Капана.БГ

Капана.БГ

Филм за легендарния румънски тенисист с прякор Насти и носителят на голямата награда на престижния фестивал в Кан „Всичко, което виждаме в светлина“ предстоят в следващите два дни на София филм фест в Пловдив.

 

В днешния четвъртък можем да гледаме документалния „Насти“ – историята на румънския тенисист Илие Настасе. Във филма ще видим интервюта с Борис Бекер, Джон Макенроу, Бьорн Борг, Рафаел Надал и други известни спортисти, които разказват за Насти – противоречив и влиятелен тенисист, нарушил старомодния етикет на спорта през 70-те години на миналия век и превърнал се в истинска рок звезда. Ще се пренесем в превратната за него 1972 година, когато печели US Open, и стига финалите на Уимбълъдън и Купа Дейвис. Прожекцията е тази вечер от 18:30 часа.

 

В петък вечер ще може да се насладим на носителя на голямата награда в Кан – международната копродукция с индийско участие „Всичко, което виждаме в светлина“.  Разказ за три жени, примесен с градския шум на Мумбай и анонимни свидетелства на местни жители, разказани на различни езици, преплетени в един изключително деликатен портрет на градския живот – медицинска сестра, която копнее за съпруга си, заминал в Германия, млада индийка, в афера с мюсюлмански любовник и чистачка, която след дълга битка е решила да се върне в родното си село. Прожекцията е на 4 април от 18:30 часа.

 

Цялата програма на фестивала може да се открие на kinolucky.com, откъдето могат да се закупят и билети за филмите. Те се продават и на касите на LUCKY Дом на киното, които работят всеки делничен ден от 16 до 21 часа и в почивните дни от 10:30 до 21 часа. Цената е 12 лева, с намаление за учащи и пенсионери 10 лева, а карта за 5 прожекции е на цена 55 лева.

Има имена в музиката, които носят тежестта на легендата – имена, които разпалват емоции още с първите акорди. Такова е фамилията Бочели. Но днес светът не само слуша, а се влюбва в Матео Бочели – младият талант, който не просто върви по стъпките на баща си, великия Андреа Бочели, а създава своя собствена, неповторима музикална вселена. Той е вече звезда със свое лице и утвърдена публика, както в Европа, така и в Америка, която го посреща в първото му световно турне, започнало в началото на тази година.

 

Младият Бочели идва за първи път в България по покана на BG Sound Stage, като част от световното си турне „Summer Nigths”  – на 11 юни, на Античния театър в Пловдив.

 

Роден през 1997 година, Матео буквално израства сред музиката – неговият дом е изпълнен с арии, симфонии и аплодисментите на милиони. Но съдбата му не е просто наследство – тя е страст, работа и стремеж към съвършенство. Още от 6-годишен започва да свири на пиано, а на 18 постъпва в консерваторията „Луиджи Бокерини“ в Лука, Тоскана, където усъвършенства своя глас и техника. Първото му изпълнение на живо е на 18-годишна възраст и то не къде да е – а в Колизеума в Рим в концерт на знаменития си баща.

 

Гласът на новата италианска романтика

Музикалният стил на Матео е магично съчетание на класика и модерност. Той притежава топъл, дълбок и емоционален тембър, който напомня за златната епоха на италианската музика, но с поп звучене, което докосва и новото поколение.

 

Първият му голям пробив идва през 2018 година, когато заедно с баща си записва „Fall On Me“ – емоционална балада, включена в албума „Sì“ на Андреа Бочели. Песента покорява милиони сърца, включително и на зрителите на филма „Лешникотрошачката и четирите кралства” на Disney, където е включена в саундтрака на филма. Тази песен не е обикновен дебют за Матео – тя е музикално послание за любовта между баща и син, за предаването на емоцията и таланта от едно поколение на друго. С „Fall On Me“ баща и син откриват и Лятната Универсиада в Неапол през 2019г. на стадиона „San Paolo”.

 

Следващите няколко години Матео посвещава на изграждането на своята кариера. Започва да работи върху авторска музика, като в същото време печели почитатели по целия свят с интерпретации на класически италиански песни и модерни балади. На сцената Матео очарова публиката не само с музикалния си талант, но и с младежкото си излъчване и естествена харизма.

 

От Италия към световните сцени

През 2023 година той издава своя първи самостоятелен албум „Matteo“ – проект, който напълно разкрива неговата артистична същност. В него се усеща духът на Италия – страст, елегантност и мелодии, които разтърсват душата.

 

Албумът включва както италиански, така и английски песни, доказвайки, че музиката на Матео няма граници. Песните „For You“, „Tu Luz Quedó“ и „Un Attimo di Te“ са израз на неговата изключителна способност да докосва сърцата на слушателите, независимо от езика. За дебютния си проект Матео работи с някои от най-големите имена в музикалната индустрия, включително Ed&Matthew Sheeran, PARISI, Jesse Shatkin (работил с Miley Cyrus, Sia, Kelly Clarkson) и Stuart Crichton.

 

Но Матео не спира дотук. През 2024 г. той започва грандиозно световно турне, което го отвежда до някои от най-престижните концертни зали в Европа, САЩ и Латинска Америка. Почитателите му го сравняват с велики имена като Джош Гробан и Майкъл Бубле, но неговата сила е в автентичността – той не се опитва да бъде никого другиго, освен себе си. Матео успешно гради своя собствена идентичност в музикалния свят, като същевременно отдава почит към богатото музикално наследство на своето семейство.

 

Не пропускайте да бъдете част от тази музикалната магия – Summer Night с Матео Бочели – на 11 юни 2025, Античен театър, Пловдив! Един концерт на Матео не е просто вечер с музика – това е среща с емоцията, с изкуството, с Италия. Билетите са в продажба в системата на Ивентим.

Една дълго чакана изложба е отново факт. Любимият на пловдивчани художник Атанас Маринчешки отново украси галерията с реалистичните си платна. Този път изложбата е юбилейна за автора.

 

Роден е през 1965 г. в село Костиево, Пловдивско. Работи в областта на маслената живопис. От 1984 г. до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в престижни галерии в страната. Негови творби са притежание на колекционери от България, Германия, Франция, Италия, Белгия, Холандия, Израел, Гърция, Турция и др.

 

В галерията това е четвъртата му самостоятелна изложба. Живее и работи в родното си село. Рисува от дете.

 

След години работа в полицейските служби се отдава изцяло на живописта. Сам изгражда свой стил и почерк на изобразяване. Минава през различни творчески етапи – от романтизъм към сюрреализъм, за да достигне сегашното си ниво на хиперреалист. Рисува бавно, по стария класически начин на изграждане на творбата с наслояване, изчакване да изсъхне и отново нанасяне на следваща мазка, а тя е фина, гладка и прецизно нюансирана. Детайлите са изпипани до съвършенство. Така работи по няколко картини едновременно.

 

Характерно за творбите му е наличието на впечатляваща светлина, дори и в привечерните залезни гледки. На един от пленерите още в началото установява, че контактът с природата, във всичките й сезони и разновидности, е много ценен и важен за твореца. Красивите планински, полски или морски панорами на България, Гърция, Италия и др. завладяват съзнанието му и предизвикват желанието да ги претвори в изкуство. Впечатлява го дълбоко и старата българска архитектура със специфичното й вписване в околната среда – майсторство в строителния гений на българина. Емоцията от гледките дълго го владее и затова картините му носят очарованието на естественото, но докоснато от омаята на магичното. Живописта му е обект на лично тайнство, в което зрителят се чувства потопен в дълбините на силния човешки дух.

 

Съприкосновението с неговото творчество неминуемо носи естетическа наслада, но и размисъл, проникновение, естествено достигане до заложеното послание и единение с вътрешния свят на художника.

 

Изложбата включва 23 маслени платна, рамкирани прецизно.

Античен театър „Огнян Радев“ организира първия по рода си тридневен фестивал с представления от България, Италия и Гърция на древната сцена на Античния театър

 

Едно от основните и автентични предназначения на Античния театър в Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театрални представления, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от театъра е бил разрушен. Освен за театрални представления се е използвал за гладиаторски и ловни игри и е събирал около 6 000 зрители. Реставрацията на Античния театър в Пловдив е призната за едно от най-добрите постижения на българската консервационна школа. Днес театърът е център в силуета на южната част на Трихълмието, една от емблемите на Пловдив и функционираща сцена за класическа драма, танци и музика.

 

Връщането на традицията там да се играят антични представления е по инициатива на Античен театър „Огнян Радев“, който организира първия по рода си фестивал с представления от България, Италия и Гърция.

 

Първи международен фестивал за професионални и младежки антични театри EX MACHINA, посветен на античните театри и култура, ще се проведе между 3 и 5 април 2025г. в Пловдив. Освен българското участие, програмата на първото издание включва представления от Гърция и Италия – държавите, изградили античната култура и формирали устоите на европейската цивилизация.

 

На 3 и 4 април от 14 до 18 часа, Античният театър в Пловдив се превръща в сцена на млади таланти, а вечерните представления са запазени са професионалистите. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев с режисьор Ани Васева – „Метаморфози“ по Овидий (3 април, 19 ч.), гостуващото от Атина представление „Анамнезис“ (4 април, 18 ч.) и „Орфей и Евридика“(4 април, 19:30ч.) по антични и български текстове.

 

 

Мисията на фестивала е да насърчава младежките антични театри, поради което във фестивалната селекция влизат и редица спектакли, изиграни от младежи от България, Гърция и Италия.

 

Фестивалът EX MACHINA ще завърши на 5 април в Епископската базилика на Филипопол, където ще се проведат серия кратки презентации и кръгла маса със специални участници, обединени около въпросите за връзките между древността и модерността.

 

Заключителната част ще започне със споделяне на опит и знание от страна на експерти, които ще очертаят общото между античността и археологията, медиите, виното, музиката, операта и киното.

 

Кръглата маса с участието на Самуел Финци, Явор Гърдев, Георги Тенев, Ани Васева, доц. Николай Гочев, Александър Секулов и други ще разгледа въпроса за ролята на машините от Античността до днес и може ли да има чудо от машината или всичко, което идва от машината, е измама.

 

Пълната програма на фестивала EX MACHINA е тук.

 

Всички събития са с вход свободен.

 

Фестивалът се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и в партньорство с община Пловдив, ОИ „Старинен Пловдив“, Международната мрежа за антични театри Аменанос Ностос, посолствата на Италия и Гърция в България, частни и неправителствени организации и с медийното партньорство на Nova News.

Срещаме се с чувствителния и необятен вътрешен свят на Мичо Димитров в най-новата му изложба „Видения на духа“ от 5 април в Арт Галерия Пловдивски Културен Институт.

Изящни и въздействащи, платната носят вдъхновението на автора и желанието му да сподели прозрения през преживяно и осъзнато.  Тази изложба е едно приканване за среща с духа  през едно лично и дълбоко пътуване, в което е видимо онова, което чувстваме.

 

Големият български цигулар Мичо Димитров е роден в Пловдив. Учи рисуване още в ранна детска възраст при Иван Поповски. След дълго прекъсване отново започва да рисува през март 2012 г. До момента има над 1200 творби, реализирал е над 20 самостоятелни изложби. Участвал е в колективни изложби в България, Холандия и Франция. 

Мичо Димитров  Големият български цигулар Мичо Димитров е роден в Пловдив. Започва да учи цигулка при Тодор Кацаров, а по-късно при Татяна Кръстева. На 12-годишна възраст  е първият му солов рецитал в зала „Култура” в Пловдив и е  солист на Пловдивска филхармония под диригентството на Иван Ангелов.

В 1974 г. завършва Музикалното училище в Пловдив. През 1980 г. Мичо Димитров е специализант на проф. Ифра Нийман в Академията „Гулдхол Скуул” в Лондон. Завършва специализацията си с най-високото отличие „CONCERT RECITEL DIPLOMA”.

По време на тригодишния си престой в Англия Мичо Димитров е хоноруван преподавател по цигулка и камерна музика в Ричмънд Колидж и активно концертира в Оксфорд, Кеймбридж, Ричмънд, Лондон. След завръщането си в България става концертмайстор на Пловдивска филхармония и хоноруван, а впоследствие щатен преподавател в АМТИИ – Пловдив.

 

Отличия и награди:

1967 г. – на 10-годишна възраст печели Първа и Извънредна награда за най-добър чуждестранен изпълнител на Международния конкурс „Ярослав Коциян“, Усти над Орлице, Чехословакия

1978 г. – Финалист и носител на Почетен диплом на VI Международен конкурс „Чайковски“, Москва, СССР

1979 г. – Специална награда на Първия международен конкурс „Крайслер“, Виена, Австрия

1982 г. – Награда на фондация „Майра Хес“ (Myra Hess Trust Prize), Лондон, Великобритания

1982 г. – Мемориална награда „Алфред Гибсън“ (Alfred Gibson Memorial Prize), Лондон, Великобритания

1985 г. – „Младежка лира“ като концертмайстор на Пловдивската филхармония

2012 г. – „Златна значка“ за заслуги към Международния музикален фестивал „Варненско Лято“

2013 г. – „Музикант на годината“ в предаването „Алегро виваче“ на Българското национално радио

2019 г. – „Златна лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци

В България е солист на всички големи оркестри, участва на международните фестивали „Варненско лято”, фестивала на камерната музика в Пловдив, „Европейски месец на културата” – Пловдив 1999 г.

 

“Видения на Духа” е творчество, което обещава да отключи въображението и да остави следа в съзнанието ви!

 

Очакваме Ви да споделим красотата на изкуството!

Изложбата ще бъде открита на 05 април в 18:00 ч.

 

Куратор на изложбата – Илиян Колев 

 

Дружеството на пловдивските художници кани всички ценители на изкуството на своята традиционна пролетна изложба „ЦВЕТОВЕ“.

 

Откриването е на 3 април, четвъртък, от 18.00 ч. в Изложбена зала „2019“, ул. „Гладстон“ 32.

 

В мащабната изява, както всяка година, взимат участие десетки членове на ДПХ. Богатата и разнообразна експозиция съдържа над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя пълноценна и мащабна картина на изкуството в Пловдив в сегашния момент.

 

Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.

Входът е свободен.

Изложбата ще продължи до 6 май 2025 г.

Автор на плаката: Александър Гьошев

“Младежко сдружение-България” организира поредица от културни събития у нас и в чужбина, с които камерният ансамбъл “Колегиум ОСАННА” отбелязва 25 години от създаването си.

На 1 април от 19.00 часа в зала “Съединение” на Регионален исторически музей - Пловдив, публиката ще има възможност да чуе квартет от ансамбъла, който ще представи малко позната старинна и съвременна музика, която предизвиква дълбоки преживявания, изпълва душата със светлина и вдъхновение. Концертът е част от проект “Гостува “Колегиум ОСАННА”, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” по програма “Разпространение” 2024.

Турнето на ансамбъла продължава с концерт на 3 април от 17.30 часа в Регионален исторически музей “Искра” в Казанлък и на 7 април от 18.00 часа в Културен център “Жул Паскин” (възстановената Синагога) във Видин. 

В програмата са включени авторски произведения и обработки от Георги Попов - църковни песнопения на 9 езика, вокално-инструментални творби, създадени по старобългарски аноним, картини на Димитрина Дойчинова и стихове на Иван Вазов, с които се отбелязват 175 години от рождението му.

По традиция концертите на Колегиума са много непосредствени и сърдечни, а след изпълненията публиката има възможност да разговаря с композитора и другите изпълнители.

През годините ансамбълът включва от 40 изпълнители до квартети и квинтети, сред които и чуждестранни музиканти. Колегиумът представя своето изкуство в много европейски културни центрове като Париж, Виена, Москва, Будапеща и много други, но най-дълготрайно работи в Италия и Ватикана. Контактите с чуждестранни колеги дават повод на композитора Георги Попов да пише музика на 9 старинни и съвременни европейски езици. 

Юбилейните събития продължават през цялата година, а около 14 октомври, когато се е провела първата репетиция, ще бъде организиран тържествен концерт в София.

 

Страница 1 от 2378

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…