
Капана.БГ
„Бон-Бон“ стартира турне за 30-годишнината си на Античния театър
Едни от най-ярките звезди на родната поп и хип-хоп сцена се присъединяват към малките-големи таланти от „Бон-Бон“ за концерта им на 1 юни в Античен театър в Пловдив. С шоуто „Нещо ново“ стартира националното турне за 30-годишнината на групата, а сред специалните гости ще са Мария Илиева, Графа, Дара Екимова, Венци Венц, Йоанна Драгнева, LATIDA, Niki Rice и мощен лайв бенд – Сара Чакърова, Цветан Маринов-Цецо, Александър Васев, Емилио Мархолев и Калоян Минчев.
Обединени от идеята за приемственост между поколенията, обичани изпълнители и подрастващи артисти ще влязат в изненадващи колаборации, част от които ще намерят място и в новия албум „30“.
Проектът включва 13 авторски визуализации, създадени от Сара Чакърова, LATIDA, Рози Караславова, B!ON, „Бон-Бон“ и режисьора Радостин Събев – Шошо. „30“ е първият по рода си български концептуален албум, създаден с участието на деца. Звученето му отваря нова глава в историята на „Бон-Бон“. Настроението, посланията и бийтмейкърското майсторство в „30“ отразяват колкото търсенията на тийнейджърския бунтарски дух, толкова и желанието на децата да бъдат чути и оценени като артисти. „Основното ни послание е: „Нищо не става по-малко страшно, просто ние ставаме по–смели.“ С този проект обръщаме представите в публиката – децата не правят музика за фон, те са нейният двигател“, казва Сара Чакърова – перкусионист, идеолог и музикален продуцент на „30“.
Албумът ще излезе в навечерието на Деня на детето и ще бъде подкрепен от поредица концерти в Царево (18 август), Лозенец (20 август), Sofia Summer Fest (1 септември), Велико Търново (4 октомври) и София (27 ноември). Шоуто в Пловдив ще бъде най-амбициозното до момента за „Бон-Бон“, които се превърнаха в машина за семейно забавление с авторските си мюзикъли през последните години. На 1 юни възпитаниците на Рози Караславова ще споделят с публиката аудио-визуален спектакъл на ръба на киното, който ще включи песните от албума „30“, но и всички знакови за репертоара на групата хитове. Хореографията ще бъде дело на Милен Данков – човекът, който рисува картини с танц за продукциите на големите имена в родния шоубизнес.
През последните 15 години „Бон-Бон Мюзик“ подкрепя каузите на УНИЦЕФ в България и тази година ще продължи традицията, като ще дари 5 % от приходите от концертите си в Пловдив и София за най-уязвимите момичета и момчета в страната.
Албумът „30“ е естественото продължение на мисията на „Бон-Бон“ – да създава проекти, в които децата са главните действащи лица, автори и носители на идеи. През годините групата остави ярка следа с участия в Детската Евровизия, авторски телевизионни формати и мюзикъли, които се превърнаха в символ на качествено семейно забавление.
Билетите вече са в продажба в Grabo.bg и в Eventim.bg.
Последвайте “Бон-Бон Мюзик“ във Facebook, TikTok и Instagram.
Изложба „Жив (от) тъкан“ – разказ за котленските килими
Регионалeн етнографски музей –Пловдив кани публиката от 15 май 2025 г. на вълнуваща среща с текстилното наследство на България –изложбата „Жив (от) тъкан“, посветена на майсторската изработка на котленски килими и превръщането на един домашен занаят в изкуство.
Вплитайки багри, символи и лични истории, тази изложба разказва за жени, които не просто тъкат – те запазват памет, създават култура и предават знание. Представени са килими от фонда на музея и частни колекции, които разкриват разнообразието и дълбочината на традицията, съхранена през поколения.
Изложбата е по проект, реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата и е придружена от богата съпътстваща програма: творчески работилници, образователни модули, представяне на книги и концерти. Особено внимание е отделено на детската и ученическата публика чрез дейности като оцветяване на шаблони с мотиви от килими, редене на пъзели, четене на приказки и боядисване с естествени багрила.
„Жив (от) тъкан“ показва, че килимът не е просто вещ – той е културна памет, вплетена в цвят и нишка. Това е изложба, която се преживява – с очи, с ръце и със сърце.
Място: Регионален етнографски музей – Пловдив
Откриване: 15 май 2025 г., 18:00 ч.
Период: 15 май – 30 септември 2025 г.
Организатор: Регионален етнографски музей – Пловдив
Атанас Карадечев с ретроспективна изложба в Градска художествена галерия – Пловдив
Известният пловдивски скулптор Атанас Карадечев ще посреща почитатели и приятели от 8 до 27 май на ретроспективната си изложба в Градска художествена галерия – Пловдив (ул. „Княз Александър“ №15).
Откриването е днес – 8 май, от 18:00 часа.
В експозицията ще могат да се видят 40 негови пластични творби от бронз, както и акварели, маслена живопис, рисунки и скици. Някои са правени скоро, други са създавани през годините назад. Като главна тема на своето творчество самият автор посочва Жената и свързаните с нея преживявания и естетически търсения. В повечето пластики се съдържат алегории и метафори, провокиращи зрителя към размисъл и търсене на скритите послания.
Атанас Карадечев е роден на 26.08.1955 г. в родопското село Смилян . Завършил е Художествената гимназия „Акад. Дечко Узунов“ (НУПИД) в Казанлък. Дипломира се със специалност „Скулптура“ във Факултета по изобразително изкуство на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Като млад скулптор трупа познания и майсторство в ателиета на едни от най-големите български артисти – проф. Валентин Старчев, Георги Чапкънов, проф. Крум Дамянов, проф. Емил Попов. Член е на СБХ.
В творческата си биография има десетки самостоятелни изложби и участия в общи изяви в България и чужбина: Швейцария, Австрия, Германия, Финландия, Чехия, Италия, Гърция, Франция, Венецуела.
Гордее се с продажбата на свои творби чрез международни аукционни къщи като „Шулер“ и „Отел Друо“, търгуващи с произведения на Ван Гог, Хенри Мур и други световни имена. Творбата му „Любов“ участва в „The Millennium Art Collection“, организирана от „Фондация 2000″ – Хага, Холандия. Изложбата с тези произведения стартира в Токио и беше представена в Лос Анджелис, Буенос Айрес, Сидни, Оман и Берлин.
На много места в България са експонирани негови монументални творби: паметници на Атанас Буров във Варна, на Васил Левски в Стамболийски и в с. Марково, на пророчицата Ванга в местността Рупите, композицията „Коса“ в Куклен, фигурата „Гайдар“ в Златоград. В Пловдив са ситуирани паметникът на полк. Борис Дрангов, монументът за спасяването на българските евреи, паметникът на загиналите в трудови злополуки. Негова е скулптурната композиция на светите братя Кирил и Методий, поставена пред българското посолство в Берн, Швейцария.
Атанас Карадечев е предал страстта си към изкуството на поколения български таланти като преподавател в двете артистични училища в Пловдив – НХГ „Цанко Лавренов“ и над 25 години в Националната гимназия за сценични и екранни изкуства.
Започва новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“
Археологът Мая Мартинова-Кютова разкрива тайните на Римския Пловдив тази събота
Тази събота, 10 май, в 10:00 ч. пловдивчани и гости на града могат да се включат в първия маршрут от новия сезон на проекта на издателство „Летера“ – „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми. Сборният пункт е пред входа на късноантична сграда „Ирини“ в подлез „Археологически“, а водач в това вълнуващо пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова. Тя е проучвател на едни от най-значителните археологически обекти в Пловдив, участвала в проектите за експониране на Одеона, Форум-север, Стадиона на Филипопол, Източна порта.
Мая Мартинова-Кютова ще поведе участниците през южното подножие на Трихълмието, между Античния театър и Епископската базилика, където е експонирана късноантичната сграда „Ирини“. До нея се достига по оригиналните римски улици – кардо и декуманус, днес пешеходна зона на съвременния подлез „Археологически“. Изграждането ѝ се отнася към края на ІІІ – началото на ІV в. сл. Хр. Сградата е перистилна, т.е. помещенията са разположени около вътрешен двор с каменна настилка и портици. Разграничават се две части – стопанска и представителна. На място са експонирани чудесните полихромни мозаечни подове на помещенията и портиците с фигурални изображения на соломонов възел, меандри, плетеници, кантароси и др. В централното помещение има мозаечно пано – женски образ с надпис EIPHNH, а до него е изграден осемстенен фонтан. Специална улица свързва „Ирини“ с Епископската базилика, което свидетелства за особения статут на сградата и нейния собственик.
Маршрутът преминава и през сутерена на хотел „Вила Флавия“, където са експонирани останки от обществена сграда, датирана в римската епоха. Останките принадлежат на римска баня – терми, които са част от по-голям комплекс. При археологически разкопки е разкрито помещение с басейн, полукръгла ниша и стълби. Отлично запазена е системата за подподово и стенно отопление (хипокауст). Топлият въздух е циркулирал между изградена система от тухлени колонки под мраморния под. Подовете и стените на залата са облицовани с правоъгълни мраморни плочи.
В Пловдив могат да бъдат видени безброй исторически, археологически и културни забележителности. Новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив“ ще се проведе на два етапа – през май-юни и през септември-октомври. Първият етап ще разкаже за Римския Пловдив – късноантична сграда „Ирини“ и римски терми, за Небет тепе, ще поведе любознателните по Главната улица на Пловдив, Градската градина и Бунарджика.
Следващата дата на „Духовни маршрути в Пловдив“ е 17 май, събота, със сборен пункт пред входа на Небет тепе в 10.00 часа. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен специалист в областта на елинистичната епоха е и ръководител на разкопките на Небет тепе.
Проектът „Духовни маршрути в Пловдив 2025“ е финансиран от Община Пловдив по Компонент 1 „Фестивали и значими събития“ и е част от Културния календар на града.
Пето издание на концерта „През чудния месец май“ в Пловдивската народна библиотека
В артистичното пространство на Изкуствотеката на НБ „Иван Вазов“ на 14 май – сряда, от 19:00 ч., Сдружение „Изкуство във времето“ ще изнесе за пета поредна година камерния концерт „През чудния месец май“.
Юбилейното издание на концерта е подкрепено от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.
Участват представителите на Сдружението: Евгения Ночева (цигулка), Павел Генов (цигулка), Никола Николов (виолончело) и Злателина Коларова (пиано).
Гост-изпълнители: Ивелина Рашкова (сопрано), Мария Стоименова (сопрано), Емануил Татеосян (виола), ученици от НУМТИ „Добрин Петков“: цигуларите Калина Борисова, Адам Рамадан, Теодора Василева и Натали Недялкова (класически танц)
В програмата: творби от Й. С. Бах, В. А. Моцарт, Л. Бокерини, Ф. Шуберт, К. Сен-Санс, Х. Виенявски, Ал. Глазунов, Ф. Бридж, Г. Славчев и др.
Вход свободен.
Градската галерия с награда „Наследство“ за изложбата на Йоан Левиев
Градска художествена галерия – Пловдив спечели награда „Наследство“ на Сдружение „Български музеи“ в категорията „Събития и работа с публики“. Галерията е отличена за професионалното и атрактивно осъществяване на изложбата „Йоан Левиев“, посветена на 90 години от рождението на художника (октомври 2024, Зала „2019“).
На две свои заседания петчленно жури от музейни и галерийни специалисти е разгледало всички постъпили кандидатури в трите категории, с които се отличават най-добрите през изминалата година за техния принос към опазването и обогатяването на културното наследство.
ГХГ-Пловдив печели награда „Наследство“ за втори път. Първият приз беше „Музей на годината“ за 2022 г. за реставрацията и обновяването на голямата Постоянна експозиция на ул. „Съборна“ 14А.
Сега за „Музей на годината“ е отличен Регионален исторически музей – Пазарджик за проекта си „Модернизиране на експозиция“ в зала „Археология“.
В третата категория „Образователна инициатива“ наградата се присъжда на Национален военноисторически музей за програмата „Васил Левски и неговата тайна организация“.
Наградите ще бъдат връчени на годишната среща на Сдружение „Български музеи“ в Дряново на 14 май.
Премиера на "И аз слязох" от Владимир Зарев в Пловдив
ИЗДАТЕЛСКА КЪЩА „ХЕРМЕС“ има удоволствието да ви покани на ПРЕМИЕРА НА „И АЗ СЛЯЗОХ“ от ВЛАДИМИР ЗАРЕВ в град Пловдив.
Заповядайте на 14 май (сряда) от 18,00 часа в Къща-музей „Христо Г. Данов“. Книгата ще бъде представен от Младен Влашки.
За автора:
Владимир Зарев е роден през 1947 г. в София. Завършил е Българска филология в СУ „Климент Охридски“. От 1972 г. работи в елитното списание за българска и световна литература „Съвременник“, а от 1988 г. е негов главен редактор.
Владимир Зарев е автор на книгите „Денят на нетърпението“, „Хрътката“, „Хрътката срещу Хрътката“, „Лето 1850“, „Светове“, „Разруха“, „Поп Богомил и съвършенството на страха“, „Орлов мост“, „Чудовището“, „Объркани в свободата“ и др. Измежду романите му особено място заема епичната семейна сага „Битието“, „Изходът“, „Законът“. Действието в романите се открива през 1890 г. и завършва в наши дни. Трилогията е преведена на немски език и вече има няколко издания в Австрия и Германия.
Огромна популярност има и романът на Владимир Зарев „Разруха“, който се радва и на невероятен успех в немскоезичния свят. Той е номиниран за две от престижните европейски литературни награди и за него са публикувани над 40 възторжени рецензии.
„Хермес“ преиздаде и книгата за деца и възрастни на Зарев „Голямата странна градина“. Луксозното илюстровано издание е истинско полиграфическо бижу.
Владимир Зарев е носител на Националните литературни награди „Иван Вазов“ и „Елин Пелин“. През 2017 г. той бе удостоен и с Държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“, а през 2019 г. получи от президента орден „Стара планина“ – първа степен, за изключително големите му заслуги в областта на културата и изкуството. От 2021 г. Зарев е академик на БАН.
През 2022 г. беше удостоен с награда "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст.
За книгата:
Никога не съм изпитвал такова вълнение. Вълнението ми е огромно по две причини. Първата, защото, ако Бог не реши нещо друго, това ще е последният ми роман. И втората, която е още по-важна, е съдържанието на книгата.
В нея се опитах да предам целия мой духовен опит, който съм трупал в продължение на 50 години.
Аз непрекъснато съм разсъждавал върху това по каква причина темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 години по-късно? По каква причина тази история има толкова трайно и необикновено присъствие в духовния живот на цялото човечество? Също така един от въпросите, който ме е мъчил, е защо Бог изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и човек, и Бог? Той е могъл да изпрати ангел, но прави друго. Смятам, че в „И аз слязох“ съм успял да дам отговор и на този въпрос.
Сънувах, че трябва да напиша тази книга и да се опитам да отговоря на много от въпросите, които ме вълнуват години наред.
Този роман е най-важната ми книга.
- Владимир Зарев