Капана.БГ

Капана.БГ

Безплатни прожекции ще радват най-малките всеки уикенд от 5-ти до 27-ми април в „LUCKY – Дом на киното“

 

Едни от най-касовите заглавия за деца от изминалата година са селектирани в програмата на Детския кинофест 2025, която ще представи  16  безплатни прожекции, дублирани на български език. Най-новите и обичани заглавия като „Отвътре навън 2“, „Аз, проклетникът 4“, „Муфаса“, „Дивият робот“, „Соник: Филмът 3“, „Смелата Ваяна 2“ и др. ще радват децата в четирите поредни уикенда на месец април на Детски филмов фестивал от 11:00 и 13:00 часа. Безплатните билети за деца, както тези за възрастни на цена 6 лв.,  се получават от касата на киното след 10:00 часа в деня на прожекцията.

 

И тази година партньор на фестивала е най-награждаваната образователна платформа в България – Уча.се, благодарение на която, ще бъдат представени поредица от любопитни и полезни видеоматериали преди началото на всеки филм. На финала на фестивала ще бъде изтеглена и томбола с награди – безплатни абонаменти от Уча.се.

 

Детски филмов фестивал е част от Културния календар на Пловдив и дава възможност на най-малките да се срещнат с магията на седмото изкуство. Той се организира от фирма „Артфилм“ с финансовата подкрепа на Община Пловдив.

 

Пълна програма на фестивала и условия за посещение ще намерите във фейсбук страницата на Детски филмов фестивал – Пловдив, сайта kinolucky.com и на билетна каса в LUCKY – Дом на киното.

Алианс Франсез ви кани на една специална изложба от творби на Лили Кючукова на 10 април. Тя е наречена в „В чест на Лотрек” и е вдъхновена от големия френски художник пост импресионист Анри Тулуз-Лотрек, чиято 160-та годишнина от рождението отбелязваме.

 

Анри дьо Тулуз-Лотрек е известен френски художник от втората половина на XIX век, представител на постимпресионизма. Роден е в замъка Боск в град Алби, южна Франция. Родителите му са потомци на стари аристократични фамилии и като че ли съдбата му е била предначертана да продължи в лукс и развлечения, но животът му поднася друго. Красивото, надарено с талант момче, в резултат на счупване на двата кратка на 14 години, остава недъгаво за цял живот. След нещастието той започва сериозно да се занимава с изкуство. Сюжети на творбите му стават кабаретата, техните постоянни посетители и артистите. От произведенията му може да се усети истинската атмосфера на Париж от това време, пресъздадена от художника с насмешлив, понякога дори и саркастичен тон. Творческото наследство на Тулуз-Лотрек включва около 600 картини, около 330 литографии, 31 плаката, 9 гравюри „суха игла“, 3 монотипии, хиляди рисунки и скици. По неговото творчество се равняват модернистите, като днес вече е смятан за класик, особено в жанра на плаката. А цените на произведенията му продължават да растат. 

 

Алианс Франсез има многократно сътрудничество с талантливата художничка Лили Кючукова, която е и френски гражданин, а изложбата ще включва живопис, акварел и рисунки и ще бъде в диапазона от миниатюрите до по-големия формат, споделя директорът, г-жа Теофана Брадинска-Ангелова.

 

Лили Кючукова е специализирана в областта на фигуралната живопис и акварела. Нейното творчество е напълно посветено на изтънченото и деликатно изобразяване на жената, на нейната душевност и преживявания. Творбите ѝ са били изложени в над 30 самостоятелни изложби както в България, така и в чужбина, основно във Франция. Творби на Лили Кючукова се намират в колекциите на ГХГ София, ГХГ Пловдив, както и в частни колекции в страната и зад граница – във Франция, Холандия, Америка, Италия, Германия, Швейцария, Австралия,  Австрия и  Люксембург.

 

От 1998 до 2013 год. тя експонира във Франция, Холандия, Швейцария заедно със своя съпруг – известния френски художник-сценограф Ален Роа, автор на многобройни декори и костюми в театрите във Франция, а също и в чужбина. Откриването на изложбата е от 18 ч. в х-л Ландмарк, Гребна база Пловдив. Не пропускайте поканата да се насладите на това приятно събитие.

 

Заедно с това тече вече усилена подготовка и за предстоящата Френска седмица,  в края на месец юни, и 22-рото издание на  международния Фестивал за френски шансони „Златен ключ”- Пловдив 2025, който е под лабела на „Празника на Музиката”, едно събитие лансирано от Франция, когато музиканти, любители и професионалисти пеят и свирят свободно за собствено удоволствие и за удоволствието на публиката. Изключително завладяващо и положително зареждащо събитие, което се случва по цял свят, където има Френски алианси и културни центрове. Очакват ни много и приятни изненади. Както е практиката по цял свят, свързана с този тип фестивали, така и тук TV5Monde и Община Пловдив е неизменен партньор при провеждането му, с което спомага за популяризирането и добрата реклама на град Пловдив и страната по света.

Национален Фолклорен Ансамбъл „Българе“ представя емблематичния театрално-музикален спектакъл „Паисий“ в град Пловдив на 26 май, 2025г. на Античния театър от 20:00часа. Ансамбълът не е гостувал в Пловдив от 2021г.

 

Спектакълът “Паисий” потапя зрителите в героичните моменти от нашето минало. Впечатляващият проект "ПАИСИЙ" е създаден по случай 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски, отбелязана с тържествени събития през 2022 година. До сега спектакъла е представен в почти всички големи градове на страната. Уникален по своята същност, той е единствената творба в памет на Паисий, поставена на родната сцена през последните 80 години. Зрителите ще чуят вдъхновяващите послания на Хилендарския монах, събрани в неговия забележителен труд "История славянобългарска", който поставя основите на Българското възраждане. Посланията ще бъдат интерпретирани от таланта на Димитър Селенски, актьор с харизматична личност, който е перфектно подходящ за ролята на Отец Паисий.

 

Спектакълът "ПАИСИЙ" разказва за ключови събития от историята на българите, съпътствали появата на най-българската книга. Зрителите ще имат възможността да изживеят героичните моменти от нашето минало, майсторски пресъздадени от изключителните танцьори на ансамбъл "БЪЛГАРЕ". Този спектакъл е вдъхновение за събуждането на гордостта и достойнството на народа ни, за българския дух и възвърната чест, която ни стои изправени. Специален акцент в репертоара на "БЪЛГАРЕ" е участието на най-младия солист в историята на ансамбъла - 9-годишния Андрей Михайлов от Сливен, който с много енергия и артистичност вече втори сезон радва публиката с изявата  си.

 

Вече 21 години Национален фолклорен ансамбъл "Българе" ярко присъства като една от културните визитки на страната ни с над 3 650 свои изяви у нас и по света. В репертоара на НФА „Българе” има спектакли, които стоят като ярки знаци в обърканото ни време, което повече от всякога се нуждае от силни духовни компаси. Усилията на творческия екип, създал спектаклите, са насочени към пробуждане на националното съзнание на българина. Провокирайки зрителя, като го приобщи към събитието, му дава възможност да участва в процеса на създаване на история.

 

Билети за спектакъла "ПАИСИЙ" можете да закупите онлайн на www.epaygo.bg или на касите на EasyPay и на каса МаскАрт в Дом на културата „Борис Христов“. За повече информация: тел. 0877 639 973

Ансамбъл „Тракия“ отново ще срещне децата на Пловдив с обичаите и ритуалите от празничния календар на българина. Седмицата преди Великден ансамбълът ще е домакин на 15 образователни концерта, в които професионалните певци, танцьори и музиканти ще зарадват децата от детските градини и училищата в града с представяне на многообразието на българския фолклор. Концертите започват на 1 април с първи гости децата от детска градина „Светла“.

 

По време на концертите Петя Доневска и Светлана Станева ще разкажат на малчуганите за обредите преди и след Великденските празници. Ще се запознаят и с празничните носии на лазарките от шопската и тракийската етнографски области, както и с обичаите за Гергьовден, които са кулминация на пролетните празници. Децата ще се докоснат и до типичните музикални инструменти за фолклорна музика и ще разучат песента „Лаленце се люлее“.

 

Тази година концертите ще бъдат посетени още от детски градини „Мир“, „Червената шапчица“, „Боряна“, „Здравец“, „Малкият принц“, „Буратино“, „Люляк“ и „Здравец“, също и училищата „Райна княгиня“, „Любен Каравелов“, „Христо Г. Данов“, „В. Петлешков“.

Поредна среща с гости предлага програмата на София филм фест в Пловдив тази понеделнична вечер. Зрителите могат да гледат новия български „Безветрие“ тази вечер от 18:30 часа, а специално за прожекцията в Пловдив пристига режисьорът Павел Веснаков. Филмът с участието на Огнян Павлов, рапърът, известен като Файър, разказва за мъж, който живее в чужбина и се завръща в България, за да продаде апартамента на покойния си баща. Наглед елементарната задача се превръща в емоционално пътуване към собственото му минало.

 

Късната прожекция ни праща в света на музиката. Немският „Кьолн 75“ разказва за един от легендарните концерти и записи от джаза на Кийт Джарет. Това събитие е било на път да се провали, но немската тийнейджърка Вера Брандес спасява събитието със собствена саможертва и вяра в таланта на Джарет. Прожекцията е от 20:30 часа.

 

Цялата програма на фестивала може да се открие на kinolucky.com, откъдето могат да се закупят и билети за филмите. Те се продават и на касите на LUCKY Дом на киното, които работят всеки делничен ден от 16 до 21 часа и в почивните дни от 10:30 до 21 часа. Цената е 12 лева, с намаление за учащи и пенсионери 10 лева, а карта за 5 прожекции е на цена 55 лева.

Камерна сцена Пловдив, в партньорство с първо студио на Радио Пловдив, открива поредния си сезон с проекта на Сърджан Иванович – Блейзин Квартет (Blazin’ Quartet). Концертът е на 11 април 2025г., петък, от 19.00 часа, Първо студио на Радио Пловдив.

 

Босненско-холандският барабанист и композитор Сърджан Иванович записва и издава музика за 5 албума с проекта Блейзин Квартет, след които логично следват  и многобройни концерти в Европа, Азия и Южна Америка. Blazin’ Quartet се трансформира във времето в много и различни творчески превъплъщения, както говори и записаната музика на групата. По думите на Сърджан, за последния си проект „Спящата красавица“, вдъхновението на артистите идва от идеята за онази особено дълбока красота, която вижда само будният ум, освен когато понякога, някой създава нещо, което ни докосва, събужда ни и за момент виждаме как всичко блести в истинската си светлина.

 

„В нашите концерти представяме нов материал, който ще оформи следващия ни албум с работно заглавие „Космогония“. Това е сюита, вдъхновена от историята за създаването на света, така както са я разказали древните гърци. От Хаоса до Гея и Уран, през Ереб и Никс, Етер и Химера“, споделя Сърджан Иванович.

 

През 2008, квартетът печели голямата награда на Dutch Jazz Competition, който се провежда на North Sea Jazz Festival в Ротердам (Холандия). Следват участия на същия фестивал в 3 поредни години  (2009, 2010,2011) както и турнета в Бразилия, Мексико, Китай, Тайланд, Холандия, Белгия, Франция, Германия, Гърция, Сърбия, Хърватска, Босна и Херцеговина.

 

В звукозаписната си дейност, групата се колаборира с музиканти като френския флейтист и композитор Magik Malik (Малик Медзадри), Рамбо Амадеус, Ману Коджия и много други.

 

Базирани в Париж,  Blazin’ Quartet пристигат на 11 април за своята българска премиера в град Пловдив. Блейзин Квартет (Blazin’ Quartet) са в състав: Федерико Казагранде – китара (Италия), (Ziv Ravitz Trio, Vincent Peirani, Francesco Bearzatti); Андреас Полизогопулос – тромпет (Гърция), (Petros Klampanis, Tanya Gianouli); Сърджан Иванович –  барабани/композиции (Нидерландия/Босна), (Magik Malik, Christoph Panzani) и Михаил Иванов – контрабас.

 

Билети се продават в цялата мрежа на Ивентим.бг, онлайн и на място преди концерта.

 

Камерна сцена Пловдив се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.

От 13 до 18 май пловдивската публика ще има възможността да се срещне с водещи световни автори, някои от тях непревеждани досега у нас

Наближава старта на второто издание на Международния фестивал „Leterapopuli”, който и тази година ще доведе в Пловдив международно писатели от световна величина, някои от тях непревеждани досега на български език. Пловдивската публика ще бъде първата, която ще има възможността да се срещне, да разговаря с тях и да се запознае с творчеството им. Това ще се случи от 13 до 18 май в едни от най-красивите локации в града под тепетата – Регионален Етнографски музей, Малка базилика на Филипопол, Студио 1 на Радио Пловдив, Галерия „Димитър Георгиев”, АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев” и др.

Сред авторите, които ще участват във фестивала са две от най-изявените имена в литературата на Централна и Латинска Америка – аржентино-италианският писател Мемпо Джардинели и мексиканският автор Хорхе Волпи. Двамата са единствените превеждани на български сред гостуващите на фестивала.

Мемпо Джардинели е носител на едни най-престижните за испаноезичната литература награди, сред които наградата „Ромуло Галегос, Националната награда за роман на Мексико, Наградата „Големите пътешественици“ и, разбира се, наградата „Мануел Рохас“ в Чили за повествователното си творчество. Превеждан е на 26 езика, сред които и български с книгата „Девет любовни разказа“ на Издателство „Сиела”.

Мексиканският писател, Хорхе Волпи, на Центъра за съвременна култура Кондедуке, е също сред най изявените имена на испаноезичната съвременна литература, преведен на български с романа си „В търсене на Клингсор“ (1999), който печели няколко награди и поставя началото на т.нар. трилогия на ХХ век. Това произведение - за американски учен, който се присъединява към армията със задачата в края на Втората световна война да открие кой е Клингсор, вероятно много високопоставен нацистки учен - маркира международният му успех и е  е публикувано на двадесет и пет езика.

Сред участниците е също и Йоланда Гонзалес, изгряваща литературна звезда, чийто роман Океаниа, публикуван от престижното френско издателство „Actes Sud”, става известен със субективирането на природните сили, от чието име е написана книгата.

Във фестивала ще се включат и писателите Хосе Мануел Фахардо, Рахел Мартинес Гомес и Изабел Клайн, които основаха фестивала с пилотното издание през октомври миналата година, но се завръщат отново в Пловдив поради големия интерес предизвикан от тях сред публиката, и най вече сред младите хора и студенти.

Основната цел на фестивала е да даде шанс на представителите на различните изкуства в Пловдив да общуват помежду си по-активно и заедно да работят за просперитета на културата в града. Затова идеята ни е срещите с авторите да продължат и след фестивалната седмица, а да се осъществяват под формата на уъркшопове през цялата година,” – заявява Достена Лаверн, Програмен и артистичен директор на фестивала „Leterapopuli”.

Във фестивалната програма специално участие ще имат възпитаници на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев”, които ще представят свои литературни произведения, създадени по време на мастърклас, проведен между 12 и 15 март с Достена Лаверн и Изабел Клайн. Освен това в една от вечерите публиката ще се наслади на музикално поетичния спектакъл „Ораторио за завръщането на Любовта“ подготвен съвместно с композиторката и режисьор Исака, диригент гл. ас. д-р Николай Гурбанов, Достена Лаверн, актьори и Народен хор на АМТИИ. Съвременна адаптация по сюжета „Орфей и Евридика” спектакълът ще слее литературата, музиката, певческото и театралното изкуство в едно цяло.

Публиката ще може да се срещне и да разговаря също и с представители на едни от водещите издателства от Пловдив и страната.

И не на последно място основно присъствие във фестивалната седмица ще имат доброволците. Те ще имат възможността да развият професионални умения в сферата на културната журналистика или фотографията, да общуват пряко с организаторите и гостуващите автори, както и допълнят своето портфолио. След специална опознавателна среща, която ще се проведе преди старта на фестивала, те ще имат възможността да влязат в ролята на стажант-журналисти, като отразят събитията с репортаж или интервю, а после да открият материалите си, публикувани в блога на фестивала и в едни от най-четените пловдивски медии.

Организатор на фестивала е БИАМ с подкрепата на Община Пловдив и в партньорство с АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев”.

Гарант за качество и международен престиж на „Leterapopuli” е неговият международен съвет, в който  участват отличени имена в литературата като: Мемпо Жардинели (Аржентина), Хосе Мануел Фахардо (Португалия /Испания), Рахел Мартинез Гомес (Испания/Мексико), Патрик Дювил (Франция), Луи Филип Даламбер (Хаити), Лидия Хорхе (Португалия), Брюно Арпайя (Италия), Карла Суарес (Куба), Хиям Йаред (Ливан), Холи Карапетков (САЩ), Спирос Вретос (Гърция), Недялко Славов (България) и т.н.

Международният фестивал „Leterapopuli” се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив по Компонент 1 - „Фестивали и значими събития“ и БИАМ. Той е част от културния календар на града.

Страница 1 от 2377

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…