Капана.БГ

Капана.БГ

Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit, Издателство Жанет 45 и клуб Петното на Роршах Ви канят на среща разговор с Ралица Николова.

 

Модератор на събитието ще бъде Ина Иванова..

 

То ще се проведе на 3 декември 2024, вторник, от 19:00 ч. в клуб Петното на Роршах, Пловдив (ул. Йоаким Груев 36) вход свободен.

 

Дебютният роман на Ралица Николова е градски дом, в който има „ирония, лишена от претенции ерудиция, женска и момичешка непосредственост, а през прозорците влизат светлина, разговори и истории. Вратата не е заключена, всеки може да влезе, може и да не пожелае да излезе обратно навън, преди да го е прочел.“, казва Стефан Иванов.

 

–––

Ралица Николова (1982) е магистър по Политология, журналист и специалист по обществени и бизнес комуникации. Родена е в Плевен, но живее от дълги години в София.

До момента нейни стихотворения са публикувани в Литературен вестник, в сайта на сдружение „Бургаски писатели“, дигиталното поетично списание – „Нова асоциална поезия“. Участник е в различни поетични четения.

„Романът на една жена без качества“ е нейната дебютна книга.

 

 

Входът е свободен, а повече информация за събитието може да откриете тук: https://fb.me/e/4shMJG0nY.

Темата на конкурса тази година е „Всеобща декларация за правата на човека“, приета от Общото събрание на ООН на 10.12.1948 г.

 

НХГ "Цанко Лавренов" кани пловдивчани на тържествена церемония по награждаване на премираните участници в VII-ия Национален ученически конкурс „Плакат-Костадин Отонов“ и на официално откриване на изложба „Всеобща декларация за правата на човека“ с конкурсните плакати.

 

Събитието ще се проведе на 5 декември 2024 г. от 12:00 часа в Дом на културата „Борис Христов“, ул. „Гладстон“ № 15, Пловдив.

 

Гласуването за плакатите, участващи в седмото издание на Национален ученически конкурс „Плакат–Костадин Отонов“, се проведе на 14 и 15 ноември 2024г. чрез онлайн-системата за оценяване в сайта на НХГ "Цанко Лавренов", която е организатор на събитието съвместно с Министерството на културата на Република България. Комисията присъди девет награди. Класираните на първо, второ и трето място ще получат стипендии при условията и по реда на „Наредбата за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби“.

 

Темата за 2024 г. е „Всеобща декларация за правата на човека“, приета от Общото събрание на ООН на 10.12.1948 г.

 

В конкурса се включиха 94 ученици от седем училища по изкуствата към Министерството на културата: НХГ „Цанко Лавренов“, НГПИ „Св. Лука“, НХГ „Димитър Добрович“, ПГПИ – Смолян, НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“, НУПИ „Проф. Венко Колев“ и НУИИ „Илия Петров“.

 

Всички конкурсни плакати бяха селектирани и гласувани анонимно от Комисия в състав: Ралица Базайтова (експерт в Министерството на културата), Катрин Гутман от Община Пловдив, проф. д-р Николай Младенов (зам. ректор на НХА-София), Албена Спасова от Международното триенале на сценичния плакат, доц. д-р Георги Павлов от НХА, доц. д-р Александър Гьошев от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“, доц. д-р Красимира Друмева от ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", Илияна Попова от ВИВАКОМ, Петър Чучулигов от НХГ "Цанко Лавренов", Ралица Карапантева – директор на НГПИ "Св. Лука"-София, Боряна Дянкова от НУПИ „Проф. Венко Колев”, Виктория Ризова от ПГПИ-Смолян, Анета Деновска от НХГ "Димитър Добрович", Ваня Малакчиева от НУИИ и графичният дизайнер Костадин Отонов, който е патрон на конкурса.

 

Конкурс "Плакат-Костадин Отонов" 2024 г. се реализира със съдействието на: Министерството на културата на Република България, Община Пловдив, Националната художествена академия-София, Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство-Пловдив, Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий", ВИВАКОМ България, рекламна агенция "PrintGround" и културен център "Бялата къща".

 

Повече информация: https://www.nhglavrenov.bg/bg/konkurs-plakat/finalni-rezultati-2024

 

Медийни партньори са: БНР Пловдив, Дарик радио, Plovdiv time, TrafficNews.bg, Под тепето, Капана.бг, Уча в Пловдив и EuroPlovdiv.com.

Природонаучният музей в Пловдив стана дом на една от най-атрактивните сладководни риби в света. Tetraodon mbu е вид едра риба балон с много дълга и красива опашка, чаровно лице и впечатляваща окраска. Екземплярът, който от вчера живее в аквариума на музея, е участвал в изложение по акваристика и към моменета е най-скъпата риба, закупувана за живата експозиция на музея.

 

Едно от имената, с които е известна рибата, е „гигантска риба балон“ поради внушителните си размери – дължината ѝ достига до 90 см, а специфичната ѝ окраска, наподобяваща лабиринт, я отличава от останалите представители на рода. В професионалните среди на акваристите уникалния вид тетрадон е известен като „кучнцето на аквариума“ заради своята дружелюбна  доверчива натура, и любопитството, с което се приближава към стъклото, за да „поздрави“ всеки наблюдател на аквариума.

 

Рибите Tetraodon mbu се срещат по средното и долното течение на река Конго в Африка, както и по източния бряг на езерото Танганайка близо до устието на река Малагараси. В естествената си среда се хранят с черупчести безгръбначни, като миди и охлюви, раци, червеи и дребни рибки. Видовете, отглеждани в контролирани условия, изискват разнообразна диета, състояща се от черупчести организми, за да се осигури доброто им здраве и да се предотврати свръхрастежът на зъбите.

Васил Петров ще зарадва почитателите си с Коледен джаз концерт в Пловдив Ивент Център на 19 декември 2024 г. от 20:00ч. Елегантно, с много топлина и пленителен суинг Васил Петров представя едни от най-красивите Коледни песни и авторски музика по текстове на Архимандрит Серафим в специалната му за Рождество Христово в изключителни джаз интерпретации и ще ни зареди с добро настроение в навечерието на най-светлите празници.

Джаз легендата ще бъде съпроводен от изключителни музиканти - Николай Костадинов (пиано), Даниеле Феббо (бас) и Христо Йоцов (барабани). 

Програмата обещава да представи уникални джаз версии на класическите Коледни мелодии White Christmas, Let it snow, Jingle bells, Silent night, Ave Maria, Santa Clause is coming to town и любими песни от репертоара на Васил Петров.

Концертът е част от юбилейната година, в която изпълнителят отбелязва 30 години на сцена и тази вечер ще изпълни най-доброто от Коледните класики в негов стил.

Билети се продават в мрежата на Kupibileti.bg.

Начало: 19 декември 2024 г., 20:00 часа Място: Пловдив Ивент Център 

Вратите отварят в 19:00ч. 

 

Дружеството на пловдивските художници кани пловдивчани и гостите на града на откриването на ежегодната представителна ГОДИШНА ИЗЛОЖБА НА ДПХ на 5 декември 2024 г., 18.00 ч., в зала „2019“ на ГХГ Пловдив, ул. „Гладстон“ 32.

 

Изложбата се организира всяка година през декември като символично начало на Рождественските празници, като цялостно представяне на Дружеството и артистичните постижения на неговите членове. Публиката ще види най-новите творби на пловдивските художници в областта на живописта, графиката, скулптура и N-формите.

 

На 5 декември по време на откриването ще бъдат обявени авторите, които петчленно жури е определило за носители на годишните награди на ДПХ за Живопис, Графика, Скулптура, Награда за млад автор и  Наградата на Кмета на Пловдив за най- добро цялостно представяне.

 

Изложбата е с вход свободен и ще може да се види и в първите дни на януари 2025 г.

 

Тя е част от Културния календар на Община Пловдив и се осъществява с нейната финансова подкрепа.

Тази вечер представянето е в родния му град – Асеновград, на 10 декември – в Пловдив

 

Тази вечер – 3 декември, в Асеновград в арт галерия „KRIS“ в 18.30 часа, и на 10 декември в Пловдив в изложбена зала „2019“ на ул. „Гладстон“ 32 в 18.00 часа ще се състои премиерното представяне на каталога „Притчи за живота и любовта“. Изданието се посвещава на 50-годишнината от рождението на Геракси Гераксиев  (1974-2024) и включва над 50 произведения от творческите му търсения. Един невероятен човек и творец, който напусна земния свят твърде млад. На 6 декември, той трябваше да навърши 50, но остана завинаги на 49 години.

 

„Идеята за този каталог бе да изградим капсула на паметта, запазвайки на хартиен носител въздействащите произведения на Геракси, изпълнени с мъдростта и добротата, кодирани в неговото творчество. Щастлива съм да споделя, че изданието е изпълнено с добрата енергия  на хора, които не мога да не изброя:  благодетелят, който пожела да заплати отпечатването и пожела анонимност, на целия екип професионалисти, които работиха напълно безвъзмездно и с отворени сърца : фотограф Владимир Янев, предпечат Нина Янева, редактор и коректор Нели Пеевска, печат Тракия Прес. С благодарност към Аспарух Сърбов и Apree Artstudio за организационната подкрепа , към колекционерите и приятелите, предоставили ни творби! С благодарност към галеристите Анна Дякова, Светла Попчева, Таня Сърданова, Кети Зидарова Галерия Kris - Асеновград и председателите на Дружество на пловдивските художници – Димитър Чонов, Снежана Фурнаджиева, които през годините са организирали изложби на Геракси Гераксиев и с готовност се включиха с текстове в каталога. С благодарност към Ваня Гераксиева за силата и подкрепата!“, разказа Донка Налбантова, съставител на каталога, която ще е модератор и на двете вечери.

 

„Аз искам хората да се интересуват от картините ми, да разчитат посланията ми и тези послания да променят живота им към по-добро…“

 

Геракси Гераксиев

Регионален етнографски музей – Пловдив има удоволствието да ви покани на изложба „Медникарството – древно и вечно“, която ще бъде открита на 4 декември 2024 г. от 17:30 ч. в музея.

 

Експозицията ще ви потопи в дълбоките традиции и история на медникарския занаят – изкуство, което съчетава естетика и функционалност и предава духа на българските майстори през вековете.

 

Чрез автентични експонати, гравирани съдове и архивни материали ще проследим развитието на медникарството, което през XVIII век достига далечни пазари в Ориента, включително известния базар в Кайро. Ще видите как българските медникари са вплитали местни традиции с влияния от Дамаск, Багдад и Цариград, създавайки изделия с изчистена форма и символна украса, вдъхновена от българските шевици.

 

Сред акцентите на изложбата е гравираната синия – символ на семейната сплотеност, и експонати, свързани с традиционните панаири и търговски обиколки на майсторите бакърджии.

 

Изложбата „Медникарството – древно и вечно“ е поклон пред непреходната сила на занаята и значимостта на медникарите – пазители на традициите, активни участници в обществения живот и дори в революционните движения.

 

Екипът на музея ви очаква да откриете богатството на българския дух и културно наследство!

Страница 1 от 2342

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…