Капана.БГ

Капана.БГ

При създаването на албума, авторът се е доверил на едни от най-изтъкнатите инструменталисти в българския брас елит

 

Албумът „Секстет“ е проект на контрабасиста Васил Хаджигрудев, познат на българската публика с многоликите си изяви в авантюристични състави. „Секстет“ е издаден през 2022г. и е наличен във всички електронни платформи. Записът е осъществен и смесен от Константин Кацарски, а мастерингът е доверен на известния пианист Димитър Бодуров. Според Хаджигрудев, този албум е „дело на любовта", като композициите са създадени и аранжирани с мисъл и емпатия към конкретните музиканти, участващи в проекта.

 

Премиерата на албума в града под тепетата е на 26 април, събота, от 19.00ч. в Първо студио на Радио Пловдив.

 

При реализацията на проекта, авторът се е доверил на едни от най-изтъкнатите инструменталисти в българския брас елит: Росен Захариев – тромпет, Арнау Гарофе – тенор, Иван Йорданов – алт, Димитър Льолев – алт, Владислав Мичев – тромбон, Борислав Петров – барабани и Васил Хаджигрудев – бас.  

 

Групата поддържа активно сценичното си присъствие, като има и много спорадични изяви, които винаги се превръщат в едно специално изживяване както за артистите на сцената, така и за публиката на концертите.

 

За първи път в Пловдив и в първия концерт на групата за 2025г., Васил Хаджигрудев пристига с проекта си  „Секстет“ за един ексклузивен концерт на Камерна сцена Пловдив. На живо ще бъде представен не само материала от албума, но и нови, аранжирани за състава композиции. Публиката ще чуе динамична и изненадваща музика, разтягаща ни в емоционални амплитуди, вариращи от ефирна красота и прекрасни мелодии до хаос, в който се блъскаш, като в стена.

 

Камерна сцена Пловдив се осъществява с подкрепата на община Пловдив като част от Културния календар на града за 2025 година.

 

Билети се продават в цялата мрежа на Ивентим.бг, онлайн, както и на място преди концерта.

Традиционният за РПНМ – Пловдив фестивал Млада синя Земя се организира за 14-ти път тази година! Музеят е подготвил богата и интересна програма за своите посетители и отново предоставя сцена за изява на таланти от учебните заведеия и читалищата в град Пловдив.

 

На 22.04.2025 – Денят на Земята от 10:00 до 16:00 във фоайето на Музея ще има над 15 участия на деца от детски градини, училища и читалища в Пловдив със специално подготвени за фестивала танци, песни и музикални изпълнения! Във фестивалния ден ще се проведе и награждаването на печелившите в конкурса за рисунка на тема „Да опазим нашия зелен рай“ и фотография на тема „Красивата природа на България“. Произведенията ще бъдат в Изложбената зала на музея в рамките на един месец – до 20 май.

 

Програмата продължава и през уикенда на 26 и 27 април, когато Музеят организира безплатни арт работилници в парк „Дондукова градина“ и забавна образователна игра за посетителите в Експозицията.

 

26.04.20205 (събота)

 

- Ателие за рисуване на детски лица „Земята в усмивки и цветове“  –11:00-13:00; 14:00-16:00

 

- Образователна игра с въпроси в експозициите на музея – 11:00-15:00

 

- Арт работилница-игра за цялото семейство с динамично рисуване на смени и 3D ефекти (с предварително записване на: 0887044275, Камелия Аджеларова – CNA) – 12:00-14:00; 15:00-17:00

 

27.04.20205 (неделя)

 

- Творческа работилничка "Земята в нашите ръце" с отпечатване на длани (с предварително записване на: 0883473313, Цветан Узунов – Tse) –10:00-12:00; 14:00-16:00

 

- Образователна игра с въпроси в експозициите на музея – 11:00-15:00

 

- Арт работилница “Ние сме Земя” смесена техника с есетествени материали (с предварително записване на: 0885617145, Наташа Кюпова) – 11:00-13:00; 15:00-17:00

 

Подробна информация за събитието може да се намери в сайта на музея и във Фейсбук страницата: https://www.facebook.com/RegionalNaturalHistoryMuseumPlovdiv

Литературен фестивал „Пловдив чете 2025“, литературен салон „Spirt & Spirit“, издателство „Жанет 45“ и клуб „Петното на Роршах“ Ви канят на среща разговор с Пламен Антов.

 

15 април, вторник, 19:00 ч.

 

 Клуб Петното на Роршах

 

Модератор: Борис Минков

–––

„[…] едно от „авторските“ ми усилия тук бе да се разколебаят обичайните представи за разказ, за литературата като „външна“, формална жанровост и като „вътрешна“ същност, която в общия случай се крепи на фикцията. Тук „разказът“ едновременно е и пътепис, който разказва съвсем „истински“ неща, приключения, които наистина са ми се случили в определени места от географията. Но също така, в противоположна посока, е и сократически диалог… Първата (журнална, както се казва) публикация на един от разказите например бе в сп. „Философски алтернативи“, напълно според всички академични изисквания; впрочем самият разказ в заглавието си дискретно (но съвсем ясно за познавачите) реферира към един диалог на Хайдегер.“,

казва авторът в интервю за „Култура“

–––

„В тази своя книга Пламен Антов предлага изключително плътно и концентрирано разказване – както в избора на теми и гледни точки към тях, така и в своята упояваща ритмика, в скритите под повърхността повторения, които по един симфоничен начин свързват в обща цялост отделните разкази. Пътеписното начало в това разказване е представено не толкова в пространствен, колкото във времеви план.

Особена ценност представлява диалогичността на отделните разкази, в резултат на която читателят неусетно е въвлечен в интригуващо приключение по пътните карти на мисълта.“

– Борис Минков

 

–––-

„Ако е вярно, че интерпретацията прави интерпретираното, то не е ли авторът само един много предвидлив прединтерпретатор на бъдещи наивни интерпретации?“

„Наивно е да се търсят истини в книгите, още по-малко истина. Не истини, а блестяща игра на разнообразни свързвания, припламващи като фойерверк и разпадащи се.“

„Когато бръснарят и Алонсо Кихано спорят дали един определен предмет е бръснарски леген или рицарски шлем, не съществува никакво – абсолютно никакво обективно, рационално основание да се даде право на едната или на другата страна.“

Пламен Антов, „Фрагментът, фрагментарно“

 

–––-

Проф. Пламен Антов е поет, белетрист и пътешественик.

Автор на теоретични изследвания върху българския постмодернизъм, Яворов и Ботев, Емилиян Станев и Мартин Хайдегер, „До Чикаго и назад“ и „Бай Ганю“, „Любов и отечество. Изследвания върху българската възрожденска литература и култура“, както и на книгата „Фрагментът, фрагментарно“.

 

Негови са сборниците с разкази „Бягството на заека“, „Граници на забавяне“, „Голямо червено слънце, самотни електрически светлини“ и „нагоре по реката назад“. И стихосбирките „Тотемът на вълка. Неполитическото“ и „Поетът е хтонично същество“.

 

Входът е свободен, а повече информация за събитието може да откриете тук: https://fb.me/e/j46HN1nrR

 

Събитието е част от Календара на културните събития на Община Пловдив и програмата на Литературен фестивал Пловдив чете 2025.

 

„Мюзикхолен театър Пловдив“ обявява прослушване за танцуващи и пеещи таланти на 26 април 2025г., събота. Желаещите да покажете своите умения и таланти и да станат част от екипа „Мюзикхолен театър Пловдив“, трябва да се явят на прослушването в залата на ул. "Михалаки Георгиев" 5А  в кв. Южен от 13:00 до 16:00 часа. Телефон за връзка: 0895 749 268 Николай Серафимов.

 

Препоръчително е желаещите да живеят в Пловдив или в близките населени места.

 

„Мюзикхолен театър Пловдив“ създаден през 1993г. В творческата биография на формацията са записани многобройни участия в собствени и чужди спектакли. Театърът е номиниран пет пъти за Награда „Пловдив“, която спечелва през 2006г. и 2022г. Носител е и на престижната “Награда ИКАР 2023” за спектакъла “Прераждане”. Ръководител, създател, хореограф и двигател на Мюзикхолен театър Пловдив е Николай Серафимов.

 

Малките танцьори, обучавани в школата на „Мюзикхолен театър“ са носители на престижни награди от танцови национални конкурси. В школата по съвременен танц се обучават деца от 4 до 20 годишни, има и група 25+, като се изучават различни стилове: Джаз, Шоуденс, Контемпорари, Хип хоп, народни танци и др.

Туристи от цял свят пяха "Санта Лучия" с пловдивчани в най-дългата пещера в Европа, на най-големия площад в света, с излаз към Адриатическо море

Пловдивският хор „Ангел Букорещлиев“ събра бурни аплодисменти от публиката в три държави. Хористите пяха в най-дългата пещера в Европа, на най-големия площад в света, с излаз към Адриатическо море, и триумфираха на "XIII-ти международен фестивал Истра 2025".

Сцената в град Пореч, Хърватия, се оказа тясна за голямата българска емоция, която Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ подари на публиката по време на XIII международен фестивал Истра 2025 г., събрал хорови и оркестрови състави от цяла Европа. Участници от Литва, Латвия, Австрия, Естония, Италия, Полша и Ирландия споделиха сцената, като публиката бе завладяна от представянето на Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев", от изпълнението на български обработен фолклор, с източноправославни песнопения и популярни песни от цял свят. Особено впечатление направи песента „Санта Лучия“...

Цялата информация може да прочетете в Под тепето

„Благотворителна изложба“ на творческо обединение „Collegium pro arte+“ ще бъде открита на 17 април 2025 г. от 18 часа в галерия „Old Money Gallery“, ул. „Оборище“ 10А. Средствата, събрани от експозицията, ще бъдат дарени на Националната гимназия по приложни изкуства „Тревненска школа“ – Трявна, чийто покрив изгоря при пожар на 4 април.

 

В благотворителната акция ще участват със свои произведения преподавателите-художници от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ – Пловдив. Те са учители по специални предмети в гимназията, но и доказани автори с богати и разнообразни творчески биографии.

 

Преподавателите – творци организират и участват в множество общи представителни изложби в различни галерии в Пловдив, страната и чужбина, обединени в художествената група „Collegium pro arte+“.

 

Една то целите на преподавателите, членове на художествената група, е да популяризират част от съвременното визуално изкуство сред пловдивската публика и да съдействат за неговото развитие сред талантливите ученици, които се обучават в гимназията.

 

Членовете на художествената група „Collegium pro arte+“ канят любителите на изкуството да подкрепят благотворителната кауза, вярвайки, че личният пример е най-силният инструмент за добрите дела. 

В 16-тото издание на фестивала от 24 до 27 април участват артисти от 8 държави

 

Гигантски марионетки и кукли, огнени спектакли, живи статуи, театромат, музикално и карнавално шествие са част от събитията в програмата на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест). 16-ото му издание ще събере артисти от 8 държави в Пловдив от 24 до 27 април 2025 г. За шеста поредна година фестивалът се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.

 

Фестивалът ще бъде открит с български куклен спектакъл, и още по-важно – с пловдивско участие. На 24 април от 16:00 ч. учениците от 10Б клас на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив с преподавател Даниел Русев ще изиграят спектакъла „Приключенията на котето Кевин“.

 

На 25 април, петък, идват и първите международни гости. Театър V.O.S.A. е създаден през 2007 г., за да представя по света уличното изкуство на чешките артисти чрез акробатика, музика на живо и жонглиране. От 19:00 ч. ще видим акробатичния спектакъл „C'est La... Wheel!“ за двама души и една любов, разказана върху гигантски цирков велосипед, висок 5 метра.

 

Втората фестивална вечер на 25 април ще завърши с огнения спектакъл „Lumierie“ на Opera Fiammae (Италия) от 20:30 ч. Компанията е създадена от Антонио Бонура, който от 20 години се занимава с театрални огнени спектакли. Участието на групата на 6Fest в Пловдив става възможно и с подкрепата на Италианския културен институт в София.

 

В третия фестивален ден 26 април 2025 г., събота, от Бургас ще гостува Театър „Трио“ – първата българска театрална компания, която въвежда „театър в кутия“ у нас. От 14:30 до 16:30 ч. ще видим две от представленията им от вида „театромат“ – „Домът ни – Гората“ и „Домът ни – Океанът“. Характерното за този вид спектакли е, че те са кратки театрални форми за един зрител, които се играят пред него с кукли, затворени в малка кутия.

 

ШестФест не може да мине без шествие. В 17:00 ч. на 26 април от Джумая ще тръгне музикално шествие с Bulgar Klezmer Band, което ще премине по главната улица „Княз Александър І“ и ще завърши на Виенския павилион в Цар Симеоновата градина, където групата ще направи концерт.  Bulgar Klezmer Band е първият у нас международен клезмер оркестър за улична музика, сватби и празници. Групата се състои от професионални музиканти от различни части на света, обединени от страстта да представят клезмер музиката, характерна за евреите ашкенази от Централна и Източна Европа.

 

За първи път в Пловдив ще гостува театър „Колибри“ (Румъния) с „Големите марионетки на Puppets Occupy Street“, които участват в парада на едноименния куклен фестивал в румънския град Крайова. На площад „Централен“ в Пловдив ще видим три от карнавалните им кукли с височина от 4 метра. Освен тях на площада ще дефилират и две от 6-метровите кукли „Риби“ на Театър V.O.S.A. (Чехия). Карнавалното шествие ще мине по целия площад от 19:00 до 20:00 ч.

 

Третата фестивална вечер на 26 април ще завърши с втория огнен спектакъл на Opera Fiammae (Италия) от 20:30 ч. „Etna“ ще ни пренесе във времената на древните легенди, магията и ритуалния танц, който връща човека в контакт със Земята, природата и нейните елементи.

 

Последният фестивален ден 27 април, неделя, ще започне с две събития на Театър „Метаморфози“ (София). В 11:00 ч. е цирковият спектакъл за деца „Пинокио“ по Карло Колоди. В следобедните часове предстои клоунадата „Червеният нос“ в три от пловдивските паркове – 13:30 - 14:00 ч. в парк „Белите брези“, 14:30 - 15:00 ч. в парк „Пловдив 2019“, 15:30 - 16:00 ч. на Гребната база (парк около Младежки център).

 

В тазгодишното издание 6Fest поставя акцент върху премиерните гостувания на три чуждестранни формации с богат международен опит, чиито артисти са живи статуи. В следобедните часове на 27 април ще видим 10 живи статуи от Çelik Çomak (Турция), Matrix Entertainment (Сърбия) и Galatea (Украйна).

 

Exp Art Lab (София) ще се включи в 6Fest с две събития. От 17:00 ч. е уъркшопът им по танцов театър и импровизация, подходящ за непрофесионалисти, възрастни и деца над 7 години. От 18:00 ч. по главната ул. „Княз Александър І“ ще премине карнавалното шествие „Танцова разходка“ на артистите от Exp Art Lab, в което могат да се включат както участниците от уъркшопа, така и други желаещи.

 

Последното фестивално събитие на 6Fest на 27 април ще бъде концертът на Vilma Talvitie (Финландия) от 20:30 ч. Соловите ѝ изпълнения са съчетание между вокали, бодиперкусии, ударни и танцови елементи. Музиката й смесва съвремието с угро-финските певчески традиции. Вилма има международни участия в повече от 30 държави в Европа, Азия и Южна Америка.

 

Входът за всички фестивални събития на 6Fest е свободен.

 

Основните фестивални локации ще бъдат площад „Централен“, ул. „Княз Александър І“, Виенски павилион в Цар Симеоновата градина, площад „Стефан Стамболов“.

 

Актуална програма по дни, часове и локации е публикувана в специалното Facebook събитие https://www.facebook.com/events/1643912436482651/, както и във фестивалния сайт

 

 https://6fest.art/6fest-plovdiv-2025/ .

 

 

ПРОГРАМА

 

24 април 2025 г., четвъртък

 

16:00 - 16:30, Виенски павилион, Цар Симеонова градина

 

Куклен спектакъл „Приключенията на котето Кевин“, 10Б клас, Национална гимназия за сценични и екранни изкуства - Пловдив

 

 

25 април 2025 г., петък

 

19:00 - 19:45, площад „Централен“

 

Акробатичен спектакъл „C'est La... Wheel!“, Театър „V.O.S.A.“ и „Sunriders“ (Чехия)

 

20:30 - 21:10, площад „Централен“ до пощата

 

Огнен спектакъл „Lumierie“ Opera Fiammae (Италия)

 

 

 

26 април 2025 г., събота

 

14:30 - 16:30, площад „Централен“

 

„Театромат“, „Трио театър” (България)

 

17:00 - 18:30, По маршрут Джумаята – ул. „Княз Александър І“ – Виенски павилион в Цар Симеонова градина

 

Музикално шествие и концерт на Bulgar Klezmer Band (България)

 

19:00 - 20:00, площад „Централен“, начална точка - Военен клуб

 

Карнавално шествие с участието на Големите марионетки на „Puppets Occupy Street“ - Театър „Колибри“ (Румъния), Куклите “Риба” на Театър „V.O.S.A.“ (Чехия)

 

20:30 - 20:55, площад „Централен“ до пощата

 

Огнен спектакъл „Etna“,  Opera Fiammae (Италия)

 

 

 27 април 2025 г., неделя

 

11:00 - 11:30, Виенски павилион, Цар Симеонова градина

 

Цирков спектакъл „Пинокио“, Театър „Метаморфози“ (България)

 

 

Клоунада „Червеният нос“ в парка

 

Театър „Метаморфози“ (България)

 

13:30 - 14:00 - парк „Белите брези“

 

14:30 - 15:00 - парк „Пловдив 2019“

 

15:30 - 16:00 - Гребна база, парк около Младежки център

 

Живи статуи

площад „Стефан Стамболов“

 

16:00 - 16:40 / 17:00 - 17:40 / 18:00 - 18:40 / 19:00 - 19:40

 

Çelik Çomak Performance Artists (Турция)

 

17:00 - 17:40 / 18:00 - 18:40 / 19:00 - 19:40

 

Matrix Entertainment (Сърбия)

 

 17:15 - 18:00 / 18:15 - 19:00 / 19:15 - 20:00

 

Театър на живите статуи "Galatea" (Украйна)

 

17:00 - 18:00

 

Виенски павилион, Цар Симеонова градина

 

Уъркшоп по импровизация, Exp Art Lab (България)

 

18:00 - 19:00

 

По маршрут Виенски павилион в Цар Симеонова градина – ул. „Княз Александър І“ – Джумая

 

Карнавално шествие „Танцова разходка“ , Exp Art Lab (България)

 

20:30 - 21:30

 

Виенски павилион, Цар Симеонова градина

 

Концерт на Vilma Talvitie (Финландия)

Страница 1 от 2382

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…