свои текстове за песни (в самата книга има и QR кодове към част от рецитала и музиката).
След спектакъла гостите могат да получат автограф от Владимир Левчев и Боян Левчев и са поканени на чаша вино!
Събитието е посветено на 90 годишнината от рождението на Любомир Левчев.
One Dance Festival обявява втора дата за спектакъла "BORDA"
Българската публика ще гледа най-новата творба на Лиа Родригес в копродукция с One Dance Festival на 7 и 8 юни в Пловдив
Втора дата за най-новия спектакъл “BORDA” на Лиа Родригес, хореографа - пионер на съвременния танц в Бразилия, добавя One Dance Festival в Пловдив. Българската публика ще може да гледа “BORDA”, копродукция на фестивала, на 8 юни от 18:00 часа в Дом на културата “Борис Христов” - Пловдив. Така Лиа Родригес ще представи своето смело и новаторско танцово изкуство в две поредни вечери в заключителния уикенд на издание №17 на фестивала - на 7 и 8 юни. Нейната компания ще представи спектакъла в България веднага след световната му премиера в края на май в Белгия.
Лиа Родригес, чиято 35-годишна кариера заслужено й носи признанието на пионер на бразилския съвременен танц, посвещава най-новия си спектакъл "Borda" на преодоляването на границите - географски, политически, социални, личностни. Видими или невидими, границите все пак са човешко творение, затова могат да бъдат срутени и променени. В спектакъла участват 9 танцьори от фавелата Маре в Рио де Жанейро, които преобразуват ничията територия на контролно-пропускателните пунктове и предразсъдъците в междинна станция, където противоположности се допират.
“Стените, които искаме да разрушим, са очевидни. Виждате, че в днешно време много стени се изграждат отново. За “BORDA” първо намерих заглавието и започнах да работя с него. То може да има не две, а три или четири значения. Границата е най-очевидното от тях. Тя може да е стена, която защитава или разделя. Тя може да е и ново начало. Също така, значението на бродерия - идва със страст и общ набор от действия. Голямото предизвикателство е да разберем другия. Да застанем до него, без да настояваме да бъде като нас”, каза Родригес в първото си интервю за българската публика.
Лиа Родригес беше част от финалната селекция за първото издание на най-престижната награда за съвременен танц - The Rose International Dance Prize на авторитетния
британски театър Sadler's Wells. Нейният номиниран спектакъл "ENCANTADO" вече трета година обикаля световните сцени и печели критиката със своя различен и директен танцов език. Победителят е Христос Пападопулос от Гърция, а най-новият му спектакъл - “Моята свирепа невежа стъпка”, отново копродукция на фестивала, ще гледаме за 30 май.
Билетите са вече в продажба на касите на EasyPay в цялата страна и онлайн от epaygo.bg.
17-ото издание на международния фестивал за танц и пърформанс Оne Dance Festival ще се проведе в Пловдив от май и юни 2025. Почитателите на съвременния танц, които са студенти, могат да се възползват от специалната отстъпка в рамките на април. Информация как да заявите своя уникален код ще намерите на onedance-festival.com.
BORDA
Граничните бразди отделят родното от чуждото, нас от тях, познатото от непознатото, аз от теб - и докато го правят, насила или неусетно, те се изместват, движат, танцуват дори. BORDA е спектакъл за надскачане на бариерите, които видимо и невидимо се протягат и простират наоколо. Всички онези стени от бодлива тел, бетон и жив плет, но също убеждения, възгледи, отлики.
На португалски език думата "borda" произлиза от глагола "bordar" - бродирам, тоест украсявам, усъвършенствам. Действие към подобрение. Другото й значение е граница - праг, предел, периферия, ръб, рубеж. Съществително, което разделя. Нарицателно за йерархия. Символ на противопоставяне между гостоприемство и враждебност, свобода и господство - теми, с които Лиа Родригес последователно работи през цялата си кариера, свързвайки танца с активизма.
Лиа Родригес
“В нейните ръце танцът е проява на активизъм. Повече от 40 години Лиа Родригес използва движението, за да преодолява бариери, да прави изкуството достъпно за всички и да се бори - лирично и убедително - за повече приобщаване и разнообразие." - France24
Родена през 1956 г. в Сао Пауло, Бразилия, Лиа Родригес учи класически балет и история в Университета на Сао Пауло (USP), където през 70-те години участва в създаването на
движението за съвременен танц в града. През 1980 г. се присъединява към трупата на Маги Марен във Франция за две години.
Десет години по-късно, вече завърнала се в родината, в Рио де Жанейро, тя основава танцовата компания Lia Rodrigues Companhia de Danças, която предлага целогодишна програма от изследвания, артистична работа по създаване на спектакли, танцови класове и репетиции. През 1992 г. Лиа Родригес създава фестивала "Панорама" в Рио, като го ръководи в продължение на 14 години.
От 2004 г. насам нейната компания подпомага образователни и творчески дейности във фавелата Маре в Рио де Жанейро, съвместно с неправителствени организации. Така през 2009 г. е открит Център за изкуства в Маре, а от 2011 г. там функционира безплатното училище за танци.
Съчетавайки танц и активизъм по теми като расизма, неравенството и бедността, Родригес доказва синергията между изкуството и социалните процеси. Тя работи с танцьори от фавелата, както и с изпълнители от различен произход и с различна физика. На кръстопътя между пърформанса, пластичните изкуства и танца, нейната работа премества тялото извън зоната му на комфорт.
Сред творбите ѝ са: Ce dont nous sommes faits (2000), Formas Breves (2002) Incarnat (2005), Chantiers poétiques (2008), Pororoca (2009), Piracema (2011), Pindorama (2013), Para que o Céu nao Caia (2016), Fúria (2018) и Encantado (2021). Именно Encantado, който постига международен успех, носи на създателката си номинация за най-престижната награда в света на съвременния танц - The Rose International Dance Prize на авторитетния британски театър Sadler's Wells, Лондон.
Лиа Родригес е носител на почетното отличие "Рицар на Ордена за изкуство и литература", присъждан от Министерството на културата на Франция за изключителни заслуги в областта на културата. Тя печели наградите "Принц Клаус" в Нидерландия (2014) г. и "Prix Chorégraphie de la SACD" във Франция (2016). Германското списания Tanz я обявява за най-добър хореограф на 2019-а, а година по-късно получава наградата Prix de la Critique Danse за "танцова личност".
One Dance Festival 2025 се организира от Фондация ЕДНО за култура и изкуства и е част от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата 2019 / Plovdiv 2019 ECOC. Фестивалът се реализира с подкрепата на Министерство на културата на Република България, Национален фонд „Култура“, Община Пловдив и Фондация Лъчезар Цоцорков.
Отбелязваме 160 години от рождението на Анри Тулуз Лотрек с изложба „В чест на Лотрек”
„Алианс Франсез“ кани пловдивчани на една специална изложба от творби на Лили Кючукова на 10 април 2025г., четвъртък. Тя е наречена в „В чест на Лотрек” и е вдъхновена от големия френски художник пост-импресионист Анри Тулуз Лотрек, по повод 160 години от рождението му.
Откриването на изложбата е от 18.00 ч. в хотел Ландмарк, Гребна база Пловдив.
Анри дьо Тулуз-Лотрек е известен френски художник от втората половина на XIX век, представител на пост импресионизма. Роден е в замъка Боск в град Алби, южна Франция. Родителите му са потомци на стари аристократични фамилии, съдбата му е била предначертана да продължи в лукс и развлечения, но животът му поднася друго. Красивото, надарено с талант момче, в резултат на счупване на двата кратка на 14 години, остава недъгаво за цял живот. След нещастието той започва сериозно да се занимава с изкуство. Сюжети на творбите му стават кабаретата, техните постоянни посетители и артистите. От произведенията му може да се усети истинската атмосфера на Париж от това време, пресъздадена от художника с насмешлив, понякога дори и саркастичен тон.
Творческото наследство на Тулуз-Лотрек включва около 600 картини, около 330 литографии, 31 плаката, 9 гравюри „суха игла“, 3 монотипии, хиляди рисунки и скици. От неговото творчество се вдъхновяват модернистите, обявен е за класик, особено в жанра на плаката, а цените на произведенията му продължават да растат.
„Алианс Франсез поддържа дългогодишно сътрудничество с талантливата художничка Лили Кючукова, която е и френски гражданин. Изложбата ще включва живопис, акварел и рисунки и ще бъде в диапазона от миниатюрите до по-големия формат. Не пропускайте поканата да се насладите на това приятно събитие“, сподели директорът на Алианс Франсез - Теофана Брадинска-Ангелова.
Лили Кючукова е специализирана в областта на фигуралната живопис и акварела. Нейното творчество е напълно посветено на изтънченото и деликатно изобразяване на жената, на нейната душевност и преживявания. Нейните творби са били изложени в над 30 самостоятелни изложби както в България, така и в чужбина, основно във Франция. Творби на Лили Кючукова се намират в колекциите на ГХГ София, ГХГ Пловдив, както и в частни колекции в страната и зад граница – във Франция, Холандия, Америка, Италия, Германия, Швейцария, Австралия, Австрия и Люксембург.
От 1998 до 2013 год. тя експонира във Франция, Холандия, Швейцария заедно със своя съпруг – известния френски художник-сценограф Ален Роа, автор на многобройни декори и костюми в театрите във Франция, а също и в чужбина.
„Заедно с това вече тече усилена подготовка и за предстоящата Френска седмица (в края на месец юни) и 22-рото издание на международния Фестивал за френски шансони „Златен ключ”- Пловдив 2025. Той е под лабела „Празник на Музиката” - едно събитие лансирано от Франция, в което музиканти, любители и професионалисти пеят и свирят свободно за собствено удоволствие и за удоволствието на публиката. Изключително завладяващо и зареждащо събитие, което се случва по цял свят, където има Френски алианси и културни центрове. Очакват ни много и приятни изненади. Както е практиката по цял свят, свързана с този тип фестивали, така и тук TV5Monde и Община Пловдив са неизменен партньор при провеждането му, с което спомага за популяризирането и добрата реклама на град Пловдив и страната по света“, коментира още Теофана Брадинска-Ангелова.
Входът за изложбата „В чест на Лотрек” е свободен!
Празничен концерт в Епископската базилика на Филипопол
От Ню Йорк, Лондон и Париж до родния Пловдив – пианистът Николай Маринов с участие в концерт в Епископската базилика на Филипопол
Публиката в Пловдив ще има удоволствието да се наслади на изпълнението на талантливия пианист Николай Маринов. Младият изпълнител участва в празничния концерт, посветен на Международния ден за опазване на паметниците на културата и 4-та годишнина на Епископската базилика на Филипопол на 17 април от 19:00 ч. в Базиликата, организиран от Общински институт „Старинен Пловдив“. В концерта участва и Академичният народен хор под ръководството на проф. Костадин Бураджиев. Хорът ще представи песни от новия си студиен албум „Фолклорни тайнства“.
Маринов ще изпълни Йохан Себастиан Бах/Феручо Бузони – Шакона из Партита No. 2 за цигулка в ре минор и Испанска рапсодия, S. 254 от Ференц Лист.
В момента Николай Маринов е възпитаник на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ от класа на проф. Борислава Танева. „Той е сред най-перспективните имена от поколението на около 20-годишните пианисти“, споделя за ученика си проф. Танева.
Впечатляващата му професионална биография включва редица престижни отличия.
Николай Маринов започва да учи пиано на 6-годишна възраст, като до момента е лауреат на множество национални и международни конкурси, сред които Първа награда на Международен конкурс Flame в Париж, Франция; Първа награда на Международния клавирен конкурс „Николай Рубинщайн“ в Париж, Франция; Първа награда на Международния клавирен конкурс „Моцарт“ в Рим, Италия; Носител на втора награда от XI Международен конкурс „Александър Скрябин“ в Париж, Франция; Първа награда на Международния клавирен конкурс „Симон Делбер – Феврие“ в Ница, Кот д’Азур, Франция; Първа награда на Международен конкурс за млади пианисти „Димитър Ненов“ – България; Първа награда на Международния клавирен конкурс Citta di Spoleto в Сполето, Италия; Първа награда на Международния клавирен конкурс „Ян Сибелиус“ – Финландия; Първа награда на клавирен конкурс Cantus Firmus в София, България; Първа награда и специална награда György Ligeti на Международния конкурс за пиано „Лист – Барток“ в София, България; Първа награда и Специална награда Young Star на Международен музикален конкурс Grand Prize Virtuoso – Лондон, Два пъти носител на първа награда и награда на журито на Международния конкурс American Protégé – Ню Йорк, САЩ и много други. Участвал в концерти в Карнеги хол – Ню Йорк, Роял Албърт Хол – Лондон, Opéra de Bastille – Париж.
Първият му клавирен рецитал е на осемгодишна възраст в Турция, последван от множество рецитали в София, Пловдив, Брюксел, Париж, Женева и др.
Николай Маринов е солист на много симфонични оркестри, сред които Софийска филхармония, Пловдивска филхармония, Оркестъра на Старозагорската опера, Сливенска филхармония, Врачанска филхармония, Round Rock Symphony Orchestra – Тексас, Филхармонията на Барласина – Италия и други.
Участвал е в множество майсторски класове, сред които при Дмиртий Башкиров, Итамар Голан, Джулиян Мартин, Борис Слутски, Даниел Ривера, Александър Кобрин и много други.
Николай е трикратен лауреат на Наградата от Министерството на културата за високи творчески постижения.
Входът за празничния концерт с участието на Николай Маринов (пиано) и Академичен народен хор с диригент проф. Костадин Бураджиев на 17 април в Епископската базилика на Филипопол е свободен с предварителна регистрация тук: https://bit.ly/4209Hni
Цялата програма на ОИ „Старинен Пловдив“ за Международния ден за опазване паметниците на културата и годишнината на Епископската базилика на Филипопол вижте тук: https://bit.ly/4c6gaSk
РЕМ-Пловдив кани на Великденска работилница за писани яйца
За поредна година Регионален етнографски музей – Пловдив ви кани да се включите във Великденска работилница за писани яйца! Елате на 12 и 13 април (Лазаровден и Цветница) от 10:00 до 16:00 ч., за да се потопите в магията на един от най-красивите великденски обичаи.
Специалният гост – майстор Светла Ракшиева – ще ви разкрие тайните на писаните яйца. Ще научите за тяхната символика, традиции и техники на изписване, не само у нас, но и по света. А най-хубавото е, че ще можете сами да създадете своето уникално яйце.
Къде? Регионален етнографски музей – Пловдив
Кога? 12 и 13 април
Час? 10:00 – 16:00
Такса за участие: 8.00 лв.
Важно: Участниците да носят варено яйце.
Записване: Предварително записване на тел. 032/625 654