
Капана.БГ
Фестивалът „Дефиле Вино и гурме“ 2025 започва през май
Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати: „Дефиле Вино и гурме“ 2025 кани на срещи с виното и добрата храна
Любители в Стария град на Пловдив за единадесетото издание на фестивала. То ще се проведе на 9, 10 и 11 май. 16 локации в Стария град ще бъдат сцена за дегустационни срещи с 56 участника, сред които 40 винопроизводителя и 16 производители на храни и продукти. Новите участници тази година са 8 на брой.
Фестивалът ще се проведе в 3 дни – петък събота и неделя и ще бъде прекрасно допълнение на празничната седмица. На 9 май /петък/ дегустационният ден ще бъде от 14:00 ч. до 19:00 ч. На 10 май /събота/ от 11:00 ч. до 19:00 ч. и на 11 май /неделя/ от 11:00 ч. до 18:00 ч.
През тази година организаторите въвеждат „Вино и гурме вечери“, които ще се проведат в селектирани пловдивски ресторанти. Предварителни подготвени съчетания между вино и гурме ястия ще се поднасят на пловдивската публика и гости на града.
Откриването на фестивала ще се проведе в петък на 9 май, традиционно с Дионисиево шествие. То ще тръгне в 13 ч. от пл. Стефан Стамболов, съпроводено от Бог Дионис и ансамбъл „Тракия“. С музика и танци шествието ще достигне до началото на Стария град. На ул. „Съборна“ 2-4 в 14 ч. организаторите и официалните лица ще приветстват участници и присъстващите гости, след което ще бъде даден старт на тридневната винена фиеста.
Локациите в които ще се дегустира вино и гурме продукти са:
1 – ГАЛЕРИЯ „ЕНЧО ПИРОНКОВ”
2 – КЪЩА „НИШАНЯН“
3 – РЕЗИДЕНЦИЯ „ТРАКАРТ“
4 – КЪЩА „БИРДАС“
5 – АПТЕКА „ХИПОКРАТ“
6 – ЕКСПОЗИЦИЯ „ГЕОРГИ БОЖИЛОВ – СЛОНА”
7 – ГАЛЕРИЯ „ЗЛАТЮ БОЯДЖИЕВ”
8 – ГАЛЕРИЯ АНДРОМЕДА АРТ
9 – ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ
10 – БАЛАБАНОВА КЪЩА
11 – КЪЩА „ХИНДЛИЯН“
12 – КЪЩА „ГЕОРГИАДИ”
13 – КЪЩА „НЕДКОВИЧ“
14 – КЪЩАТА НА ИВАН ЧЕРНОЗЕМСКИ
15 – „ДАНЧОВАТА КЪЩА“
16 – КЪЩА „СТАМБОЛЯН“
Посетителите на фестивала ще имат възможността да опитат над 300 вида вина и десетки гурме вкуса
Дегустацията на вино се осъществява с жетони. Един жетон = на една винена дегустация. Пред всяка фестивална локация ще има информационен пункт. От там посетителите ще могат да закупят жетони и дегустационни комплекти – брандирана стъклена чаша за дегустации, кожен държач за чашата, брандирана торба за вино и сувенирен магнит, изработени в ОП „Социално предприятие за хора с увреждания“ към Община Пловдив.
Организаторите ще продължат и традицията си да предоставят стипендии на студенти по специалностите в туризма, изявени като доброволци по време на фестивала „Дефиле вино и гурме“.
Дегустационно жури, оглавявано от експерти от Университета по хранителни технологии, ще проведат конкурс за „Най-умело съчетание между вино и храна”. Отличните вкусови комбинации ще бъдат обявени във фейсбук страницата на фестивала и на място по щандовете на участниците с информационни табелки.
Посетителите, вино и гурме любителите, също ще могат да гласуват и да подкрепят своите фаворити в дигитална анкета за „Любимо бяло, червено и розе вино“, както и за „Любим вкус“. QR код към анкетата ще бъде достъпен в печатния каталог, който ще се раздава по време на Дефилето.
„ДЕФИЛЕ ВИНО И ГУРМЕ” 2025 – ФЕСТИВАЛНА ПРОГРАМА
09.05.2025, петък
13:00 ч. – „Дионисиево шествие“ съпровождано от ансамбъл „Тракия“ и бог Дионис.
пл. „Стефан Стамболов“ пред Община Пловдив;
14:00 ч. – Официално откриване с участието на ансамбъл „Тракия“ и официални гости. Началото на Стария град /ул. „Съборна“ 2-4/. При лошо време на Римския стадион;
14:00 ч. – Начало на винените дегустации в Стария град на Пловдив;
18:00 – 19:00 – Игри и вино за необвързани, част първа (Само с предварително записване). Къща „Иван Черноземски“.
19:00 ч. – Край на винените дегустации в Стария град.
19:30 – 24:00 – Вино и гурме вечери в селектирани ресторанти: Ресторант „Атлас“ – Винен бар Cork & Fork; Ресторант „ТеатъРа“; Ресторант „Райя“, Ресторант „Сол и Пипер“, Ресторант Сентрал парк Фюжън
20:00 – Jazz & Wine в културен център „Елизиум“
*Включете се в градска игра „Вградената мома“
10.05.2025, събота
*Включете се в градска игра „Вградената мома“
11:00 ч. – Начало на винените дегустации в Стария град.
11:00 – 12:30 ч. – Игри и вино за необвързани, част втора (Само с предварително записване). Къща „Иван Черноземски“.
14:00 ч. Винени маршрути Пловдив с Winetours.bg. Къщата на Г. Данчов Зографина, щандът на GEORGIEV/MILKOV.
11:00 – 19:00 ч. Срещи с Бог Дионис – Той ще броди из фестивалните локации, ще позира за снимки и … ще гадае на вино за смелите посетители! Търсете го в следните локации: къща „Георгиади“, къща „Недкович“, къща „Иван Черноземски“, къща на Г.Д. Зографина, къща на Верен Стамболян.
19:00 ч. – Край на винените дегустации в Стария град.
19:00 – 24:00 – Вино и гурме вечери в селектирани ресторанти.
11.05.2025, неделя
11:00 ч. – Начало на винените дегустации в Стария град;
13:00 ч. – „Не се сърди Винено човече“ – игра за до 16 човека, най-бързият ще спечели бутилка вино. Площад Атанас Кръстев (Лапидариум).
15:00 ч. – Йога „Вино и баланс“ с Фам – площада пред туристически информационен център и църквата Св. св. Константин и Елена.
*Включете се в градска игра „Вградената мома“
18:00 ч. – Край на винените дегустации. До нови срещи през лятото “Винени нощи във Филипополис” – 1 и 2 август 2025 (Античен форум Север, до Централна поща) и на есен на „Дефиле на младото вино“ – 21, 22 и 23 ноември 2025.
19:00 – 24:00 – Вино и гурме вечери в селектирани ресторанти.
Антон Антонов с изложба в галерия „Ромфея“
Галерия за изящни изкуства „Ромфея“ има удоволствието да покани всички почитатели на изкуството на вернисажа на художника Антон Антонов. Изложбата „Сънища в Крачунка“ ще се състои от 17:00 часа до 19:00 часа на 08.05.2025г.
Антон Антонов е роден през 1962 година в София. Завършва висше художествено образование във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Велико Търново, в класа на проф. Ал. Терзиев и проф. Георги Костов, специалност живопис, в периода 1980 – 1984 година. Името на Антон Антонов може да се срещне в множество самостоятелни, както и колективни изложби у нас и не само.
През 1989 година е приет за член на Съюза на българските художници. Негови творби са притежание на колекцията на Кметството в град Шизуока, Япония, на колекцията на Токийския Университет, Япония, на колекцията на Кметството в град Чешка Будьовице, на колекции, музеи и галерии в страната, както и на редица частни колекции в Германия, Италия, Гърция, Франция, Белгия, Португалия, Испания, Холандия, Швейцария, Англия, Китай, Република Турция, Република Южна Африка, Япония, Съединени Американски Щати.
Пловдив се включва в Европейска нощ на музеите 2025
За поредна година пловдивските музеи се включват в международната инициатива Европейска нощ на музеите 2025. 21-ата Европейска нощ на музеите е събитие, което се провежда в повече от 3000 музея в близо 30 европейски държави. По този повод музеите отварят вратите си безплатно вечерта и предлагат различни интересни дейности за своите посетители. Неин традиционен организатор е Министерството на културата и комуникациите на Франция, а събитието обикновено преминава под патронажа на Международния музеен съвет (ICOM) и ЮНЕСКО.
В събота, 17 май, пловдивчани и гостите на града могат да се насладят на богатото културно наследство на Пловдив освен в стандартното работно време на културните организации, но и в часовете между 18:00 и 22:00 ч. В допълнение към богатите си експозиции, тази година музеите, Градската художествена галерия и ОИ Старинен Пловдив ще предложат поредица от културни дейности и събития за малки и големи с вход свободен.
17 МАЙ – ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА МУЗЕИТЕ
РЕГИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ
Изложби:
1. Постоянна експозиция: „Древните култури в региона на Пловдив (VI хил.пр. Хр. – XIV в. сл. Хр.)”
2. Временна изложба: „Открития 2024. Археологията и законът “
Изложбата „Открития“ е една от най-интригуващите изложби, тъй като представя резултатите от проведените през 2024 г. археологически проучвания в гр. Пловдив и запознава обществеността с някои от най-интересните находки като засяга връзката между археологията и закона, значимостта им при опазването на движимото и недвижимото културно наследство, както и съпътстващите процедури при осъществяване на археологическите наблюдения и разкопки.
Събитие: „Археология за всеки“ с начален час 10:30 ч. Желателно е предварително записване на тел: 032 62 43 39 или в социалните мрежи на музея (www.facebook.com/ram.plovdiv)
Събитието е обвързано с изложбата „Открития 2024 г. Археологията и закона“ като в специализираната беседа посетителите ще научат любопитни подробности за това кой има право да провежда археологически разкопки и защо спазването на закона е толкова важно за опазването на културното наследство.
Вход свободен: 18:00 – 22:00 ч.
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ
1. В Експозиция „Съединение на България 1885 г.“ на пл. Съединение № 1 и при свободен достъп от 17:30 до 22:00 ч. посетителите могат да разгледат постерните изложби: „За древността на бащината земя и за българските дела“ и „Католиците в България XVII -XX в.“. Първата е посветена на историята на ръкописа на Петър Богдан и е организирана съвместно с Националния археологически институт с музей. Изложбата „Католиците в България XVII -XX в.“ представя приноса на католическата общност за запазването на духа на свободолюбие и национално самосъзнание в българските земи и за възстановяването на българската държавност.
Фейсбук страница: https://www.facebook.com/rimplovdiv
Телефон: 032 62 94 09
2. Специално събитие от 19:30 до 21:00 ч.:
Kонцерт на ансамбъл за старинна музика DAI MONTI VERDI по проект „Le printemps – пролетно турне на Cantanti DAI MONTI VERDI“
РЕГИОНАЛЕН ПРИРОДОНАУЧЕН МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ
Всички експозиции на музея ще бъдат със свободен достъп през целия ден до 22.00 ч. на 17 май 2025
РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ
10:00 – 11:15 ч.
– Четене на приказки за вълната
– Образователна програма „Котленският килим“
– Детска изложба „Българските шевици“ и концерт, подготвени и представени от ДГ „Майчина грижа“, 4 група, с ръководител Катерина Каменова
11:30 – 13:00 ч.
– Четене на приказки за вълната
– Образователна програма „Котленският килим“
Участват деца от ДГ „Мирослава“, 4 група, с ръководител Ангелина Джумерова
14:00 – 15:30 ч.
– Четене на приказки за вълната
– Вход свободен
17:00 – 18:00 ч.
– Представяне на книгата „Истории, втъкани в котленски килими“, автор Дора Куршумова
Модератор: доц. д-р Красимира Кръстанова
– Вход свободен
18:00 – 20:00 ч.
– „Оцвети своя килим“ – творческо оцветяване на шаблони с мотиви от котленски килими
– Вход свободен
19:00 – 19:45 ч.
– Концерт на Етно хор „Зефира“, с художествен ръководител Силвия Методиева
– Вход свободен
20.00 – 21.00
– Концерт на Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив, диригент – д-р Алия Хансе, клавирен съпровод – Йорданка Иванова
Входът за всички събития в програмата е свободен. Моля, имайте предвид следното:
Образователните програми и мероприятията в часовите пояси 10:00 – 11:15 ч. и 11:30 – 13:00 ч. са организирани специално за децата от: ДГ „Майчина грижа“, 4 група, с ръководител Катерина Каменова
и ДГ „Мирослава“, 4 група, с ръководител Ангелина Джумерова
Вход свободен за постоянната експозиция от 17:00 до 22:00 ч.
ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ – ПЛОВДИВ
На 17 май (събота) пет от сградите на Градска художествена галерия – Пловдив ще работят с удължено работно време от 10:00 до 22:00 часа.
В часовете между 18:00 и 22:00 входът ще е безплатен за посетителите като те ще могат да разгледат:
1. Голямата Постоянна експозиция на ул. „Съборна“ №14А в Стария град. Освен българско изкуство, създадено през последните 200 години, желаещите ще могат да видят и специалната изложба „Александър Стефанов и авангардът в керамиката“;
2. Постоянна експозиция „Икони“ на ул. „Съборна“№22 в Стария град
В нея са представени ценни иконописни образци, най-старите от които са от XVI век.
Могат да се видят впечатляващи творби от три поколения самоковски зографи от прочутата Доспевска фамилия – Христо Димитров, Димитър Христов, Захари Зограф, Станислав Доспевски;
3. Постоянна експозиция живопис на Енчо Пиронков на ул. „Васил Кънчев“ №1 в Стария град
4. Изложбата „Връзки“ на художника от Германия Бахрам Хаю, Зала „2019“ на ул. „Гладстон“ №32;
По покана на ГХГ – Пловдив този международно признат артист за първи път представя творчеството си пред българска публика. Бахрам Хаю е определян като един от най-значимите фигуративни художници на нашето време. Носител е на наградата „Анри Матис“ от Château Musée Grimaldi, Франция (2014).
5. Изложба на известни творци, завършили НГСЕИ (Сценични кадри) в галерия „Капана“, ул. „Райко Даскалов“ №29. Експозицията съдържа произведения в различни направления на визуалните изкуства, включително театрални кукли, костюми, видео и арт обекти. Посветена е на 50-та годишнина от създаването на гимназията.
ОИ „СТАРИНЕН ПЛОВДИВ“
На 17 май 2025 г. от 19:00 до 19:45 ч. ще се състои пешеходна обиколка „Тур на художниците“ с посещение на Постоянната експозиция на Златю Бояджиев (в Къщата на д-р Стоян Чомаков на ул. „Съборна“ 18) и Постоянната експозиция на Димитър Киров (в Къщата на Верен Стамболян на ул. „Кирил Нектариев“ 15) в Стария град.
Начална точка: двора на Къщата на д-р Стоян Чомаков.
Събитието е с предварително записване на тел. +359 (0) 884 890 345.
И двете експозиции ще работят до 22:00 ч. с вход свободен.
Пловдивският Женски народен хор „Плетеница“ ще представи града ни в три фестивала през уикенда
Пътуването се реализира с финансовата подкрепа на Община Пловдив по Компонент 2 „Мобилност“
Женски народен хор „Плетеница“ при Народно читалище „Съвременник-1986“ ще представи този уикенд града ни на три фестивала, които ще се състоят във Велико Търново.
Пловдивският състав ще вземе участие в XXVIII Старопланински събор "Балкан фолк", Български национален шампионат по фолклор "Евро фолк" и World Cup of Folklore - Велико Търново. Пътуването на ЖНХ „Плетеница“ се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив по Компонент 2 „Мобилност“ и е част от Календара на културните събития на града за 2025 г.
Припомняме, че миналата година ЖНХ „Плетеница“ отбеляза 20 години от основаването си с тържествен концерт. Съставът е носител на редица медали, награди и отличия, сред които: Голямата награда на XIII Международен фолклорен фестивал „Песни и танци без граници“ – Свиленград, „Златна лира“ от НМФК „Орфееви таланти 2019“, три награди от Български шампионат по фолклор "Евро фолк – Жива вода" и още много други. Художествен ръководител на хора е Елена Петкова, а изпълненията ще прозвучат под съпровод на Александър Матев – акордеон и Найден Найденов – гъдулка.
Изложбата „Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги“ пристига в Пловдивската народна библиотека
В Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив на 8 май от 18:00 часа ще бъде открита изложбата „Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги“. Тя ще остане във фоайе Изкуствотека до 23 май включително, когато ще се проведе и специално събитие, посветено на детските книги и илюстрации – творческа работилница за деца с Кристина Тужарова. Експозицията е първото събитие в библиотеката, с което тя участва в XIX-та Национална библиотечна седмица „Библиотеката: мисия възможна“, 8–15 май 2025 г.
Вдъхновена от магията на илюстрацията да създава светове и герои и да разказва истории на универсален език, изложбата представя 25 внимателно подбрани илюстрации от детски книги на български художници: Аля Маркова, Антония Мечкуева, Веселин Праматаров, Вяра Бояджиева-Кастелейн, Деница Минева-Деланд, Елица Сърбинова, Ива Сашева, Ина Христова, Калина Мухова, Катина Пеева, Кирил Златков, Лиляна Дворянова, Люба Халева, Мартин Станев, Миглена Папазова, Мила Янева-Табакова, Мира Мирославова, Пенко Гелев, Сиана Захариева, Сотир Гелев, София Попйорданова, Стела Драйс, Юлиан Табаков, Яна Казакова и Ясен Григоров.
Куратори са Антон Стайков и Свобода Цекова.
Всеки от селектираните художници е представен с фрагмент от илюстрация към конкретна книга и QR код, който отвежда към добавеното съдържание в сайт с галерия от още илюстрации, подготвителни рисунки и любопитни детайли; биография, информация за други книги от същия илюстратор и др.
Разпространението на изложбата се реализира от Асоциация „Култура и книжовност“ с финансовата подкрепа на Министерството на културата, Национален фонд „Култура“ и Столична община. И в партньорство с Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив, с подкрепата на фондация „Пловдив 2019“, за представянето ѝ в град Пловдив.
За първи път „Радост, тъга и надежда“ бе представена на 61-я международен панаир на детската книга в Болоня като част от българското участие с националния щанд Bulgarian Books for Kids, организирано от Асоциация „Култура и книжовност“. На световния форум изложбата спечели вниманието на международната професионална общност и предизвика интереса на десетки хиляди любители на илюстрацията от целия свят. Една година по-късно Пловдив е първата спирка от турнето ѝ през 2025 г., откъдето „радостта, тъгата и надеждата“ ще продължат своето пътуване в страната и чужбина.
Академия „Отворени врати“ вдига завеса за Театъра на сенките в Пловдив
С Майсторски клас „Създаване на светлинни образи и сценография“ на 7 май започват театрални празници в Пловдив. Събитията по проект „Театърът на сенките - Академия „Отворени врати“ на Сдружение „АртеВизия“ с финансовата подкрепа на Община Пловдив са част от културния афиш на града за този месец. Ученици от пловдивски училища, младежи с увреден слух и деца от детски градини са тазгодишните участници в Майсторските класове за сценични ефекти, герои, звук и светлина за Театъра на сенките от бъдещето.
Гост лекторите от Гърция - кукловодите Димитра Ксанта и Одисеас Канлис ще подготвят етюди за традиционен и иновативен Театър на сенките с ученици от СОУ „Пейо Яворов“.
На 9 и 10 май китайският театровед и преподавател Лай Дзин Тин ще репетира Театър на сенките „От деца за деца“ с най-малките от ДГ „Маргаритка“. Младежи и възрастни с увреден слух ще участват в специалния й Майсторски клас за изучаване и създаване на театрални аксесоари - маски и ветрила от китайската Опера и театър на сенките.
Стрийт артистът Алфонсо Серджио гостува от Италия за Майсторски класове за театрално шоу с предмети, светлини и сенки. Срещите му с участници от Пловдив са на 13 май от 10.00 и 15.00 часа в кинозалата на Центъра за професионално обучение „Интелект КООП“. От 16.00 часа там ще се играе сборна постановка Театър на сенките „От деца за деца“.
С изработените по време на всички Майсторски класове етюди, клипове, аксесоари, виртуални галерии с анимирани образи и герои ще бъде създаден иновативен аудиовизуален спектакъл „Театър магия от сенки и светлини“.
Публиката ще може да го види на 14 май от 15.30 часа в Пловдивски културен институт. Провокация в еклектиката между театрално съдържание, ефекти, звук, цветове и форми ще бъде живото включване на актьори по време на иновативния видео формат. Визуалният артист Изабел Попова ще рисува декори и част от героите на постановката в реално време. Ще предизвика и публиката да се включи като създаде 3D образи и ги направи част от преживяването на спектакъла.
На 15 май от 10 часа в НЧ „Иван Вазов“ в кв. Коматево пловдивчани и гости ще могат да видят и класическа пиеса от Театъра на сенките на трупата от Гърция.
Театралните празници ще бъдат допълнени с фотоизложбата „100 години Общогръцко дружество на Театъра на сенките в Атина“. Тя ще бъде експонирана от 16 до 31 май в Цар Симеоновата градина.
Всички срещи и прояви в рамките на проект „Театърът на сенките – Академия „Отворени врати“ са с вход свободен.
Пловдив се превръща в европейска столица на поезията на 8 и 9 май
Осмото издание на Международния фестивал на поезията „Орфей“ – Пловдив 2025 ще се състои на 8 и 9 май в Малката раннохристиянска базилика (бул. Княгиня Мария-Луиза 33). Участниците по традиция са 12.
Тази година те са от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България. 12 поети от 9 страни ще четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери.
Ето и поетите: Ален Галович /Хърватия/, Гурам Одишария /Грузия/, Елин Рахнев /България/, Емина Селимович /Босна и Херцеговина/, Зузана Куглерова /Словакия/, Иван Херцег /Хърватия/, Мариане Ларсен /Дания/, Серкан Тюрк /Турция/, Симона Рацкова /Чехия/, Теодора Сукарева /България/, Шакир Куртумлуш /Турция/, Юри Талвет /Естония/.
Форумът се открива на 8 май от 18 часа в Малката базилика на Пловдив с представяне на участниците и поетическо четене. Следва връчване на Голямата награда „Орфей“ за изключителен принос към поезията.
Преди това – от 15:30 часа в Заседателната зала на Ректората на Пловдивския университет грузинският поет, писател и драматург Гурам Одишария ще получи приза „Доктор хонорис кауза“ на в. „Пловдивски университет“ и ще изнесе лекция. Ще бъде представен в превод на български от Ивана Петкова романа му „Котаракът на президента“, който преди месец бе промотиран и в САЩ.
На 9 май – в Деня на Европа, фестивалът продължава в 17 часа на същото място с открит Писателски форум на тема „Фигурата на Орфей – между мита и мига“. От 18 ч. е заключително четене и церемония по връчването на останалите награди в следните категории: Награда „Орфей“ за цялостно представяне, награда „Лирата на Орфей“ за най-добро стихотворение, награда „Евридика“ за любовно стихотворение и награда „По следите на Орфей“ за най-добро есе.
Входът за всички събития е свободен до изчерпване на местата.
За почитателите на поезията са осигурени безплатните издания на фестивала – двете многоезични книги с поезия и с есета. Всички творби на роден език, в превод на английски и на български, може да намерите в мултиезичния сайт на фестивала www.orpheus-plovdiv.eu .
Проектът Международен фестивал на поезията „Орфей“ – Пловдив е творчески продукт на фондация „Пловдив ЛИК“. Той се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.