
Капана.БГ
Галерия "Възраждане" представя Маргарита Иванова и Спас Киричев
Галерия „Възраждане“ има удоволствието да Ви покани на 15.04.2025 г., вторник, от 18:00 ч., на откриването на изложбата „Легенди“ на един от най-ярките и известни артистични тандеми в изобразителното изкуство в България – Маргарита Иванова, керамика и Спас Киричев, скулптура.
Експозицията ще продължи три седмици, до 05.05.2025 г.
Виртуален албум на изложбата: https://online.fliphtml5.com/djhgs/fnlp/
За новите си произведения авторите търсят свободата, благородството, очарованието и метафизичната същност в древните предания. Двамата творци създават завладяващо пространство на срещи между библейски сюжети, митологични мотиви, фолклорни препратки и литературни персонажи, за да изразят мечтанието на човешкия порив за висши ценности и чувства. Материалите, с които боравят, им дават основа и сила да изобразят онова, което не може да се разкаже с думи.
Маргарита Иванова е изключителен майстор на керамиката. Нейните керамични картини, създадени сякаш на един дъх, стоплени от гъвката обемност на материала, излъчват слънчевата енергия на една талантлива и търсеща душевност, на една артистично осъществена амбиция. Може би тя е единствената в България, която създава тези трудоемки шедьоври. Неординерните керамични „платна“ впечатляват с наситена фигуралика, лирична напевност на фабулата, естетско претворяване на разказа, детайлност и завършеност на композицията.
Спас Киричев е автор с богата артистична биография, доказал таланта си на ваятел. Създател на редица монументални обекти, тук, той показва изящни кавалетни скулптури, които демонстрират най-добрите качества на една ярка творческа фантазия и мисъл. Малките пластики стоят елегантно семли, точно намерени, символно съсредоточени в изказа на това, което авторът е пожелал да извади от материала. Светлата одухотвореност и омиротвореност на творбите създават една концепция на доброта и хуманност. Но всичките са плод на една силна дарба, на едни, благословени от Бога, ръце.
Двамата автори се допълват изящно и точно, за да бъде прелъстено неустоимо зрителското око.
Краси Алексиева, 2025
Биография на Маргарита Иванова:
Маргарита Иванова е родена в гр. Пазарджик. През 1990 г. завършва Национална художествена академия град София, специалност „Приложно изкуство – керамика“ при акад. Венко Колев и проф. Красимир Джидров. Работи в областта на кавалетната керамика, монументална и малка пластика. Член на СБХ. Председател на Представителство на СБХ – Пазарджик. Член на международна творческа организация Creativ-Kreis-International- world wide artist. Член на Дружеството на Пловдивските художници. Председател на ДПХ - Пазарджик.
Получава награда за пластика на Община Пазарджик през 2003, 2017, 2018 и 2018 г. Награда “Георги Машев” на Дружеството на пазардишките художници – 2012 г. Второ място на Международна изложба-конкурс, Пролет 2021 г. „Женският образ“. Трето място на Международна изложба-конкурс „Светът на цветята“ в гр. Москва 2025 г.
Първо място на Международна изложба-конкурс „Женски образ“ в гр. Москва 2025 г.
Осъществила е 24 самостоятелни изложби и множество участия в общи такива, пленери, симпозиуми в България и чужбина. Реализирала е 12 монументални творби в различни български градове.
Биография на Спас Киричев:
Роден през 1959 г. в гр. Пазарджик. През 1988 г. – завършва Художествена Академия в гр. София специалност “скулптура” при проф. Борис Гондов. Член на СБХ. Член на ДПХ – Пловдив, член на ДПХ -Пазарджик. Получава награда за скулптура в ОХИ “Благоевград”. Награда на Община Пазарджик – 2001 г. Награда на СБХ - 2016 г. Осъществил е 29 самостоятелни изложба и множество участия в общи такива, пленери и симпозиуми в България и чужбина. Реализирал е 39 монументални творби в различни градове в България.
Албумът „Секстет“ на Васил Хаджигрудев с премиера в Камерна сцена Пловдив
При създаването на албума, авторът се е доверил на едни от най-изтъкнатите инструменталисти в българския брас елит
Албумът „Секстет“ е проект на контрабасиста Васил Хаджигрудев, познат на българската публика с многоликите си изяви в авантюристични състави. „Секстет“ е издаден през 2022г. и е наличен във всички електронни платформи. Записът е осъществен и смесен от Константин Кацарски, а мастерингът е доверен на известния пианист Димитър Бодуров. Според Хаджигрудев, този албум е „дело на любовта", като композициите са създадени и аранжирани с мисъл и емпатия към конкретните музиканти, участващи в проекта.
Премиерата на албума в града под тепетата е на 26 април, събота, от 19.00ч. в Първо студио на Радио Пловдив.
При реализацията на проекта, авторът се е доверил на едни от най-изтъкнатите инструменталисти в българския брас елит: Росен Захариев – тромпет, Арнау Гарофе – тенор, Иван Йорданов – алт, Димитър Льолев – алт, Владислав Мичев – тромбон, Борислав Петров – барабани и Васил Хаджигрудев – бас.
Групата поддържа активно сценичното си присъствие, като има и много спорадични изяви, които винаги се превръщат в едно специално изживяване както за артистите на сцената, така и за публиката на концертите.
За първи път в Пловдив и в първия концерт на групата за 2025г., Васил Хаджигрудев пристига с проекта си „Секстет“ за един ексклузивен концерт на Камерна сцена Пловдив. На живо ще бъде представен не само материала от албума, но и нови, аранжирани за състава композиции. Публиката ще чуе динамична и изненадваща музика, разтягаща ни в емоционални амплитуди, вариращи от ефирна красота и прекрасни мелодии до хаос, в който се блъскаш, като в стена.
Камерна сцена Пловдив се осъществява с подкрепата на община Пловдив като част от Културния календар на града за 2025 година.
Билети се продават в цялата мрежа на Ивентим.бг, онлайн, както и на място преди концерта.
Природонаучният музей организира Фестивал Млада синя Земя
Традиционният за РПНМ – Пловдив фестивал Млада синя Земя се организира за 14-ти път тази година! Музеят е подготвил богата и интересна програма за своите посетители и отново предоставя сцена за изява на таланти от учебните заведеия и читалищата в град Пловдив.
На 22.04.2025 – Денят на Земята от 10:00 до 16:00 във фоайето на Музея ще има над 15 участия на деца от детски градини, училища и читалища в Пловдив със специално подготвени за фестивала танци, песни и музикални изпълнения! Във фестивалния ден ще се проведе и награждаването на печелившите в конкурса за рисунка на тема „Да опазим нашия зелен рай“ и фотография на тема „Красивата природа на България“. Произведенията ще бъдат в Изложбената зала на музея в рамките на един месец – до 20 май.
Програмата продължава и през уикенда на 26 и 27 април, когато Музеят организира безплатни арт работилници в парк „Дондукова градина“ и забавна образователна игра за посетителите в Експозицията.
26.04.20205 (събота)
- Ателие за рисуване на детски лица „Земята в усмивки и цветове“ –11:00-13:00; 14:00-16:00
- Образователна игра с въпроси в експозициите на музея – 11:00-15:00
- Арт работилница-игра за цялото семейство с динамично рисуване на смени и 3D ефекти (с предварително записване на: 0887044275, Камелия Аджеларова – CNA) – 12:00-14:00; 15:00-17:00
27.04.20205 (неделя)
- Творческа работилничка "Земята в нашите ръце" с отпечатване на длани (с предварително записване на: 0883473313, Цветан Узунов – Tse) –10:00-12:00; 14:00-16:00
- Образователна игра с въпроси в експозициите на музея – 11:00-15:00
- Арт работилница “Ние сме Земя” смесена техника с есетествени материали (с предварително записване на: 0885617145, Наташа Кюпова) – 11:00-13:00; 15:00-17:00
Подробна информация за събитието може да се намери в сайта на музея и във Фейсбук страницата: https://www.facebook.com/RegionalNaturalHistoryMuseumPlovdiv
Пламен Антов в Литературен салон Spirt & Spirit
Литературен фестивал „Пловдив чете 2025“, литературен салон „Spirt & Spirit“, издателство „Жанет 45“ и клуб „Петното на Роршах“ Ви канят на среща разговор с Пламен Антов.
15 април, вторник, 19:00 ч.
Клуб Петното на Роршах
Модератор: Борис Минков
–––
„[…] едно от „авторските“ ми усилия тук бе да се разколебаят обичайните представи за разказ, за литературата като „външна“, формална жанровост и като „вътрешна“ същност, която в общия случай се крепи на фикцията. Тук „разказът“ едновременно е и пътепис, който разказва съвсем „истински“ неща, приключения, които наистина са ми се случили в определени места от географията. Но също така, в противоположна посока, е и сократически диалог… Първата (журнална, както се казва) публикация на един от разказите например бе в сп. „Философски алтернативи“, напълно според всички академични изисквания; впрочем самият разказ в заглавието си дискретно (но съвсем ясно за познавачите) реферира към един диалог на Хайдегер.“,
казва авторът в интервю за „Култура“
–––
„В тази своя книга Пламен Антов предлага изключително плътно и концентрирано разказване – както в избора на теми и гледни точки към тях, така и в своята упояваща ритмика, в скритите под повърхността повторения, които по един симфоничен начин свързват в обща цялост отделните разкази. Пътеписното начало в това разказване е представено не толкова в пространствен, колкото във времеви план.
Особена ценност представлява диалогичността на отделните разкази, в резултат на която читателят неусетно е въвлечен в интригуващо приключение по пътните карти на мисълта.“
– Борис Минков
–––-
„Ако е вярно, че интерпретацията прави интерпретираното, то не е ли авторът само един много предвидлив прединтерпретатор на бъдещи наивни интерпретации?“
„Наивно е да се търсят истини в книгите, още по-малко истина. Не истини, а блестяща игра на разнообразни свързвания, припламващи като фойерверк и разпадащи се.“
„Когато бръснарят и Алонсо Кихано спорят дали един определен предмет е бръснарски леген или рицарски шлем, не съществува никакво – абсолютно никакво обективно, рационално основание да се даде право на едната или на другата страна.“
Пламен Антов, „Фрагментът, фрагментарно“
–––-
Проф. Пламен Антов е поет, белетрист и пътешественик.
Автор на теоретични изследвания върху българския постмодернизъм, Яворов и Ботев, Емилиян Станев и Мартин Хайдегер, „До Чикаго и назад“ и „Бай Ганю“, „Любов и отечество. Изследвания върху българската възрожденска литература и култура“, както и на книгата „Фрагментът, фрагментарно“.
Негови са сборниците с разкази „Бягството на заека“, „Граници на забавяне“, „Голямо червено слънце, самотни електрически светлини“ и „нагоре по реката назад“. И стихосбирките „Тотемът на вълка. Неполитическото“ и „Поетът е хтонично същество“.
Входът е свободен, а повече информация за събитието може да откриете тук: https://fb.me/e/j46HN1nrR
Събитието е част от Календара на културните събития на Община Пловдив и програмата на Литературен фестивал Пловдив чете 2025.
„Мюзикхолен театър Пловдив“ обявява прослушване за танцуващи и пеещи таланти
„Мюзикхолен театър Пловдив“ обявява прослушване за танцуващи и пеещи таланти на 26 април 2025г., събота. Желаещите да покажете своите умения и таланти и да станат част от екипа „Мюзикхолен театър Пловдив“, трябва да се явят на прослушването в залата на ул. "Михалаки Георгиев" 5А в кв. Южен от 13:00 до 16:00 часа. Телефон за връзка: 0895 749 268 Николай Серафимов.
Препоръчително е желаещите да живеят в Пловдив или в близките населени места.
„Мюзикхолен театър Пловдив“ e създаден през 1993г. В творческата биография на формацията са записани многобройни участия в собствени и чужди спектакли. Театърът е номиниран пет пъти за Награда „Пловдив“, която спечелва през 2006г. и 2022г. Носител е и на престижната “Награда ИКАР 2023” за спектакъла “Прераждане”. Ръководител, създател, хореограф и двигател на Мюзикхолен театър Пловдив е Николай Серафимов.
Малките танцьори, обучавани в школата на „Мюзикхолен театър“ са носители на престижни награди от танцови национални конкурси. В школата по съвременен танц се обучават деца от 4 до 20 годишни, има и група 25+, като се изучават различни стилове: Джаз, Шоуденс, Контемпорари, Хип хоп, народни танци и др.
Пловдивският хор „Ангел Букорещлиев“ покори публиката в три държави
Туристи от цял свят пяха "Санта Лучия" с пловдивчани в най-дългата пещера в Европа, на най-големия площад в света, с излаз към Адриатическо море
Пловдивският хор „Ангел Букорещлиев“ събра бурни аплодисменти от публиката в три държави. Хористите пяха в най-дългата пещера в Европа, на най-големия площад в света, с излаз към Адриатическо море, и триумфираха на "XIII-ти международен фестивал Истра 2025".

Сцената в град Пореч, Хърватия, се оказа тясна за голямата българска емоция, която Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ подари на публиката по време на XIII международен фестивал Истра 2025 г., събрал хорови и оркестрови състави от цяла Европа. Участници от Литва, Латвия, Австрия, Естония, Италия, Полша и Ирландия споделиха сцената, като публиката бе завладяна от представянето на Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев", от изпълнението на български обработен фолклор, с източноправославни песнопения и популярни песни от цял свят. Особено впечатление направи песента „Санта Лучия“...
Цялата информация може да прочетете в Под тепето.
НХГ с изложба в помощ на Художествената гимназия в Трявна
„Благотворителна изложба“ на творческо обединение „Collegium pro arte+“ ще бъде открита на 17 април 2025 г. от 18 часа в галерия „Old Money Gallery“, ул. „Оборище“ 10А. Средствата, събрани от експозицията, ще бъдат дарени на Националната гимназия по приложни изкуства „Тревненска школа“ – Трявна, чийто покрив изгоря при пожар на 4 април.
В благотворителната акция ще участват със свои произведения преподавателите-художници от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ – Пловдив. Те са учители по специални предмети в гимназията, но и доказани автори с богати и разнообразни творчески биографии.
Преподавателите – творци организират и участват в множество общи представителни изложби в различни галерии в Пловдив, страната и чужбина, обединени в художествената група „Collegium pro arte+“.
Една то целите на преподавателите, членове на художествената група, е да популяризират част от съвременното визуално изкуство сред пловдивската публика и да съдействат за неговото развитие сред талантливите ученици, които се обучават в гимназията.
Членовете на художествената група „Collegium pro arte+“ канят любителите на изкуството да подкрепят благотворителната кауза, вярвайки, че личният пример е най-силният инструмент за добрите дела.