Капана.БГ
Лекари и Анонимни Алкохолици споделиха опит в Пловдив
„Само групите на Анонимни Алкохолици дават шанса на нашите пациенти след напускане на здравното заведение да продължат възстановяването си, така че да не рецидивира болестта и да не попаднат отново при нас.“ Това сподели д-р Добринов, Завеждащ VI-то мъжко отделение на ДПБ “Д-р Георги Кисьов“ гр. Раднево, на провелия се на 21 и 22 ноември 2024 г. в гр. Пловдив, двудневен семинар под наслов „ЗА НАШАТА ОБЩА ЦЕЛ“, посветен на възможностите за ползотворно сътрудничество между медицинската гилдия и общността Анонимни Алкохолици (AA) в помощ на страдащите от алкохолна зависимост“
„Огромния брой пациенти, прекъсващи лечението, много бързо подновяват употребата на алкохол и губят постигнатия резултат. Групите на Анонимни Алкохолици осигуряват на алкохолика възможността да възвърне психичното си здраве и намери нова среда за промяна живота изцяло, т.е. да функционира в „пълноценна ремисия.“ добавя д-р Добринов
Психолог Дора Добрева представи лекция на тема „Пълноценен живот без употреба на алкохол.“ Да си зависим от алкохол не е нещо, което човек решава да направи сам, или което се случва случайно. Да си алкохолик е начин на живот и начин на съществуване. Обаче пълноценен живот на трезвеещ алкохолик минава през: Без употреба, Истината в отсъствие на тайни, споделянето на нещата с истинските им имена. 12 – стъпковата програма е ясна карта, по която болния да се движи и спазвайки принципите ѝ наистина имам шанс да изгради пълноценен живот.
Психолог Добрева добави „Да си дам целия професионализъм и цялата душа, като човек пак не успявам да помогна докрай… И анонимни алкохолици е естествено и необходимо продължение на възстановителния процес.“
На втория ден от семинара, Проф. Снежа Златева, д.м. (МБАЛ-Варна към Военно-Медицинска Академия, Завеждащ Клиника „Интензивно лечение на остри отравяния и токсикоалергии“) говори за факторите, пораждащи и поддържащи зависимостта от алкохол, а именно: генетика, стрес, постоянна злоупотреба и въздействието му върху възнаграждаващата нервна система. Алкохолизмът е много сериозна болест, дълги години алкохолизмът се догматизира като неприемливо поведение от консервативно мислещото ни общество. Затова, групите на Анонимни Алкохолици играят ключова роля в придобиването и поддържането на дългосрочна трезвеност.
Целта на семинара, който се провежда за втора поредна година, е специалистите, които в практиката си работят с пациенти с алкохолна зависимост, да се запознават с общността Анонимни Алкохолици, с начините за възстановяване от болестта алкохолизъм по 12-стъпковата програма и сбирките на АА.
Членовете на АА-България вече години наред, освен текущите сбирки на общността в 20 градове на страната, провеждат сбирки и в специализирани здравни психиатрични заведения и терапевтични центрове за лечение на алкохолизъм. Хората от АА си сътрудничат с общопрактикуващи лекари, психиатри, психолози, социални работници, пробационни служби, болнични отделения и със служителите в общинските центрове за превенция. Редовни сбирки на АА има и в над 10 затвори и затворнически общежития.
Днес, 89 години след създаването на Анонимни Алкохолици, 12-стъпковата програма и сбирките, на които спрелите да пият споделят своя опит, сила и надежда с все още страдащите от алкохолизъм хора, е силно ефективен метод за възстановяване от зависимостта, препоръчван от много лекари на техните пациенти.
Участниците в семинара, се запознаха с дейността на общността Анонимни Алкохолици, обсъдиха идеи за по-ползотворно сътрудничество и имаха възможност да чуят лични истории от членове на АА – как са успели да се възстановят и да поддържат дългогодишната си трезвост. Представители на професионалната психиатрична общност разказаха защо се доверяват на сбирките и 12 стъпковата програма на АА и защо тези сбирки са се превърнали в неотделима част от възстановителния процес на болните от алкохолизъм. В рамките на семинара се проведе и открита сбирка на АА. В програмата бяха включени и дискусионни панели – въпроси и отговори по темата алкохолизъм и възстановяване от алкохолизма.
Журналистът Илия Кисимов представи книгата си „България и Пловдив на олимпийските игри 1896-2024 г.“
Уникалната история на олимпийското участие на Пловдив през годините разкрива журналистът Илия Кисимов в книгата си „България и Пловдив на олимпийските игри 1896-2024 г.“ Тя беше представена за първи път днес в присъствието на кмета на Пловдив Костадин Димитров, председателя на Общински съвет – Пловдив Атанас Узунов, заместник-кметове , както и медалисти, състезатели и треньори.
„В тази книга ясно се посочва, че в Пловдив се е концентрирал толкова много талант в сферата на спорта. Имаме години, когато само от Пловдив са излизали повече олимпийски медали в сравнение с много други страни. Тази книга трябва да остане като послание за следващите поколения и те ясно да знаят кои са техните предшественици и колко горди сме се чувствали“, заяви Костадин Димитров.
Появата на безценната енциклопедия се осъществява с помощта на Община Пловдив и с издател „Тракия-Прес ПР-Пловдив“. На 304 страници изтъкнатият журналист Илия Кисимов успява да събере историята за участието ни на най-престижното спортно събитие в света. В десет раздела се разглеждат теми и събития за представянето на българските и пловдивските спортисти на летните олимпийски игри и статистически данни за тях. Публикувани са визитки на всичките 47 медалиста от Пловдивска област.
Илия Кисимов обясни, че информация за спортните събития е започнал да събира още като юноша. „Имах щастието да израсна между велики шампиони – не само на България, но и на целия свят. Благодарен съм за това, което преживях“, отбеляза авторът и благодари на всички, които са спомогнали за реализирането на идеята за книгата.
„За нас е чест да бъдем между вас – вие, които постигнахте големите отличия на Пловдив. Общински съвет и Община Пловдив се стараят постоянно да подобряват спортната инфраструктура – направиха се много зали, стадиони и това ще продължи“, подчерта председателят на Общински съвет – Пловдив Атанас Узунов.
Зам.-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов отправи поздравления към автора на книгата и благодари на спортистите и треньорите, които през годините са създавали тази история.
Основен фокус в книгата са проведените до този момент летни олимпийски игри. Дадена е кратка визитка на домакините на спортния празник и българското участие в него. Публикувани са имената на нашите спортисти и тяхното класиране. В повечето материали е посочена и клубната им принадлежност или града, за който са се състезавали.
Признателност към Илия Кисимов изразиха и неговите колеги – журналистите Станко Стоянов и Нейко Дамянов, които определиха книгата като „олимпийска енциклопедия“.
В края на събитието кметът Костадин Димитров лично връчи копие на книгата на всички присъстващи олимпийски медалисти.
Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.
Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на което ще бъдат показани 50 произведения на пловдивски автори.
Придобитите на аукциона средства ще бъдат използвани за поддръжка на сградата на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис III Обединител“ 153.
Арт работилница за есенни пейзажи със скандинавски мъх и чаша вино в Природонаучния музей
Регионалният природонаучен музей в Пловдив кани всички желаещи да се включат в поредната творческа работилница „Есенен пейзаж от скандинавски мъх (лишей) с чаша вино".
Събитието е с продължителност 2 часа. Предназначено е за участници на възраст 18+ и е част от програмата на фестивала „Дефиле на младото вино“. Участниците ще си подарят едно незабравимо преживяване, като разгърнат своя творчески потенциал и дадат воля на въображението си, създавайки свой собствен есенен шедьовър от цветен скандинавски мъх (лишей) в компанията на чаша хубаво вино. Програмата включва беседа из залите на музея, която цели да запознае участниците с темата и да ги вдъхнови за създаването на красивата природна картина, която ще отнесат в дома си за спомен. След образователната разходка, арт работилницата ще започне във фоайето на музея, където ще бъдат предоставени всички необходими материали и обособени работни места за всеки участник.
Местата са ограничени, необходимо е предварително записване на телефон: 0894390861. Цената е 50 лв. и в нея са включени всички материали, беседа и вино.
Концерт на Камерен хор „Иван Спасов“ за Деня на християнското семейство
В сърцето на Стария град на Пловдив – в Иконната галерия, ще се състои концерт, посветен на Въведение Богородично. Празникът е особено значим за християнското семейство, защото представя момента, когато малката Мария е въведена в храма от своите родители, Йоаким и Анна. Християнското семейство е огнище на светлината, което топли сърцата, вдъхновява за добри дела и създава връзка между поколенията, основана на любов и духовна мъдрост.
Концертът е част от цикъла “Хорови празници в Стария град”, организирани от Камерен хор “Иван Спасов”. “Хоровите празници в Стария град” се осъществяват с финансовата подкрепа на Община Пловдив и са част от Културния календар на града.
Входът е свободен!
Представят книгата „Ататюрк. История на идеи“ в Библиотеката
Kнигата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде представена на 22 ноември (петък), от 18:00 ч. в Конферентна зала на НБ „Иван Вазов“.
Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на големия турски държавник. Тя е история на неговите идеи, на еволюцията им и на реализацията им в турското общество.
Авторът е професор по история на късната Османска империя в департамента по близкоизточни изследвания на Принстънския университет. Изследователските му интереси са фокусирани върху историята на Комитета за единство и напредък – организация, ангажирана с дълбокото преобразуване на османското общество, върху историята на младотурците, както и интелектуалците и ролята им в прехода между многонационалната и религиозна османска империя и националната турска държава, основана на науката и прогреса.
Преводът на книгата е дело на Явор Сидеров – историк, преподавател, журналист и преводач. Учил е в университетите в София, Сидни, Бъркли и Оксфорд. Съавтор на учебника по история за 9 клас на издателство „Просвета“, както и помагала по гражданско образование. Работил е в БНР, Би Би Си и Дарик радио. Редовен гост-политически анализатор в централните медии.
Фотографската изложба "Пътят" в Пловдив
Първата фотографска изложба на Таня Соянова „ПЪТЯТ“, ще се състои на: 22.11.2024г. от 19.00ч. в уютния винен бар: „AK Glass of Wine“,ул. Княз Александър I ,№ 32, гр. Пловдив
Това е една различна изложба, съчетаваща в себе си фотография, музика, вино и още нещо…
Заглавието не е случайно. „Пътят“ е много личен, труден и болезнен. Това е пътят към самият себе си.
"Обръщайки се назад, поглеждайки снимките, видях че всъщност по този труден път се е родило нещо много красиво, което искам да споделя с вас. Тези фотоси са заредени с много сила, защото всеки един от тях е изстрадан път, но от него се е родила красота, защото тя е във всеки един от нас! В тази приятна обстановка, която сме подготвили, ще имате възможност да се потопите в магията на своя вътрешен свят", разказва авторката.
При покупка на всяка картина, 20% от стойността ще бъдат дарени за групата „Сподели и помогни“. Събраните средства ще бъдат разпределени в помощ на хора в нужда.