Капана.БГ

Капана.БГ

 

 Престижния конкурс за млади пианисти приключи с церемония по награждаване и гала-концерт на победителите

 

Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ (6-11 юли 2025г.) приключи днес с церемония по награждаване и гала-концерт на лауреатите и носителите на награди на сцената на Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Сред гостите на събитието бяха заместник-кметът по култура, археология и туризъм на община Пловдив Пламен Панов, Нели Попова – Коева – директор на НУМТИ „Добрин Петков“, развълнуваните участници, техните родители и преподаватели, изтъкнати музиканти, спомоществователи и граждани.

В оспорваната клавирна надпревара се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари, водени от членовете на престижното жури, съставено от изключителни музиканти: проф. Людмил Ангелов - председател и членове - Константин Добройков, Антони Дончев, Николай Желязков и Вики Алмазиду.

В чест на Милчо Левиев участниците имаха възможност да се насладят и на видеозаписи с изпълнения на композитора от личния му архив и богата съпътстваща програма. Този определено различен конкурс е замислен по нестандартен начин, даващ възможност на участниците да разгърнат фантазиите и въображението си и да се пренесат в красивия свят на музиката така, както неговият патрон бе нестандартен музикант – пианист, композитор, аранжор и човек.

За Милчо Левиев музиката бе едно цяло и в творчеството си той се стремеше винаги да обединява нейните различни видове – класика, джаз и фолклор от различни страни. Маестрото бе от първите и водещите творци в Европа от средата на миналия век, дръзнали да направят тази симбиоза. Богатото наследство, което той ни остави като философия и авторско творчество и неговият самобитен усет и дълбоко разбиране на музикалната материя са причината, вдъхновила организаторите да създадат настоящия музикален форум като своеобразна среща на две поколения музиканти – майсторите и младите таланти – утрешните майстори.

Организатори на конкурса са Сдружение за култура и образование „Милчо Левиев“ и Община Пловдив, със съдействието на НУМТИ "Добрин Петков" - Пловдив. Двигател на идеята е съпругата на Милчо Левиев – Вики Алмазиду, подкрепена от членовете на журито, приятели, съмишленици и почитатели.

Невероятно талантливият носител на Grand Prix от миналата година – Борис Петков и неговото трио в състав: Борис Петков – пиано; Радослав Паунов – бас китара и Ясен Димитров – барабани, заразиха публиката и откриха по впечатляващ начин първия ден от Второто издание на конкурса. По време на семинарите, всеки участник имаше възможността да задава своите въпроси и да се вдъхновява от знанията на членовете на журито.

В заключителния ден на награждаването, лауреатите имаха честта да свирят на уникалния, изящен концертен роял „Стейнуей“, представен за гала-концерта от Опера Пловдив. Именно виртуозният пианист проф. Людмил Ангелов, признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен, го избра лично измежду три инструмента във фабриката за пиана Steinway & Sons в Хамбург по поръчка на Държавна опера – Пловдив преди малко повече от две години.

Голямата награда на името на Милчо Левиев Grand Prix от община Пловдив във Втория национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ спечели Виктор Вичев. Наградата му бе връчена от заместник-кмета Пламен Панов.

Специални награди „Милчо Левиев“ от СКО „Милчо Левиев“ получиха Мариела Низамова и Вероника Илиева.

В Първа възрастова категория 1-ва награда спечели Константин Кънчев – „Канц“, бяха връчени две 2-ри награди -  на Дарен Ехранов и на Хрисиана Савова. Трета награда не бе присъдена.

Във Втора възрастова категория бяха връчени две 1-ви награди – на Радослав Чиколов и Антонина Кирякова. 2-ра награда отиде при Борис Дочев, а 3-та – при Алиса Грицан.

В Третата възрастова категория бе връчена само 2-ра награда. Неин носител стана Йоана – Лора Василева.

Специална награда „Одеон“ от Тони Симидчиева получи Вероника Илиева. Еднократна стипендия от НБУ за едногодишно обучение при проф. Людмил Ангелов спечели Йоана – Лора Василева. Специална награда за композиция получи Константин Кънчев – „Канц“. Със Специална награда за най-млад участник бе удостоен 11- годишния Дарен Ехранов.

Благодарствени грамоти от Втория национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ получиха също – съорганизаторите община Пловдив и НУМТИ „Добрин Петков“, членовете на журито, преподаватели на талантливите победители, доц. Нина Найденова от Държавна опера Пловдив, членове на организационния екип и спомоществователи. 

Проектът Национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ 2025 се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив, Национален фонд „Култура“, Сдружение за култура и образование Милчо Левиев, със съдействието на НУМТИ "Добрин Петков" - Пловдив и е част от Културния календар на Пловдив за 2025 година.

 

 

 

Регионален природонаучен музей - Пловдив информира, че залата с пеперудите - зала „Тропик“, временно няма да бъде отворена за посетители в периода от 14 юли (понеделник) до 20 юли (неделя) включително. Причината за това е забавяне в доставката на какавиди, които са необходими за поддържане на жизнения цикъл на пеперудите в експозицията.

 
Без тях залата не може да функционира пълноценно и да предостави очакваното изживяване на посетителите. Работим активно по разрешаването на ситуацията и очакваме скоро да възобновим нормалния режим на работа.
 
 
За актуална информация следете официалната страница и уебсайта на музея.

Пловдив ще инвестира допълнителни 2 милиона лева в културно съдържание, благодарение на Плана за възстановяване и устойчивост. Зелена светлина за сериозната финансова инжекция в сферата на изкуствата даде единодушно днес местния парламент. Съветниците приемат предложението на градската управа за кандидатстване за осигуряване на 2 лева с проект към Национален фонд „Култура” за схема за безвъзмездна помощ „Ново поколение местни политики за култура за големи общини” по Националния план за възстановяване и устойчивост. 

Средствата ще бъдат разпределени по принципа на отворените покани по специално изготвена от администрацията програма, по която с проекти да се кандидатстват за реализиране на нови културни събития или доразвиване на вече утвърдени събития и фестивали. 

Подробности по темата четете в Под тепето .

„Влакът на Йоан пристига на пети коловоз“ , както се пее в една от песните, и заминава право за Пловдив, където на 16 август от 21 ч. мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ ще бъде представен на сцената на Античния театър. Продукцията се разпространява на интереса на публиката в София вече втори сезон, а сега за първи път ще се играе на открито. 

Още по-голяма значимост на събитието придава фактът, че Античният театър е построен само 10-ина години след смъртта на главния герой в мюзикъла – Апостол Йоан, последният оцелял от учениците на Христос.

Създател, режисьор, сценарист и автор на музиката е Антон Радославов . А сюжетът вплита художествената измислица с библейския разказ, за ​​да създаде нещо невиждано на българската сцена. 

С всички подробности може да се запознаете ТУК .

Община Пловдив спира приема заради изчерпване на средствата

Община Пловдив прекратява приема на нови предложения по Компонент 3 „Гражданска активност“ от Програма „Култура“ за 2025 г. Причината е изчерпването на предвидения бюджет от 139 375 лева, който вече е разпределен между 30 одобрени проекта.

Според отдел „Култура, археология и културно наследство“, тази година се отчита висока активност от страна на културните оператори, които са подали разнообразни проектни предложения, насочени към гражданското участие, образованието в изкуствата, социалното включване и съхраняване на традициите.

Компонент 3 има за цел да насърчава инициативи на местни творчески формации, включително любителски и непрофесионални артисти. Финансираните проекти се реализират в различни жанрове на изкуството, в отделните райони на града и често са насочени към деца, малцинствени групи и хора в неравностойно положение.

Пълен списък на подкрепените проекти и средствата за тях вижте в Под тепето.

На 19.07 от 11:00 часа Регионалният природонаучен музей – Пловдив организира детски работилници за пещерни рисунки под надслов „Ела в света на старокаменната ера!“. Знаете ли, че първобитните хора са рисували с въглен, различни цветове глина и камък, стрит на прах?

Екипът на Музея и ръководителят на работилницата Наташа Кюпова призовават всички деца на възраст от 7 до 14 години да се поставят на мястото на пещерен човек и да се научат да рисуват могъщи животни – мамути, мастодонти, бикове и бизони, носорози и пещерни мечки с въглен и червена глина!

Участниците ще се потопят в магията на първобитното изкуство по време на арт работилницата и ще имат възможност да наблюдават истински фосилни находки на някои от обектите за рисуване в зала „Палеонтология“.

Дата:

На 19.07 (събота) от 11:00 часа.

Продължителност: 1 час и 30 минути.

Такса за участие: 30 лв. с включени материали.

Само с предварително записване на тел. +359 87 6025278

За ръководителя:

Наташа Кюпова е художник и педагог, магистър по графика от НХА - София. Обича да се впуска в творчески приключения върху платната си. Забърквала се е в много изложби по света и у нас. Работила е с групи деца в ателието си, както и в различни училища в Пловдив.

На 8 юли в галерия "Капана" към Градска художествена галерия - Пловдив се откри III Международен младежки фестивал на акварела.

 

Председателят на фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS) Селма Тодорова връчва награди за отличените в две възрастови категории - от 12 до 18 и от 19 до 35 години . Сред призьорите има талантливи млади художници от Пловдив.

 

Фестивалът продължава с уъркшоп и творчески срещи. Програмата можете да видите във фейсбук страницата на IWS Bulgaria. Изложбата с най-добрите творби на млади акварелисти от цял ​​свят продължава до 26 юли.

Форумът се организира от фондация „Международно акварелно общество – България“ , която тази година навършва 10 години от създаването си.

 

Страница 1 от 2417

КОНТАКТИ: [email protected]; [email protected]


Всички мнения и твърдения, изразени в това или във всяко друго издание на Фондация „Отец Паисий 36“, са такива на техния автор и/или издател и не отразяват непременно възгледите на Фондация „Америка за България“ или на нейните директори, служители или представители.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…