Капана.БГ
ДПХ кани на изложба „Съвременна графика“
Дружество на пловдивските художници (ДПХ) кани на следващата мащабна изложба от годишния си календар, посветена на „Съвременната графика“. Графиката е елитарно изкуство, тя изисква своите условия на създаване и специфичен за проявата форум, затова и настоящата изложба с куратори Осман Юсеинов и Антоан Стойков, е организирана чрез отворена покана към творците, които работят в областта на изящната графика. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от тричленно жури от доказани професионалисти в областта на графиката.
Официалното откриване е на 7 февруари 2025 г., петък, в галерия „Дружество на пловдивските художници“ на бул. „Цар Борис III Обединител“ № 153.
Събитието се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.
Първото издание на „Съвременна графика“ бе през февруари 2024 г. В него взеха участие голям брой автори и събитието получи широк обществен отзвук сред публиката. След успеха на изложбата, Дружеството взе решение проявата да стане ежегодна. Търсеният ефект е създаването на изложба с богато разнообразие на класически и съвременни графични техники, създаване на значима експозиция, която отразява постиженията на българското графично изкуство в момента. В настоящата изложба отново участват голям брой автори – от млади до утвърдени имена – от града и областта.
Предстои и издаване на каталог с експозицията. Екземпляри от него ще бъдат предоставени на НБ „Иван Вазов“ в дигитален и печатен вариант, специализирани по изкуствата учебни заведения – АМТИИ Пловдив, ПУ „Паисий Хилендарски“ /Катедра „Естетическо възпитание“/, НХГ„Цанко Лавренов“, НГСЕИ – Пловдив в печатен вариант.
Изложбата ще продължи до 04.03.2025 г.
Реномирани историци издават книга за траките
Седем специалисти по тракология, стара история и археология от БАН взимат участие в изданието
Според Херодот траките са „най-многобройния народ след индийския“. Но кои точно са те? Откъде са дошли? Как са живели и в какво са вярвали? Кои са били техните владетели и царства? А какъв е бил езикът им?
Това е само малка част от въпросите, свързани с древния народ, които според издателство „Българска история“ силно вълнуват съвременното българско общество.
Именно големият читателски интерес е причината за реализирането на книгата „Траките. Какво трябва да знаете“, която дава отговор на тези и на още много въпроси относно тракийската история, бит и култура.
Изданието съдържа 20 теми, чиито автори са седем от най-изявените специалисти по тракология, стара история и археология у нас – проф. дин Валерия Фол, гл. ас. д-р Ели Филипова, доц. д-р Иво Топалилов, проф. дин Калин Порожанов, проф. дфн Светлана Янакиева, д-р Стоянка Димитрова, доц. д-р Тодор Чобанов.
Издателите уточняват, че поместените в книгата текстове се основават на богат набор от различни по вид исторически извори и изследвания. Освен политическа история, значително внимание е отделено на бита на траките – техните занаяти, стил на обличане и хранителни навици, облика на живота в градовете и царските резиденции.
Описани са и малко известни аспекти като корабостроенето и, разбира се, тракийските съкровища, които са много повече от луксозни предмети и представляват отражение на тракийския мироглед.
Читателят ще научи и до каква степен тракийското културно наследство прониква в някои съвременни български традиции като нестинарството и кукерската обредност, допълват от „Българска история“.
В края на книгата е публикуван и речник, в който са обяснени редица специализираните термини, имена или събития от тракийската история.
Книгата е вече налична за поръчка онлайн на www.bulgarianhistory.shop
Представят новата „Антология Съвременна българска поезия“ в Пловдив
Издателство „Бокал 77″ и U PARK gallery ви канят на 6-ти февруари, от 18 и 30 ч. в U PARK gallery, на официалната премиера на на „ Антология Съвременна българска поезия “ в Пловдив. В сборника са включени 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия.
„Събрахме и обединихме 43 утвърдени имена, които с действията и творбите си са пример за хиляди читатели и млади автори. Това е и целта на книгата – да остави завет и основа за бъдещите поколения, да ги зарази с магията на най-доброто от българската поезия. Заповядайте, за да изживеем една прекрасна вечер, пълна с красиви светове, заедно!“ – пише в поканата на организаторите.
Авторите, включени в антологията, са:
Азиз Таш
Александрина Валенти
Бистра Иджома Окереке
Бойко Ламбовски
Бригита Владимирова- Гита
Виолета Кунева
Гергана Змийчарова
Даниел Рашев
Ева Гочева
Елена Янева
Иван Владимиров- Нав
Иван С. Вълев
Иван Ланджев
Илиян Любомиров
Ина Иванова
Ирен Петрова
Калин Терзийски
Константин Трендафилов
Кристин Димитрова
Кристина Крумова
Крум Филипов
Лора Динкова
Маргарита Петкова
Марий Росен
Невена Борисова
Нели Георгиева
Николай Владимиров
Оля Стоянова
Палми Ранчев
Петър Краевски
Петър Чухов
Рене Карабаш
Роман Кисьов
Росен Димитров
Росен Карамфилов
Сашо Серафимов
Светослав Терзийски
Стефан Иванов
Теа Монева
Теодора Тотева
Тома Марков
Хайри Хамдан
Ясен Атанасов.
Художественото оформление на корицата е на Петринел Гочев.
От издателство Бокал 77 разкриха, че на премиерата в Пловдив ще може да видите лично някои от тях, между които е и специалното участие на голямата Маргарита Петкова.
„Нека след тази вечер да ни държат дълго усмивките и смисъла, който оставяме на поколенията с тази книга“, апелират организаторите на събитието.
Читалище „Мустафа Кемал Ататюрк“ кани на литературна вечер с Ина Иванова
Читалищното настоятелство на НЧ „Мустафа Кемал Ататюрк – 2003“ кани пловдивчани и гости на града на литературна вечер „Вино и проза: Вечер с Ина Иванова“, която ще се проведе на 10 февруари 2025 г. от 18:00 ч. в библиотеката на читалището, ул. „Д-р Георги Вълкович“ №3, Пловдив.
Събитието ще предложи среща с утвърдената писателка Ина Иванова, чието творчество е отличено с редица литературни награди, както и дегустация на селекция от вина на Angel’s Estate – българска винарска изба с подчертано внимание към традицията и качеството.
„Вярваме, че тази вечер ще представлява интерес за почитателите на литературата и културния живот в града. Публиката ще разбере какво се случва, когато думите се отпиват като вино. Магията на литературата ще се срещне с изкуството на доброто вино в една вечер, изпълнена с вдъхновение и наслада за сетивата. Думи, които се разливат като вино. Вино, което разказва истории. Една вечер, която не бива да пропускате!“, споделят от читалищното настоятелство.
Ина Иванова е автор на сборниците с разкази „Право на избор и други проклетии” (изд. Арс, 2009), „Името на неделята” (изд. Жанет 45, 2012) и „Летящ акордеон” (изд. Жанет 45, 2014), романа „Кар танеси” (електронна книга) и стихосбирките „малки букви” (изд. Жанет 45, 2016), „Криле от папиемаше" (изд. Жанет 45, 2019) и „Нещата, за които мълчим“ (2022).
Публикува текстове в сп. „Съвременник”, „Литературен вестник”, сп. „Страница”, сп. „Глоси”, сп. „НО поезия”, сп. „DIVA!”, в множество електронни издания, както и в сборниците „Друга вода”, „6+” и „Бащите не си отиват”.
Нейни текстове са превеждани на английски, руски, полски, фарси, арабски, хърватски и сръбски език. Носител на многобройни награди, сред които Награда „Пловдив“ през 2024 в раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ за сборника с разкази "И винаги любовта" и на Националната награда за поезия "Христо Фотев".
Кураторските турове и лекции в галерия „Капана“ продължават
Образователната програма към изложбата „Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ продължава и през февруари. Всеки уикенд в галерия „Капана“ се провеждат срещи с кураторите на националните участия от последните години и кураторски турове.
Програмата допълва разказа на самата изложба с още визуален материал, анализ на произведенията и детайли от организацията на павилионите и се радва на голям интерес от публиката.
Образователната програма на изложбата през февруари включва:
8 февруари, 15.00 часа – среща с Яра Бубнова, куратор на проекта „Съобщение“ – национално участие на България във Венецианското биенале през 1999 г. и комисионер на участията през 2019 и през 2022 г.
9 февруари, 15.30 часа – среща с Недко Солаков, автор на проекта „Съобщение“ – национално участие на България във Венецианското биенале през 1999 г. и най-силно представеният на биеналето български художник
15 февруари, 15.00 часа – среща с Ирина Баткова, куратор на проекта „Ето къде си“ – национално участие на България във Венецианското биенале през 2022 г.
16 февруари, 15.00 часа – кураторски тур в изложбата със Светлана Куюмджиева
Лекционната програма се провежда в галерия „Капана“ – Пловдив на български език. Достъпът е свободен. За кураторските турове в изложбата достъпът е на цената на входния билет на галерията.
Проектът се реализира от Градска художествена галерия – Пловдив съвместно с Община Пловдив и с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
Ангел Дюлгеров с първи самостоятелен концерт в родния Пловдив
На 29 март 2025г. от 19.00 часа в Драматичен театър – Пловдив виртуозът на китарата – пловдивчанинът Ангел Дюлгеров ще представи за първи път в родния си град концерт-спектакъла „Самсара – китарният свят на Ангел Дюлгеров“.
Това е мащабен проект, който представя усещането на Ангел Дюлгеров за аудио-визуално изкуство, а зрителите ще се потопят в авторските композиции, съчетани със специално изработени визии, поднесени с перфектен звук и отношение към детайла. Екипът на проекта включва едни от най-големите професионалисти на българската сцена, което гарантира, че крайният продукт ще бъде на световно ниво.
Ангел Дюлгеров е един от най-успешните китаристи на България. През последните 15 години той работи като музикален продуцент с едни от най-големите имена на българската музика – Лили Иванова, Любо Киров, Васко Василев, Орлин Павлов, Михаела Маринова и други.
В музикалния си път Дюлгеров участва и в знаковите банди Free Style, Габана, Bobo and the Gang, Tube Hedzzz и др. През последните осем сезона той е част и от бандата на музикалния формат “Гласът на България”.
Заедно с Ангел Дюлгеров на сцената ще застанат музикантите: Начо Господинов – барабани, Мирослав Турийски – клавишни, Стойко Милев – бас, Константин Христов – китара, както и специално подбран камерен щрайх с водач Орлин Цветанов.
През 2021 година Ангел издаде самостоятелния си албум „Муза“, а през 2024 година излезе и “Самсара”. В началото на месец март 2025 година Ангел Дюлгеров ще представи ново EP с четири изцяло нови композиции, които ще бъдат включени в сетлиста на концерта.
Концерт-спектакълът „Самсара – китарният свят на Ангел Дюлгеров“ се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.
Билетите са вече в продажба в цялата мрежа на Ивентим, касите на Ивентим в Пловдив – каса МаскАрт в ДК „Борис Христов“, Билетен център пред Община Пловдив, в Туристически информационен център на Римски стадион, каса на Античен театър и онлайн на Eventim.bg.
Билети се продават и на касата на Драматичен театър – Пловдив, платформата tickets.dtp.bg и в Grabo.bg
Александър Христов в Литературен салон Spirt & Spirit
Литературен фестивал „Пловдив чете“, литературен салон „Spirt & Spirit“, издателство „Scribens“ и клуб „Петното на Роршах“ Ви канят на среща разговор с Александър Христов.
Модератор: Ренета Бакалова
Ще чуете стихотворения от новата поетична книга на Александър Христов „Не“. Поезия, стъпила с разбиране на раменете на предходните поколения.
„Не“ се развива като кълбо стегната прежда – всяко стихотворение води до следващото, не само на ниво образи, а и на ниво болка, самоотречение, отказ да уталожиш тъгата.
***
Нека се изпее,
че сме пушек в пушека,
подпалвачът да изпепели
всички театри, всички циркове,
докато повтаря:
само дресираният лъв
прескача обръчи,
само слабият актьор
е с постоянна роля,
само куклата
желае да стане кукловод.
Нека се пита
кои сме, от кои сме,
докато не се разбере,
че вечната мелодия
непрестанно се променя,
че строфата живее
като маска,
докато я носиш, после пада
на сцената, изчезва
зад кулисите,
сякаш е сянка
на акробат, балерина
от музикална кутия, ехо
на празен манеж.
Малко е, всичко е:
никой никога
недоизпява
всички светове.
––-
„Би ми се искало стихотворенията да се четат последователно, но и читателят да е максимално свободен. Затова премахнах всички паратекстове. Надявам се, че всеки, който посегне към книгата, ще бъде и провокиран да разсъждава, да се запита: как общуваме, какво е битието ни, колко неща отхвърляме, какво изобщо ни различава едни от друг и до каква степен е нужно, непреодолимо, неизбежно“, допълва д-р Христов.
––-
Александър Христов е автор на четири поетически книги: „Крайпътна обител“ (2017), „До първата сянка“ (2021), „Ако мястото е време“ (2022) и „НЕ“ (2024).
Доктор по българска литература. Асистент в Катедра „Българска литература“, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Носител на награди за поезия, белетристика, критика.
Негови стихотворения са превеждани на английски, испански и немски език.
–-
Входът е свободен, а повече информация за събитието може да откриете тук: https://fb.me/e/5Xl7BVdzR.