Капана.БГ
Синелибри стартира в Пловдив с "Да бъдеш Мария"
Остават броени дни до началото на Международния кино-литературен фестивал Синелибри в Пловдив. Най-грандиозното киносъбитие на есента започва на 19 октомври с биографичната драма „Да бъдеш Мария“, която осветлява щекотливи факти около заснемането на противоречивия шедьовър „Последно танго в Париж“ в контекста на движението за защита на жените от насилие. Младото дарование Анамария Вартоломей влиза в кожата на френската звезда Мария Шнайдер, партнира ѝ Мат Дилън в ролята на Марлон Брандо.
В съответствие с мотото на фестивала „Поезия безкрай“ програмата обхваща заглавия, които се отличават с изключително кинематографично майсторство, но това не е единственото, което ги свързва с поезията. Филмът „Вечният визионер“ например разказва за Луиджи Пирандело – брилянтен новелист, драматург и поет, лауреат на Нобелова награда за литература (1934). Новатор в театъра, художник на „разкъсаните нишки“ и отчуждението, портретист на кризата в съзнанието на модерния човек, верен на своята максима „Аз не живея моя живот, аз го пиша“, Пирандело оставя след себе си огромно книжовно наследство, но и полярни мнения за идеологическите си възгледи.
Същинска сетивна експлозия предлага драматичният фентъзи мюзикъл „Операта!“ с Венсан Касел, Роси де Плама и Фани Ардан в главните роли. Творбата се уповава на виртуозни арии от Верди, Пучини, Росини, Моцарт, Вивалди и Глук, изкусно вплетени в потока на повествованието. Различни стилове и жанрове се сливат с трагичната красота на мита за Орфей и Евридика, изковавайки нов емоционален език.
Почитателите на култовия шотландски писател Ървин Уелш ще имат възможност да гледат документалния филм „Избери Ървин“, в който той споделя моменти от собствената си житейска история и философия, докато негови пламенни почитатели от артистичния свят разкриват страстта си към книгите му. Творчеството на Уелш се занимава с мрачните подземия на човешката природа, цената на антиконформизма, саморазрушителните зависимости, социалната изолация и покварата на властта. „Библията за аутсайдери“ „Трейнспотинг“ разтърсва литературния свят с бруталния си черен хумор и от 1993 г. насам е многократно преиздавана и двукратно екранизирана от Дани Бойл.
Киноманите не бива да пропускат още една биографична драма – „Лимонов“ на Кирил Серебренников, адаптация по книга на френския писател Еманюел Карер. Бен Уишоу прави изумителна роля в този хипнотичен филм, който повежда зрителя на пътeшествие из Русия, Америка и Европа от втората половина на XX век, за да разкаже скандалната история на Едуард Лимонов (1943-2020), радикалния съветски поет, който се превръща в скитник в Ню Йорк, сензация във Франция и политически антигерой в Русия. Автор на адаптирания сценарий на „Лимонов“ е самият Павел Павликовски, полско-британски режисьор и сценарист, известен с филми като „Студена война“ и „Ида“, за който получава „Оскар за най-добър чуждоезичен филм“.
На 2 ноември ще бъде излъчена умопомрачителната черна комедия „Второ действие“ с Луи Гарел и Леа Сейду, дело на един от най-оригиналните съвременни режисьори на Франция – Контан Дюпийо („Яник“, „Дааали!“). Филмът е метатекстуална провокация с абсурдистки привкус – шега с киното като илюзия и рефлексия на живота, шега със суетата на актьорите и техните агенти, шега с отношението на зрителите към крайния резултат от снимачния процес. Не на последно място „Второ действие“ иронизира охотата, с която се превръщаме в роби на собствените си технологични достижения – такъв нов „идол“, схващан като глобална заплаха за човешкото и човека, е изкуственият интелект.
Жителите и гостите на Града под тепетата ще могат да си припомнят и една класическа приключенска драма – „Зорба гъркът“ (1964) на реж. Михалис Какоянис, адаптация по романа „Алексис Зорбас“ на Никос Казандзакис, с Антъни Куин в главната роля. Филмът е сред основните заглавия на 37-ата церемония по връчване на наградите „Оскар“ с номинации за награда в седем категории, включително за „най-добър филм“, като печели три статуетки.
На 3 ноември от 16:30 ч. ще бъде показан пилотен 30-минутен откъс от бъдещата документална поредица „Петокнижие Анжелово“, посветена на непрежалимия киносценарист, писател, общественик и интелектуалец Анжел Вагенщайн, който ни напусна на 100-годишна възраст. Ценителите на неговото разнолико и дълбоко хуманно творчество, които познават предизвикателния му житейски път, знаят, че той започва именно в Пловдив през 1922 година.
Всички премиерни заглавия от програмата на Синелибри Пловдив са достъпни тук: https://www.cinelibri.com/cinelibri-v-plovdiv-lucky-dom-na-kinoto/. Домакин на прожекциите по традиция е Лъки Дом на киното. Билети може да бъдат закупени от касата на киното и онлайн.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“, Столична община, Община Пловдив, Фонд „Култура“ на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески“, Община Стара Загора.
Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г. Програмата се осъществява с изключителното партньорство на УниКредит Булбанк и в партньорство с NESCAFÉ® Dolce Gusto, Schweppes, Fashion Days, Дерматологични лаборатории Avène, TatraTea, Kaufland България, #ПромениКартинката и множество съмишленици и партньори, обявени тук. Официални превозвачи на фестивала: Moto-Pfohe, Bulgaria Air.
Официален уебсайт: www.cinelibri.com
„Дни на Японската култура в България“ гостува в Пловдив
Жителите и гостите на града ще могат да се насладят на изложба на икебана от 21 до 27 октомври 2024г. в Източен сектор на Римски стадион в гр. Пловдив, както и да се включат в икебана пърформанс и работилница. Събитието е част от 35-тите „Дни на Японската култура в България“ и се провежда под патронажа на Посолството на Япония в София.
Икебана е японско изкуство, което ни вдъхновява да творим и да изразяваме уникалната си същност чрез красотата на цветята. Изложбата на Miracle Ikebana ще представи многообразието на икебана – от семпли и пестеливи композиции, през скулптурни цветни композиции, до големи, богати композиции, характерни за школата Согецу. Посетителите на Miracle Ikebana през изминалите години ги описват като „разходка в красотата“, „красиво, интересно, свежо, създаващо настроение“, „много красиво и успокояващо“, „спиращи дъха композиции“, „празник за сетивата“, „цветно вдъхновение“. Тези емоции ще изживеят отново посетителите на изложбата в гр. Пловдив, а след това и в гр. София.
Пърформанса ще бъде изпълнен от добре познатата Мирослава Иванова с японско име Hosen, икебана артист и лицензиран преподавател в школата Sogetsu Токио. Мирослава Иванова Хосен е преподавател 3-та степен (Санкиу Шихан) от най-модерната школа за икебана в света, Sogetsu School of Ikebana. Тя ще направи пърформанс по време на официалното откриване на изложбата, като в събитието ще се включат и нейните ученици. В пърформанса ще бъде демонстрирана концептуална аранжировка на икебана под съпровода на японска музика, едно истинско релаксиращо преживяване и наслада за очите и душата на присъстващите. Участниците в работилниците не само ще се запознаят с това изкуство в детайли, но и ще направят своята „Първа икебана”.
Мирослава Иванова се занимава активно с изкуството икебана от 12 години. След като преминава през сериозно обучение към школата Sogetsu Токио, тя става лицензиран преподавател по икебана с лично име Хосен. През 2018г. продължава обучението си в Токио при мастър инструктор в централата на Согецу – Ейко Сумура сенсей. Тя е основател на Miracle Ikebana и се е посветила на популяризиране на изкуството икебана в България, като прави обучения, изложби и декорация на събития.
Къде: Източен сектор на Римски стадион – гр. Пловдив, ул. „Княз Александър I-ви“ 11 – входа на търговски център H&М
Програма:
21 октомври – 27 октомври – Изложбата може да бъде разгледана от 10:00ч. до 18:30ч. всеки ден. Вход с билети за обекта: за възрастни 5 лв., за ученици и студенти 2 лв.
21 октомври – 18:00 ч. – Официално откриване на изложбата икебана и пърформанс. Безплатен вход
27 октомври – от 13:00ч. до 16:00ч. – Работилници по икебана за деца и възрастни.
Работилницата е с предварително записване и заплащане от 25 лв. Повече информация на линка: https://miracleikebana.com/събития-икебана/икебана-изложба-и-пърформанс-пловдив
Организатор на събитието: Miracle Ikebana https://miracleikebana.com
Спонсор на събитието: Фондация EU Japan Fest
Тази есен в програмата на „Дни на японската култура в България“ са включени 23 събития в седем града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък. Юбилейната програма отбелязва три важни годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. Това са 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване.
„Viva la musica“ в Пловдив
Тазгодишното издание на „Viva la musica“ е посветено на 90-годишнината от рождението на проф. Иван Спасов и е със специалното участие на хор „Детска китка“
В традиционния за месец октомври Сдружение „Изкуство във времето“ ще открие петия си творческия сезон в камерното пространство на Областна Администрация – Пловдив. Концертът се провежда под патронажа на областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева и ще се състои на 16.10.2024 г. (сряда) от 18:00 часа в сградата на Областна администрация – Пловдив, а входът е свободен.
Тазгодишното издание е посветено на 90-годишнината от рождението на забележителният български композитор, диригент и ректор на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – проф. Иван Спасов. В него специалното участие ще вземе на хор „Детска китка“ с диригент Яна Делирадева.
Музикалното събитие се организира за пети път съвместно от Областна администрация-Пловдив и Сдружение „Изкуство във времето“ с председател д-р Злателина Коларова. В него участие ще вземат също: Ивелина Рашкова (сопрано), Павел Генов (цигулка), Теодора Василева (цигулка), Дарина Иванова (флейта), Нина Сталева (флейта), Никола Николов (виолончело), Злателина Коларова (пиано).
В програмата ще чуете творби от Иван Спасов, Парашкев Хаджиев, Петър Льондев, Сергей Рахманинов и Дмитрий Шостакович.
Сдружение „Изкуство във времето“ е създадено през 2020 г. с цел разширяване на аудиторията на класическата камерна музика, обогатяване на градската интонационна среда с нетрадиционни форми на общуване с нея, децентрализация на културните процеси, утвърждаване на нови, алтернативни пространства за изкуство, образование и естетическо възпитание на публиката.
Сдружението обединява музиканти от различни културни институции в Пловдив и съмишленици. За петгодишната си история то е изнесло десетки концерти като в тях са включени познати автори и шедьоври, но и по-малко известни, но стойностни творци и произведения, изпълнени от професионални музиканти и от млади таланти.
Филми за Луиджи Пирандело, Ървин Уелш и Анжел Вагенщайн на Синелибри
Кино-литературният фестивал започва на 19 октомври в Лъки Дом на киното
Впечатляващи филми за някои от най-интересните световни артисти ни очакват на предстоящия фестивал Синелибри в Пловдив. Остават броени дни до началото на Международния кино-литературен фест, като събитието започва на 19 октомври с биографичната драма „Да бъдеш Мария“.
Mотото на фестивала „Поезия безкрай“ свързва част от заглавията именно с поезията – едно от тези заглавия е новият филм на Микеле Плачидо „Вечният визионер“. Той разказва за Луиджи Пирандело – брилянтен новелист, драматург и поет, лауреат на Нобелова награда за литература (1934). Новатор в театъра, художник на „разкъсаните нишки“ и отчуждението, портретист на кризата в съзнанието на модерния човек, верен на своята максима „Аз не живея моя живот, аз го пиша“, Пирандело оставя след себе си огромно книжовно наследство, но и полярни мнения за идеологическите си възгледи. Същинска сетивна експлозия предлага драматичният фентъзи мюзикъл „Операта!“ с Венсан Касел, Роси де Плама и Фани Ардан в главните роли. Творбата се уповава на виртуозни арии от Верди, Пучини, Росини, Моцарт, Вивалди и Глук, изкусно вплетени в потока на повествованието. Различни стилове и жанрове се сливат с трагичната красота на мита за Орфей и Евридика, изковавайки нов емоционален език.
Почитателите на култовия шотландски писател Ървин Уелш ще имат възможност да гледат документалния филм „Избери Ървин“, в който той споделя моменти от собствената си житейска история и философия, докато негови пламенни почитатели от артистичния свят разкриват страстта си към книгите му. Творчеството на Уелш се занимава с мрачните подземия на човешката природа, цената на антиконформизма, саморазрушителните зависимости, социалната изолация и покварата на властта. „Библията за аутсайдери“ „Трейнспотинг“ разтърсва литературния свят с бруталния си черен хумор и от 1993 г. насам е многократно преиздавана и двукратно екранизирана от Дани Бойл.
На 3 ноември от 16:30 ч. ще се проведе представяне на бъдещата документална поредица „Петокнижие Анжелово“, посветена на непрежалимия киносценарист, писател, общественик и интелектуалец Анжел Вагенщайн, почетен гражданин на Пловдив, който ни напусна на 100-годишна възраст. Ценителите на неговото разнолико и дълбоко хуманно творчество, които познават предизвикателния му житейски път, знаят, че той започва именно в Пловдив през 1922 година.
Всички премиерни заглавия от програмата на Синелибри Пловдив са достъпни тук: https://www.cinelibri.com/cinelibri-v-plovdiv-lucky-dom-na-kinoto/, както и на сайта kinolucky.com Домакин на прожекциите по традиция е LUCKY – Дом на киното . Билети може да бъдат закупени от касата на киното и онлайн.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“, Столична община, Община Пловдив, Фонд „Култура“ на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески“, Община Стара Загора.
Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г. Програмата се осъществява с изключителното партньорство на УниКредит Булбанк и в партньорство с NESCAFÉ® Dolce Gusto, Schweppes, Fashion Days, Дерматологични лаборатории Avène, TatraTea, Kaufland България, #ПромениКартинката и множество съмишленици и партньори, обявени тук. Официални превозвачи на фестивала: Moto-Pfohe, Bulgaria Air.
Официална уебстраница на фестивала: www.cinelibri.com
Dream Theater с Марк Портной забиват в Пловдив за 40 години на сцена
Знаменитите прогресив метъл титани, носители на награда Грами и обичани от едни от най-страстните фенове по света, Dream Theater се завръщат пред българската публика догодина за едно незабравимо музикално преживяване в Античния театър в Пловдив. Бандата, отново в легендарния си състав – Джон Петручи, Майк Портной, Джеймс Лабри, Джон Миунг и Джордан Рудес, тръгва на турне заедно за първи път от четиринадесет години насам и на 21 юли ще представи своята „Аn Evening with Dream Theater” и у нас по покана на Fest Team. Лимитирана бройка билети за концертa в Античния театър в Пловдив влизат в продажба на 15 октомври, вторник, в мрежата на ticketstation.bg на цени от 150 до 300 лв.
Концертът на Dream Theater e част от турнето по повод 40 години на сцена, което стартира този месец в Лондон и ще обхване повече от 20 държави, в това число и България. Dream Theater са създадени през 1985 година под името Majesty от Майк Портной, Джон Петручи и Джон Миунг, тогава студенти в музикалния колеж Бъркли в Бостън. След 20 години в групата, в които допринася за издаването на 10 класически Dream Theater албума, Майк Портной я напуска през 2010 година. Сега, за радост на феновете, знаменитият барабанист е отново част от Dream Theater и новият албум и турне по повод 40 години от създаването на групата, отбелязват неговото триумфално завръщане. Миналата седмица бандата сподели и датата за премиерата на 16-тия си студиен албум Parasomnia (7 февруари 2025 от InsideOutMusic) и чисто нов сингъл и видео – Night Terror.
„Това турне ще бъде невероятно специално за всички нас! Очакваме с нетърпение и емоции всяко едно шоу. Нямаме търпение да се качим отново заедно на сцената и да започнем това историческо празненство за 40 годишнината с всички вас тази есен!“, споделят Dream Theater.
Магическата атмосфера на Античния театър в Пловдив, признат вече като забележителна концертна дестинация и в световен мащаб, го прави ненадмината локация за една нощ с новата музика, но и с класическите хитове на театъра на мечтите.
Повече информация може да намерите на https://dreamtheater.net/tour. Билетите за концерта на Dream Theater влизат в продажба на 15 октомври в мрежата на tickestation.bg и са на цени от 150 лв. до 300 лв. Събитието във фейсбук е тук.
Новини за всички предстоящи събития може да намерите на festteam.bg и ticketstation.bg, в събитието и в социалните мрежи с най-актуална информация.
Димитър Селенски: Важно е да променяме начина си на мислене от името на героя
На 21 октомври от 19:00 часа в Епископската базилика на Филипопол актьорът ще посрещне своите гости със специално подготвен спектакъл. Поводът е 70-годишния му юбилей. Организатори на събитието са Център за преводи и езиково обучение „АСТАРТА – М“ и Арт Студия „ЛАБАС“ и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив. Разговаряме с него за героите, за работата в театъра и извървения път.
Здравейте, г-н Селенски! Кога сътрудничеството между хора и герои на сцената може да се определи като добро и кога - като лошо? От какво зависи?
Взаимоотношенията между хората, които създават сценично произведение са различни от взаимоотношенията между самите героите, които пресъздават на сцената. Работа в театъра е екипна, вие не виждате лицата на хора от другите служби, чиято работа е съпричастна с представлението. Виждате само актьори. Партньорството между героите на сцената е своеобразен барометър за изпълнителите. Добре или зле свършената работа определя единствено публиката.
Актьорите със сигурност научават много от персонажите, в които се превъплъщават. Кое обаче е онова нещо, свързано с хората, което научава самият герой? И какво никога не успява да разбере?
Герой в прекия смисъл на думата е човек, който притежава определени добродетелни качества. Действащото лице в литературно произведение /опера, театър, филм и пр./, не винаги е изразител на тези качества. Антагонистът представя противоположна гледна точка, която подпомага драматургичния конфликт. В този смисъл едва ли героят научава нещо за хората. Освен по някакъв сюрреалистичен начин да научи, че може да бъде интерпретиран многократно. Не би разбрал, че е герой.
Вие имате навик да съзерцавате дълго лицата на хората. Кого различавате най-напред в образа на някого - човека или някакъв въображаем герой?
Съзерцанието на хора и събития е част от професионалната подготовка на актьора. Тези наблюдения се запазват в паметта и можеш да посегнеш към тях в определен момент. Поведението на конкретен човек облича в плът и достоверност даден въображаем герой.
Къде предпочитате да живеете - сред хората или сред героите? И защо?
Това май са различни животи! Хубавото е, че ги има. Да споделиш с близки и приятели преживелици, радости и неудачи. Да привикаш в определени моменти я любим персонаж, я знаменит автор, да се разговорите, да се поскарате и да се разделите до следващия път като стари познайници.
Според вас кой по чие подобие се ражда - човекът по подобие на героя или обратно?
Изначално човекът е творение на небесната сила. Всеки носи частица от нея. Създателят на героя е човек. Затова има герои и герои.
В коя точка най-често се пресича Вашата лична история с тази на героите Ви?
От това се започва. Личните истории, житейският опит. Ние казваме така, първо да опростим героя, а после ще го окрупняваме. В този процес някои пресечни точки отпадат. Актьорът може да промени гласа си в определен диапазон, да променя походки, но по-важно е да променя начина си на мислене от името на героя.
Ако Димитър Селенски беше герой, как щеше да се казва представлението, в което бихме го видяли ? И кой друг щеше да участва в него?
Щом някой реши, че ще съм прототип в негово представление ще узнаем и името му. Участниците се определят от вида на произведението.
А ако малкият Митко можеше да срещне актьора Димитър Селенски, какво щеше да му каже?
Навярно: Радвам се, че си все тъй непослушен и ме прегръщаш в сърцето си!“
А има ли нещо, което досега не сте научили за живота, но искате герой да Ви го каже? И кой си представяте да е той?
Много са нещата, които не съм научил. Давам си сметка за житейска грешка, а след известно време я повтарям пак. Човек води живота си според своя светоглед. Затова сме толкова различни. Пъстротата на живота и изживените мигове са кръговрата на изминатия път. Героите разговарят с нас когато сформираме характер, когато съзряваме. По-късно се срещаме отново, но разговорът е друг.
Актьорът Димитър Селенски е роден на 19.10.1954 г. в с. Кардам, Поповска околия. Израснал е в гр. Русе. Артистичните му прояви са свързани с театралната школа към театъра в града. Време на национални и международни театрални фестивали. Отличията не закъсняват, а това е мотивация да завърши ВИТИЗ „Кр. Сарафов“ в класа на проф. Анастас Михайлов.
Творческият му опит на професионална сцена, е свързан с театрите в градовете Добрич, Силистра, Шумен и Русе за периода от 1977г. – 1997г. От следващият сезон и до днес е на свободна практика. Пресъздал е над 90 роли в театъра и в киното.
Десет години от живота си преживява в Синеморец. Заедно със съмишленици създава сдружение „Врис“ с цел опазване и популяризиране на природното и културно-историческото богатство в региона. Морето и мистичността на Странджа определят бъдещите му творчески намерения. След това се установява трайно в Пловдив и в 2008 г. създава „Арт Студия ЛАБАС“. Продуцира свои моноспектакли, предимно българска драматургия: „Великденско вино“ от Константин Илиев, „Щурчето - убиецът на Ботев…?“ - по романа „Неговата любима“ на Неда Антонова, „Небето на Димитър“ по „Забравените от небето“ на Екатерина Томова и др. Сериозен акцент в моноспектаклите му, както и в близо двайсет годишното му партньорство с НФА „Българе“ е темата за България и героичното минало на страната ни.
Играе във филмите „Воевода“, „Шекспир като улично куче“, „Чувство за непоносимост“- филм за писателя Георги Марков и др.; във външни продукции - „Три заседания на извънредния комитет“, „Ной“, „Атила“.
За широката публика известността на Димитър Селенски нарасна с участието в сериалите „Откраднат живот“, „Войната на буквите“ и „Вина“.
Автор: Живка Аджеларова
Започват Международни фотографски срещи 2024
Броени дни ни делят от началото на Международни фотографски срещи 2024 „Цвят – Реалност – Въображение“. Артистичен директор и куратор е доц. д-р Никола Лаутлиев. Фестивалът в Пловдив е ежегодно международно събитие, което има амбицията да показва актуални тенденции в съвременното фотографско изкуство, с акцент към фотографската култура и нейните изразни средства.
Темата за 2024 година, „Colour, Reality, Imagination“, предлага действена концепция, насочена към взаимодействието между реалността и въображението в създаването на визуални образи. Как фотографията продължава да еволюира и трансформира езика на съвременното изкуство в контекста на бързите социални и технологични промени. Събитието отваря пространство за важни дискусии, свързани с промяната в нашето мислене за фотографията и нейното място в дигиталната среда на ежедневната комуникация. Как съвременната култура на образа реагира на предизвикателствата на постмодерната фотография? Това е сред ключовите въпроси, които фестивалът поставя, с акцент върху образователния аспект и анализ на текущите тенденции в съвременното визуално изкуство.
Официалното откриване е на 11 октомври, петък от 18:00 ч. в Градска художествена галерия „Капана“, ул. „Райко Даскалов“ № 29.
Една от ключовите фигури на тазгодишните пловдивски фотографски срещи е Кортни Рой, канадска фотографка, утвърдила се със своите кинематографични и саркастични творби, известни с коментара си за човешката идентичност и социалните роли. Учи в университета за изкуства и дизайн „Емили Кар“ във Ванкувър, а по-късно във френското „Национално училище за изящни изкуства“ в Париж. Изложбата й, озаглавена „Туристът“, ще бъде представена в първия етаж на Градската художествена галерия „Капана“. Тази серия е поредица от изображения, в които Рой изследва клишетата, свързани с туристическите фотографии, използвайки хумор и гротеска, за да представи идеализираните версии на ваканционните спомени. Нейната героиня е гротескната „дама-тигър“ – персонаж, който се лута из света на блясъка и консуматорското удоволствие, търсейки „идеалното аз“. Сред обичайните туристически дестинации са Маями и Канкун. Нейната фотография е комбинация от фина сатира и визуална критика, която открито подлага на съмнение културните наративи за туристическите преживявания.
Фернандо Монтиел Клинт е мексикански фотограф с международно признание, който ще представи своята изложба в Балабановата къща. Неговите творби ще разкрият сюрреалистичния му свят, в който се преплитат природата, науката и космогоничните митове. Клинт, чиято фотография често се движи в граничните зони между реалното и въображаемото, е вдъхновен от разсъжденията върху постчовешката – философска концепция, която изследва бъдещето на човечеството в условията на бързо развиващи се технологии и промени в нашата екологична среда. В центъра на неговите фотографии стои отчуждението на човека от природата. Това е тема, която Клинт разглежда не само като естетически проблем, но и като етична дилема. В своите творби той поставя въпроса: Какво е мястото на човека в свят, където природата все повече се възприема като ресурс, а не като нещо сакрално? Този въпрос е отразен в серията „Златната амфибия“. Сюжетите на Монтиел Клинт са наситени с митологични препратки. Неговите фотографии често създават усещане за едно непознато, магично пространство, в което човешкото и природното съществуват в постоянна хармония и конфронтация.
Ник Ханес е белгиец, съвременен документален фотограф, известен със своята социална критика и разсъжденията си върху глобализацията и урбанизацията. Роден през 1974 г. в Антверпен, Ханес започва кариерата си като фотожурналист, но бързо открива, че документалната фотография предоставя по-дълбоки възможности за изследване на важни обществени теми. Проектът му „Нова столица“, който ще бъде представен на втория етаж на Градската художествена галерия „Временни изложби“, е критично размишление върху урбанизацията и неолибералното градско развитие. В този проект Ханес изследва какви са последиците от изграждането на нови столици в държави като Египет, Казахстан и Индонезия. Представени като лишени от историческа и културна идентичност, тези места създават модел на така наречения „генеричен град“, продукт на капитализмa. Ханес е виртуоз в улавянето на ежедневните, привидно банални моменти, които разказват истории за адаптация, отчуждение и социално напрежение.
Българският фотограф Валерий Пощаров, чиято кариера се развива между Париж и България, ще представи поредицата си „Баща и син“ едновременно дълбоко лична и универсална. Пощаров е известен с изследването на интимните връзки в семейството. Чрез своите фотографии той разкрива нюанси и емоции, които често остават скрити. „Баща и син“ е проект, който започва като портрет на собствените му баща и дядо, държащи се за ръце. Символичен жест, който постепенно се разширява в глобален фотографски проект, включващ мъже от различни култури и държави. Възникват въпроси за наследството, културните традиции и начините, по които семейните връзки се проявяват във времето.
Джулия Фулъртън-Батън е британски фотограф, чието творчество се отличава със своята кинематографична визуализация и задълбочено разказване на истории. Във фотографските си проекти тя използва сложни светлинни схеми, внимателно подбрани локации и сценични постановки. Фулъртън-Батън е известна с това, че чрез работата си пресъздава образи, изпълнени с напрежение и мистицизъм, на границата на реалността. Използва модели от ежедневието, които поставя в необичайни ситуации, създавайки визуални парадокси и сцени, които приканват зрителя да се вгледа по-дълбоко в детайлите.
Последният от шестимата участващи фотографи, Александрос Аврамидис ще представи своя проект „Актуално състояние“, който представлява дългосрочно проучване на съвременна Гърция и нейната социална и културна трансформация през последните години. Аврамидис е известен фоторепортер, носител на наградата „Пулицър“ за своето отразяване на бежанската криза, а фотографиите му документират не само историческите събития, но и малките, но значими промени в ежедневието на хората. Проектът „Актуално състояние“ се фокусира върху тези промени – от политическото и социално напрежение до икономическите предизвикателства, пред които е изправена Гърция.
Фестивалът е подкрепен от Община Пловдив, Министерство на културата, Френски културен институт, Унгарски културен институт, Градска художествена галерия и Общински институт „Старинен Пловдив“
Програма „Международни фотографски срещи Пловдив, 2024“:
ПРОГРАМА
НА МЕЖДУНАРОДНИ ФОТОГРАФСКИ СРЕЩИ
ПЛОВДИВ, 2024
11 ОКТОМВРИ, ПЕТЪК
ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ НА ФЕСТИВАЛА
18:00 | Градска художествена галерия „Капана“ | ул. „Райко Даскалов“ № 29
ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБИТЕ И СРЕЩИ С АВТОРИТЕ:
18:00 – 19:30 ч.
Градска художествена галерия „Капана“
КОРТНИ РОЙ, 1-ви етаж
ДЖУЛИЯ ФУЛЪРТЪН–БАТЪН, 2-ри етаж
12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА
11:00 – 13:00
ГХГ „Временни изложби“ | ул. „Княз Александър I“ №15
ВАЛЕРИЙ ПОЩАРОВ, 1-ви етаж
НИК ХАНЕС, 2-ри етаж
13:30 – 15:00
Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Старинен Пловдив
ФЕРНАНДО МОНТИЕЛ КЛИНТ, Дълбока зала
АЛЕКСАНДРОС АВРАМИДИС, Сводеста зала
17:00 – 18:30
Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Старинен Пловдив
СРЕЩА–РАЗГОВОР С ДЖУЛИЯ ФУЛЪРТЪН–БАТЪН, КОРТНИ РОЙ, ВАЛЕРИЙ ПОЩАРОВ, НИК ХАНЕС, ФЕРНАНДО МОНТИЕЛ КЛИНТ И АЛЕКСАНДРОС АВРАМИДИС | МОДЕРАТОР: РАФАЕЛО КАЗАКОВ
11:00 – 17:00
Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Старинен Пловдив
ПУК! – ПОП-ЪП КНИЖАРНИЦА ЗА ФОТОКНИГИ
14:00 – 20:00
Кафе-бар „Котка и Мишка“ | ул. „Христо Дюкмеджиев“14, кв. Капана
БАЗАР ЗА АВТОРСКА ФОТОГРАФИЯ | 7 FILMS LAB
20:30
Bee Bob Café | ул. „Гладстон“ 1
АФТЪРПАРТИ: PINK TSONK & SUNSHINE
13 ОКТОМВРИ, НЕДЕЛЯ
11:00 – 12:00
Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Старинен Пловдив
ФОТОКНИГИТЕ ФОРМИРАТ НАШЕТО МИСЛЕНЕ
ЛЕКЦИЯ | ЮДИТ ГЕЛЕР
Университет за Артдизайн Moholy-Nagy в Будапеща.
12:30 – 14:00
ПОРТФОЛИО ПРЕГЛЕД | ЮДИТ ГЕЛЕР
11:00 – 13:30
TESТ PRESS BOOKS | ХЕНК ГРУНЕНДAЙК
8 – 10 ОКТОМВРИ
УЪРКШОП „ЗЕЛЕНИЯТ ГРАД“ | С ФЕРНАНДО МОНТИЕЛ КЛИНТ
Къща Нишанян, ул. Омуртаг № 1, Старинен Пловдив
18 ОКТОМВРИ, ПЕТЪК
Кафе/Галерия Cu29 | ул. „Христо Дюкмеджиев“ 24, кв. Капана
Откриване изложба участници в уъркшопа
31 ОКТОМВРИ, ЧЕТВЪРТЪК
17:30 | Градска художествена галерия „Капана“ | ул. „Райко Даскалов“ № 29
ФИНИСАЖ НА ФЕСТИВАЛА | КОНЦЕРТ