Капана.БГ

Капана.БГ

Природонаучният музей ще отбележи Световния ден на влажните зони на 2 февруари 2025 с тематично ателие за оцветяване на водолюбиви птици, риби и други водни обитатели. По случай Деня на влажните зони през целия уикенд (01.02 и 02.02.2025) посетителите до 16-годишна възраст ще получават подарък зъб от акула към своите билети за Експозицията.

 

На датата 2 февруари през 1971 година в град Рамсар (Иран) се подписва Рамсарската конвенция за влажните зони. Честването на този празник повишава осведомеността и задълбочава разбирането на хората за критичното значение на водоемите и заобикалящите ги райони. Във всеки ъгъл на света човешките същества зависят от влажните зони от векове – черпейки препитание, вдъхновение и устойчивост от тези високо продуктивни екосистеми.

 

Тази година темата на събитието е „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“. Здравите влажни зони са от решаващо значение за смекчаването на климата, запазването на биоразнообразието и човешкото здраве. Постигането на тези цели изисква сътрудничество под формата на политики, разпоредби и инициативи на общността, които стимулират ефективното опазване и устойчивото използване на безценните ресурси, които влажните зони предлагат.

 

България е сред първите страни, присъединили се към конвенцията, а в списъка с рамсарски места страната ни е представена с 11 влажни зони, с обща площ почти 50 000 ха, или 0,45 % от територията ѝ – “Атанасовско езеро”, “Комплекс Беленски острови”, “Дуранкулашко езеро”, “Остров Ибиша”, “Шабленско езеро”, “Местността Пода”, “Поморийско езеро”, “Комплекс Ропотамо”, “Езеро Сребърна”, “Езеро Вая” и „Карстов комплекс Драгоманско блато“. За повече информация: https://www.worldwetlandsday.org/

Четвъртото издание на цикъла „Литературни срещи в Библиотеката“ ще се проведе на 28 януари – вторник, от 18:00 ч. във фоайе „Изкуствотека“ на НБ „Иван Вазов“.

 

Ще бъде представена книгата на Александър Кьосев „Вера и далавера“, издание на ИК „Колибри“. Както сам пише в предговора авторът, „тази книга няма научен характер. Тя обхваща разнообразни публицистични и есеистични текстове, писани по различни поводи в периода 2000–2023 г.“ 

 

„Есета и анализи, простотии и разкази“ е подзаглавието на сборника. За него ще говорят Младен Влашки и Вероника Келбечева, която ще бъде модератор на срещата.  

 

По време на събитието ще бъдат четени откъси от книгата.

 

Из предговора: 

„Като цяло се получи шарения, която не успях докрай да подредя въпреки всички усилия.  Но може би историята на последните 20-25 години, т.нар. „преход“, е такава, разнопосочна и фрагментарна, преди да я стегнат в менгемето си Големите разкази. И дали пък не е вярно, че само чрез хаоса можем да се доближим до някаква обща картина  на безумното out of joint време, в което живяхме? Така се утешавах, че книгата може да се чете като лична история на прехода, надявах се, че се получи синтез  от само себе си, но май такъв не се е получил. Упорствах обаче, редях и подреждах, пренареждах и разбърквах есетата. В един момент си казах – всъщност нека призная, – доста от тези фрагменти просто си ги обичам и суетно искам да ги спася от забрава – затова, напук на хаоса, ще ги туря в книжно тяло. Дано бъдат така опазени и да забавляват с лакардиите си любознателните младежи. Може би те ще открият в тях повече връзки отколкото аз, и дай боже, ще разчетат някаква обща фигура , вписана в този живот, дето го живяхме, каквато аз не можах да открия“.

 

За автора:

Александър Кьосев е професор по история на модерната култура. Изследователските му интереси обхващат културната история на тоталитаризма и прехода, теория и история на четенето и визуалната култура на града. Издал е четири книги на български език, бил е ръководител и редактор на колективни изследвания, негови научни статии са превеждани на почти всички европейски езици. Директор на Културния център на Софийския университет.

Сър Род Стюарт, легендарният двукратно вписан в Залата на славата на рокендрола певец и композитор, ще изнесе специален концерт в София като част от европейското си турне.

 

След повече от пет десетилетия на сцената и в годината, когато се завръща на фестивала Гластънбъри, Род Стюарт най-после идва за първи път и у нас по покана на Fest Team на 11 декември 2025 г. в Зала Арена 8888 София, за да представи най-големите си хитове и да сподели своята музикална история и с българската публика.

 

Ограничено количество билети за концерта в Арена 8888 София за членовете на Fest Club влизат в предварителна продажба на 23 януари, четвъртък, от 10:00 часа на цени от 120 до 390 лв., а масовата продажба започва на 24 януари, петък, от 10:00 часа н аwww.ticketstation.bg.

16-то издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април 2025 г. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив.

6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието „EFFE Label 2024-2025“ на Европейската фестивална асоциация (EFA). Етикетът EFFE се присъжда от международно жури и е европейският знак за качество за забележителни арт фестивали, които демонстрират ангажираност към изкуството, участие на местната общност и международна активност.

Уличният фестивал ще събере 40 артисти от 8 държави (България, Италия, Чехия, Румъния, Сърбия, Турция, Украйна и Финландия), представяйки разнообразие от изкуства като цирк, огън, куклен театър, живи статуи и музика.

Гигантски карнавални кукли ще пристигнат от Театър „Колибри“ и „Puppets Occupy Street“ в Румъния, както и от театър „V.O.S.A.“ в Чехия. Италианската Opera Fiammae ще представи два театрални огнени спектакъла.

От Финландия ще ни гостува Vilma Talvitie, чийто музикален стил смесва съвремието с фино-угурските певчески традиции, а концертите ѝ са съчетание между вокали, пиано, бодиперкусии, ударни и танцови елементи. Сред музикалните събития е и участието на Bulgar Klezmer Band – първият в България международен клезмер оркестър за улична музика.

През 2025 г. 6Fest поставя акцент върху премиерните гостувания на няколко чуждестранни формации, чиито артисти са живи статуи – Çelik Çomak (Турция), Matrix Entertainment (Сърбия) и Театър на живите статуи „Galatea“ (Украйна).

Сред българските участници ще видим „Трио театър“ от Бургас – първата театрална компания, която въвежда „театър в кутия“ (театромат) на българската културна сцена. Театър „Метаморфози“ от София ще представи най-новата си циркова продукция.

Входът за всички фестивални събития е свободен. Актуална информация ще се публикува в специалното Facebook събитие

https://www.facebook.com/events/1643912436482651/ ,

както и във фестивалния сайт https://6fest.art/ 

Източник на снимките: puppetsoccupystreet.com, vosatheatre.cz, operafiammae.com 

 

Фотоизложбата „Украински носии и традиции“ ще се открие на 21 януари 2025 г. от 18.30 ч.  в залата на Дружеството на пловдивските художници, бул. „Цар Борис III Обединител“ № 153.  Експозицията ще представи 12 мащабни фотографии дело на фотографа Дмитро Перетрутов.

 

Фотоизложбата е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера“ (град Киев) и е посветена на традиционните украински народни обичаи, които са съставна част от културното наследство на Украйна. Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, а проектът популяризира символните значения на народните носии и автентични предмети на бита, извор на украинската идентичност и уникалност, запазени от предишните поколения.

 

Фотоизложбата може да бъде видяна до 5 февруари 2025 г. Тя е под патронажа На Украинското посолство в България и Почетния консул на Украйна в Пловдив г-н Димитър Георгиев.

„Хляб, любов и други ангели“ е озаглавила новата си стихосбирка пловдивската поетеса и писателка Станислава Станоева. На 21 януари (вторник) от 19:00 ч. в клуб „Петното на Роршах“, в рамките на литературния салон Spirt & Spirit ще се състои премиерата на книгата ѝ. Модератор на събитието ще е Александър Секулов.

 

„Пречистваща носталгия и копнеж по завръщане към невинността на най-истинската ни родина – детството, към усещането за дом, споделеност, защита. Самотата на пространствата, от които не само детето в нас, но и предметите си тръгват, въпреки опитите ни да пребиваваме в два свята, наподобявайки ангелите. През раните от думи и жестове, загубите и разделите, чак до светлата тъга и малките радости, книгата на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“ успоредява апокалипсиса на света с личните ни апокалипсиси, от които става все по-трудно да излезем, защото все още продължаваме да сричаме езика на живота“, пише за стихосбирката Аксиния Михайлова.

 

„Това е книга за тялото и душата, за материалното и духовното – т.е. хляба и любовта. Останалите ангели, които пърхат около нас, са само тяхна проекция. Стихосбирката е разделена на три части – „Албум“, „Карта“ и „Мъглявина“, които се допълват взаимно, като същевременно градират от физическото към духовното, от видимото към невидимото, от човешкия към заобикалящия ни космос. В книгата има едно постоянно движение напред и нагоре, което внушава, че всички сме част от всичко и връзката между отделните времена и пространства се преодоляват лесно с помощта на паметта, любовта, радостта, тъгата, дори смъртта“, споделя за книгата си авторката.  

 

Новата поетическа книга „Хляб, любов и други ангели“ на Станислава Станоева е финансирана от Община Пловдив по Компонент 4 „Произведения на пловдивски писатели и важни за града издания“.

 

Станислава Станоева е родена в Пловдив. Завършила е българска филология в ПУ „Паисий Хилендарски“. Носител е на множество национални и международни литературни награди. Автор е на стихосбирките „Смъртта на палача“ 1999 г. (Национална награда за първа поетическа книга в конкурса на Шуменския университет, 2000 г.), „Полет в камъка“ 2003 г., „Градове и други острови“ 2009 г. (Номинация за награда „Пловдив“), „Теория на всичко“ 2012 г. (Номинация за национална награда „Николай Кънчев“), „Форми на живот“ 2017 г., „Божествени частици“ 2020 г. и на сборника с разкази „Трева и звезди“ 2022 г. (Номинации за годишните награди на портал „Култура“ и за дебют на Националната литературна награда „Йордан Радичков“, 2023). Нейни произведения са преведени на турски, английски, немски и норвежки. 

Срещаме колоритните, ярки и наситени картини на Велин Динев в галерия U PARK на ул. „Отец Паисий“ 24. Откриването е днес – понеделник 20 януари 2025 г., от 18 часа.

 

Велин Динев е роден през 1938 в гр. Нова Загора. Завършва Националната художествена академия, специалност „Текстил“ през 1970 при проф. Марин Върбанов. Работил е като уредник в Художествена галерия „Димитър Добрович“, Сливен. Бил е преподавател в художествената гимназия „Димитър Добрович“, Сливен. През годините участва в множествообщи изложби в страната и чужбина.

 

Носител е на Голямата награда „Сирак Скитник“ за 2018 и първа награда за живопис през 2023 г. на Националната изложба за изобразително изкуство в гр. Сливен, градът, в който художникът живее и твори.

Страница 1 от 2355

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…